Connect with us

ARICILIK

Arı sütünün size ne faydası olur?

Published

on

Arı sütünün size ne faydası olur?

ARI SÜTÜNÜN BANA NE FAYDASI OLUR?

Arı sütü bir haftalık genç işçi arıların yaşamlarının en verimli döneminde –olgun ve henüz kovan dışına çıkıp yıpranmamış oldukları dönemde- sadece kraliçe arıyı ve yavru arıları beslemek için yutak altı bezlerinden salgıladıkları bir enzimdir.
Kraliçe arılar yaşamları boyu, yavru arılar ise yaşamlarının sadece ilk üç günü arı sütüyle beslenirler.
Arıların ilk üç günlük yaşamları sonrasındaki gıdaları ise polen ve baldır.

Sadece arı sütü ile beslenen kraliçe arı diğer arıların iki katı büyüklükte ve ağırlıkta bir yapıya kavuşur ve diğer tüm arılar kısırken

KENDİSİ YERYÜZÜNÜN EN DOĞURGAN CANLISI OLARAK HER GÜN KENDİ AĞIRLIĞININ İKİ KATINA KADAR 1500-3000 YUMURTA yumurtlayabilir.

Kraliçe arının diğer arılardan bir diğer farkı ise ömrüdür, zira NORMAL BİR BAL ARISI 6 HAFTA YAŞARKEN, KRALİÇE ARI ORTALAMA OLARAK 6-7 YIL YAŞAR. Kraliçe arının hem farklı gelişiminin hem doğurganlık kapasitesinin hem de uzun ömrünün sürekli arı sütü tüketmesiyle ilgili olduğu düşünülmektedir ve bilimsel olarak da bu yönde açıklamalar mevcuttur.

Arı sütünün bağışıklık sistemi değerlerini yükselttiği de laboratuar ölçümleri sonucunda gözlemlenmiştir.

 

Bir önceki yazımız olan Bazı Arılar Everest Dağı'nın Tepesinde Bile Uçabiliyor! başlıklı makalemizde Arılar, Bazı ve Bile hakkında bilgiler verilmektedir.

ARICILIK

Bu mısırlar arıların eseridir.

Published

on

Bunun tohumu olmasına gerek yok. normal mısırlardan oluyor.
bu tohumları ekseniz bile sarı olur. böyle renkli olmaz.
bunları arılar yapıyor özellikle bu mısırların oldugu yerde
bögürtlen yada siyah renk içeren meyeler var ise arılar
tozlaşma ile bu desenleri yaratıyor. Tohum arama ile ugraşmayın

Bir önceki yazımız olan Gücümüz yetttiğince topraga can verelim başlıklı makalemizde can, Gücümüz ve Toprağa hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

ARICILIK

Gücümüz yetttiğince topraga can verelim

Published

on

Gücümüz yetttiğince topraga can verelim

Karaçalı (Paliurus Aculeatus), çalı formunda çok yıllık bir bitkidir.3-4 metreye kadar uzayabilir.Çok dayanıklı bir bitkidir.Her türlü zor koşulda hayatta kalabilme özelliğine sahiptir,hatta kazma ile kökünü sökmediğiniz sürece asla ölmez. Mayıs ayı sonlarında çiçeklenir, balarıları için çok önemli bir nektar kaynağıdır, bal verimi yüksektir ve balı lezzetli,kaliteli olur. Tahtacıörencik civarında çok yoğun olarak bulunur, hatta dominant türdür.Taşlık ve kötü toprakta rahatlıkla yetişir,neredeyse hiçbir bitki onunla rekabet edemez.Bölgenin arıcılık açısından en önemli bitkisi de denilebilir.

Yani bir bakıma kendi kendine yaşayacak canlı bir toprağı hazırlıyoruz. Gücümüz yettiğince toprağa can veriyoruz ki, toprak bitkilere, bitkiler de ürünleri vasıtasıyla bizlere can versin. Canlı olmayan bir toprak ile zincir kırılır.

Bir önceki yazımız olan Çocukların güne daha dinamik başlamaları için sabahları arı sütü, propolis, verebilirsiniz başlıklı makalemizde Arı, başlamaları ve çocukların hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

ARICILIK

Çocukların güne daha dinamik başlamaları için sabahları arı sütü, propolis, verebilirsiniz

Published

on

Çocukların güne daha dinamik başlamaları için sabahları arı sütü, propolis, verebilirsiniz

Çocukların güne daha dinamik başlamalarını ve gün boyunca enerjik kalmalarını istiyorsanız sabahları arı sütü, propolis, bal ile hazırladığınız karışımdan verebilirsiniz.

 

Türkiye'nin En Güvenilir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Kanalı Ziraat Televizyonu

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizde alır., arasında ve Arının hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

Trend Konular