Eğitim ve Budama Meyve Ağaçları
By Ceren Tokgoz On 25 Mar, 2014 At 03:19 AM | Katagorisi BUDAMA | ile 0 Yorum

Hızlı Gerçekler …

  • Uygun budama sağlıklı, güçlü meyve ağaçları sağlamada önemli bir adımdır.
  • Genç daha sonra sorunları önlemek için ise meyve ağaçları yetiştirmek.
  • Yanlış budama veya ihmal ağaçları meyve yükler ve fırtınaların hastalık organizmalar ve kırılmaya daha tabidir.
  • Sadece tomurcuk aradan önce geç kış veya erken ilkbaharda budamak.
  • Yara örtüleri budama hiçbir yararı vardır ve hatta hastalık organizmaları liman olabilir.
Şekil 1: Genç kırbaç ilk yılının sonunda (sağ) şubeleri (solda) ve büyüme yanıtı zorlamak için en iyi kesim yerini gösteren.

Doğru budama yoluyla uygun eğitim, sağlıklı, güçlü bir meyve ağacı için önemlidir. Bir ağaç düzgün genç bir bitki eğitilmiş ise bu çağına ulaştığında, yalnızca ılımlı yıllık budama ihtiyacı vardır.

Ihmal edilen genç ağaçlar sonra büyük dalların çıkarılmasını gerektirir. Bu bulaşıcı hastalık organizmalar için ağacı açılır. İhmal ağaçlar da düzgün eğitimli ağaçlar daha meyve yükü ve fırtına kırılması daha fazla zarar.

Budama iyi ihtimalle sadece tomurcuk aradan önce geç kış veya erken ilkbaharda yapılır. Ara sıra yaz ve sonbahar budama gerekli olabilir, ama minimumda tutun.Hastalık yapan organizmalar budama yaraları işgalci iyi şansı varken geç ilkbahar ve erken yaz aylarında budama kaçının.

Genç Ağacı Eğitim

Meyve ağaçları genellikle çıplak kök kamçı olarak veya kap-yetiştirilen boyutlarda paketlenmiş ve olarak elde edilir. Çıplak köklü kamçılar az veya hiç dalları olabilir.Dikim ardından, yaklaşık 1/4 inç, yaklaşık 30-36 santim toprak hattı (bkz. Şekil 1) üzerinde bulunan bir tomurcuk üzerinde kırbaç üst kaldırmak. Bu dallanma neden olur.

Konteyner yetişen ağaçlar genellikle olduğu gibi dalları, zaten varsa, kaldırmak sadece ağaç kuruluncaya kadar ölü, kırık veya müdahale dalları. Sağ Ekimden sonra ağaca uzuv günaha kaçının. Bu gıda üretimi için yaprakları sağlamak için ilk yıl mümkün olduğunca sağlıklı büyümesini bırakmak önemlidir. Bu kök kurulması için gereklidir.

İkinci yıl, yukarı iyi aralıklı ve bitki aşağı olan şube seçiniz ve bu bırakın. Birbirleri ile müdahale, özellikle diğer tüm dalları kaldırmak, yakın aynı noktaya gövde ortaya çıkar, ya da akut, dik crotches var. Bu son ağaç (bkz. Şekil 2) büyüdükçe "yer kabuğu" geliştirmek eğilimindedir. Böyle dalları zayıf ve ağır meyve yükler veya karların altında başarısız olur.

Daha sonraki yıllarda, ek güçlü dalları seçin ve zayıf ve müdahale olanları kaldırın. Ayrıca daha önce bırakılan bazı alt dalları kaldırmak için gerekli olabilir.

Herhangi bir şube çıkarırken, büyük veya küçük, taslakları ve gövde yakın kesim kaçının. Bir kural olarak, (2 daire insert Şekil) şube kasık bulunan bir kabuk sırt arayın. Ayrıca çoğu şube kendi üssünde hafif bir şişlik veya "yaka" olduğunu göreceksiniz. O ağaçta doğal bir koruma ya da sınır yok çünkü bu içine kesme kaçının.

Şekil 2: Kuru Erik müdahale, zayıf ya da kalabalık dalları. Siyah kaynaklanıyor (sol) kaldırılacak olanlardır.Dal kabuğu sırt ve yaka (daire insert) dışında kesim yapmak.
Şekil 3: Büyük bacaklarda üç aşamalı budama yöntemini kullanın. 1) Undercut kabuk soyma önlemek için. 2) ekstremitenin en çıkarın. 3) Şube kabuğu sırt ve yaka dışında kesim yapmak, saplama çıkarın.

Eğer mümkünse, (genç kamçı hariç) üstleri geri kesme kaçının. Bu kaynaklanıyor (gövdelerine) içine keser ve enfeksiyona ağacı açılır.

Yaşlı Ağaçlar Budama

Gerektiğinden daha fazla budama kaçının. Bazı budama kitaplar, genç, üretken ahşap uyarmak için yaşlı ağaçlara "tepesi" çağırıyorum. Bu uygulama, ancak, zayıf sürgünlerin gelişimine yol açar değil, ama her zaman çok sayıda hastalık ve odun çürüyen organizmalar için bir ağaç açar. Böyle şeftali ortak Cytospora, ve örneğin elma ve armut ateş yanıklığı gibi bakteriyel hastalıklar, gibi pamukçuk hastalıklar, gereksiz ve yanlış budama yoluyla sürdürülüyor.

Dalları (asla üstleri veya şube ipuçları) zaman zaman inceltme gerekli olabilir. Şube düştüğünde bark-sıyırma önlemek için alttan kesme büyük dalları. Sonra bir kesim ile şube ağırlığının en çıkarmak dışında bir çentik.

(Bkz. Şekil 3) saplama kaldırmak için şube kabuğu sırt ve yaka dışında üçüncü bir kesim olun. hizada kesim yapmayın yanlış yıllardır tarif edildiği gibi,. ABD Orman Hizmetleri Dr Alex Shigo hizada keser ve böylece enfeksiyona ağacı açarak, ağaca bir doğal sınırı kaldırmak olduğunu keşfetti.

Yara Pansuman

Bir budama kesim soyunma bir yara uygulamak için cazip olduğunu.Bu asırlık uygulama, ancak, ağaca hiçbir fayda ve hatta hastalık organizmalar liman çeşitli araştırma bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır.

Yara örtüleri maruz yara gizlemek veya kamufle etmek için, estetik bazen arzu edilir. Bu durumda, Bahçe merkezlerinde mevcut aerosol kutular malzemenin türünü kullanın. Ince bir kat uygulayın. Onun rengini değiştirerek ama kalın, siyah bir filmi oluşturan değil, ancak kat yara olmamalıdır.

Yazar Hakkında: -