Connect with us

Bitki Üretim Teknikleri

Çapraz Tozlaşma Bitkileri

Published

on

Çapraz Tozlaşma Bitkileri

Hibrit çeşitleri (2) geliştirilmesi, ve sentetik çeşitleri (3) gelişimi çapraz tozlaşma türlerin üreme en önemli yöntem (1) kütle seçim vardır. Çapraz tozlaşma türleri birçok özellikleri için (heterozigot) doğal melez ve onlar safkan (homozigot) olmak gibi canlılığını kaybetmek beri, bu ıslah yöntemleri her bir hedef heterozigotluğunu korumak veya geri yüklemektir.

Kitle seçimi

Çapraz tozlaşma türlerde Kütle seçeneklerini kendi kendine tozlanan türlerinde olduğu gibi aynı form alır, örneğin, daha üstün görünen bitkiler, çok sayıda seçilmiş ve dökme ve bir sonraki nesil üretmek için kullanılan tohum hasat edilir. Kitle seçim nitel karakterler geliştirmede çok etkili olduğunu kanıtladı, ve, nesiller boyunca uygulanmış, bu tür karakterlerin düşük kalıtım rağmen, aynı zamanda verimi de dahil olmak üzere kantitatif karakterleri, iyileştirme yeteneğine sahiptir. Kitle seçimi uzun, özellikle ekonomik açıdan daha az önemli türler, çapraz tozlaşma türlerin üreme önemli bir yöntem olmuştur.

Hibrit çeşitler

F1 hibrit çeşitlerin kullanımı ile melez gayretle sömürü seçkin örneği, mısır (darı) ile olmuştur. Melez mısır çeşitli üretim üç adımdan oluşur:; birkaç nesil birbirinden farklı olacak şekilde, her ıslah-saf ve yüksek oranda homojen olan, ancak kendilenmiş hatların bir dizi üretmek için (2) bir elekten geçirme (1) üst bitkilerin seçimi; ve (3) geçiş kendilenmiş hatları seçilir. Sırasında  soyluluk sürecinin hatlarının gücü, büyük ölçüde alan tozlaşma çeşitleri genellikle yarısından daha az olduğunu azalır. Vigour herhangi bir ilişkisi olmayan iki kendilenmiş hat çapraz olduğunda, bununla birlikte, tekrar, ve bazı durumlarda cins doğrusu arasındaki F1 melez açık polenlenmiş çeşitleri çok üstün olmasıdır. Inbred hatlarının homozigosite önemli bir sonucu, herhangi iki soyun arasındaki melez her zaman aynı olacaktır. En iyi melezler vermek Kendilenmiş tespit edildikten sonra, hibrid tohum istenen herhangi bir miktarda üretilebilir.

Mısır (darı) tozlaşma kulak üstleri çıkıntı stilleri (ipekler) için püsküllü polen darbeler rüzgar, gereğidir. Bir alan ölçekte Böylece kontrollü çapraz tozlaşma akrabası tozlayıcı bir satır ile akrabası tohum ebeveynin iki veya üç satır interplanting ve polen tutuyor önce eski detasselling tarafından ekonomik yapılabilir.Uygulamada en çok hibrit mısır üretilir  "ihanetlerle," dört kendilenmiş hatları ilk çift geçti (A, B ve D × C ×) ve daha sonra iki F1 melez × (C × (A B ×) tekrar geçti hangi D). Çift çapraz prosedür böylece tohum maliyetlerini azaltarak, ticari F1 tohum B × derece verimli tek çapraz A ziyade kötü bir getirisi doğuştan üretilen olduğu avantaja sahiptir. Son yıllarda, daha önce tarif edilen, sitoplazmik erkek kısırlığı, böylece hibrid tohum üretiminde de ekonomileri sağlayan, tohum ebeveynin detasselling ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

F1 hibrit çeşitleri tarafından sergilenen hibrit gücü çok gelecek nesil kaybolur. Sonuç olarak, hibrit çeşitlerin tohum fidan için kullanılan ancak çiftçi tohum şirketleri her yıl yeni tohum satın değildir.

Belki de biyolojik bilimlerde başka hiçbir gelişme hibrid mısır (darı) ve gelişme var daha dünya nüfusunun mevcut gıda kaynaklarının miktarını artırarak daha büyük bir etkisi olmuştur. Erkek sterilite kullanımı yoluyla mümkün hale diğer ekinler, melez çeşitleri, aynı zamanda önemli ölçüde başarılı olmuştur ve bu hibrid çeşitlerinin kullanımı gelecek genişlemeye devam edecektir gibi görünmektedir.

Sentetik çeşitleri

Bir sentetik çeşitli bilinen üstün birleştirerek yetenek-genotipleri bir dizi birleştiği tarafından geliştirilen , yani tüm kombinasyonlarda geçti zaman üstün melez performansı vermek bilinmektedir genotipler. (Buna karşılık, kitle seçimi tarafından geliştirilen çeşitli hibrid kombinasyon halinde performansını belirlemek için ön test tabi olmadan bir araya toplanmış genotip oluşur.) Sentetik çeşidi kendi hibrid gücü ve mevsim başarı için kullanılabilir tohum üretme kabiliyeti için bilinir . Bu avantajları nedeniyle, sentetik çeşitleri giderek böyle gider hibrit çeşitlerin geliştirilmesini veya kullanımını yasaklayan hangi yem bitkileri, gibi birçok türlerin yetiştiriciliğinde tercih haline gelmiştir.

