Connect with us

BAHÇE

Bahçecilik ot yönetim araçları

Published

on

Ot yönetim araçları

Ot yönetim araçları

Herbisitler bahçelerinde yabancı ot kontrolü için mevcut araçlardan biridir. Malçlama, biçme ve yetiştirme özellikle dikim yılında, aynı zamanda yabani otları yönetiminde etkilidir. Her strateji bazı güçlü ve Tablo 4-14 belirtildiği gibi zayıf yönleri vardır.

Tablo 4-14. Avantajları ve ot yönetim araçlarının dezavantajları
Araç Avantajları Dezavantajları
Yetiştirme /

çapalama
– Etkili, özellikle küçük otlar 

– seçici olmayan – denetimleri tüm büyüme ortaya

hazır ekipmanlar –
– Toprak yapısı zarar verebilir 

– yıllık yabancı otların yayılmasına neden olabilir 

– ağaçlar / kökleri zarar verebilir 

– sadece kısa süreli kontrol sağlar
Malçlama – Etkili düzgün yönetilen

– seçici olmayan – tüm gelişmekte olan otları bastırır

– yanı sıra toprak nemi tutar

– Uzun süreli kontrol sağlar
– Malç durumu 

– malç / uygulama maliyeti 

– kemirgenler için cazip 

– ağaç beslenme etkileyebilir 

– ot tohumlarının serbest olmalı
Biçme – kurtarma tedavisi 

– hızlı bastırma 

– Mevcut ekipmanlar 

– tohum yayılmasını azaltmak
– Yabani otlar hala rekabet edebilir 

– hızlı büyümesini 

– gerekli birçok mowings 

– genç ağaçlar zarar verebilir
Herbisitler – Etkili 

– uygulamak kolay 

– seçici olabilir 

– zamanında
-% 2 toprak organik madde gerektiren 

yönetti sprey ekipmanı – 

– haşere kompleksi üzerinde etkileri 

– maliyet değişir

Ot yönetim stratejileri bu araçların birkaç birleştirmek olabilir ve her artılarını ve eksilerini farkında olmak önemlidir. Malçlama, yetiştirme ve / veya biçme ağaçlarının altında uygulanan herbisit performansı yanı sıra, sulama kullanılarak (Şekil 4-183) etkileyebilir.

4-183 Şekil. Ot herbisit liç nedeniyle damlama sulama vericiler etrafında oluşabilir "kaçar". Kaçar kritik ot serbest dönemlerinde oluşursa nokta tedavileri kullanın.

Nasıl herbisit iş

Bahçeleri için kayıtlı Herbisitler çeşitli şekillerde yabani otları öldürmek, ancak kontrol yöntemleri üç geniş kategori vardır.

 • Burndown (temas) – herbisit mevcut bitki örtüsü uygulanan ve üst büyümeyi öldürür.Herbisitler bir ot serbest şerit ve / veya satır sokaklardan uygulanan oluşturmak için ağaçların altında yönlendirilir. Bazı burndown herbisitler sistemik vardır – onlar bitki emilir ve büyüyen noktası ve / veya kökleri taşımak, ve çok yıllık yabancı otlar için uzun vadeli kontrolünü vermek vardır. Bazı burndown herbisitler sistemik değildir ve sadece toprak üstü yeşil dokuyu hedef. Bu kontakt herbisitler üst büyümesini kontrol, ancak uzun vadeli uzun ömürlü kontrol vermeyin.
 • Toprak kalıntı (ön acil) – yabani bitki çimlenme öncesi herbisit toprak yüzeyine uygulanır.Kimyasal çimlenen fide öldürme, ay birkaç hafta toprakta kalır. Genel olarak, en az 12 mm'lik bir yağmur kontrolü daha uzun bir süre ile sonuçlanan, herbisit aktif hale getirmek için gereklidir.
 • Post-acil (selektif) – Bu herbisitler mevcut vejetasyon örneğin graminicides dışında sadece belirli yabani otları öldürmek, sadece otları öldürmek, ya da auxinic (hormon) herbisitler sadece ibreli öldürür. Bunlar genellikle ot kaçar veya devedikenlerinden veya yıllık otların sorun gibi yabani otlar için hedeflenir.

Tablo 4-15 de gösterildiği gibi, bu tür herbisitlerin kullanmanın avantajları ve dezavantajları vardır. Avantaj ve herbisit kontrol kategoriler dezavantajları.

