Connect with us

Tarla Bitkileri

Hububat Bitkileri

Published

on

Let's Have Sex

PİRİNÇ ( Oryza sativa ) (2 n = 24) (Aile – Poaceae)

Çiçek Yapısı: pisipisi tek çiçekli başakçıklardan ile sapı veya son internod 'üzerinde taşınan bir terminal salkım olduğunu. Ana eksen Ciliate ve Spikelets ayı ikincil dalları denilen her düğüm noktasında çeşitli alt dallara birine tüysüz olduğunu. Genellikle başakçık tek başına görünür. Her başakçık iki kavuzludur (boş bracts), bir Lemması, lemmasının tarafından kapalı bir palea, tek bir stil ve çatallanma damgalama ve bilobe antherler altı organlarındaki ile monocarpellary yumurtalık oluşur. Çiçeğin açılması yardımcı yumurtalık tabanında iki lodicules vardır.

(Kaynak: Thomas L. Rost, 1997)

 

 

Çiçek Biyoloji:

Pirinç olarak salkım 2-4 gün bayrak yapraktan ortaya tamamlar. Anthesis kısa bir süre salkımda belirmesinden sonra başlar. Ucunda Spikelets ilk çiçek ve aşağıya doğru devam edin. Anthesis zamanı 8-10 arası. Her başakçık 30 dakika açık kalır ve sonra kapanır. Anter ayrışma spikelets açılmasından sonra hemen gerçekleşir. Stigma reseptivite spikelets açılmasından sonra ilk üç gün boyunca maksimum ve sonra yavaş yavaş azalır ve 7 gün içinde kaybolur. Polen taneleri canlılığı beş dakika boyunca sadece.

Kendileme teknikleri

Çanta salkım salkım ve bayrak Leag çıkan başladığında istenilen hatlarına etiketli etiketi koydu.

 

Emasculation ve Geçişi teknikleri

Hadım etme mutlaka kontrol tozlanma ile takip edilir. Emasculation, başakçıklardan 6 ile 08:00 arasında sabah sırasında aynı gün açılacak yapılır. Emasculation iyi öncesinde anthessiten zamanının üzerinde olmalıdır. Pirinçte teknikleri Geçiş emasculation yöntemine göre farklılık göstermektedir. Anthessiten ve 3. veya 4. günü açık spikelets maksimum sayıda olduğundan, bu aşamada salkımları emasculation için seçilir.Aşağıdaki yöntemler yaygın olarak, pirinçte hibridizasyon için kullanılır.

a) hadım etme:

1) El hadım anterlerin (Sökme)

El emasculation için, ertesi sabah açmak bekleniyor başakçık seçilir ve biraz Lemmasını ayrılması ve sönük ve anterler forseps yardımı ile çıkarılır tarafından açmak için yapılır.

2) yöntemini Kırpma

Önceki gün akşam, istenen kadın ebeveynin salkımda üst 1/3rd ve alt 1/3rd bölümleri orta Spikelets bırakarak makas ile kesilir. Yine makas yardımı ile, her başakçık üst 1/3 kısmı kırpılır-kapanır meyilli bir konumda. Her başakçık mevcut olan anterler altı iğnenin (hadım) yardımı ile çıkarılır. Dişi organ zarar vermemek için bakım emasculation sırasında alınmalıdır. Sonra yabancı polen kirlenmesini önlemek için, hadım başakçık bir tereyağı kağıt Big ile kaplıdır. Ertesi gün sabah (genellikle 09:00 at) olarak, istenilen erkek ebeveynden yeşerdi salkım alınır. Ilk olarak hadım dişi ebeveyn olarak sokulmuştur tereyağı kağıt torba üst kısmı artık salkım ortaya çıkarmak için kesilmiştir. Erkek ebeveyn salkım yağı kağıt torba içine ters çevrilmiş bir konumda yerleştirilir ve polen dağıtmak için her iki yönde de sturned edilir. Polen bol bırakılmasını sağladıktan sonra, açılan tereyağı kağıt torba bir iğne kullanılarak kapatılır. Renkli iplik geçti olanları tanımlamak için salkımda dibinde bağlı olabilir. Tozlaşma kontrol ettikten sonra, torba uzaklaştırılabilir. \