MUTASYON ISLAHI

Fiziksel Mutagenler

Fiziksel mutajen çeşitli radyasyon tipleri, yani X-ışınları, gamma ışınları, alfa parçacıkları, beta parçacıkları, hızlı ve termal (yavaş) nötron ve ultraviyole ışınları içerir. Bu Mutagenlerin kısa bir açıklama aşağıda sunulmuştur:

Genellikle fiziksel Mutajenler (radyasyonlar), kendi özelliklerini ve eylem modunu kullandık.

Radyasyonun tip Ana özellikleri
X – ışınları SI, delici ve non-parçacıklı
Gama ışınları SI, çok nüfuz ve Non-partikül
Alpha Parçacıklar DI, partikül, daha az nüfuz ve pozitif yüklü.
Beta Işınları Parçacıklar SI, partikül, daha alfa parçacıklarından daha delici ve negatif yüklü.
Hızlı ve Termal nötronlar DI, partikül, nötr parçacıklar, yüksek nüfuz.
6. Ultra Violet Rays İyonlaştırıcı olmayan, düşük nüfuz

Not: parçacık özelliği DI = Yoğun iyonizan yayan parçacık anlamına gelir, SI Seyrek iyonlaştırıcı =.

 

 

Röntgen ışınları

X-ışınları ilk olarak 1895 yılında Röntgen tarafından keşfedildi. X-ışınlarının dalga boyları 10-11 10-7 değişir.Onlar seyrek iyonlaştırıcı ve son derece delici vardır. Bunlar, X-ışınları makinelerinde üretilir. X-ışınları kromozomların kırılmasına ve yani, nükleotidlerin mutasyonların her türlü üretebilir. ekleme, silme, inversiyon, hukuka, geçişler ve çaprazlamalar. X-ışınları, ilk olarak Drosophila'da mutasyon indüksiyonu için 1927 yılında Muller tarafından kullanılmıştır. Bitkilerde, 1928 yılında ilk Stadler arpa mutasyonların indüksiyonu için X-ışınları kullanmıştır.

Gama ışınları

Gamma ışınları X-ışınlarından daha kısa dalga uzunluğuna sahip ve gama ışınlarından daha delici vardır.Bunlar, radyum gibi Bunlardan 14C, 60Co, gibi bazı elementlerin radyoaktif bozunma oluşturulur, kobalt 60 genel olarak gama ışınları üretimi için kullanılır. X-ışınları gibi kromozomal ve gen mutasyonlarının neden gama ışınları.

Kimyasal mutagenler

Kimyasal mutajenler dört gruba, yani ayrılabilir. 1), alkile edici maddeler 2) baz analogları, 3) akridin boyalar, ve 4) diğerleri. Bu grupların bazı yaygın kullanılan kimyasalların kısa bir açıklama aşağıda sunulmuştur.

e yaygın olarak kullanılan kimyasal mutajenlerin ve etki şekli

 

 

Mutajen Grup

Kimyasal Adı

Etki şekli

  1. Ajanlar Alkile

 

 

  1. Baz

Analogues

  1. Akridin boyalar

 

  1. Diğerleri

Etil metan Sülfonat
Metil Metan Sülfanat
Etil Etan Sülfanat
Etilen İminler

5 Bromo Urasil
2 Amino purin

Acriflavin, Proflavin

 

NitrousAcid
Hidroksilamin
Sodyum Azid

GC Geçişler AT
Geçişler
GC AT Geçişler
Geçişler

GC Geçişler AT
GC Geçişler AT

Silme, ekleme ve çerçeve vardiya.

GC Geçişler AT
Geçişler AT GC
Geçişler

 

Bir önceki yazımız olan Soya (Glycine max L.) Yetiştiriciliği başlıklı makalemizde (Glycine, L.) ve max hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

Bitki Üretim Teknikleri

Gunlük hayatınızı kolaylaştırcak pratik önemli bilgiler

Published

on

Gunlük hayatınızı kolaylaştırcak pratik önemli bilgiler

  710,ünlük Hayatımızı Kolaylaştıran Reçeteler

İşinizi Kolaylaştıracak Öneriler 

Baş ağrısı için; kahve çekirdeğine limon suyu sıkın, yavaş yavaş yiyin. (birkaç tane)

İçeceklere güzel tat ve görüntü vermek için; buzu dondururken buz kabının içine kiraz, nane yaprağı, yeşil zeytin vs. koyup dondurun.

Buz dondururken; suyu kaynatın, soğuyunca buz kalıplarına koyup dondurun. Buzlar daha canlı kristal gibi görünür. Kaynamış suda oksijen azalır. Bu da buzun mat görünmemesini sağlar.

Dişlerinizi doğal temizleyin: Çileği ezin. Diş fırçanızın üzerine koyun. Diş etlerinize kompres yapın. Sonra dişlerinizi fırçalayın.

Ağız kokusu için; kahve çekirdeği çiğneyin. Şeftali, ağız kokusunu alan harika bir meyvedir.

 Arı, sivri sinek sokmalarına karşı; kesme şekeri hafif ıslatın. Sokulan kısmın üzerine hafifçe bastırın. Zehiri alır ve kaşınmayı, şişmeyi önler.

Gözlük camlarını; gliserin ile silerseniz buğulanmadığını göreceksiniz.

Çiçekleriniz için; haşladığınız yumurtanın suyunu saksıya dökün.

Gülleriniz boyunlarını bükerse; ilk önce sıcak suya sonra soğuk suya batırın.