Tablo 4-15. Avantajları ve herbisit kontrol kategoriler dezavantajları
Kategori Avantajları Dezavantajları
Burndown – Kontroller bütün otları ortaya çıktı 

– ucuz 

– yaygın olarak kullanılabilir 

– kritik ot serbest dönemini hedefleyebilir
– Emildiğinde (sistemik) ağaçlara zarar verebilir

– erken otlar ağaçlar ile rekabet 

– yıllık otlar öldürüldü olmayan

– yeni fideler uygulamadan sonra çimlenmeye
Toprak artık – Güvenilir kontrolü 

– uzun dönemler için geçerlidir 

– kritik ot serbest dönemini hedef olabilir 

– maliyetli 

– geniş spektrumlu 

– uzun pencere uygulamak için
– Ağaç yaralanmalara neden olabilir 

, düşük organik madde toprak üzerinde güvenli değil – 

– ​​ağaç yaş sınırlaması olabilir 

– meyve bahçesi çıkarıldıktan sonra kalıntı bırakabilir

– katılmasını gerektirebilir 

ot problemleri bilinen önce uygulanan – 

– Toprak biyolojisi etkileyebilir
Selektif – Kritik ot serbest dönemini hedef olabilir

– hedefleri özgü yabani otlar 

– herbisit kullanımının en aza 

ağaçları için genellikle güvenlidir –
– Yabancı otların geniş bir yelpazede kontrol etmez 

– genellikle ekstra bir uygulama 

– ek masraf 

– zamanlaması kritik

Herbisitler Amerika Yabani Ot Bilimi Derneği (WSSA) ile etki modları göre gruplandırılmıştır ve listelenen OMAFRA Yayını 75, Weed Control Kılavuzu. listelenen herbisit kategorilerinin her biri için, bir eylem grupları çeşitli modundan herbisitler olabilir . Örneğin, glifosat (Roundup, Touchdown, Vantage) ve parakuat (Gramoxone) Burndown için kullanılan yaygın herbisitler, ancak glifozat Grup 9 herbisit ve parakuat bir Grup 22 herbisittir. 

kontrol kategorisini ve herbisit grubu hem de bilmek emin olun bahçesinde kullanılan herbisit için. Örneğin, bir ot yönetimi stratejisi Grup 9 herbisit önceki sonbaharda kullanılan çünkü Grup 22 herbisit kullanmak olabilir ilkbaharda bir burndown herbisit gerekebilir. 

farklı etki mekanizmaları ile herbisit Döner ot direnci yönetmek için önemli bir stratejidir.

Birçok Herbisitler sadece otlar veya geniş yapraklı yabancı otların kontrol. Genellikle bahçelerinde büyüyen yabani otların geniş spektrumlu bir kontrol için, iki herbisit bir tank karışımı uygulanır. Farklı yabani otlar, örneğin Dual II Magnum (iyi kontrol otları) üzerinde güçlü ürünler seçmek genellikle Princep (kontroller de yabani otların geniş yapraklı) ile karıştırılır tank. Yabani otlar mevcut ise, tank karışımı bir burndown herbisit içerir.

seçici herbisitler, otlara veya fiğ gibi özel problem yabani otlar için, ya da 2,4-D 'düşüş tedaviler ile geniş yapraklı yabani ot baskısı azaltmak için, ot kaçar ile ilgili tedaviler için yararlıdır . Yabancı otların herbisit kullanarak huzuruna kadar bekliyorum sürece böyle bir uygulamanın güncelliği gibi pratik hususlar gibi, direnç yönetim ve kritik ot serbest dönemi olarak kabul edilmiştir, gerçekten entegre ot yönetiminde tercih edilen bir yaklaşımdır.

Herbisit kullanarak Sorunlar

Ot direnci yönetme

Orada aynı herbisit sürekli kullanımı dirençli yabani otların için seçer ve herbisit direnci dünyada yabani ot ve yerlerde artan sayıda tespit edildiğini husustur. Ontario bahçelerinde, paraquat'a karşı direnç birkaç yılda her yıl tekrarlanan uygulamalar uygulanmıştır burada tanımlanmıştır. 

bağ Uygulamada, genellikle aynı büyüme mevsimi boyunca, farklı etki modları ile herbisit kullanımı yaygındır.Örneğin, triazin herbisitler (örneğin Princep / simazin) yaygın triazin dayanıklı köklü domuz otu için seçme endişe (Şekil 4-184) ve lamb's dörtte oluştururken, meyve kullanılmıştır. Mısır yetiştiricileri önceden yalnız tirazinlerin sürekli kullanımı ile triazin-dirençli yabani otların seçmişti. Bahçe yetiştiricileri eylem diğer herbisit modları, örneğin, Roundup, Ignite veya Gramoxone içerir Ancak, herhangi bir dirençli yabani ot bu tedavilerin tarafından öldürüldü. Kaçan otlar genellikle simazin iyi örneğin Ibiği ve crabgrass kontrol etmez türlerdir. Otlar gerçekten triazin-dayanıklı iseniz sadece testleri onaylayın. Elma yetiştiricileri için kullanılabilir daha fazla herbisit ile farklı herbisit aileleri ve eylem modları seçin. Her meyve bahçesi blokta, her yıl içinde herbisit döndürmek ve yıl arasında. 

