Connect with us

SEBZECİLİK

Hayatınızda yediğiniz en lezzetli domatesin tadını çıkarın.

Published

on

Hayatınızda yediğiniz en lezzetli domatesin tadını çıkarın.

Bu şahane PEMBE DOMATESLERE iyice bakın, onları tanıyın. Pembe domatesler, sadece organik olarak yetişen, dededen toruna geçen evladiyelik tohumlarla çoğaltılan, yetiştirmesi de hayli zahmetli olan bir cins domates. Üstelik korumak, organik olarak çoğaltmak ve ülke genelinde yetiştirildiği yerlere ait envanterini tutmak için özel bir ağa sahip tek domates çeşidi. Onları bulmak kolay değil. Öyle marketlerde filan bulunmaz. Şimdi en bol zamanı. Genellikle pazarlarda, o da bir tezgahta, şanslıysanız ancak iki kasada. Özellikle organik gıda satan pazarları takip edin. Yani yetişmesi gibi bulması da zor bir çeşit. Tatil yollarında, ya da ege ve güney sahillerindeki küçük pazarlarda, gözünüzü dört açın, onları arayın, bulun. Eve dönüş yolundaysanız sakın almadan gelmeyin. Semt pazarlarını iyice gezin, kenarda köşede kalmış küçük sandıklara bakın. İstanbul dışından gelen pazarcılara dikkat edin.

Resimdeki pembe domatesleri on gün önce Bozcaada'dan aldım. Bu hafta da Avcılar pazarında Gönen'den gelen bir aile getirmiş; üstelik sadece bir kasa, onlarda görüp aldım. Bu güzel pembe kızların boyları biraz irice (bu sene PDA grubundaki arkadaşlardan bir tanesi 1160 gramlık gelen domates yetiştirdi), oldukça yumuşak, hafif yamuk yumuk, hiçbiri diğerine benzemez. Bu onların doğal hali. Sanmayin ki bekleyip yumuşamışlar, belki daha o sabah toplandılar. Ama o kadar ince kabuklu, bol sulu ve narinler ki.

Onları alın, yıkayın, suyunu süzün. Ardından dilimleyin, üzerine sızma zeytinyağ gezdirin, hafif tuzlayın. Bir dilimini ağzınıza atın ve hayatınızda yediğiniz en lezzetli domatesin tadını çıkarın. Keçi peyniri ile mükemmel ikili oluyor unutmayın. Bu sene ilk defa balkonumda yetiştirmeye çalıştım. Hem de tohumdan. Çiçek aşamasına kadar çok başarılı oldum, tabii PDA'da ki arkadaşlarımın desteğiyle, ama bir türlü meyve alamadım. Buna rağmen hala pes etmedim, bir ümitle bekliyorum. Meyve vermeseler bile balkonumda olduklarını bilmek, sularken ya da budarken ellerime sinen mis gibi domates kokusunu hissetmek bile beni mutlu ediyor.

Bir önceki yazımız olan Tarla Fareleri ile Kimyasal Mücadele &Tarla Faresi Zararı başlıklı makalemizde Fareleri, Faresi ve ile hakkında bilgiler verilmektedir.

SEBZECİLİK

Cildinizin doktor’u salata

Published

on

Cildinizin doktor'u salata

Sağlıklı ve ışıltılı bir cilt için her gün salata…


Türkiye'nin En Güvenilir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Kanalı Ziraat Televizyonu

 

Bir önceki yazımız olan Mısır tarımında da yüksek verim alabilmek için mutlaka münavebe yapılmalıdır. başlıklı makalemizde Alabilmek, da ve İçin hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

SEBZECİLİK

Mısır tarımında da yüksek verim alabilmek için mutlaka münavebe yapılmalıdır.

Published

on

Türkiye'nin En Güvenilir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Kanalı Ziraat Televizyonu

Tarım yapılan alanlarda aynı bitkinin aynı tarlaya üst üste ekilmesi toprağın fakirleşmesine ve o bitkinin hastalıklarının artmasına neden olur. Bu nedenle mısır tarımında da yüksek verim alabilmek için mutlaka münavebe yapılmalıdır. Mısır bitkisinin gireceği bazı münavebe modelleri şu şekilde olabilir:1. Model: Ayçiçeği + Buğday + Baklagil + Mısır

2. Model: Şeker Pancarı + Mısır + Buğday + Baklagil

3. Model: Buğday + Ayçiçeği + Kavun-karpuz + Mısır

4. Model: Mısır + Buğday + Ayçiçeği + Baklagil

 

Türkiye'nin En Güvenilir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Kanalı Ziraat Televizyonu

 

Bir önceki yazımız olan Turp; enerji metabolizmasında başrol oyuncusudur başlıklı makalemizde .Enerji, başrol ve metabolizmasında hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

SEBZECİLİK

Turp; enerji metabolizmasında başrol oyuncusudur

Published

on

Turp; enerji metabolizmasında başrol oyuncusudur

Kıyafetlerimizi kışa uyarlamak ne kadar gerekliyse, soframızı da kışa uyarlamak o ölçüde gerekli bir düzenlemedir. Kış sofrası bizi kış mevsiminin oluşturacağı sağlık problemlerinden koruyacak etkidedir. Hatta kışın beslenmemizde yapacağımız ayarlamalar, kışı turp gibi sağlam geçirmemizde son derece etkilidir.

“Turp gibi bir kış geçirmek için kış soframızda turp olmalı” diyen diyetisyen Nil Şahin Gürhan şu önerilerde bulunuyor:

Kış mevsiminin baharatımsı tadı ile lezzet sipektrumu oluşturan turp, kış sofralarının koruyucu kalkan yapısının temel yiyeceğidir. Turpu salatalarımıza rendeleyebileceğimiz gibi doğrayıp söğüş şeklinde de tüketebiliriz. Sebze çorbasının içine 1 adet turp atmak kış çorbanızın tadını ve besin değerini zenginleştirir. Siyah turpun içini oyup 1 tatlı kaşığı bal ilave edip, 5-6 saat beklettikten sonra turpun içindeki balı yemek üst solunum yolu enfeksiyonuyla savaşımızda yardımcı etken niteliğindedir.

Turpun içerdiği demir, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanında günü maksimum enerjik geçirmeniz için de destek sağlar. İçeriğinde bulunan kalsiyum ve potasyum ise dolaşımı hızlandırarak ödem oluşmasını engellediği gibi bağışıklık sistemimizi kuvvetlendiren bir başka faktördür.

Turp; enerji metabolizmasında başrol oyuncusu olan B2 vitamini, diğer adıyla riboflovin yönünden de zengindir. Böylece turpun içindeki B2 vitamini ile kilo kontrolümüze de destek sağlamış oluruz. B2 vitamini ayrıca diğer B grubu vitaminleri ile simbiyotik birliktelikle cilt, saç, tırnak sağlığında ve güzelliğinde pozitif etki gösterir.

Kışın bol bol turp yiyelim; daha az hastalanalım, daha enerjik olalım, kilomuzu daha kolay kontrol edelim, cildimiz daha pürüzsüz, saçlarımız daha parlak, gözlerimiz daha canlı olsun.

Bir önceki yazımız olan Hangi Besinler En Etkili Antioksidan İçeriyor? başlıklı makalemizde antioksidan., besinler ve En hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

Trend Konular