Eve yayılan yemek kokularını yok etmek istiyorsanız, küçük bir tavaya bir miktar sirke ve suyu karıştırıp kaynatın. Sirke tüm kötü kokuları yok edecektir. 

Tencereden yemek taştığında, üzerine hemen tuz serpin. Soğuduktan sonra lekeli bölgeyi nemli bir bezle silin. Kolayca temizlendiğini göreceksiniz. 

Fareleri kaçırmak için; nane yağını bir karton parçasının üzerine sürün, farelerin geldiği yere koyun. 

Karıncalara karşı: Bugünlerde evinizi karıncaların istila etmelerinden yakınıyorsanız, telaşlanmayın. Bir miktar defne yaprağını ezip ufalayın ve karıncaların gezdikleri yerlere serpin. Çok kısa sürede karıncalardan kurtulacaksınız.

Boya fırçaları sertleşmiş ise; kaynamış sirkeli suda bekletin, yumuşadığını göreceksiniz.

Boya kokusunu gidermek için; iki büyük baş soğanı soyup ikiye bölün. Suyun içine atın. Bunu da kokulu odaya koyun.

Cam kırıklarını temizlemek için; temizlersiniz fakat kıymıkları göremezsiniz. Bunu da temizlemek için ıslak pamuk imdadınıza yetişir. 

Mutfakta tıkalı lavaboların açılması için: Lastik pompalarla dakikalarca açmak için uğraşmayın. Kaynar sodalı su, tıkalı delikten dökülürse, hemen açılır. 

Mutfaktaki haşerelerle savaş için: Mutfakta özellikle dolaplarda dolaşan hamam böceği, karınca gibi haşeratı yok etmek ve bir daha gelmemelerini sağlamak için, bu haşeratın dolaştığı yerlere, dolaplara terebentin sürmek kesin yoldur. 

Ağzı dar şişe-kavanoz temizlemek için; biraz sabunlu su, bir kaşık pirinçle çalkalayın.

Balıklı tava kokusu için; tavayı limonla bir güzel ovalayın ve yıkayın.

Kesik limonu saklamak için; küçük bir tabağa toz şeker serpin, kesik tarafı şekerin üzerine gelecek şekilde koyun. İki hafta limon kurumadan saklanır. Veya kesik kısma tuz da serpebilirsiniz.

Kıyafetlerinize güve gelmemesi için; kullandığınız naftalinin kokusundan hoşlanmıyorsanız, dolapların içine limon kabuğu, karanfil taneleri veya lavanta yerleştirin. Böylece hem kıyafetleriniz zarar görmeyecek hem de güzel kokacaktır. 

Kaplardaki kireci temizlemek için; kabın içine yumurta kabuklarını bırakıp kaynatın. Veya bir miktar sirke döküp kaynatın. Kirecin yok olduğunu göreceksiniz. 

Gümüşlerinizi, 20 ml su içerisinde 10 g tebeşir tozu ve 10 g amonyak çözündürülerek hazırladığınız karışım ile ovabilirsiniz. 

Mutfakta İşinizi Kolaylaştıracak Öneriler

Patates haşlarken; haşlama suyunun içine bir kaşık tereyağı koyun. Patatesler vitaminlerini kaybetmemiş olur, daha çabuk pişerler aynı zamanda.

Soyulmuş patateslerin kararmadan saklanabilmesi için; saklanacak kabın içine su, bir tutam tuz koyun. Buzdolabında saklayın. Gerektiği zaman suyla yıkayıp kullanın.

Pastaların daha gevrek olması için; (tatlı-tuzlu farketmez) hamurun içine bir çay kaşığı tuz atın.

Tazeliği gitmiş, pörsümüş yeşillikleri canlandırmak için; iki kaşık limon suyu karıştırılmış buzlu su dolu kabın içine koyun. Bir saat buzdolabında bekletin.

Daha yeşil sebzeler: Yeşil sebzelere renk veren, klorofil maddesidir. Pişirdiğinizde sebzelerin bu yeşil rengi daha az kaybetmeleri için, önce bol buzlu suda bekleterek, klorofilin sabitleşmesini sağlayın.

Kararmayan soğanlar: Soğanları kızartmadan üzerlerine biraz un serperseniz, kavururken kararmazlar.

Kızarmış börek: Börek üzerinin kızarması için üzerine yumurta sürülür. Evde yumurta kalmamışsa, biraz yoğurdu bir yemek kaşığı yağla karıştırıp sürün. Güzel bir renk olduğunu göreceksiniz.

Domatesin kabukları: Domatesin kabuklarını kolay soymak için, bıçağın sırtıyla domateslerin kabuklarını soyacağınız yönün tersine sürtün ve daha sonra soyun ya da domatesleri kaynar suda bir dakika bekletin.

Vitamini kaybolmayan salata: Yeşil salata ve marulun yapraklarını yıkadıktan sonra
bıçakla keserek doğramak yerine, elinizle koparın. Böylece vitamin kaybını önlemiş olursunuz.

Reçel yaparken; reçel yapacağınız meyvaları iyice yıkayıp kurulamalısınız. Karıştırırken mutlaka tahta kaşık kullanmalısınız. Şekerlenmeyi önlemek için limon tozu yerine, limon suyu kullanın. Kavanozlara koyduğunuzda iyice soğumadan ve üzerindeki hava kabarcıklarını kağıt havlu ile almadan kavanozun ağzını kapatmayın. Reçellerinizi serin ve karanlık yerde saklayın.