4-184 Şekil. Birçok bahçelerinde, köklü tilki kuyruğu simazin uygulandıktan sonra sık sık kaçar zorlu bir ot, bir

Yüzey ve yeraltı sularının kirlenmesi

Birçok herbisit suda çözünür, ve sonunda toprak suya ulaşma, toprak profili ile sızabilmektedir.Uygulamadan hemen sonra şiddetli yağmur ya da sulama bu soruna katkıda bulunur. Kuyular yakınındaki Herbisit dökülmeleri yeraltı suyu kirlenme başka bir potansiyel kaynak vardır. . Özellikle düşük organik madde topraklarda, bu durumlardan kaçınmak

gibi sıkıca toprak partiküllerine simazin bağ olarak Toprak artık herbisit ve toprak erozyonu meydana geldiğinde yüzey suyuna yıkanmış olabilir. Pratik erozyon kontrolü bahçesi sitesi rüzgar ya da su erozyonu riski olup olmadığını.

herbisit hatırla liç veya erozyon yoluyla kaybedilen sizin bahçesinde yabani otların kontrol edilmesi mümkün değildir.

Yönetme sprey sürüklenme

Sprey uygulayıcılar olarak, yetiştiricileri Yasası amaçlanan hedef dışı hiçbir pestisit toprakları sağlamak Pestisitlerin tarafından gereklidir. Önlemek için sprey sürüklenme iki türü vardır:

 • fiziksel sürüklenme – minik damlacıklar (az 100 mikron) hedef dışı rüzgar ve hava akımlarıyla taşındığında 
 • buhar sürüklenme – uçucu ürünler (örneğin, 2,4-D) bir buhar haline ve hareket hedef dışı

Ontario Yetiştirici Pestisit Güvenlik Ders püskürtme sürüklenmesini azaltmak için 10 yollar önerir:

 1. anti-sürüklenme teknolojisi kullanımı – meme davlumbaz, boom davlumbaz, delikli ekran, air-assist/curtain ve kalkanlar (Şekil 4-185)
 2. alternatif uygulama teknolojisini, örneğin fitil sileceği kullanabilirsiniz (Şekil 4-186)
 3. mümkün, sıkmayın – kullanım ekimi, Flamers, malç biyolojik kontrolü veya biçme makineleri (Şekil 4-187)
 4. etiket okumak ve büyüme, hava ve diğer önlemler aşaması için yönergeleri izleyin 
 5. hava izle – ve (% 75 <) sıcaklıkları 25 ° C ve düşük RH üzeri, 10 km / s'nin üzerindeki rüzgarlarda püskürtme önlemek 
 6. gerekli mesafe için etiketi kontrol, tampon şeritleri kullanımı – listede değilse, en az bir sprey geri patlama genişliği kalmak
 7. Büyük damlacıklar ve daha iyi sprey kapsama sonuçları – yüksek su oranları ve daha büyük memeleri kullanın
 8. dikkatli adjuvantları kullanmak – onay etiketi, püskürtme kalıbı bozabilir 
 9. hamlenizi, geniş açılı memeleri gerekebilir
 10. Doğru memeleri seçin – kayması azaltarak stilleri mevcuttur

4-185 Şekil. Dağı rüzgardan uçlarını korumak ve kaymayı önlemek için kalkanlar – bir yararı herbisit düşük şube koruyor

4-186 Şekil. Ağaç temas ya da herbisit drift olmadan ağaçların altında büyüyen yabani otlar tokatlamak Mount fitil silecekler

4-187 Şekil. Ağaç gövdeleri etrafında yabani otları kesmek için kanat silah ile biçme kullanın – bir sensör mekanik yaralanmayı önlemek için ağacın etrafında biçme kolunuzu başladı

Hedef olmayan haşereler üzerinde herbisit etkisi

Herbisitler bahçelerinde organizmaları etkileyen, sadece otlar değil:

 • Bazı herbisitler solucan gibi toprak faunası için toksik (örneğin linüron (Lorox)
 • Bazı böcek zararlıları gibi meyve hasarı azaltmak için bu otları kontrol, otlar üzerinde gelişmek:

  • Kararmış bitki böcekleri Charlie ve kuş otu sürünen gelişmek – yaralanma riskini azaltmak için bu otları kontrol
  • benekli örümcek akarları zemin kapağında kışlamak ve ilkbaharda bu otlar üzerinde nüfusu kurmak – sorunları azaltmak için erken sezon ev sahibi otlar kaldırmak
  • Dikkat – kararmış bitki böceği veya benekli örümcek akarları meyve bahçesi toprak örtüsü üzerinde kurulan, herbisit ile yabani ot öldürme ve ağaçların içine zararlıları zorlama önlemek
 • meyve bahçesi çimen (örneğin 2,4-D ile) karahindiba kontrol tozlaşma döneminde arı aktivitesini etkileyebilir – arıları karahindiba elma çiçekleri tercih görünen ama uçan koşulları elma çiçek sırasında fakir iseler arılar ilkbaharda kovanı gücünü korumak için karahindiba kullanabilirsiniz

Mahsul güvenlik

Yanlış kullanılırsa Herbisitler elma ağaçlarının yaralanmasına neden olabilir. Toprak türü veya ağacın yaşına kısıtlamaları belirlemek için etiketini okuyun.

 • Toprak organik madde – genellikle en az% 2 organik madde (OM) ile kirletir toprak artık herbisit kullanmak için gereklidir. Kendi ürün güvenliği OM bağımlı değildir çünkü düşük organik madde topraklarda (OM <% 2) için, Devrinol seçin. Malç da düşük OM topraklar için iyi bir seçimdir. Toprak partiküllerine az bağlı olma eğilimindedir, çünkü% 3 Bir toprak OM, Sinbar kullanırken kırpma yaralanmaları önlemek için tavsiye edilir.
 • Ağaçların yaşı – Bazı herbisitler sadece yeni ağaçlar için kayıtlıdır. Ürün dahil olması gerekir, çünkü Treflan için, bu kısıtlama olduğunu. Diğer ürünler için, meyve hiçbir kalıntı yoktur kanıtlamak için araştırma olmamıştır. Bazı herbisitler sadece yaşlı ağaçlarda kullanılır. Orijinal araştırma sadece 10 yaşında ağaçların üzerinde yapıldığını çünkü Örneğin, linüron daha 10 yaşındayım bazı ağaç türleri ile sınırlıdır. Bazı durumlarda, ağaçlar ağaç zarar görmesini önlemek için daha büyük bir kök sistemi ya da daha kalın kabuk kadar beklemek için bir ihtiyaç vardır.

Topraklarda herbisit kalıntıları

Önümüzdeki üç yıl içinde çıkarılması planlanan bahçeleri için, uzun bir süre gitmesinin ile toprağa uygulanan herbisit kaçının. Bahçeleri kaldırılır önce birkaç yıl boyunca simazine (Princep, Simadex), Devrinol ve Sinbar kullanmayın.

Toprak birleşme gereksinimi

Devrinol ve Treflan onları parçalayarak gelen güneş ışığı önlemek için toprağa katılmasını gerektirmektedir.Treflan için, toprak işleme ekipmanları ile ekimi yeni dikilmiş ağaçların kullanımını kısıtlayan gereklidir.Devrinol için, yağış ve sulama ile birleşme geç sonbaharda yaz veya yedi gün içinde iki gün içinde yer almalıdır.

Entegre yabancı ot yönetimi için stratejiler (IWM)

Entegre mücadele, entegre zararlı yönetimi gibi, kimyasal, biyolojik ve kültürel teknikleri kullanarak bahçesinde yabani otları kontrol için multidisipliner bir yaklaşımdır. Aşağıdaki stratejiler (ve kombinasyonları) dikim yılında kurulan ve bahçelerinde, ekimden önce Ontario elma bahçelerinde başarıyla kullanılmaktadır.

Meyve bahçesi ekimden önce

Önce ağaç dikim bahçelerinde yabani otlar yönetme meyve bahçesi daha sonra yaşam ot sorunlarını azaltır. Yeşil gübre bitkisi (Şekil 4-188) ile organik madde oluşturmak için ön bitki yıl kullanmak da ot basıncı azaltmak için çeşitli fırsatlar sunuyor. 

4-188 Şekil. Yeşil gübre bitkisi, bu Sudan-sorgum haç gibi, önce yabani otları bastırmak ve toprak Tilth geliştirmek için ekim sonbaharda dahil edilebilir

Ot büyüme başladıktan sonra genel burndown tedavisi (örn. glifosfat) ile başlar. Kalın büyür ve yıllık yabancı otları bastırır birini seçerek bitki yeşil gübre mahsulü. Tahıl veya Sudan-sorgum gibi otsu bir örtü kullanılması durumunda, dikenlerini gibi geniş yapraklı çok yıllık yabancı otların kontrol etmek için 2,4-D gibi seçici bir herbisit kullanmak. Yanı sıra, Roundup ile kullanım silecek uygulamaları ot sorununun ot yamalar en duyarlı olduğu zaman hedefli – erken çiçek tomurcuğu de Kanada devedikeni, çiçek tomurcuğu de milkweed, tam çiçeğe sarmaşığı, şarlatan çim aktif en az 3-4 yeni yaprakları ile büyüyor Her sürgün. Çok yıllık yabancı otların bulunduğu yerde, etiket üzerinde belirtilen gibi glifozatın yüksek hızı seçin.