3) Sıcak su yöntemi

Sıcak su emasculation bir yöntem olup, kırpma yöntemi ile aynı ölçüde yaklaşık kullanılır. 3 (veya) çiçeklenme 4 gün salkımları kadın anne olarak seçilmiştir. Bir saat ya da öylesine (7. AM yani normal) çiçeklenme öncesi, salkım seçilir ve gelişmiş ve açılan başakçıklardan altında uzaklaştırılır. Şimdi, kardeş bükülmüştür (dikkatli bir şekilde kırılmasını önlemek için) ve seçilen salkım 5-10 dakikalık bir süre boyunca 40-440C bir termos şişe içinde bulunan sıcak su içine daldırılır. Bu tedavi çiçeği normal bir şekilde açılmasına neden olur ve yaralanmaları önler. Daha sonra, ince forseps emasculation ya da iğne ile altı organlarındaki kaldırılması ve daha sonra yapılmalıdır toz yapılır.

4) Dr Ramiah yöntemi

, Çiçeklenme 3. veya 4. gününde salkımları seçilir; üst ve alt splikelets orta sadece bırakarak kaldırılır. Bir ıslak bez ve hava ağzından üflenir ile kaplıdır. Bu başakçıklardan açılmasını kolaylaştırır. 2-3 dakika sonra, ıslak bez çıkarılır ve başakçık açık bulunmuştur. Daha sonra, altı anterler kaldırılır.

5) Vakum hadım etme yöntemi

Bu emme basınç prensibine göre çalışır. Başakçık Ameliyat öncesinde kesilir. Dakika pipet kırpma ve altı ekspresyona tabi tutulması her seferinde hadım edilebilir polen içeri emilmektedir noktasında gösterilen olmaktır. El emasculation tarafından, 100 çiçek, bir kişi tarafından hadım edilebilir. Vakum Emasculator ile, altı kişi çalışabilir ve 3600 çiçeği / saat 3000 iğdiş.

6) Cuttack Yöntem

Teknik cm-, Cuttack'daki tarafından geliştirilmiştir. Hadım edilmesi salkım bambu oyuk içine yerleştirilen bir ucunda kapalı ve diğer ucunda, pamuk, yün ve iki mantar ile takılı. Böylece kapalı çiçekler 5-10 dakika içinde açılacaktır. Anterler kaldırılır.

7) Kahverengi kağıt yöntemi

Salkımları çiçeklenme birkaç saat önce Brown kağıt kapak içine alınır. Isı anterler a'ya, ama çatlamak yok hangi nedeniyle içinde gelişir. Bu 15-30 dakika sonra anterler kolayca kapalı kırpılır olur. Stigmatik yüzey daha sonra seçilen erkek ebeveyn toplanan polen taneleri tozunu. Çapraz salkım daha sonra etiketlenmiş ve 7 için bir pozisyonda muhafaza edilir kağıt kapakla korunur – 10 gün.

8) Rhind yöntemi

Bu yöntem, sıcak su içinde bir şişe içinde tutulur ve dış dökülür. Şişenin içindeki suyun dışarı döküldükten sonra sıcak ve nemli olacaktır. Hadım edilmesi salkım şişeye sokulur ve bir süre boyunca tutulur. Nedeniyle yüksek sıcaklık ve neme başakçık açılan alacak ve anterler forseps yardımı ile bertaraf edilebilir maruz kalmaktadır.

b) Tozlaşma: erkek ebeveyn itibaren, polen döken üzeresiniz antherlerin toplanır ve polenler bir deve fırça yardımı ile hadım spikelets stigma üzerine aktarılmıştır. Torbalama ve etiketleme yapılır hemen tozlaşma sonra yapılır.

 

 

BUĞDAY ( Triticum aestivum ) (2n = 14, 28, 42) (Aile – Poaceae)

Çiçek Yapısı:

Çiçeklenme başakçıklardan (sayı 15-20 veya daha fazla) bir diken. Spikelets bir terminal başakçık iki alternatif satır bir zig zag rachis üzerinde karşılanır. Başakçık sesil ve her başakçık 3-7 çiçeği içerir. Sadece yanal çiçeği verimli ve orta olanlar steril olabilir. Her başakçık üssünde, iki karşıt yerleştirilmiş boş kavuzları vardır. Her çiçekçik bir awn biten bir lemmasının oluşur, bir palea, 2 lodicules, androecium ve gynoecium 2 tüylü püskülü ile monocarpellary üstün yumurtalık oluşur. Lodicules şekil numarası üçgen 2 ve yumurtalık tabanında yer almaktadır.

