Connect with us

Ceviz

Ceviz Yüksek Kan Basıncını ve Depresyonu Azaltıyor

Published

on

Ceviz Yüksek Kan Basıncını Depresyonu Azaltıyor
Cevizdeki yüksek orandaki omega-3 yağ asitleri kalp hastalıklarını, inmeyi, diyabeti, yüksek kan basıncını ve klinik depresyonu azaltıyor.
1. Cevizdeki yüksek orandaki omega-3 yağ asitleri kalp hastalıklarını, inmeyi, diyabeti, yüksek kan basıncını ve klinik depresyonu azaltıyor. Ceviz tüketimi kandaki kolesterol seviyesini düşürüyor, kalp atışlarında düzensizliği önlüyor.

2. Ceviz kanserden korunma sağlıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

3. Ceviz, damarlarda daha az pıhtılaşma özelliği olan kan tipinin üretimine ve iyi kolesterol oranının kötü kolesterol oranına göre artmasına yardım ediyor.

4. Cevizdeki L-Arginin kan damarlarının iç tarafının pürüzsüz ve düzgün olmasını sağlayarak kan-damar sisteminin rahatlamasını sağlıyor. Cevizdeki yağ asitlerinin kalp hastalıklarını önleme etkileri var.

5. Ceviz, kavrama ve anlamayı geliştiriyor. Asya'da ceviz hâlâ beyin gıdası olarak kabul ediliyor, bu ülkelerde öğrenciler, sınavlardan önce ceviz yiyerek notlarını yükseltebileceklerine inanıyor.

6. Omega-3 yağ oranı düşük çocuklarda daha yüksek hiperaktif olma özelliği, daha fazla öğrenim ve davranış bozuklukları, daha fazla huysuzluk ve uyku düzensizlikleri gözlemleniyor. Ceviz, bu sorunları önleyen omega-3 bakımından çok zengin.

7. Safra taşı oluşumunun önüne geçiyor.

8. Cevizdeki melatonin, beyin bezesi tarafından salgılanan melatoninin insan vücudunun kullanıma hazır formunu içeriyor. Melatonin, gece çalışan, zaman farkından uyku düzensizliği çeken kişilerde uyuma rahatsızlıklarını ortadan kaldırabiliyor.

9. Cevizin, antioksidan özelliği dolayısıyla kardiyovasküler ve sinir sistemine zarar veren parkinson ve alzheimer gibi hastalıkların gelişimini erteleyebiliyor. Ceviz, manganez ve bakır içeriyor.

Ceviz

Fidan Seçimi: Ceviz Bahçesi Kurma ve Faydalı Bilgiler

Published

on

Fidan Seçimi: Ceviz Bahçesi Kurma ve Faydalı Bilgiler

YERLİ YABANCI CEVİZLER .CHANDLER, PEDRO, FERNOR, KAMAN, ŞEBİN
CEVİZ BAHÇESİ KURMA VE FİDAN SEÇİMİ

SORU ?

Ceviz nerelerde yetişir.ekonomik getirisi varmıdır.
Bahçe kurulsa sonuç ala bilirmiyiz?
Türkiye'nin bütün bölgelerin de son dönemde yetiştirilen soğuğa dayanıklı ithal fidan çeşitleriyle çok güzel sonuçlar
alınmaya başlandı.ekonomik getirisi ise nizami kurulan 7.yaşında 150 ağaçlık bir bahçe nin 12.950 tl dir. genç arkadaşlar mutlaka araştırsın şartlar ne olursa olsun ceviz fidanı dikmeye çalışsın.

O ZAMAN SORU ŞU NEREDEN BAŞLAMAMIZ GEREKİYOR.?

CEVİZ BAHÇESİNİN EKOLOJİK İSTEKLERİ NELERDİR.?


: Önce bölgesel konumlandırmamızı iyi tesbit etmemiz gerekiyor.
1. Aşama fidan için:
a) Soğuklama ihtiyacı nedir? (c.fidanı)
b) Uyanma zamanı nedir(çiçeklenme zamanı)
c) Kış dinlenme periyodları (ısı farkı)
2. Aşama:

Araştırmalarımızı tamamladık ve birden fazla fidan çeşiti’nin uygun olabileciğini tesbit ettik.
O zaman FİDAN SEÇİMİNDE BELİRLEYİCİ DİĞER ÜÇ özelliği de aramamız gerekiyor.

a) Geç çiçeklenme(donlardan etkilenme)
b) Yan tomurcuklar da meyve verme(cinsi)
c) Meyve kalitesi(satışı en yüksek ürün)


Bu çalışmalar yapılmadan kurulan bahçeler ciddi anlam da zaman kaybı ve para kaybına sebep olduğu gibi ailenizi ciddi bir ekonomik getiriden de mahrum edecektir.


