Connect with us

SEBZECİLİK

Domateste farmantasyonla tohum alımı

Published

on

Domateste ‘farmantasyonla tohum alımı’

Domateste ‘farmantasyonla tohum alımı’ konusu önem taşıyor. Bir çok hastalık etmenin ortadan kaldırmak adına çok önemli…

Bir çok patojen, tohumla birlikte yeni nesillere geçiyor. Bunu önlemenin bir çok yolu var. Ancak bazı bakteriler var ki; kimyasal ve radyasyona tabi tutsanız bile ölmüyor.

Mesela, Hıyar’da etkin olan ‘P. syringae pv. Lachrymans’ bakterisiyle ‘Tohum Patojen Mücadelesi’nde, bir kaç farklı yöntem vardır. Bunlar kaynatılmış suda bekletme, kuru sıcaklık, buharda bekletme, radyasyon uygulaması ve kimyasal kullanımı… İşin garibi, bütün bunlarla mücadele etmeyşe çalışsanız bile, hastalık yeni nesillere bulaşabiliyor. Bu nedenle, bahçemizde hastalıklardan ari meyvalardan tohum almaya çalışmak, hatta imkanımız varsa, tohum alınacak bitkinin farklı bir ortamda yetiştirilmesi de önemli…

Tohum patojenleriyle mücadelede kullanılabilecek ekstratlar:

Papatya türleri, 25- 30 g/1 lt su oranında hazırlanır. Çiçekler üzerine sıcak su koyulur ve bu şekilde soğutulur.

At kuyruğu, 50 g/1 lt su oranında hazırlanır. Yapraklar suda kaynatılır ve soğumaya bırakılır.

Yukarıdaki iki esktrat uygulaması şöyle yapılır: Tohumlar delikli bir kaba koyulur, (Tülbent olabilir) Ekstrakt içine birkaç kez daldırılır ve kurumaya bırakılır. Suyun içinde bırakmayın…

Kara Turp, Bayır Turbu ve Sarımsak esktratları hazırlanır. Oran 100 gr/1 litre sudur. Kara turp veya bayır turbunun yaprakları yada kökleri veya sarımsağın dişleri ince parçalar haline getirilir ve soğuk su ile karıştırılır. Hazırlanan bu ekstaratların kullanımı da şöyle: Tohumlar ekstrakt ile ıslatılır ve kurumalarına izin verilir. Suyun içinde bekletmeyin…

Not: Soğan ve sarımsak ekstratlarını hemen kullanın, bekletirseniz etkin maddeleri kaybedersiniz.

Bir önceki yazımız olan Dereotunun hem yaprakları hem de tahumları ilaç niyetine kullanılıyor başlıklı makalemizde (Hem, de ve Dereotunun hakkında bilgiler verilmektedir.

SEBZECİLİK

Cildinizin doktor’u salata

Published

on

Cildinizin doktor'u salata

Sağlıklı ve ışıltılı bir cilt için her gün salata…


Türkiye'nin En Güvenilir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Kanalı Ziraat Televizyonu

 

Bir önceki yazımız olan Mısır tarımında da yüksek verim alabilmek için mutlaka münavebe yapılmalıdır. başlıklı makalemizde Alabilmek, da ve İçin hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

SEBZECİLİK

Mısır tarımında da yüksek verim alabilmek için mutlaka münavebe yapılmalıdır.

Published

on

Türkiye'nin En Güvenilir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Kanalı Ziraat Televizyonu

Tarım yapılan alanlarda aynı bitkinin aynı tarlaya üst üste ekilmesi toprağın fakirleşmesine ve o bitkinin hastalıklarının artmasına neden olur. Bu nedenle mısır tarımında da yüksek verim alabilmek için mutlaka münavebe yapılmalıdır. Mısır bitkisinin gireceği bazı münavebe modelleri şu şekilde olabilir:1. Model: Ayçiçeği + Buğday + Baklagil + Mısır

2. Model: Şeker Pancarı + Mısır + Buğday + Baklagil

3. Model: Buğday + Ayçiçeği + Kavun-karpuz + Mısır

4. Model: Mısır + Buğday + Ayçiçeği + Baklagil

 

Türkiye'nin En Güvenilir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Kanalı Ziraat Televizyonu

 

Bir önceki yazımız olan Turp; enerji metabolizmasında başrol oyuncusudur başlıklı makalemizde .Enerji, başrol ve metabolizmasında hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

SEBZECİLİK

Turp; enerji metabolizmasında başrol oyuncusudur

Published

on

Turp; enerji metabolizmasında başrol oyuncusudur

Kıyafetlerimizi kışa uyarlamak ne kadar gerekliyse, soframızı da kışa uyarlamak o ölçüde gerekli bir düzenlemedir. Kış sofrası bizi kış mevsiminin oluşturacağı sağlık problemlerinden koruyacak etkidedir. Hatta kışın beslenmemizde yapacağımız ayarlamalar, kışı turp gibi sağlam geçirmemizde son derece etkilidir.

“Turp gibi bir kış geçirmek için kış soframızda turp olmalı” diyen diyetisyen Nil Şahin Gürhan şu önerilerde bulunuyor:

Kış mevsiminin baharatımsı tadı ile lezzet sipektrumu oluşturan turp, kış sofralarının koruyucu kalkan yapısının temel yiyeceğidir. Turpu salatalarımıza rendeleyebileceğimiz gibi doğrayıp söğüş şeklinde de tüketebiliriz. Sebze çorbasının içine 1 adet turp atmak kış çorbanızın tadını ve besin değerini zenginleştirir. Siyah turpun içini oyup 1 tatlı kaşığı bal ilave edip, 5-6 saat beklettikten sonra turpun içindeki balı yemek üst solunum yolu enfeksiyonuyla savaşımızda yardımcı etken niteliğindedir.

Turpun içerdiği demir, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanında günü maksimum enerjik geçirmeniz için de destek sağlar. İçeriğinde bulunan kalsiyum ve potasyum ise dolaşımı hızlandırarak ödem oluşmasını engellediği gibi bağışıklık sistemimizi kuvvetlendiren bir başka faktördür.

Turp; enerji metabolizmasında başrol oyuncusu olan B2 vitamini, diğer adıyla riboflovin yönünden de zengindir. Böylece turpun içindeki B2 vitamini ile kilo kontrolümüze de destek sağlamış oluruz. B2 vitamini ayrıca diğer B grubu vitaminleri ile simbiyotik birliktelikle cilt, saç, tırnak sağlığında ve güzelliğinde pozitif etki gösterir.

Kışın bol bol turp yiyelim; daha az hastalanalım, daha enerjik olalım, kilomuzu daha kolay kontrol edelim, cildimiz daha pürüzsüz, saçlarımız daha parlak, gözlerimiz daha canlı olsun.

Bir önceki yazımız olan Hangi Besinler En Etkili Antioksidan İçeriyor? başlıklı makalemizde antioksidan., besinler ve En hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

Trend Konular