Hamamböcekleri Tuzaklardan Kaçabilecek Şekilde Evrimleşirler!
By Serpil KARADUMAN On 19 Tem, 2014 At 01:24 PM | Katagorisi BÖCEKLER | ile 0 Yorum

Avrupa'da yaşayan bir hamamböceği türü, onları yok etmek için insanların kullandığı şeker tuzaklarına karşı evrim geçirerek, bu tuzaklara düşmeyecek şekilde özelleştiği tespit edildi.

Amerikalı bilim insanları, yaptıkları çalışmada mutasyona uğramış bir grup hamamböceğinin tat alma duyularını yeniden organize ederek, onları yok etmek için kurulan tuzaklarda kullanılan şekeri "tatlı" yerine "acı" olarak algılayacak biçimde evrimleştiğini gösterdiler.

North Carolina State University'den araştırmacılar bu durumu, hamamböceklerine reçel ya da fıstık ezmesi sunarak test ettiler. Sonrasında hamamböceklerinin reseptörlerini analiz ettiler. Bu reseptörler, bizim tat tomurcuklarımıza benzemektedir.

Aynı ekipten araştırmacılardan bazıları, 20 sene kadar önce, haşarat savıcı ilaçların artık hamamböceklerine etki etmediğini, çünkü hamamböceklerinin yemleri yutmamaya başladığını fark etmişlerdi. Dr. Coby Schal, dünyanın en prestijli bilim dergilerinden olan Science'ta, bu mekanizmanın arkasında yatan sinirsel mekanizmayı ortaya koydu.

 

KÜÇÜK BİR DİP NOT

Çekinmeden yakın ilişki kurabilirseniz, çevikliklerine hayran kalacaksınız. resmen gösteri yapıyorlar. bir böceğin olduğu yere hızla elinizi uzatıp ona dokunmaya çalışın, sizden çok daha önce oradan kaçtığını göreceksiniz. hatta, parmağınızı onun durduğu yere dokundurmak üzere hareket ettiğinizde, siz parmağınızı tam dokunduracakken kaçar, geri çektiğinizde de eski yerine yakın bir yere döner. nanik yapıyor resmen. keza sinekleri de çıplak elle yakalama girişimlerinin çoğu böyle başarısız sonuçlanır. bu da böceklerin evrimsel özelliklerinden birisidir nitekim. hayatta kalabilmek için bu yolu geliştirmiş olmalılar… sizin nereye dokunacağızı önceden hesaplayıp ona göre kaçıyorlar diye biliyorum ben…böcekler evrimsel süreçte hayatta kalmak için ya çok hızlı hareket edebilen ve derhal ortadan kaybolabilen varlıklara dönüştüler, ya da hantal varlıklara. kendinden emin, hiç kaçışmadan ilerleyen bir böcek görürseniz (ki şehirlerde çok büyük böcek görmek mümkün olmuyor) bunun nedeni, kendine güvenmesiymiş. ultimate survivalda dinlemiştim. doğadaki çoğu hayvan onu yemesi takdirinde, o böceğin vücudundan zehirlenebilirmiş. hayvanlar bunu bildikleri için, o tarz böcekler de sülalesi raad bir şekilde dolaşabiliyorlarmış çevrede. tabii ki onları rahatsız edebilecek türden başka hayvanlar da vardır 
:))

Öldürdükten hemen sonra çamaşır suyuyla temizlemelisin… Bi ihtimal yavrularıyla da uğraşmak istemiyosan

Yazar Hakkında: -