 

(Kaynak: Oregon State Üniversitesi, 2000)

Çiçek Biyoloji:

Ana culm çiçekleri ilk ve tillers oluşum için daha sonra çiçek açar. Çiçekli her iki yönde de taban ve hasılatı yaklaşık 2/3 başlar. Çiçeklenme gün boyunca kalır ve tamamlanması için 3-5 gün sürer. Çiçek açılış 09:00-14:00 ve zirve dönemi 10:00-01:00 arasında arasında günlük ie sıcak parçası sırasında genellikle. Anter ayrışma aynı anda gerçekleşir ve bu nedenle yüksek ürün kendi kendine tozlanan (<% 1 çapraz tozlanma) 'dir.

 

Kendileme

Çiçeklenme öncesinde anthessiten bir tereyağı kağıt örtüsü ile kaplı, ve tamamlanan çiçek açılması kadar rahatsız tutulur.

Emasculation ve Geçişi teknikleri

Zayıflatma

Başakçık kulak üst 1/3rd ortaya çıkması üzerine kesilir ve alt başakçık de kaldırılır. Kalan başakçıklardan ekseninin her iki tarafında alternatif olanlar kaldırılır. Üst başakçık forseps ile düzenlenen ve spikelets üst çiçeği kaldırmak için aşağı ve yukarı doğru çekilir. Kavuzları ayrılır ve maruz bıraktı anterler dikkatlice çıkarılır ve tereyağı kağıt kaplama ile kaplanmış.

Tozlaşma

Polen ana seçilen bir sonraki gün, kulak kafasına geçiş için kullanılır. Birkaç orta spikelets kavuzludur üst yarısı kesilir ve olgunlaşmış parlak sarı anterler hadım florets stilleri ovuşturdu ve sonra kaplıdır.

MAIZE ( Zea mays L.) , Family: Poaceae (2n = 20)

Çiçek yapısı:

Mısır bitki başakçıklardan şeklinde çiçekleri taşımaktadır. Dişi başakçık bir yan tomurcuk değiştirilmiş daldan üretilir kulak kaynaklı ise erkek gelişme ana sap üzerinde bir püskül olarak terminal olarak üretilir. Staminate ya da erkek başakçık püskülü, bir tanesi kısa bir sap ile pedicelled ve bir sap olmadan başka sapsız çiftler halinde karşılanır, hem büyüklük, şekil ve yapısı aynıdır. Her başakçık iki kavuzludur kaplı ve iki bereketli çiçekleri vardır. Her çiçek bir lemmasının ve palea tarafından korunan ve 3 anter, lodicules bir çift, ve ilkel dişi organ vardır. Başakçık bir çok dallı salkımda üzerinde düzenlenmiştir. Merkez başak daha belirgin, kalın ve sayıları farklı çeşitleri önemli ölçüde değişecektir birincil ve ikincil dal üzerinde daha spikelets belirgin yüksek yoğunlaşmayı vardır.

Pistilli veya kadın başakçık kalınlaşmış eksen denir üzerinde karşılanır koçanı tamamen değiştirilmiş kılıflarda veya kabuğu yaprakları bir dizi ile kaplıdır. Kulak, bir sap ile ana sap bağlanmıştır. Her hangi bir kabuk yaprak taşıyan yoğunlaştırılmış internodların bir numarası vardır. Eşleştirilmiş pistilli başakçık genellikle sesil vardır. Her başakçık iki çiçeği ancak genellikle bunlardan sadece biri, sık sık üst biridir, bereketli vardır. Bu en çeşitleri eşleştirilmiş satır olağan gözlemi açıklar. Pistilli başakçıklardan olarak, lodicules yoktur veya az gelişmiş olan ve gelişmiş bir ovül vardır. Spikelets ince stilleri uzatmak ve ipek gibi yaprakları kabuğu üstünde ortaya çıkar. Kulağın bazal başakçık tüylü ucunda, en bifid ve uzunluğunun büyük bir kısmı boyunca açık olan, daha uzun stilleri üretir.

Çiçek Biyoloji:

Mısır protandry yaygın ve en çeşitleri püsküllü ipek çıkması önce görünür 1-3 gün haline. Püskülü çıkması etkilenmemiş kalırken nem stres gibi olumsuz ortamlarında, ipekleri ortaya çıkması büyük ölçüde gecikebilir.Polen dökülme merkezi başak, püskül ucundan 2-3 cm üzerinde bulunan başakçıklardan başlar ve merkezi başak ve püskül tüm birincil ve ikincil dal aşağı doğru ilerler. Yanal dalları biraz sonra çiçeklenme başlar.Çiçeklenme dönemi farklı çeşitlerde 2-14 gün arasında değişir. Çiçek açma sabah erken başlar ve öğleden sonra tamamlar. Bir başakçık Üst çiçeği floret düşürmek için önce açın.