FİDAN SEÇİMİNDE ÖZELLİKLE YAN DAL VERİMİ YÜKSEK VE ÇİÇEKLERİ YAKAN İLK BAHAR GEÇ DONLARINI ATLATABİLEN FİDANLARI SEÇİNİZ.

BAHÇE KURULDU ÜRÜN ALMAK İÇİN NE YAPMAK LAZIM
CEVİZ BAHÇELERİNİN İKİ TÜR BAKIMI VARDIR.

BAHÇE BAKIMI.


a) Toprak analizleri sonucu toprağınızın ihtiyacına uygun seçilecek gübreler ve uygulama şekilleri
b) Bahçenizin toprak havalandırılmasına dönük çalışmalar ve temizlik bakımı
c) Zirai ilaçların kullanılarak hastalıkların önlenmesi
d) Uygun sulama sisteminin kurulması

FİDAN BAKIMI


a) Dikimi takiben 1.yıl 90cm’den doruk budaması(taçlandırılacak merkezi dalların bırakılması)
b) 3. yıl fidana uygun şekil budaması(taçlandırma)
c) 5.yıl verim artırıcı fidana uygun ürün budamas


BUNLAR YOKSA ÜRÜNDE YOK…!

BAHÇE KURULUM MALİYETLERİ
1 DÖNÜM İÇİN
fidan parası:250 tl
tel örgü kapatma: 350 tl
kuyu açma ve dikim ücreti:150 tl
damla sulama sisteminin kurulması. 450 tl

BU ŞARTLARDA KURULMUŞ 10 DÖNÜM ARAZİNİN FİZİBİLETİSİ.
fidan sayısı 250
ağaç başına verim fidan başına 7.yılda 15 kg
b)1kg.yerli cevizin satış fiyatı toptan 6 tl
250 ağaçx15 kg ceviz =3 750 kg.
3.750.x6= 22. 500 tl.
bahçe bakımı 1000 tl
kalan 21.500 tl
kaynak.TARIM VE KÖY İŞLERİ BAKANLIĞI
(teknik sonuçlar itibarı ile ölçü alınmıştır)

ceviz fidanı elma armut gibi değildir.
duyumlara dayalı fidan alıp dikilmez
her fidanın dikildiği bölge farklıdır
her fidanın bakım proğramı da farklıdır
ilk 5 yıl çok önemlidir bahçe nasıl başlarsa öyle gider

SONUÇ: CEVİZ FİDANININ YETİŞMEDİĞİ YER YOKTUR.(1450 RAKIMA KADAR
ÇOK GÜZEL SONUÇLAR ALDIK.SON DÖNEMDE YABANCI MENŞELİ FİDANLARIMIZLA VERİM ARTIRICI ÇALIŞMALARIMIZ DA DEVAM EDİYOR.
GENÇ ARKADAŞLARA ÖZELLİKLE RİCA EDİYORUM MUTLAKA İMKANLARINIZI DEĞERLENDİRİNİZ.CEVİZ DÜNYA TİCARİ PİYASASINDA
EN KOLAY VE EN RAHAT SATILAN BİR ÜRÜNDÜR.AYRICA CEVİZ ELMA KİRAZ GİBİ 10-15 YIL DA EKONOMİK ÖMRÜNÜ TAMAMLAMAZ, 80-100 YILLIK BİR
ÖMRE SAHİP OLDUĞU GİBİ HER YIL PERİYODİK OLARAK VERİMİNİ ARTIRIR.

Continue Reading

Ceviz

Ceviz Yetiştiriciliğinde Sun Sheield Uygulaması

Published

on

Ceviz Yetiştiriciliğinde Sun Sheield Uygulaması

Cevizdeki güneş yanıklığı, meyve kalitesini etkileyen en önemli sorunlardan biridir. Ceviz ilkbahar ve yaz aylarında normal büyüme ve olgunlaşmayı sağlayacak ölçüde sıcak (25- 35 °C) isterler. Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarındaki 40 °C den yüksek yaz sıcaklıkları ceviz yeşil kabuğunda yanmalara ve ceviz içinde büzüşmelere yol açabilmektedir.
Cevizlerde bazı çeşitler güneş yanıklığına hassastır. Yaz aylarındaki sıcak periyotlarda direk güneş ışığına maruz kalan meyvelerde güneş yanıklığı oluşabilir. Güneş yanıklığı meyvenin sadece güneşi gören kısmında oluşur. Yanıklığın şiddetine bağlı olarak meyvenin içinde yanık bölgenin altında iç zar esmerleşir. Eğer yanma şiddetli ise büzüşmeye de neden olabilir. Ceviz ağaçlarında %30'a varan verim kaybına neden olmaktadır.
Sun shield uygulaması güneşin zararlı ışınlarını keserek meyve verim ve kalitesinde artış sağlanmaktadır. Meyvelerde güneş yanıklığı hasarları sıcaklık stresi bozuklukları önlemektedir. Yaprak bitini baskı altına alır.
Antraknoz hastalığı daha çok bir yaprak ve yaprakçık hastalığı olmasına rağmen, yeşil meyve kabuğu, meyve içine de geçen hastalık, meyvelerin depolanması sırasında, diğer fungal etmenlerin de hücuma geçmesine neden olacak zayıf meyveleri oluşturur, meyveler çabucak çürür. Daha sonra bu kısımlar sarımsı bir hale ile çevrilerek, orta kısımlar açık kahverengiden, koyu kahverengine değişen nekrotik dokulara dönüşür. Güneş yanıklığından ayırt edilemeyebilir.
Güneş yanıklığını önlemek için sun shield 20 haziranda tam doz %5'lik süspansiyon (5 kg/100 lt)uygulanmalıdır.10-15 gün sonra 1/2 doz: %2.5'lik süspansiyon (2,5 kg/100 lt) hazırlanmış olan sulu çözelti yapraklar ve meyveler üzerinde ince beyaz bir film tabakası oluşana kadar püskürtülür. Havaların yağışlı gitmesi durumunda yıkanmadan kaynaklı kayıpları önlemek için uygulama tekrar edilmelidir. 3.aşamada : %2.5'lik süspansiyon (2,5 kg/100 lt) uygulama tavsiye edilir.


