Connect with us

SEBZECİLİK

En Çok Protein Hangi Sebzelerde Var?

Published

on

En Çok Protein Hangi Sebzelerde Var?


Genel olarak yeşil yapraklı sebzeler sahip oldukları vitaminler ve minerallerle öne çıkarlar bu yüzden protein ağırlıklı beslenmek isteyen insanlara genelde süt ürünleri, yumurta, et, balık ve tavuk gibi gıdalar tavsiye edilir. Ancak bazı sebzeler var ki bulundurdukları protein her ne kadar kısmen protein olarak değerlendirilse de vücut için oldukça faydalılar. İşte o 6 sebze;

Bezelye
1 bardak bezelyede 8 gram protein bulunmaktadır. Bu da 145 gram bezelyenin % 16’sını oluşturur. İçeriğinde bulunan yüksek oranda C vitamini ile potasyum, magnezyum ve sodyum mineralleri bezelyeyi oldukça faydalı kılmaktadır.

Ispanak
1 demet ıspanağın içinde 10 gram protein bulunmaktadır. Zeytinyağı ile pişirerek son derece pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz ıspanağı aynı zamanda çiğ olarak da salatalarınızda kullanabilirsiniz.

Fırınlanmış Patates
1 büyük patateste 7 gram protein bulunmaktadır. İçeriğindeki yüksek oranda B6 ve C vitamini ile de vücut için oldukça faydalı olan fırınlanmış patatesi et, tavuk veya balık gibi yiyeceklere yan lezzet olarak yapabilirsiniz.

Brokoli
Bir demet brokoli yani yaklaşık olarak 608 gramda 17 gram protein bulunmaktadır. Yüksek oranda A ve C vitamini içeren brokoli kalsiyum, potasyum, sodyum, magnezyum ve demir mineralleri açısından da zengindir.

Brüksel Lahanası
100 gram brüksel lahanasında 3,4 gram protein bulunmaktadır. Vitamin A, C ve B6 açısından da zengindir.

Darı
100 gram darıda 9 gram protein bulunmaktadır. Yüksek oranda B6 vitamini ve magnezyum, potasyum, sodyum ve demir mineralleri içeren darıyı haşlayarak tüketebilirsiniz.

ŞU ZAMANDAKI MISIRLAR DEĞİL.. YAZIN KÖY MISIRI TUKETİN…

Bir önceki yazımız olan Domatesler neden eskisi gibi kokmuyor veya lezzetli değil başlıklı makalemizde Değil, Domatesler ve eskisi hakkında bilgiler verilmektedir.

SEBZECİLİK

Cildinizin doktor’u salata

Published

on

Cildinizin doktor'u salata

Sağlıklı ve ışıltılı bir cilt için her gün salata…


Türkiye'nin En Güvenilir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Kanalı Ziraat Televizyonu

 

Bir önceki yazımız olan Mısır tarımında da yüksek verim alabilmek için mutlaka münavebe yapılmalıdır. başlıklı makalemizde Alabilmek, da ve İçin hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

SEBZECİLİK

Mısır tarımında da yüksek verim alabilmek için mutlaka münavebe yapılmalıdır.

Published

on

Türkiye'nin En Güvenilir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Kanalı Ziraat Televizyonu

Tarım yapılan alanlarda aynı bitkinin aynı tarlaya üst üste ekilmesi toprağın fakirleşmesine ve o bitkinin hastalıklarının artmasına neden olur. Bu nedenle mısır tarımında da yüksek verim alabilmek için mutlaka münavebe yapılmalıdır. Mısır bitkisinin gireceği bazı münavebe modelleri şu şekilde olabilir:1. Model: Ayçiçeği + Buğday + Baklagil + Mısır

2. Model: Şeker Pancarı + Mısır + Buğday + Baklagil

3. Model: Buğday + Ayçiçeği + Kavun-karpuz + Mısır

4. Model: Mısır + Buğday + Ayçiçeği + Baklagil

 

Türkiye'nin En Güvenilir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Kanalı Ziraat Televizyonu

 

Bir önceki yazımız olan Turp; enerji metabolizmasında başrol oyuncusudur başlıklı makalemizde .Enerji, başrol ve metabolizmasında hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

SEBZECİLİK

Turp; enerji metabolizmasında başrol oyuncusudur

Published

on

Turp; enerji metabolizmasında başrol oyuncusudur

Kıyafetlerimizi kışa uyarlamak ne kadar gerekliyse, soframızı da kışa uyarlamak o ölçüde gerekli bir düzenlemedir. Kış sofrası bizi kış mevsiminin oluşturacağı sağlık problemlerinden koruyacak etkidedir. Hatta kışın beslenmemizde yapacağımız ayarlamalar, kışı turp gibi sağlam geçirmemizde son derece etkilidir.

“Turp gibi bir kış geçirmek için kış soframızda turp olmalı” diyen diyetisyen Nil Şahin Gürhan şu önerilerde bulunuyor:

Kış mevsiminin baharatımsı tadı ile lezzet sipektrumu oluşturan turp, kış sofralarının koruyucu kalkan yapısının temel yiyeceğidir. Turpu salatalarımıza rendeleyebileceğimiz gibi doğrayıp söğüş şeklinde de tüketebiliriz. Sebze çorbasının içine 1 adet turp atmak kış çorbanızın tadını ve besin değerini zenginleştirir. Siyah turpun içini oyup 1 tatlı kaşığı bal ilave edip, 5-6 saat beklettikten sonra turpun içindeki balı yemek üst solunum yolu enfeksiyonuyla savaşımızda yardımcı etken niteliğindedir.

Turpun içerdiği demir, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanında günü maksimum enerjik geçirmeniz için de destek sağlar. İçeriğinde bulunan kalsiyum ve potasyum ise dolaşımı hızlandırarak ödem oluşmasını engellediği gibi bağışıklık sistemimizi kuvvetlendiren bir başka faktördür.

Turp; enerji metabolizmasında başrol oyuncusu olan B2 vitamini, diğer adıyla riboflovin yönünden de zengindir. Böylece turpun içindeki B2 vitamini ile kilo kontrolümüze de destek sağlamış oluruz. B2 vitamini ayrıca diğer B grubu vitaminleri ile simbiyotik birliktelikle cilt, saç, tırnak sağlığında ve güzelliğinde pozitif etki gösterir.

Kışın bol bol turp yiyelim; daha az hastalanalım, daha enerjik olalım, kilomuzu daha kolay kontrol edelim, cildimiz daha pürüzsüz, saçlarımız daha parlak, gözlerimiz daha canlı olsun.

Bir önceki yazımız olan Hangi Besinler En Etkili Antioksidan İçeriyor? başlıklı makalemizde antioksidan., besinler ve En hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

Trend Konular