Tek bir anter 2500 poleni tutabilir ve bir orta boy püskül 15-30.000.000 hatta daha fazla polen tanelerini dışarı verebilir. Polen taneleri yerçekimi tarafından hafif ve düşme ya da rüzgar tarafından darmadağın ve çapraz tozlaşma yaygındır vardır. Yukarı yüzde 95 çapraz tozlaşma ölçüde olabilir aralıkları.

Çeşitliliği, Sıcaklık ve bağıl neme bağlı olarak polen dökülme polen taneleri akıtan sonra 4-16 saat boyunca canlı kalmak normal tarla koşullarında 3-6 gün devam edebilir. Koçanı kabuğu yaprakları ipek veya stilleri ortaya çıkması 2-5 gün sürebilir. Damgalama 3-8 gün boyunca ve bazen 14 güne kadar açık kalır. Ipek üzerine konulduğunda, polen çimlenir ve polen tüpü stigmatik tüyleri yoluyla tarzı haline büyür. Gübreleme 24-36 saat içinde tamamlanır. Döllenmeden sonra ipekler, kahverengi ve kuru açın. Döllenme sonrasında, çekirdek geliştirme başlatılır, gelişim gözle görülür daha 10-15 gün sonra telaffuz edilir. Kulak ve büyük ölçüde kalıtsal ve çevresel faktörlerin her ikisi tarafından belirlenir koçandaki sayısı uzunluğu.

Ipek alıcı (protandry) hale gelmeden çiçek biyoloji dayanarak, içinde mısır bitki ilk çiçek püskül rüzgar kaynaklı polen taneleri tarafından doğal çapraz tozlaşma kırpma (<% 5 kendine tozlaşma) altında toplanmıştır.

Elekten geçirme teknikleri:

Mısırda, elekten geçirme açık polenlenmiş popülasyonundan inbred hatlarını geliştirmek için yapılır.SELFlenmesiyle için, Biz ipekler 7.5cm x 16cm boyutta tereyağı kağıt torbalar kullanarak 1-2 gün sonra ortaya çıkacak gerekir birinci torba kadın çiçeklenme (koçanı) olduğu. Aynı bitkinin püskül de polen tozun toplanması için 10 cm x 30 cm boyutunda bir Kraft kağıt torba (püskül torba) ile kaplıdır. Ertesi gün sabah, polen püskül torba içinde toplanmaktadır. Kapak için kullanılan tereyağı kağıt torba aynı bitkinin koçanı (ipekler) hafifçe kalkar ve ipekler polen taneleri serpilir. Aynı püskül çanta tozlaşma koçanı karşılamak için kullanılır. Polen ve toz toplama prosedürü, bir sonraki gün tekrarlanır. Koçanı etiketli.

Bunun yerine bir elekten geçirme Bazen, sibbing olarak kabul edildiği, çeşitli ya da hattının tüm bitkilerin püskül karışık ertesi gün sabah her bitkilerden toplanan püskül torba ve polen taneleri, kaplanmış ve ipek torba kapsadığı ipek (döllemek için kullanılır ) tüm aynı hat bitkilerin yeniden doldurulur ve etiketli.

Teknikleri Geçmek:

Mısır bitki yüksek derecede çapraz tozlaşma olduğundan, amaç geçiş için, aşağıda ayrıntılı olarak kontrollü el tozlaşma kullanın:

1.. 2-3 gün onun ortaya çıkmasından sonra ipek Kesme ve tereyağı kağıt torba ile kaplama.

2. Erkek ebeveynin püskül 18-24 saat (genellikle önceki gün akşamı) tozlaşma önce püskül çanta ile kaplı olmalıdır.

3. Püskül bükme ve şiddetle sallayarak ertesi gün sabah püskül çanta içinde polen toz toplama.

4. Hızlı ipek çanta (tereyağı kağıt torba) kaldırarak ve polen veya ipek toz ve aynı püskül çanta ile kaplama ve kulak kısa sap karşısında üzerine sıkıca zımbalama tarafından kadın ebeveynin ipek polinasyonunun.

1.. polen 2. Koleksiyonu. Tozlaşma kulak

(Kaynak: JD Butler)

Kontrol döllemeden ait alternatif yöntemleri, (i) doğrudan tozlaşma vardır

(Ii) in situ olarak tozlaşma ve (iii) arsa izolasyon.

