Connect with us

ARICILIK

Arı Sokmasında Alınacak Tedbir ve Önemli Bilgiler

Published

on

http://ziraattelevizyonu.com/aricilik

İşçi arının arka tarafında bulunan iğne, düşmanlarına karşı en büyük savunma aracıdır. Arkasında olmasına rağmen, arı her durumda iğnesini düşmanına rahatlıkla saplayabilir.

Arı iğnesi, iki kısımdan oluşur. Birinci kısım, karın boşluğunda bağırsaklara bağlı ve oval şekilde olan zehir keseciğidir. İkinci kısım ise iğnedir. İğnenin üzerinde 9 adet ok ucuna benzeyen kancacıklar bulunur. Arı iğnesini sapladıktan sonra, bu kancacıklar iğnenin geri çıkmasını engeller.

İğne saplandıktan sonra, arı zehir keseciğini sıkar ve iğneden vücuduna zehir zerkedilen düşman, büyük bir acı duyar. Arı iğnesini çıkarmaya çabalar, fakat bunu başaramaz. Çoğu zaman bağırsaklarının bir bölümü de koparak, iğne zehir keseciğiyle birlikte saplandığı yerde kalır.

Kendini kurtaran arının, yaşama şansı yoktur, bir iki gün içinde ölür. İğnesini kaybeden arı daha çok hırçınlaşır ve düşmana saldırır. Ancak ; tekrar sokma şansı yoktur.

Arı soktuktan sonra, panik halde el kol hareketleri yapmamak gerekir. Bu hareketler, diğer arıların da dikkatini çekerek, saldırmalarına sebep olacaktır.

Arı saldırısı karşısında yapılacak en iyi şey, yüzümüzü ellerimizle kapatıp ordan uzaklaşmak ve bitkilerin arasına oturarak saklanmaktır.

Arı sokması sokulan yerin şişmesine neden olur. Bu da insana acı verir ve sinirli yapar. Sokan arıların çokluğuna göre, miskinlik, başağrısı, titreme, kaşıntı gibi reaksiyonlar da görülebilir.
Arı zehirinin kendine özgü keskin bir kokusu vardır. Bu zehir kokusunun yayılması diğer arıları da hırçınlaştırır.

Bir önceki yazımız olan Sizden Gelen Yorumlar: Ana Arıyı İşaretlemek Ne Kadar Doğru başlıklı makalemizde adar, ana ve Arıyı hakkında bilgiler verilmektedir.

ARICILIK

Bu mısırlar arıların eseridir.

Published

on

Bunun tohumu olmasına gerek yok. normal mısırlardan oluyor.
bu tohumları ekseniz bile sarı olur. böyle renkli olmaz.
bunları arılar yapıyor özellikle bu mısırların oldugu yerde
bögürtlen yada siyah renk içeren meyeler var ise arılar
tozlaşma ile bu desenleri yaratıyor. Tohum arama ile ugraşmayın

Bir önceki yazımız olan Gücümüz yetttiğince topraga can verelim başlıklı makalemizde can, Gücümüz ve Toprağa hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

ARICILIK

Gücümüz yetttiğince topraga can verelim

Published

on

Gücümüz yetttiğince topraga can verelim

Karaçalı (Paliurus Aculeatus), çalı formunda çok yıllık bir bitkidir.3-4 metreye kadar uzayabilir.Çok dayanıklı bir bitkidir.Her türlü zor koşulda hayatta kalabilme özelliğine sahiptir,hatta kazma ile kökünü sökmediğiniz sürece asla ölmez. Mayıs ayı sonlarında çiçeklenir, balarıları için çok önemli bir nektar kaynağıdır, bal verimi yüksektir ve balı lezzetli,kaliteli olur. Tahtacıörencik civarında çok yoğun olarak bulunur, hatta dominant türdür.Taşlık ve kötü toprakta rahatlıkla yetişir,neredeyse hiçbir bitki onunla rekabet edemez.Bölgenin arıcılık açısından en önemli bitkisi de denilebilir.

Yani bir bakıma kendi kendine yaşayacak canlı bir toprağı hazırlıyoruz. Gücümüz yettiğince toprağa can veriyoruz ki, toprak bitkilere, bitkiler de ürünleri vasıtasıyla bizlere can versin. Canlı olmayan bir toprak ile zincir kırılır.

Bir önceki yazımız olan Çocukların güne daha dinamik başlamaları için sabahları arı sütü, propolis, verebilirsiniz başlıklı makalemizde Arı, başlamaları ve çocukların hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

ARICILIK

Çocukların güne daha dinamik başlamaları için sabahları arı sütü, propolis, verebilirsiniz

Published

on

Çocukların güne daha dinamik başlamaları için sabahları arı sütü, propolis, verebilirsiniz

Çocukların güne daha dinamik başlamalarını ve gün boyunca enerjik kalmalarını istiyorsanız sabahları arı sütü, propolis, bal ile hazırladığınız karışımdan verebilirsiniz.

 

Türkiye'nin En Güvenilir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Kanalı Ziraat Televizyonu

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizde alır., arasında ve Arının hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

Trend Konular