Bahçesi ekilen önce yıllık çim zemin kapağını kurmak. Erken sonbaharda çim bitki tercih zamanı, ve bir kez kurulan, gelecekteki ağaç satır burndown herbisit (Şekil 4-189) ile öldürülebilir. 

4-189 Şekil. Orchard sod önce ağaç dikimi için yıl kurulan olabilir – ağaçlar dikilecek çim şeritler, bir burndown herbisit ile öldürüldü

Birinci yıl (yeni dikimleri)

İlkbaharda meyve bahçesi Dikimden sonra, (4-190 Şekil) yeni dikimleri için kayıtlı kalan herbisitlerin birini seçin. Ağacın damla çizgisinin ötesine ot serbest bant genişletmek ve kritik döneminde ot serbest onu korumak. Çoğu toprak uygulanan rezidüel herbisit ot kontrolü 8-12 hafta verin. 

4-190 Şekil. Ağacın damlama hattı sadece daha geniş bakımlı herbisit şeritler, ot rekabeti ortadan

Doğrudan plastik delikli deliklerden plastik malç (Şekil 4-191) ve bitki ağaçları yükleyin. Siyah malç plastik altında büyüyen yabani otlar tutmak için tavsiye edilir, ve toprak nem malç ile korunur. Malç hayat malzemeye bağlı olarak değişir, örneğin ince plastik geçen bir yıl ve peyzaj kumaşlar beş yıla kadar sürebilir.

4-191 Şekil. Dikim siyah plastik malç takılması, yabancı otların kontrol nemi korumak ve toprak sıcak olacak

Orada küçük gölgeleme genç bahçelerde ve ot kaçar erken yaz aylarında başlaması muhtemeldir. Temmuz sonuna kadar temiz ağaç satırları tutmak için seçici bir herbisit (örn. Girişim veya General Discussion) çim için, ya da yetiştirmek ya da çapa birini kullanın. Geç yaz yavaş ağaç büyüme ve yardım ağaçları ile ağaçların altında büyüyen bazı küçük yabani otlar kışın kapalı sertleşir.

her 3-4 hafta yapılırsa Ot Badger (rotasyonel parmak weeders) gibi Toprak araçları da etkilidir. Birçok uygular zarar görmesini önlemek için ağaçların etrafında ekipman dışarı atar bir sensör var. Geç ağaç büyüme ve kış yaralanmayı önlemek için sonbaharda geç toprak işleme kaçının.

Kurulmuş meyve bahçeleri

Erken sezon

Bazı otlar, kuş otu gibi, genellikle erken tomurcuk tatili öncesi sezonunda büyüme başlar. Bir meyve bahçesi olgunlaştıkça, çok yıllık yabancı otlar yamaları kurmaya başlar ve genellikle tomurcuk molası büyüyor.Yabancı ot kontrolü için bu stratejilerden birini kullanın.

 • Yabani otlar, malçlama ve / veya bir kalıntı herbisit ardından burndown tedavi, ortaya çıkan ve kullanmak için bekleyin. 
 • Malç ve / veya meyve tomurcuk inisiyasyon kritik dönem önce başlar ot büyüme begins.Control ot kaçar önce kalan herbisit birini (terminal gözler ayarladığınızda erken Haziran ayında genellikle) oluşur uygulayın. Otlar mevcut ve ne kadar erken göründükleri büyüme mevsimi olan herbisit seçim bağlıdır. 

Zamanında yapılması halinde ya da bir strateji kabul edilebilir. Amaç Terminal tomurcuk seti ve meyve tomurcuk inisiyasyon yoluyla tomurcuk molası ot rekabeti önlemek için olduğunu unutmayın.

Yaz

Bazı yetiştiriciler otları bastırmak ve nemi korumak için ağaçların altında organik malç kullanımı. Malç yabancı ot tohumları kaçının ve malç ayırır gibi ağaçların besin düzeylerini izlemek. Şekil 4-192 çim satır ortalarında itibaren biçilmiş kupürleri bazı malçlama etki gösterir.