Olarak da adlandırılan doğrudan tozlaşma yöntemi "şişe yöntemi" öne sürüldü Jenkins (1923) tarafından.Yöntemde, ipek "el tozlaşma" yöntemleri olarak ele alınmıştır. Ipek tamamen ortaya çıktı ve püskül polen dökülmesidir Ancak, ipek azaltmak ve etkin bitki kaldırılır polen değiştirmiş bir püskül yerleştirildiği püskül torba ile kaplanmıştır. Püskülü, taban suyu ve dezenfektan içeren küçük bir şişe içinde tutulur. Püskül ipekler ortaya çıkacak sonraki 2-3 gün boyunca polen sağlayacaktır. Bu işlem tam tohum seti için sağlayacaktır. Su şişesi ve püskül 304 gün sonra kaldırılmış olabilir. Bu prosedürü artık nadiren kullanılır.

In situ ya da " Genel yöntem " Hume, (1941) tarafından önerilen çiçeklenme zamanında büyük bir bez torba ile kulak tabanına kadar tüm bitki ya da püskülden elde edilmiş, her iki kaplama içerir. Kulak ve püskül arasındaki yaprakları pahalı ve zaman alıcı bu yöntemi mısır yetiştiricileri tarafından tercih edilmemiş olan ipek püskül gelen polen transferi konusunda herhangi bir girişimi engellemek için kaldırılır.

Mısır bitkisinin monoecious doğası programları için kontrol tozlaşma daha basit ve ucuz bir yöntem temin etmek üzere kullanılmıştır. Izole bir arsa ekilen yetiştirme materyallerinin (polen önce püsküllü kaldırılmasını döken) Detasselling Onlara gibi tamamen pistilli veya dişi bitkileri hale getirecektir. Polen sonra başka bir alandan, (a) Dışarıdan sağlanan ve özellikle aynı alanda ekilen polinatör sıralardan el tozlaşma veya (b) tarafından takip edilebilir. İkinci yaklaşım, geniş bir ortak bir polenleyici veya yarım sib progenlerinin, gelişmekte olan melez kullanılmıştır.

Süpürge dansı ( Sorghum bicolor L.) Family: Poaceae (2n = 20)

Çiçek yapısı:

Çiçeklenme kompakt kafa tüyleri başakçıklardan iki tür taşıyan açık bir salkımda değişir. Sesil başakçık (mükemmel) nispeten geniş ve (steril veya staminate) pedicillate birine kıyasla büyüktür. Sesil başakçık verimli ve iki kavuzludur, bir tüylü Lemması, ve bir küçük kazıkları oluşur tahıl ayarlar. Androecium üç organlarındaki, iki lodicules oluşur. Gynoecium iki stilleri tüylü stigma sahip monocarpellary, uniloküler, üstün yumurtalık olduğunu.

Çiçek Biyoloji:

Üstten salkımda altına sabah erkenden sorgum çiçeklenme çiçek. Anterler ve stigma push-out açık kavuzludur gibi. Onlar kavuzludur veya biraz sonra gelen sarf olarak anterler çatlamak. Stigmas m1-2 gün açık olan çeşitliliği ve iklim şartlarına bağlı olarak çiçeklenme sonrası 8-16 gün çiçeklenme öncesi. Anter açılma önce maruz damgalama çapraz tozlaşma (<5-50%) tabidir. Çapraz tozlaşma kompakt salkımda çeşitleri ile daha açık salkımda ile çeşitleri daha fazladır.

SELFlenmesiyle tekniği:

Sorgum içinde kendileme Kraft kahverengi kağıt torba kullanarak tohum olgunluğuna kadar çiçeklenme öncesi tüm kulak torbalama elde edilir.

Tekniği Geçmek:

i) El emasculation ve el tozlaşma: Yapay çapraz tozlaşma ertesi günü polen ebeveyni toplanan polenler ile pollinating önceki akşam ve elinde tohum ebeveynin salkımda seçilen kısmında çiçekçik el emasculation yapılabilir olan salkımları önceki gün akşam saatlerinde Torbalı sabah. Hadım salkım tohum seti ve düzgün etiketli olmalıdır kadar emasculation sonra ve tozlaşma sonra Torbalı olmaktır.