Hastalık bir yaprak hastalığı olarak dikkati çektiğinden, bitkinin asimilasyon yüzeyini azaltarak, gelecek yıllara ait, sürgün ve meyve oluşumunu olumsuz yönde etkiler ve verim düşüklüğüne neden olur. Hastalık, yurdumuzda bölgesel birçok ceviz tipinde ve özellikle nispi nemin yüksek olduğu mahallerde, cevizin yetişme ortamı bulduğu her yer ve her yükseltide görülür. Alçak yerlerde, yüksek yerlere göre, dere boyu, yamaçlar ve vadi içlerinde, açık alanlara göre daha çok ortaya çıkar.

Continue Reading

Ceviz

Ceviz Yemek İçin ON Önemli Neden

Published

on

Ceviz Yemek İçin ON Önemli Neden

Dünyada ve Türkiye'de 10 yıldır yapılan klinik ve bilimsel çalışmaların sonuçlarına dayanılarak hazırlanan raporda, cevizin faydalarıyla ilgili olarak şunlar kaydedildi:

Cevizdeki yüksek orandaki omega-3 yağ asitleri kalp hastalıklarını, inmeyi, diyabeti, yüksek kan basıncını ve klinik depresyonu azaltıyor. Ceviz tüketimi kandaki kolesterol seviyesini düşürüyor, kalp atışlarında düzensizliği önlüyor.

Cevizdeki fitosteroller, kalın bağırsak, göğüs ve prostat kanseri gibi kanser türlerinden korunma sağlıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
Ceviz, damarlarda daha az pıhtılaşma özelliği olan kan tipinin üretimine ve iyi kolesterol oranının kötü kolesterol oranına göre artmasına yardım ediyor, kolesterolün damarları tıkama aşamasında önemli bir adım olan şişme ve kızarıklığı azaltabiliyor.

Cevizdeki l-arginin kan damarlarının iç tarafının pürüzsüz ve düzgün olmasını sağlayarak kan-damar sisteminin rahatlamasını sağlıyor. Cevizdeki yağ asitlerinin kalp hastalıklarını önleme etkileri var.

Beyne benzeyen ceviz, kavrama ve anlamayı geliştiriyor. Asya'da ceviz hala beyin gıdası olarak kabul ediliyor, bu ülkelerde öğrenciler, sınavlardan önce ceviz yiyerek notlarını yükseltebileceklerine inanıyor.

Omega-3 yağ oranı düşük çocuklarda daha yüksek hiperaktif olma özelliği, daha fazla öğrenim ve davranış bozuklukları, daha fazla huysuzluk ve uyku düzensizlikleri gözlemleniyor. Ceviz, bu sorunları önleyen omega-3 bakımından çok zengin.

Cevizdeki yağ profili, fitosteroller ve magnezyum, safra taşı oluşumunun önüne geçiyor.

Cevizdeki melatonin, beyin bezesi tarafından salgılanan melatoninin insan vücudunun kullanıma hazır formunu içeriyor. Melatonin, gece çalışan ve zaman farkından dolayı uyku düzensizliği çeken kişilerde uyuma rahatsızlıklarını ortadan kaldırabiliyor.

Cevizin, antioksidan özelliği dolayısıyla kardiyovasküler ve sinir sistemine zarar veren parkinson ve alzheimer gibi çok kuvvetli hastalıkların gelişimini erteleyebileceği veya azaltabileceği ileri sürülüyor.

Ceviz, antioksidan savunmada önemli olan birtakım enzimlerde zorunlu kofaktörler olarak görev yapan manganez ve bakır içeriyor

Continue Reading

Trend Konular