Connect with us

B.BAŞ HAYVANCILIK

Hayvancılık sektöründe gelir, istihdam ve tüketim

Published

on

Hayvancılık sektöründe gelir, istihdam ve tüketim

Hayvancılık sektöründe gelir, istihdam ve tüketim böylece kırsal fakirliğin azaltılmasında potansiyel bir araç olarak hareket geliştirerek Türkiye'de kırsal insanlar üzerinde olumlu bir etkisi göstermeye devam ediyor. Dünyanın herhangi bir yerinde hayvancılık, sağlık ve verimlilik yakından yem üretiminin kuantum ve kalitesi ile bağlantılı olarak. Yemleri bizim hayvancılık sektörünün güçlü tutuluyor. Üretken hayvanlara yeşil yem besleme bitki artıkları ile konsantreleri besleme daha ucuzdur.

Sütçülük arazilerinin tarımsal kazançları ekleyerek birkaç Devletleri'nde önemli geçim faaliyetlerinden biridir.Hayvanların mülkiyeti daha eşit hayvanlarının toplu sahibi topraksız işçi ve marjinal çiftçiler ile dağıtılmaktadır.Kaliteli kaba yem arz ve talep arasındaki uçurum kısıtlamaları yani nedeniyle büyütmek için devam ediyor., Arazi ve kaynak girişleri. Ve büyük, çiftlik hayvanları düşük kaliteli ürün artıklarının ve bu payet, yavru sapları, anız ve çöllerinden veya ticari otlak toprakları seyrek bitki örtüsü gibi yan geçinmeye zorunda kalıyor. Düşük verimli ve yerel olarak mevcut yem bitkileri ve devlet gelişmiş üretim tekniklerinin olmayan kabulü Büyüyen sütün kalitesinin yanı sıra üretim potansiyeline kıyasla azaltılmış süt üretimi için nedenleri vardır. Üstün ırk, melezler ve yükseltilmiş hayvanlar optimum potansiyelin yeterli ve dengeli beslenmeyi gerektirir.

Yem sıkıntısı ve mevcut yem kalitesiz  hayvancılık da verimliliği artırmak için önemli kısıtlamalar bulunmaktadır. Yeni bir yem ekiliş alanı tohum veya vejetatif Propagul güvenilir bir kaynak gerektirir. Tohum kalitesi çok önemli ve yem üretim ve verimlilik için önemlidir. Tarımın ilerlemesi ile, kaliteli yem tohumu rolü artmaktadır. Geliştirilmiş çeşitleri ve hibritlerin mucize yem tohumları hayvancılık dönüşümünde önemli bir rol oynamıştır. Arzu edilen bir çeşidi ya da melez serbest ise kaliteli tohum, aksi takdirde yeterli miktarda. Zamanında tarım toplumuna hazır sürece, yeterli değildir agro-klimatik koşullar ve çeşitli yem bitkileri ekimi kolaylaştıran toprak tiplerinin farklı olması. ülkemiz de önemli yem bitkileri mısır, Bajra, Sorgum, Napier Çim, Genie Çim ve Börülce vardır. Bu nedenle, bu bitkileri kapsayacak şekilde kaliteli tohumları için bir ihtiyaç vardır.  Yem tohumları durumu yetersiz ve üstün tohum üretim uygulamalarının benimsenmesi ile kaliteli tohum üretimini geliştirmek için gereklidir. Yem tohum Programın amacı, mevcut kaliteli tohum ya da hayvancılık üretimi için çiftçinin ihtiyacına uygundur.

Böylece, farklı tarım için geliştirilmiş lezzeti ve diğer kalite özellikleri, farklı agro-ekolojik bölge, uygunluk uyum ile çeşitli yem bitkileri yüksek verimli çeşitlerin temin yoluyla nicel ve nitel açıdan mevcut yem tedarik pozisyona geliştirmek için, gelişmiş üretim teknikleri ve çiftçinin tarlasında bu teknolojilerin gösteri başarılı ve karlı bir hayvancılık yetiştiriciliği için mevcut anahtar faktörlerdir ve tarımda da istenilen büyüme hızı elde etmek.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Hayvancılığı ne kadar iyi biliyoruz? Bakıcı – Buzağı İlişkisi başlıklı makalemizde Arpa, ay çiçek ve Bahçe hakkında bilgiler verilmektedir.