sıcak su tedavisi ve el tozlaşma tarafından ii) hadım etme: ) çiçek (hazır sorgum earhead 48 sıcak suya batırılır, burada emasculation yöntemi biriktirmek icadedilmiştir 0 polen tanelerini öldürecek ama etkilemez ki, 10 dakika boyunca C stigma. Hadım kafaları bir torba ve çanta erkek ebeveynden toplanan polen taneleri ile ertesi gün sabah Torbalı ve el tozlaşma tohum seti kadar tozlaşma sonra değiştirilir.

iii) erkek steril hat ve el tozlaşma Kullanım: Çiçek dişi veya tohum ebeveyn olarak kullanılan erkek steril bitkinin () arasında hadım olması gerekmez ama doğal bir çapraz tozlaşma önce Torbalı gerekir oluşur ve daha sonra istenen erkek ebeveynin polen ile tozlaşma zaman tepeciklere alıcı vardır. Hem genetik ve sitoplazmik erkek sterilite sorgum mevcuttur.

 

BAJRA ( Pennisetum typhhoides ) Aile: Poaceae 2n = 14

Çiçek yapısı:

Bajra ve çiçeklenme silindirik bir başak olduğunu. Bu spikelets küme ve kılların bir halka dizilişli yapraklar üzerine oluşan sonsuz sayıda rachillae vasıtasıyla spiral şeklinde yerleştirilmiş olan merkezi bir rachis oluşur.Her fasikül içinde spikelets sayısı genellikle iki (bazen beş) olduğunu. Her iki steril başakçık kabuğunun ayrılması ve iki çiçeği içerir. Alt çiçekçik genellikle staminate ve üst kimse mükemmel değildir. Daha düşük veya daha az çiçek pennicilliate anterlerden üç organlarındaki (no lodicules) kapatan tek bir lemma indirgenir. Üst çiçekçik bir lemma, palea, üç organlarındaki ve lodicules olmadan tek bir stil ve çatallanma, non-plumose püskülü ile bir yumurtalık oluşur.

Çiçek Biyoloji:

Protogyne bu ürün mevcuttur. Ve dolayısıyla ürün yüksek düzeyde çapraz tozlaşma olduğunu. Ilk mükemmel çiçekçik stigmas bayrak yapraktan başak çıkması sonra alt 2-3 gün üst pisipisi üzerinde belirmeye başlar ve 1-2 gün boyunca açık kalacak. Daha sonra, mükemmel bir çiçekçik anterler yukarıdan aşağıya doğru çıkar.Son olarak, staminate çiçekçik anterler yukarıdan aşağıya doğru çıkar.

SELFlenmesiyle tekniği:

SELFlenmesiyle için, sivri genellikle stigmas çıkmasından önce uzun, dar Kraft kağıt torbalar kullanarak tarafından Torbalı vardır. Başak uzatır olarak, alt başakçık karşılamak için çanta ayarlamak gerekli olabilir.

Bitki bolca Köylülere ve bazı bitki, anter özel bir çapaların başak çıkmasında varyasyon vardır beri.Kendilenmiş tohumlar üretmek için prosedür, aynı torba içinde birden bir kaç gün eski aynı bitkinin, farklı kardeş iki tam ani çevreler için diğer & stigmas başka genç başak çıkan gibi polen dökmeye hazır.

Tekniği Geçmek:

Bajra içinde emasculation nedeniyle çiçek & stigmas ilgili anterlerin Geç kalkınma küçük boyutu bir zahmetli ve zordur. Aslında ekin de haçlar yapmak için emasculation gerektirmez. Püskülü ve anterlerin görünümü arasındaki aralık yapay çapraz tozlaşma için avantajlı bir şekilde kullanılabilir. Bu aralık başak alt çok bölgede daha büyüktür. Bu nedenle başak üst bölümünün 4/5 uzaklaştırılır ve stigmalar, böcekler tarafından çapraz tozlaşma önlemek için başak görünmeden önce geri kalan 1/5 kısım Torbalı edilir. Polen taneleri kısa sürede anterler önceki akşam başak çıkan başlangıç ​​olarak erkek ebeveynin ani torbalama tarafından erkek ebeveynden torbalarda toplanır. (Anterlerin çıkmasından önce) dişi ebeveyn alıcı stigmas onlara çantada toplanmış taze polen toz veya üzerinde polen saçtığı istenen erkek ebeveynden bir başak sallayarak erkek ebeveynin polen ile ertesi gün sabah tozlaşma maruz stigmalar. Hiçbir stigmas unpollinated kalmasını sağlamak için gereklidir.

