Connect with us

BÖCEKLER

Böceklerde yaşam döngüzü

Published

on

Böceklerde yaşam döngüzü

Böcekler yumurtadan çıktıktan sonra metamorfoz geçirerek çeşitli formlardan geçerler ve nihayetinde yetişkinliğe ulaşırlar. Metamorfoz süreci, bir böcek popülasyonu içerisindeki farklı görevdeki bireylerin oluşabilmesini mümkün kılar. Örneğin görselde gösterilen askerler, kanatlı yetişkinler, birincil yetişkinler, neotenik böcekler metamorfoz sayesinde yumurtadan çıkan benzer bireylerden üretilebilir. Böylelikle birbirinden farklı yavrular yapmak gibi daha zorlu bir süreçten geçilmemiş olur.

Fotoğrafta, genomu 21 Mayıs 2014'te tamamen dizilenen Nevada Nemli Odun Termiti, yani Zootermopsis nevadensis türünün yaşam döngüsü ve olası rolleri gösterilmektedir. Genomu dizilenen canlılar grubuna katılan bu termitler, insanların yapılarında yılda 40 milyar Amerikan doları zarara neden olmaktadır! Artık genomlarını bildiğimiz için, onlarla savaşmamız çok daha kolay olacak.

Genomun dizilenmesi sadece türümüzün rahatını sağlamaya değil, evrimsel biyoloji sayesinde geliştirebildiğimiz öngörülerimizi doğrulamaya da yarıyor. Örneğin evrimsel süreçte bu termitleri diğer sosyal türlerden ayıranın ne olduğu tespit edilebildi. Bu ayrımlardan biri, türün evrimsel geçmişinde meydana gelen değişimlerden bazılarının erkeklerin spermlerinin yapısını değiştirmiş olması. Bu termitlerde spermlerin özelliklerini etkileyen bazı genler, diğer sosyal türlere göre çok daha aktif ve fazla sayıda. Bir diğer farklılık ise bu termitlerin koku reseptörlerinin sayısının azalmış olması.

Ayrıca makalede yayınlanan bu güzel görsel sayesinde bir böceğin yaşam döngüsünü görebiliyoruz.

BÖCEKLER

Hamamböcekleri Tuzaklardan Kaçabilecek Şekilde Evrimleşirler!

Published

on

Hamamböcekleri Tuzaklardan Kaçabilecek Şekilde Evrimleşirler!

Avrupa'da yaşayan bir hamamböceği türü, onları yok etmek için insanların kullandığı şeker tuzaklarına karşı evrim geçirerek, bu tuzaklara düşmeyecek şekilde özelleştiği tespit edildi.

Amerikalı bilim insanları, yaptıkları çalışmada mutasyona uğramış bir grup hamamböceğinin tat alma duyularını yeniden organize ederek, onları yok etmek için kurulan tuzaklarda kullanılan şekeri "tatlı" yerine "acı" olarak algılayacak biçimde evrimleştiğini gösterdiler.

North Carolina State University'den araştırmacılar bu durumu, hamamböceklerine reçel ya da fıstık ezmesi sunarak test ettiler. Sonrasında hamamböceklerinin reseptörlerini analiz ettiler. Bu reseptörler, bizim tat tomurcuklarımıza benzemektedir.

Aynı ekipten araştırmacılardan bazıları, 20 sene kadar önce, haşarat savıcı ilaçların artık hamamböceklerine etki etmediğini, çünkü hamamböceklerinin yemleri yutmamaya başladığını fark etmişlerdi. Dr. Coby Schal, dünyanın en prestijli bilim dergilerinden olan Science'ta, bu mekanizmanın arkasında yatan sinirsel mekanizmayı ortaya koydu.

 

KÜÇÜK BİR DİP NOT

Çekinmeden yakın ilişki kurabilirseniz, çevikliklerine hayran kalacaksınız. resmen gösteri yapıyorlar. bir böceğin olduğu yere hızla elinizi uzatıp ona dokunmaya çalışın, sizden çok daha önce oradan kaçtığını göreceksiniz. hatta, parmağınızı onun durduğu yere dokundurmak üzere hareket ettiğinizde, siz parmağınızı tam dokunduracakken kaçar, geri çektiğinizde de eski yerine yakın bir yere döner. nanik yapıyor resmen. keza sinekleri de çıplak elle yakalama girişimlerinin çoğu böyle başarısız sonuçlanır. bu da böceklerin evrimsel özelliklerinden birisidir nitekim. hayatta kalabilmek için bu yolu geliştirmiş olmalılar… sizin nereye dokunacağızı önceden hesaplayıp ona göre kaçıyorlar diye biliyorum ben…böcekler evrimsel süreçte hayatta kalmak için ya çok hızlı hareket edebilen ve derhal ortadan kaybolabilen varlıklara dönüştüler, ya da hantal varlıklara. kendinden emin, hiç kaçışmadan ilerleyen bir böcek görürseniz (ki şehirlerde çok büyük böcek görmek mümkün olmuyor) bunun nedeni, kendine güvenmesiymiş. ultimate survivalda dinlemiştim. doğadaki çoğu hayvan onu yemesi takdirinde, o böceğin vücudundan zehirlenebilirmiş. hayvanlar bunu bildikleri için, o tarz böcekler de sülalesi raad bir şekilde dolaşabiliyorlarmış çevrede. tabii ki onları rahatsız edebilecek türden başka hayvanlar da vardır 
:))

Öldürdükten hemen sonra çamaşır suyuyla temizlemelisin… Bi ihtimal yavrularıyla da uğraşmak istemiyosan

Continue Reading

BÖCEKLER

Karınca ordusu akıl ermez bir içgüdü ile hareket ediyor.

Published

on

Karınca ordusu akıl ermez bir içgüdü ile hareket ediyor.

Karınca ordusu akıl ermez bir içgüdü ile hareket ediyor. 500 bin ila 2 milyon karıncadan oluşan birlikleri tek bir organizmanın hücreleri gibi davranabiliyor.

Continue Reading

BÖCEKLER

Bitki Piresi

Published

on

Bitki Piresi

Bitki Piresi

Bu hayvanların kuyruklarından salgılanan kimyasal yırtıcıları uzak tutar. Kuyruklarının bir diğer faydası yere düştüklerinde düşüşü yavaşlatması.

Continue Reading

Trend Konular