4-192 Şekil. Modifiye biçme makinesi ile ağaçların altında çim kupürleri esen verimli ve ucuz malç yaratır

Ağaçlar kökleri saklanır rezervleri hareket ediyor ve orada çok herbisit hareket edebilir, çünkü Haziran'dan sonra glyphosate'e Amitrol gibi transloke herbisit kullanarak bazı endişeler vardır. (Şekil 4-193) yönlü korumalı spreyleri veya fitil silecekler ile şu anda dikkatle bu herbisit kullanın. Bu zamanlama sistemik herbisitlere karşı erken çiçeklenme en fazla duyarlıdır devedikenlerinden veya kahkaha çiçeği gibi çok yıllık yabani otların kontrol edilmesi için yararlıdır. 

4-193 Şekil. Transloke sistemik herbisit güvenli bir fitil sileceği kullanarak ağaçları yakınında uygulanabilir – hokey sopa modeli (sol) veya halat fitil (sağ) etkili olmuştur, ot hassas aşaması için o zaman emin olun, ya

Düşmek

2,4-D ya da uzak ağaçlardan yönlendirilmiş glifosat Fall uygulamaları çok yıllık yabani otların kontrol edilmesi için yararlıdır. Yararlı meyve bahçesi yerden kaldırılır kadar uygulamadan önce bekleyin.

ot tohumları yaymak için izin verilmeden önce ot kaçar çiçekler yok. Ağaçların altında ulaşabilirsiniz salıncak kolları ile Biçme otlar küçük ve yemyeşil., Özellikle etkili 

önceden bir ot yönetimi stratejisi planlayın. Kritik ot serbest döneminde otların kontrolünde ve elma ağaçlarında verimi maksimize etmek için ot yönetiminin tüm araçlarını entegre odaklanın. Gerektiği gibi stratejiyi ayarlamak için ot izcilik bilgileri kullanın. Sonuçların notlar yapmak ve gerektiğinde sonraki sezon için strateji ayarlamak için emin olun.

Bir önceki yazımız olan Organik Maddelerin Parçalanması ve Hümük Asitlerin Faydaları başlıklı makalemizde Asitlerin, Bitki ve Budama hakkında bilgiler verilmektedir.

BAHÇE

Yer yüzünü örten bitkiler

Published

on

Yer yüzünü örten bitkiler

YER ÖRTÜCÜ BİTKİLER

3 ile 30 cm. kadar boylanan toprak yüzeyinde çok yakın şekilde yoğun bir yaprak tabakası oluşturan, sarılıcı, sürünücü yayılıcı bodur bitkilerdir. Odunsu veya otsu, her dem yeşil veya yazın yeşil olan bu bitkiler çim örtüsü gibi görünürler ve aynı amaca hizmet ederler. Bu bitkiler erozyon ve su kaybını engellerken, zemine de renk desen, doku özelliği kazandırırlar. Bu tip bitkilerin gölge ve güneş dayanıklılıklarının iyi bilinmesi ve dikkate alınması lazımdır.

YER ÖRTÜCÜLERDE ARANAN ÖZELLİKLER;

– Yaşam yeteneği; Açık alan yeşillendirilmesinde odunsu yer örtücüleri kullanımı için uzun ömür, sürekli gelişme ve yavaş yaşlanma önemli kriterdir.
– Kuvvetli gelişme gücü; Hızlı gelişime sahip bitkilerle alanın kısa zamanda kapanması yabancı otlara az şans tanır.
– Hastalık ve zararlılara karşı dayanıklılık; Zararlılara, mantar ve diğer hastalıklara duyarlı olan bitkiler kullanılmamalıdır.
– Don etkisine dayanıklılık; Dona duyarlı alan türler uygun olmayan iklim koşullarına sahip olan bölgelerde sadece belli koşullarda kullanılabilirler.
– Kolay üretim; düşük maliyete ve alana gerekli fazla miktar nedeniyle Cezayir menekşesi (Vinca minor) gibi kolay üretilebilen türler, zor üretilebilenlere göre öncelik kazanırlar.
– Süs değeri; Bu bitkilerin toprağı örtmeleri yanında belirli derecede süs değerlerinin de olması aranmaktadır.

YER ÖRTÜCÜ BİTKİLERİN AVANTAJLARI

– Yer örtücüler fonksiyonel olarak erozyonu önler, yağmur sularını emerler bu nedenle meyilli yerlerde kullanılmaları önemlidir
– Sık ve yoğun olarak gelişen yer örtücüler, ışığın geçmesine engel olarak yabani otlarda kontrolü sağlarlar.
– Sesleri emerek trafiğin yoğun olduğu, fazla gürültülü yerlerde kullanılırlar.
– Yeşil örtüsü ile topraktan buharlaşmayı önlerler.
– Çürüyen, bir malç gibi rol oynayan yapraklarının sürekli bir artık olarak kalmasını sağlar ve toprağı iyi bir şeklide yeniler. Çürüyen materyalin malç görevi yapması, sağlıklı büyümeye ve yabancı. otların önlenmesinde yardımcı olur Ağaçların yaşlı yaprakları ve diğer bitkilerin artıkları, yer örtücülerin gölgelenmiş zemininde çürürler ve yer solucanları tarafından toprağa karıştırılırlar.
– Ayrıca estetik olarak da, peyzajda görsel özellikleri vardır. Bazıları güzel renkli çiçek ve meyveleri ile örtüye ayrı bir güzellik sağlar