Geçişi gibi dişi ebeveyn hizmet erkek steril hatları sadece m kullanarak ve erkek ebeveynin polen tanesi iki el tozlaşma yoluyla veya erkek steril bitki ve izolasyon kesin satır oranında erkek ebeveyn hem de büyüyen ve izin vererek onları pollinating tarafından da yapılabilir dişi ebeveyn rüzgar ya da böcekler gibi pollinating ajanları aracılığıyla polen tahıl almak için.

 

PARMAK MILLET ( Eleusine coracana (L.) Gaertn.); Poaceae (2n = 36)

Çiçek Yapısı:

Ragi ve Çiçeklenme sonundan itibaren, uzun saplıdır karşılanır 4-5 sivri

denilen dövmesinin aşağı biraz daha düşük bir garip biriyle, 'parmak' denilen bir halkasında yayar

'Parmak' denilen dövmesinin aşağı biraz daha garip bir biri ile 'parmak'. Sivri rachises başakçık dönüşümlü rachis bir tarafına bağlanmış iki sıra halinde düzenlenmiş are4bsessile, düzdür. Her başakçık tabanındaki ortak kavuzludur 3-7 çiçek içerir. Çiçekler staminate veya steril ya olabilir terminali çiçek dışında mükemmel. Çiçekler kompakt sivrilen başakçık oluşturan birbiriyle çakışır. Her çiçekçik bir teoremi, kısa anterlerdeki ve uzun lodicules & dallı püskülü ile bir yumurtalık ile üç organlarındaki içine bir palea içerir.

Çiçek Biyoloji:

Sivri çiçekli tamamlamak için 6-13 gün sürebilir. Bir sivri veya parmak olarak, en üst başakçık yılında çiçekçik aşağıya doğru devam çiçekli ilk açılır, ama bir başakçık içinde, en düşük çiçek ilk açılır ve süreç yukarı devam ediyor. Çiçekler 1 ile 05:00 arasında açık. Polen canlılığı çok kısa sadece 10-15 dakika süren edilir.Çiçeklenme tüm parmaklarda aynı anda gerçekleşir. Anterler ayrışmasına için yaklaşık 45 dakika sonra ortaya çıkması gerekir. Anterler ortaya sonra açıklığında gecikme yumuşatma izin verir. Stigma kendine tozlaşma kural, çok kısa. Ancak çok küçük bir çapraz tozlaşma yüzde oluşabilir.

Ragi biz salkım şekillerin dört aşağıdaki türleri bulabilirsiniz.

1) incurved, 2) açık tip, 3) En kavisli ve 4) fisty

: Tekniklerini SELFlenmesiyle dışı geçiş küçük bir miktarda kendi kendine döllenme sağlamak için ragi oluşur yana, tereyağı kağıt torbalar salkım (kulak başları) kapsayacak şekilde kullanılır. Tüm sçramalarýna tamamlanana çiçeklenme sonra, bu çanta kaldırılır

Teknikleri Geçmek:

A) hadım:

i) El emasculation: ertesi gün sabah açmak için gidiyoruz çiçeği önceki günün akşamı seçilir. Başakçıklardan Diğer çiçeği kesme vardır. Seçilen florets üç organlarındaki Lemmasını & kazıkları ayırarak ince forseps yardımı ile çıkarılır. Bununla birlikte, el emasculation en nedeniyle çiçeği küçük ve genellikle büyüteç lens ile yapılan yapmak nedeniyle yapmak zordur. Emasculation sonra çiçekleri doğal geçişi önlemek için Torbalı.

ii) deney tüpleri yöntemi: çıktıktan sonra anterlerin gecikmeli ayrışma kullanılabilmektedir

emasculation yapıyor. Geniş bir test tüpü (ya da küçük şişe) başak tüpü üzerine ters çevrilmiş ve pamuk ile takılı nemli filtre kağıdı ile kaplı. Nedeniyle tüp içinde geliştirilmiş yüksek nem, anterler off-kesilmiş ve uzaklaştırılabilir polen dökülmeden sağlam ortaya çıkar.

iii) Sıcak su arıtma: 52 sıcak su içinde 2-2.5 dakika Panicles içine batırılması, 0 ° C polen taneleri öldürme etkilidir.

Emasculation sonra ekspresyona tabi tutulması çapraz tozlaşma önlemek için torbalı gerekir.

B) Tozlaşma:

Tozlaşma olgun anter toplama ve püskülü onları kırarak ya da hadım sivri üzerinde erkek ebeveynin bir çiçekli başak polen tozunu tarafından ertesi gün sabah yapılır.