Lezzetli çikolata sos: Çikolata sosu hazırlarken içine koyacağınız bir tutam tuz, çikolata sosunun kokusunu daha da belirgin kılar. Çikolata sosun içine biraz kahve eklediğinizde, tadının çok değişik olduğunu göreceksiniz.

Kolay soyulan yumurtalar: Katı haşlanan yumurtaları kolayca soymak için, kaynar sudan çıkardıktan sonra hemen soğuk suya tutun ve bir süre soğuk suda bekletin. Su, kabuğun gözeneklerinden girerek soymayı kolaylaştırır.

Mantar sote pişirirken; tencerenin kapağını açık bırakırsanız, hem mantarların su koyuvermesini hem de kararmasını önlersiniz.

Pişmiş yumurtayı çiğ yumurtadan ayırmak için; pişirip sakladığınız yumurtaları, çiğ yumurtalarla aynı yere koyuyorsanız, bunları ayırmanın en kolay yolu, çiğ yumurtalar döndürdüğünüzde kolaylıkla dönmezken, pişmiş yumurtalar kendi ekseni etrafında rahatlıkla dönerler.

Tavuk eti hakkında bilmeniz gerekenler: Tavuk eti çabuk bozulan gıdalardandır.Tavuk eti buzdolabında en fazla bir gün bekletilip tüketilmelidir. Tavuk eti, et ile aynı tahtada kesilmemelidir. 

Yoğurdun faydaları: Yoğurttan daha fazla yararlanmak için suyunun atılmaması gerekir. Yoğurdun tüm vitamin ve mineralleri bu suda bulunmaktadır. Ayrıca, bu su yemeklere ekşi bir tat kazandırmak istenildiğinde de kullanılabilir.

Ekmeğin küflenmesini önlemek için; ekmeğiniz durup dururken dolabında küfleniyorsa, ekmek kutusunu 15 günde bir sirkeli suyla silmek yeterlidir.

Karnabahar pişirirken eve yayılan kokudan kurtulmak için; pişirme suyuna bir parça tuz ve iki kaşık sirke ilave edip, suyun üzerinde köpük oluşumunu bekledikten sonra, içine sebzeleri atmayı deneyin. Evi saran kötü kokudan eser kalmadığını göreceksiniz.

Mutfağınıza sinmiş kızartma kokusunu yok etmek için;  ızgaranın üzerine defne yaprağı, ada çayı yaprağı ve kekik yaprağı koyun.

Yemeğinizin içine koyabileceğiniz karışım:  1/3 üzüm sirkesi, 2/3 su, 1 küp şeker; bunları iyice karıştırın ve yemeğinizde kullanın. Sonuç mükemmel olacak.

Sosislerin patlamasını önlemek için; fırın ya da ızgaraya koymadan önce soğuk süte batırmanız yeterli olacaktır.

Meyvelerin arasına serpiştireceğiniz herhangi bir türden yapraklar, onları uzun süre taze tutacaktır.

Nane, adaçayı ve çekilmiş ceviz, pek çok yemekte kullandığınız beşamel sosa çok hoş lezzet katar. Fakat bu aromalı otları, sos pişip ateşin söndürülmesine yakın tencerenin içine ilave etmeye dikkat edin.

Bayat ekmeği ince ince dilimleyin. Üzerine az miktarda süt serpin ve kızgın yağda bir yüzünü kızartın. Ters çevirip üzerine domates ve taze kaşar peyniri koyun. Peynirler erimeye başlayınca üzerlerine kekik ve karabiber serpip sıcak sıcak servis yapın.

Tavuk etinizin daha yumuşak, daha güzel kokulu ve daha lezzetli olması için pişirmeden önce tavuğu yarım limon ile iyice ovalayın ve sonra tavuğun üzerine ve içine rendelenmiş limon kabuğu koyun.

Kış aylarında hepimizin vazgeçilmez içeceği, C vitamini deposu portakal suyudur. Eğer portakalları sıkmadan önce yarım saat soğuk suda bekletirseniz sıktığınızda daha çok portakal suyu elde edersiniz.

Sarımsakların daha çabuk ezilmesi için cam bir kavanozda ve buzdolabında saklamanız yeterli olacaktır. 

Zeytini bir kavanoza koyun, zeytinyağı ile örtün ve biraz kekik, 2-3 diş sarımsak ilave edin, 8 gün bekletin. Nefis bir tadı olur. Zeytinler bitince kalan sosu, salata sosu olarak kullanabilirsiniz.

Patlıcan kabuklarını soyduktan sonra içine sirke ve çok az zeytinyağı konmuş suda bir süre haşlayın. Daha sonra istediğiniz küçüklükte dilimleyin ve pilav yaparken içine karıştırın. Göreceksiniz, pilavınız çok leziz olacak. 

Doğal tavuk ya da et suyu yapmak için, tavuk ya da et suyu haşlandıktan sonra suyunu soğutun. Soğuyan suyu buz kalıplarına ya da buz poşetlerine pay edin. Derin dondurucu ya da buzlukta saklayın. Her ihtiyaç duyduğunuz anda çıkarıp pilav ve çorbalarınız için kullanın. 