Bir önceki yazımız olan En iyi bahçe duzenlemesi başlıklı makalemizde Bahçe, düzenlemesi ve En hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

BAHÇE

En iyi bahçe duzenlemesi

Published

on

En iyi bahçe duzenlemesi

Kendi bahçenizi kendiniz düzenleyin
Bahçe düzenleme uzun yıllar eğitim gerektiren bir alan olması sebebiyle burada bu mesleği uzun uzadıya öğretme olanağı maalesef bulunmamaktadır.Bununla birlikte bahçenizi düzenlerken size yardımcı olacak ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Her şeyden önce ekonomik durumunuz elveriyorsa bahçenizi bu konuda uzman birisinin düzenlemesi her zaman en doğrusu olacaktır. Bu alanda çalışan çok sayıda peyzaj firması bulunmaktadır. Bunun yanında çok daha fazla da vasıfsız çalışana rastlamak mümkün. Bir bina yaparken mutlaka inşaat mühendisine müracaat edilmesine rağmen bahçe yapımında hayati tehlike arz etmemesi sebebiyle o kadar titiz davranılmamaktadır. Oysa eğer para ödüyorsak karşılığını alıp almadığımızı bilmeliyiz.

Bahçe düzenlemesinde yapılan yanlışlar çok sonra anlaşılacağından maalesef iş bittiğinde düzenlemeyi yapanın sadece düzenlemedeki estetik anlayışı yada çok ciddi mimari hataları ortaya çıkacaktır. Asıl hatalar belki yıllar sonra anlaşılacaktır.

Bu işi çokça yapan bahçıvanlardan çok azı doğru bilgilere sahiptir. Piyasada bir peyzajcı yada bu konuda uzman ziraat mühendisinin yanında bir kez bahçe düzenlemesine katılıp ertesi gün bu işe soyunan bir yığın vasıfsız kişiye rastlamak mümkün. Oysa yeterli bilgi birikimine sahip olmayan bir kişi ancak gördüğünü uygular fakat hangi bitki neden seçilmiştir çoğunlukla bilmez her yerde aynı uygulamayı yapar ki buda kısa sürede yapılan masrafları ve emeği boşa çıkarır. Burada dikkat edilecek tek şey estetik değil aynı zamanda bitkilerin iklim ve toprak istekleri ve yapının bitkilerle uyumlu oluşudur.

Bahçemizi Kendimiz Düzenleyeceksek Nelere Dikkat Etmeliyiz?
• Önce bahçemizin bir krokisini çıkarmalıyız. Bu kroki üzerine aldığımız ölçümleri yazmalıyız. ( bahçenin eni, boyu, sınırların binaya olan mesafesi varsa diğer yapı ve ağaçlar krokide belirtilmelidir.)
• Kroki üzerinde rüzgar koridorları, güneşlik ve gölgelik alanlar, bina girişi, varsa yol , gizlenmesini istediğimiz kötü görüntüler , gürültü merkezleri ,görmek istediğimiz manzaralı yön vs. belirtilmelidir.
• Sonra kroki üzerinde karalamalar yaparak kafamızdaki düzenlemeyi önce kağıt üzerinde gerçekleştirebiliriz.
• İlk yapılması gereken İstenmeyen görüntü yada gürültü gelen bölümlerin perdelenmesidir.(Örneğin karşınızda mezarlık var görmek istemiyorsunuz yada gürültülü bir cadde geçiyor gürültüyü kesmek istiyorsunuz bahçenin o yöndeki sınırına bitki perdesi oluşturabilirsiniz. bunun için yüksek ve yoğun tekstürlü , herdem yeşil bitkiler seçmelisiniz. )
• Bitki seçerken ana prensip bahçe sınırına doğru büyük bitkiler eve yaklaştıkça da daha alçak bitkilerin seçilmesidir. Uzaktaki bitkiler yakındaki süs bitkileri için aynı zamanda fon oluşturacaktır.
• Bahçenizin en uygun yerine gölge elemanları düşünebilir, yürüme yolları yada süs havuzu ve varsa çocuklara bir oyun alanı için yer belirleyebilirsiniz.
• Bahçenizde sebze yetiştirmek için bir köşe ayırabilirsiniz, bu eve uzak ve çalılar yada ağaçlarla perdeleyeceğiniz bir yerde olmalıdır.
• Bahçenizin ana çerçevesini çizdikten sonra bitki seçimine başlayabilirsiniz.