B.BAŞ HAYVANCILIK

Koyunlarını mümkünse cardakta muhavaza edin

Published

on

Koyunlarını mümkünse cardakta muhavaza edin

Yüksek yerlere yapılırlar
Genellikle girişleri kapalı tutulmaz
Ayvacık’ta daha fazla kullanılır
Ortak meralarda birbirine yakın mesafelerde bulunurlar
Hayvanların güvenliği
Girişleri daha alçaktır
Eşekler girmesin
Mera içerisindedir hayvan sayısına göre şekli değişmektedir.
Dezavantajları
Hırsızlık
Hayvanlar karışabilir.
Yabani hayvan zararı daha fazladır

İlkbahar sonu ve yaz ayları içerisinde koyunların sürekli olarak barındırıldıkları çardakların yapısal özellikleri ile bazı iklimsel özelliklerinin ortaya konulması

SONUÇ

Çardaklar yaz dönemi için uygun gölgelenme sağlamaktadır
Çardak içi hava kalitesi Ayvacık’ta çok iyi, Ezine’de kötüdür
Çardak yapımında kullanılan malzeme
Çardak şekli
Çardakların karanlık olması karasinek varlığını olumlu olarak etkilemektedir
Ancak karanlığın fizyolojik (özellikle üreme) etkilerinin irdelenmesi gerekmektedir…

Bir önceki yazımız olan İNEKLERDE: Yatalak Sendromu (Downer Cow ) başlıklı makalemizde (Downer, Cow ) ve İneklerde hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

B.BAŞ HAYVANCILIK

İNEKLERDE: Yatalak Sendromu (Downer Cow )

Published

on

İNEKLERDE: Yatalak Sendromu (Downer Cow )

Nedenleri: Nedenlerinden başlıcası (%80-90) süt hummasının tam olarak tedavi ettirilmemesidir. Bunun dışında diğer hastalıklar ve beslenme problemleri, doğum sonrası yaralanmalar, ineklerin aşırı yağlı ve kilolu olmaları, zeminlerin kayganlığı hastalığın meydana gelmesinde rol oynar.

Daha çok yüksek süt verimli ineklerde 4-6 yaşlarında ve doğumdan sonraki 10 günde görülür. Doğum döneminde yatan ineklerin %20'sini oluşturur.

Belirtileri: Doğumdan sonra ayağa kalkamamasına rağmen yeme ve suya karşı iştahası çoğunlukla normaldir. Dışkısını ve idrarını yapar. Ayağa kalkma çabası vardır, sürünerek yer değiştirebilirler. Bu nedenle ön taraflarını kaldırabilirken, arka taraflarını yalnız birkaç cm kaldırabilirler.

Korunma Yolları: Süt hummasının oluşumu önlenmelidir. Süt humması olayları en kısa sürede tedavi ettirilmeli ve tedavi edilmesine rağmen ayağa kalkmayan veya ayağa kalktığı halde tekrar yatma durumlarında en kısa sürede yeniden Veteriner Hekime haber verilmelidir. Çünkü 4 saatten daha fazla aynı tarafına yatan ineğin ayaklarında tutukluk olmakta ve ayağa kalkması güçleşmektedir. Bu amaçla yatan ineklerin 4 saatte bir pozisyonu değiştirilmeli, altlarına kuru ve bol altlık atılmalıdır. İnekler doğumdan 4 gün önce doğum bokslarına alınmalı ve burada bol ve kuru altlıklı ortamda tutulmalıdır. Ahır zeminlerinin kaygan olması önlenmelidir.

Bir önceki yazımız olan Büyükbaş Hayvanlarda Doğum Öncesi Felci başlıklı makalemizde BÜYÜKBAŞ, Dogum ve Hayvanlarda hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

B.BAŞ HAYVANCILIK

Büyükbaş Hayvanlarda Doğum Öncesi Felci

Published

on

Büyükbaş Hayvanlarda Doğum Öncesi Felci

Doğum Öncesi Felci

Nedenleri: Asıl nedeni rasyonda fosfor noksanlığıdır. Kötü beslenme koşullarının yanında kalsiyum noksanlığı da hastalığın oluşumunda rol oynar.

Belirtileri: Doğuma 2-3 hafta kala ayağa kalkamama ile kendini belli eder. Yeme ve içme normaldir. Dışkı ve idrarını yapar.
Korunma Yolları: Kalsiyum ve özellikle fosfor noksanlığından korumalıdır. Özellikle kurak dönemlerde önlerine fosfor içeren yalama taşları konulmalıdır.

* Çayır Tetanisi (Hipomagnezemik Tetani)

Kışın uzun süre ahırda beslenen sığırların baharda merada otlatılması sonucu; öz su bakımından zengin yeşil otları fazla yemesinden doğan bir hastalıktır.

Nedenleri:Magnezyum yetersizliğine bağlı oluşur. Genç meralar magnezyum bakımından fakir, potasyum ve sodyum yönünden zengindir. Potasyum ve sodyumun fazla olması magnezyumun emilmesini engellemektedir.

Belirtileri:Hayvan otlamayı keser, huzursuzdur, saldırgandır. Birkaç saat sonra merada ölmüş olarak bulunabilir.
Tedavi:Erken dönemde tedavi edilebilir. Acilen bir veteriner hekime başvurulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Büyükbaş Hayvanlar da Kemik Erimesi (Osteomalazi) başlıklı makalemizde (Osteomalazi), BÜYÜKBAŞ ve da hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

Trend Konular