Fırınınıza sinmiş kötü yemek kokularını temizleyip yerine güzel kokular bıraksın diye satın aldığımız o pahalı ürünler, istediğiniz gibi ferah bir koku bırakmıyorsa, size daha pratik ve ucuz bir önerimiz var. Yemek yapmadan önce fırınınızın ortasına, yarısı sirke-yarısı su ile doldurulmuş bir tava koyun. Fırınınızı birkaç dakika için ısıtın. Daha sonra soğumaya bırakın. Fırınınız umduğunuzdan da güzel kokacak.
Eskilerin yöntemleri her zaman en iyi, en doğrudur.

Bisküvilerin ve kurabiyelerin taze kalması için, teneke bir kaba koyun ve yanına bir avuç pirinç bırakın. Bayatlama sorunu ortadan kalkacaktır.

Elmanın faydaları bitmez. Lahana yemeği yaptıktan sonra evinize sinen ve pencereleri açsanız da çıkarmayı başaramadığınız lahana kokusundan kurtulmak artık çok kolay. Bir elmanın kabuğunu soyup lahanın pişme suyuna ekleyin. Hem koku çabucak yok olacak hem de lahananın hazmı daha kolay olacaktır. 

Yumurta haşlarken suyun ve yumurtanın üstüne serptiğiniz bir tutam tuz, yumurtaların çatlamamasını sağlayacaktır.

Değersiz olarak gördüğünüz limon kabuklarını güneşli bir yere koyup kurutursanız, özellikle isli ve yağlı mutfak eşyalarınızı ovarken şaşırtıcı sonuçlar alabilirsiniz.

Gravyer peynirinin kurumaması için, daha evvel tuzlu suya batırılmış, nemli bir beze sararak muhafaza ediniz.

Süte biraz karbonat atarsanız hem çabuk bozulmaz hem de kolay hazmedilir. 

Kuş üzümlerini ayıklamak için, onları bir avuç unla ovuşturunuz ve kalın delikli bir süzgece atınız. Un ile beraber çöpler de düşer.

Buzdolabınızın iyi soğutması için içine bir torba tuz koyun. Tuzun dolaptaki nemi aldığını göreceksiniz.

Balıkları temizlemeden yarım saat kadar dondurucuda bekletirseniz, temizleme işi sizi daha az yorar. Balık pişirirken hiç de hoş olmayan bir koku kaplar evi. Bunu önlemek için de kabın veya tavanın içine birkaç defne yaprağı atmayı deneyin.

Sodalı içeceklerin gazlarının kaçmasını engellemek için buzdolabının içine baş aşağı yerleştirin.

Taze ekmek kolay kesilmez; parçalanır, dağılır. Muntazam dilimler elde etmek için, ekmek bıçağınızı kaynar suya sokup biraz bekletin. Sonra hemen kurulayıp ekmeği dilimlemeye başlayın. Sık sık, hatta her dilimde bıçağı sıcak suya sokmanızda fayda vardır. 

Açılmakta direnen cam kavanozların altına sert bir şekilde vurursanız açılacaklardır.

Yeterince olmamış limonlardan beklenildiği kadar su çıkmaz. Tıpkı çok sert limonlardan da çıkmadığı gibi. Bu tür limonları kesmeden önce, birkaç dakikalığına çok sıcak suya batırıp bekletin. Limonların daha fazla su verdiğini göreceksiniz.

Eğer naneyi doğrayarak kullanacaksanız üzerine biraz şeker serpin. Böylece nanenin kokusunu arttırmış olursunuz. 

Meyve salatası yaparken taze nane yaprağı katıp, meyveleri yoğurt ve balla karıştırın. Enfes olacaktır.

Pirinç, fasulye, mercimek, kuru bakla ve benzerlerini saklarken böcek oluşmasını önlemek için kavanoz ya da kutunun içine iki, üç diş sarımsak koyun. Rafine olmayan kaya tuzu da korur.

Sucukları serin bir yere asmak yetmez. Zamanla üstlerini beyaz bir küf kaplar. Bunu önlemek için zaman zaman sucukların üstünü yarıya kestiğiniz bir limonla silin.

Çok yağlı taze süt, kaynatılırken çoğu kez dibi tutar. Tencerenin dibini temizlemek de güç olur. Bunun için sütü kaynama kabına koymadan önce, kabı temiz su ile çalkalayın. Kurutmadan içine sütü döküp kaynatın. Dibi tutmayacaktır.

Havucun rengini kaybetmemesi için kaynayan suyun içinden aldıktan sonra hemen soğuk suyun altına tutup birkaç dakika bu şekilde bekletin.

Tuz topaklanıyorsa tuzluğun içine birkaç adet pirinç koyun. Pirinç tuzun rutubetini alacak ve topaklaşmayı önleyecektir.

Ekmekler bayatladığı zaman robotta çekip galeta unu haline getirin. Dondurucuya atıp gerektiği zaman kullanın veya kurutup kavanozda muhafaza edin.

Kabuklarını soyduğunuz meyvaların kararmalarını önlemek için limonla ovun.

Domatesler pörsümüş ise yarım saat boyunca tuzlu su dolu bir kabın içinde buzdolabında bekletirseniz çok daha güzel görünecektir.

Mumların ömrünü uzatmak için kullanmadan iki saat önce buzdolabının derin dondurucusuna koyarak bekletin.

Patateslerin filizlenmesini önlemek için patates torbasının içine birkaç adet yeşil elma atın. 

Patates, parmaklarınızdaki yiyecek lekelerini çıkarır. Çiğ olarak dilimleyip lekelerin üzerine sürmeniz ve sonra da durulamanız yeterli.