Bahçenizi düzenlerken estetiğin kuralları geçerli olacaktır. Bunlar:
• Orantı (Gerek bitkiler ile Yapı arasında gerekse bitkilerin birbirileriyle orantılı olması. Örneğin küçük bir bahçede yapının yakınına dikilen büyük bir ağaç hem görsel ve hem de fonksiyonel olarak rahatsız edici olacaktır.)
• Uyum ( Yapı ile bahçe arasında ve bitkilerin birbirileriyle ilişkilerinde bir uyum olmalıdır. Bu uyum gerek tarz olarak gerek geometrik olarak ve gerekse renk olarak düşünülmelidir. )
• Simetri ( Simetride estetik anlamda insanda hoş bir duygu yaratır Örneğin: Bina girişine iki yana simetrik dikilen bitkiler )
• Denge (Oranlar , yapılar, kütleler ve boşluklar arasında bir denge oluşturmak göze güzel görünecektir.)
• Tarz ( Bahçenizin bir kişiliği olmalıdır. bitkilerin rastgele fırlatıldığı bir mekan olmaktan çok ,birbirine uyan ,benzer tarzda malzemelerin seçilmesiyle ve bu malzemelerinde bahçenin ve binanın mimari tarzıyla uyumlu olması ve uygun yerde kullanılması ile mümkündür. Örneğin bir japon bahçesinde kayrak taşı, salkım söğüt gibi malzemeler daha natürel ve rahatlatan bir ortam yaratmaya yönelik olup bu benzer mimarideki bir villanın bahçesinde çok uygun duracaktır.)
• Evin giriş yolunun iki yanına abartısız bir düzenleme yapılmalı ve asıl özen arka bahçeye gösterilmelidir.
• Eve uzak bölümlere büyük bitkileri yakınlara da küçük bitkileri seçmelisiniz. Bunu yaparken mesela salon yada mutfak
• penceresinden görünen bölüme kışında güzel görünen bitkileri düşünmelisiniz.
• İlk önce inşaat işleri tamamlanmalı daha sonra bitkilendirmeye başlanmalıdır.
• Toprak kötü ise üst toprak değiştirilebilir ve iyi drene edilirse sonuç alınabilir. Önce büyük ağaçlar , sonra çalılar ve nihayet yer örtücüler ve çiçekler dikilmeli ve en son çim ekimi yapılmalıdır. Çim sulaması zamanla bıktırıcı gelebilir bu anlamda istenirse çim ekiminden önce otomatik sulama tertibatı döşenebilir.
• Eve en yakın yerden bahçe sınırına gidildikçe bitki boyu büyümelidir.
• Bitkiyi tanımak önemlidir aldığınız bitki çok küçük olabilir fakat bitki materyali inşaat malzemesi gibi değildir, yıldan yıla değişir bitki seçerken büyüdüğünde alacağı şekil ve boy dikkate alınmalıdır.
• Küçük bitkiler daha ekonomik gelebilir ama bahçeyi ilk düzenlediğinizde bahçeniz bir şeye benzemeyebilir. Bu moralinizi bozmasın en geç 5 yıl içinde bahçeniz güzel görünmeye başlayacaktır.

Tüm bunlar düşünülürken bitki seçiminde bitkilerin iklim ve toprak istekleri, gölgeye töleransları göz önünde bulundurulmalıdır.

Çok özetle sunduğumuz bu bilgiler bahçenizi düzenlerken yardımcı olacaktır fakat toprak ve bitki bilgisi önemlidir. Doğru bitkiyi seçmek için mutlaka satın almadan önce bitki hakkında bilgi edinmelisiniz.

Kaynak: bahce.biz

Bir önceki yazımız olan Guller icin ideal dikim zamani. başlıklı makalemizde Dikim, Guller ve İçin hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

BAHÇE

Guller icin ideal dikim zamani.

Published

on

Guller icin ideal dikim zamani.

Guller icin ideal dikim zamani. Uzerinde 4 goz bulunan serce parmaginizdan ince dallarin alt kismini acili ust kismini duz olarak kesin. Alttaki iki gozun yaninda yaprak varsa makasla alin. Hazirladiginiz celikleri uygun saksilara iki goz topragin altinda kalacak sekilde dikin. Saksilari balkon veya bahcede yagmur alacak bir yerde birakin.

Bir önceki yazımız olan Gazanya çiçeği /Koyun Gözü ( Gazania ) Tam bir güneş çiçeğidir. başlıklı makalemizde (Gazania, Bir ve çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

Trend Konular