Patates soyarken üzerini bir bulaşık teli yardımıyla ovuşturursanız rahatça soyulmasını sağlayabilirsiniz. 

Patatesin pişirme suyuna bir kaşık sirke koyun. Hem rengi sapsarı kalır hem daha lezzetli olur. 

Marulların uzun süre taze kalması için bir saat su dolu bir kapta tutun. Sonra buzdolabına açık kısmı aşağı gelecek şekilde yerleştirin. Bu şekilde on gün saklayabilirsiniz. 

Yemeğin taşmasını önlemek: Pirinç, şehriye ya da makarna pişirirken taşmalarını önlemek için suya bir ya da iki tatlı kaşığı tereyağı ya da sıvıyağ ekleyin. 

Pirinç pişirirken, tanelerin birbirlerine yapışmalarını önlemek için, suya bir kaç damla limon ekleyin.

Piliç kızartmasının en iyi sonucu vermesi için, pilici ve sosunu iyice soğutun. Sosladığınız piliç parçalarını tekrar bir saat süreyle buzdolabına koyun, sonra kızartın.

Donmuş balık pişirmek: Donmuş balığı sütün içinde eritin. Süt, don tadını çekip taze bir tat verecektir.

Balık filetolarının özlü olmasını sağlamak için, her zamanki suyun yerine süt kullanın.

Eti her zaman ya pişirirken veya piştikten sonra tuzlayın. Pişirmeden önce tuzlarsanız et kendini salar. 

Ekmek, ince dilimlenip kızartılırsa besleyici değeri azalır. 

Nohut, mercimek ve kuru fasulye gibi besinler iyice pişirildiklerinde hem protein değerleri artar hem de sindirimi kolaylaşır. 

Yoğurdun suyu atılırsa vitamin değeri azalır. 

En iyi brokoli pişirme yöntemi, vitamin değerini yitirmemesi açısından kısa süreli haşlamak ya da buharda pişirmektir. 

Brokoli, çok miktarda kalsiyum içerdiği için kemik erimesini önler. Ayrıca hücre DNA’sına zarar veren serbest radikalleri zararsız hale getirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. 

Sebzeler haşlanarak kullanılacaksa, haşlama suyuna eklenecek bir miktar sirke, sebzelerin renginin korunmasını sağlayacaktır. 

Kara üzüm suyu, kalp için koruyucu etkiye sahiptir.  

Üzüm çekirdeği çok güçlü bir antioksidandır. 

Düzenli yürüyüş yaptığınız zaman artan mutluluk hormonu, yeme ataklarınızı önleyerek kilo vermenize yardımcı olur. 

Badem içinde bulunan kalsiyum, demir, potasyum, çinko, magnezyum ve A, B, C, E vitaminleri sayesinde kolesterolü düşürür, kan şekeri seviyesini ayarlar ve hem zihinsel hem de bedensel yorgunluğu giderir.  

Havuç, kan yapıcı, ishal giderici, peklik önleyici, karaciğeri kuvvetlendirici bir besindir. 

Ton balığı A, B, D, E ve K vitaminleri ve selenyum, kalsiyum, demir, fosfor, içerikleri ile yüksek tansiyon ve şiddetli migren ağrılarına iyi gelir. 

Ceviz damar koruyucu, cildi temizleyici, ishal kesici ve kan dolaşımını önleyici etkiye sahiptir. 

Bir bardak nar suyunun antioksidan özelliği, 10 bardak yeşil çay ve 2 kadeh kırmızı şarap ile aynı seviyededir. 

Vişne suyu, A vitamini ve potasyum içerir. Ateş düşürür, susuzluğu giderir, mide ve karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar. 

Elma suyu, B3 ve E vitamini, pektin ve potasyum içerir. Kan şekerini kontrol altında tutar, baş ağrısına iyi gelir, kolesterolü düşürür. 

Portakal suyu B ve C vitaminleri, fosfor, potasyum içerir ve bir bardak portakal suyu, günlük C vitamini ihtiyacının %50’sini karşılar. Antioksidan özelliği ile kalbi korur. Tansiyonun dengelenmesini sağlar. Hazmı kolaylaştırır. 

Tam tahıllı, kepekli makarnalar B12, B6, çinko ve folik açısından çok zengindirler ve peynir ve yağlı soslarla tüketmediğiniz sürece çok fazla kilo yapıcı etkisi yoktur. 

Son dönemde yapılan bilimsel çalışmalar D vitamininin kanserden koruyucu çok önemli bir destek olduğunu göstermektedir. D vitamini ayrıca kalp krizi, kalp yetmezliği ve beyin kanaması risklerini de azaltmaktadır. Vücudumuzda D vitamini üretiminin harekete geçmesi için cildin güneşle temas etmesi gerekmektedir. Süt ve süt ürünlerinin, ayrıcabalığın zengin birer D vitamini deposu olduğunu bilmekte fayda vardır. 

30 gr ayçiçeği çekirdeği, günlük E vitamini ihtiyacınızın tamamını, magnezyum, selenyum ve folik asit ihtiyacınızın ¼’ünü karşılamaktadır. Dolayısı ile beslenmemizde ayçiçeği çekirdeğinden faydalanmayı unutmamak gerekmektedir. 

Kırmızı ve sarı dolmalık biber, portakal, greyfurt, havuç, kayısı, şeftali, karpuz ve kavun damar yapınıza ve kanserden korunmanıza yardımcı olacak karotenoid deposudur. Beslenmenizde bu gıdalara mutlaka bolca yer verin. 

Fırına sinmiş balık kokusu, matlaşan kristaller, çaydanlıkta oluşan kireç tabakası ve daha fazlası için hayatınızı kolaylaştıracak pratik püf noktaları:

Çelik çaydanlıkların dış yüzeyinde kararmalar, iç yüzeyinde kireç tabakası oluşabilir. Mutfağınızdaki malzemeleri kullanarak çaydanlığınızı ilk günkü görünümüne kavuşturabilirsiniz. Yarım bardak üzüm sirkesine 1 yemek kaşığı tuz ekleyip karıştırın. Bulaşık süngerini karışıma batırıp, çaydanlığınızın dış yüzeyini yıkayın. Kireç tabakasını temizlemek için patates kabuklarını çaydanlığın içine koyun, üzerine su ekleyip bir süre kaynatın. Farkı göreceksiniz.

Mutfakta hayatı kolaylaştıran aletlerden biri mikserdir. Kek ya da muhallebi için kullandığınız mikseri temizlemekte zorlanıyorsanız, kolayı var. Plastik bir kabın içine kaynar su ekleyin. Mikseri kaynar suda çalıştırın. Kolayca temizlendiğini göreceksiniz.      
Fırın, mangal, duman ızgara gibi pişiricilerin ızgara tellerini temizlemek için temiz bir ponza taşı yeterli. Ponza taşını ıslatmadan, ızgara tellerini ovun ve kolayca temizleyin.  

Fırında balık pişirdikten sonra uzun süre kokusu gitmeyebilir. Bu rahatsız edici kokudan kurtulabilmek için oldukça pratik bir yöntem bulunmaktadır. Fırın tepsisine alüminyum folyoyu yayıp, üzerine bir miktar tarçın serpin. 15 dakika orta dereceli ısıda fırını çalıştırın. Hem mutfağınız hem de fırınınız mis gibi kokacaktır.

Uzun süre buzdolabında kalıp bozulmuş bir yemek ya da elektrikler kesildiği için derin dondurucuda çözülen gıdalardolabınızın kötü kokmasına neden olabilir. Dolabınızı karbonatlı suyla silip, iyice kurulayın. Limonun kabuklarını soymadan dilimleyin ve buzdolabının en üst rafına koyun. Kötü kokular limon sayesinde yok olacaktır. Her gün limonları yenilemeyi unutmayın.

Yeni alınan tabak ve mutfak eşyalarındaki etiketleri çıkarmak için üzerine mobilya cilası sürün. Yumuşak bir bez ile silip, bulaşık makinesinde yıkayın. Etiket izi kalmayacaktır.

Yeni aldığınız güveç ve toprak kapları kullanmadan önce içine sirkeli suyla doldurun. Bir gece beklettikten sonra sirkeli suyu döküp iyice yıkayıp durulayın. Böylece çatlaklara karşı önlem almış olursunuz. İç yağıyla yağladıktan sonra fırında boş olarak pişirirseniz kullanmaya hazır hale getirmiş olursunuz.  

Kristal avizeler ya da ev aksesuarları zamanla ışıltısını yitirebilir. Parlaklık kazandırmak için yarım kova ılık suyun içine 3 adet limonun suyunu ekleyin. Kristallerinizi limonlu suyla silin. İlk denemede farkı göreceksiniz. 

Lekeleri temizlemek zor değil 

Çim Lekesi: Ayakkabılara bulaşan çim lekesi halının üzerine yerleşirse beyaz ispirtodan yardım alabilirsiniz. Pamuğun üzerine ispirtoyu dökün. Lekeli bölgeyi silerek temizleyin.

Kan Lekesi: Kan lekesi temizlerken kesinlikle sıcak su kullanmayın. Bu, lekenin iyice yerleşmesine neden olur. Kurumamış kan lekesinin üzerine biraz nişasta serpmek ve nişasta kuruduktan sonra fırçalamanız yeterlidir. Kurumuş lekeler için de bir litre suya katacağınız iki yemek kaşığı amonyak, işinizi görecektir. Leke bu karışım ile fazla bastırılmadan silinirse yok olacaktır.

Çay Lekesi: Pamuklu ve yünlülerde, leke tazeyse, ılık suya bastırılmış bir bezle ovun. Eskimiş ise, içine limon suyu katılmış ılık suda ıslatılmış bir pamuk parçasıyla silin. Ilık su ile çalkalayın. 

Yağ Lekesi: Özellikle mutfak halıları, yemek pişerken çıkan yağ kokusuna maruz kalabilir. Ev kazaları sonucunda yağ dökülebilir. Az miktarda yağ döküldüyse sünger üzerine bulaşık deterjanı döküp, ovalayarak temizleyin.  

Meyve suları, örtünün üstüne dökülür dökülmez tuz serpin. Yıkadığınız zaman tertemiz olacaktır.

Mum Lekesi: Mum lekesini çıkarmak için delici ya da kesici alet kullanmak halıya zarar verir ve istediğiniz sonucu elde edemezsiniz. En başarılı sonuç için mum lekesinin olduğu bölgeyi kağıtla kaplayın. Eriyene kadar ütüleyin. Erimiş mumu ılık suyla temizleyin.

Beyaz çamaşırlardaki mürekkep lekesini çıkarmak için, hemen lekenin üzerine sulandırılmış hardal sürün. Yarım saat bekleyip süngerle ovalayarak temizleyin.

Yumurta lekesini çıkarmak için önce soğuk suda bekletip sonra sabunlu ılık suyla yıkayın. Yumurta lekesini çıkarmak için asla sıcak su kullanmayın. Çünkü sıcak su, lekenin iyice kumaşın içine işlemesine neden olur. 

Taze ceviz lekesini elden çıkarmak için, eller önce bir-iki dakika kadar sirkeye batırılmış bir pamukla ovulur. Sonra da soğuk suyla ovulur ve yıkanır.  

Çay ve kahve lekelerini karbonatla silerek çıkartabilirsiniz.  

Zeytinyağı lekesini çıkarırken bir lokma ekmek içi yuvarlanıp lekenin üzerinde gezdirilmelidir.  

Eğer örtünüze meyve suyu döküldüyse hemen tuz serpin, ilk yıkamada çıkacaktır. 

Masa üzerindeki pancar lekesini çıkarmak için bir ekmek parçasını suyla ıslatın, düz bir yüzeye yerleştirin ve örtünün lekeli kısmını ekmek parçasının üzerine koyun ve yine ıslatılmış bir ekmek parçasını üzerine  yerleştirin. Ekmekler lekeyi emecektir.

Sirke lekesini çıkarmak için, oksijenli suyla tampon yapın ya da lekenin üzerini örtecek şekilde tuz serpin ve bir süre bekletin, daha sonra yıkayın.  

Mürekkep lekesini çıkarmak için, dayanıklı bir kumaşsa, biraz limon suyu ve ılık sütle silin. Durulanınca leke yok olacaktır. Nazik bir kumaşsa, leke kuruyunca, üzerine talk pudrası dökün. Kaybolana kadar fırçalayın. 

Salça ve ketçap lekesini yok etmek için, sıcak su ile gliserini eşit miktarlarda karıştırın. Kumaşı bir saat boyunca bu karışımda beklettikten sonra her zaman kullandığınız deterjan ile yıkayın.  

Eğer lekeleri temizledikten sonra o bölgede renk açılması var ise o bölge seyreltik asetik asit çözeltisine batırılmış sünger ile silinirse rengin eski halini alması sağlanır. 

Taze ceviz lekesinin ellerde bıraktığı sevimsiz lekeyi çıkarmak için, pamuklu bir bez parçasını sirkeye batırıp lekelere sürtün. Sonra ellerinizi soğuk suyla yıkayın. 

Teflon tavanızda oluşan lekeleri temizlemek için bir bardak suya iki  çorba kaşığı karbonat ve yarım su bardağı sirke karıştırın. Bunu tavanızın içine dökün, 10 dakika kaynatın.  

Çelik tencerenizdeki lekeleri çıkartmakta zorluk çekiyorsanız; temizlerken tencerenin içine bir tatlı kaşığı karbonat ve bir fincan sirke koyup kaynatın. Hem üzerine işleyen kara lekeler çıkacak, hem de pırıl pırıl olacaktır. 

 

Bir önceki yazımız olan Soya (Glycine max L.) Yetiştiriciliği başlıklı makalemizde (Glycine, L.) ve max hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

Bitki Üretim Teknikleri

Dünya Rekoru kıran tek bahçıvan.

Published

on

Dünya Rekoru kıran tek bahçıvan.

Guinness… Dünya Rekoru kıran tek bahçıvan bir bitkiden 1.355 domates üretti.

 

Bir önceki yazımız olan Soya (Glycine max L.) Yetiştiriciliği başlıklı makalemizde (Glycine, L.) ve max hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

Bitki Üretim Teknikleri

Çiçeksiz Bitkilere Örnekler, Çiçeksiz Bitkiler Hangileri Çiçeksiz bitkiler nelerdir?

Published

on

Çiçeksiz Bitkilere Örnekler, Çiçeksiz Bitkiler Hangileri Çiçeksiz bitkiler nelerdir?

Çiçeksiz bitkiler grubunda yer alan bitkiler tohumlar yolu ile çoğalması için yapraklara ihtiyaçları vardır. Sadece bitki olarak büyürler herhangi bir çiçek veya yaprakları görülmez. Çiçeksiz bitkiler yaprakları olmayıp su içerisinde genelde yaşamaktadır karada yaşayan bitkiler ise nemli bölgelerde görülmektedir. Kurak kesimlerde çiçeksiz bitkiler görülmezler. Kara yosunları, atkuyrukları, eğrelti otları, ciğer otları çiçeksiz bitkiler sınıfına girmektedir.

Çiçeksiz bitkilere örnek verecek olursak kara yosunları, eğrelti otları yaygın olarak bilinmektedir. Çoğalmaları eşeyli ve eşeysiz olarak metagenez şeklinde olmaktadır.

Kara yosunları nemli bölgelerde yaşar eşeyli üreme ile çoğalmalarını devam ettirmektedirler.

Eğrelti otları iletim demetleri olup sporlar ile ürer rüzgar ve canlılar sayesinde çoğalmaktadır.

At kuyrukları nemli kesimlerde ve bataklıkların olduğu yerlerde çoğalmaya devam ederler. Spor kesesi sayesinde üreme gerçekleştirir.

Su yosunları tatlı sularda yaşayan bitkilerden olup yaprak kısımları olmayıp köksü yapıları riziot sayesinde tutunurlar. Eşeysiz üreme ile çoğalan bitkilerden olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Soya (Glycine max L.) Yetiştiriciliği başlıklı makalemizde (Glycine, L.) ve max hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

Trend Konular