Geçti tohumların üretim İrtibat yöntemi: Bunun nedeni florets dakika büyüklüğü geçti Edinme özel bir yöntemdir. Erkek ebeveyn dominant markör geni ve dişi ebeveynin her iki erkek ve dişi bitkileri birlikte yan yana yetiştirilen ve hem de, bitkilerin kulak başları çiçeklenme tamamlanana kadar aynı torba içine alınır, çekinik gen karşılık gelen durumunda. Baskın karakteri ile F1 bitkileri resesif karakter olan dişi ebeveyn ayarlanmış tohum kaydederek tespit edilebilir.

 

Tarla Bitkileri

Yerli tohum kullanan ciftciye 10.000 lira ceza!

Published

on

Yerli tohum kullanan ciftciye 10.000 lira ceza!

Tohumculuk kanunu

/2»
nefes almakta dahi güçlük çeken ülke tarımı için yeni bir darbe oluşturmasının yanısıra gdo'lu ürünlerin piyasaya daha kolay girebilmesini sağlayacak olan kanundur. “ab uyum paketi” içinde tbmm’de görüşülmekte olan “tohumculuk kanunu tasarısı”, tohum alanından kamuyu çekerek sektörü tümüyle çokuluslu şirketler ve onların yerli taşeronlarının egemenliğine terk etmeyi amaçlamaktadır.

ziraat mühendisleri odası basın açıklamasından:

"tasarı ile türkiye’de, tarımsal araştırma genel müdürlüğü (tagem)’e bağlı enstitülerin tarımsal ar-ge faaliyetleri sonucunda, tarımsal işletmeler genel müdürlüğü (tigem)’e ait çiftliklerde tohum üretip, ucuz fiyatlarla ve zamanında üreticiye ulaştırma şeklinde işleyen kamusal sistem “demode” ilan ediliyor; devlet bir yaşamsal alandan daha çekilerek, yabancı şirketler ile onlara taşeronluk edenlere yeni kar alanları yaratılıyor.

çoğu alanda olduğu gibi bu alanda da, yıllardır tagem ve tigem’lere kaynak aktarılmayarak, teknik elemanlarla oynanarak kurumların içi boşaltılmış ve sektör özelleştirmeye hazırlanmıştır. günümüz türkiye’si, sebze tohumluğunda % 90’ın üzerinde dışa bağımlıdır. sertifikalı hububat tohumluğunun ise ancak % 25’i üretilebilmektedir.

aslında özel sektör, sebze, mısır, ayçiçeği gibi yabancı döllenen tohum piyasasının karlılığını çoktan fark etmiş durumdadır. bu bağlamda özellikle hollanda, ispanya ve israil kökenli firmalar, yerli ortaklarıyla türkiye’de tohum üretip pazarlamakta ya da doğrudan ithal ürün satış ağı oluşturmaktadırlar. yerli çeşitlerimizin neredeyse tamamının kaybolmasına neden olan bu süreçte, örneğin bir kg. domates tohumu 18 – 20 bin dolar fiyatla satılmakta ve üreticinin sömürü düzeyi giderek artmaktadır. yabancı ve yerli aracıların etkisiyle, üreticinin eline geçen gelirden yaklaşık 5 kat fazla fiyatlarla domates tüketen tüketicinin “eski domateslerin tadını arama” düzeyinde kalan yakınmaları, üretici ve tüketici dayanışmasına yönelik anlamlı bir sonuç üretmemektedir.

buna karşılık buğday gibi kendine döllenen ürünlerde, ıslah çalışmalarının çok uzun zamana gereksinim göstermesi nedeniyle, bu alanda özel sektör faaliyeti, yüksek verimli tohum çeşitlerini ithal edip pazarlama esasına dayanmaktadır. bu tohumlar da, çevre koşulları ve genetik açılmanın bir sonucu olarak kısa sürede verim, kalite ve hastalık – zararlılara dayanıklılık özelliklerini yitirmekte, bu tabloya eklenen sulama yatırımı eksikliğinin de etkisi ile ülke, ab ortalamasının 1/3’ü verim düzeyiyle buğday üretimi gerçekleştirmektedir.

kırsal alanda açıkça yaşanan bu gerçekler görmezden gelinerek hazırlanan bu tasarı, türkiye’nin tohum üretim gücünü tümüyle kırarak, alanı, üretici üzerinde egemenliğini ilan edecek bir yapıda çokuluslu şirketlere açmaktadır. dün “devlet sucukçuluk mu yapar” diyerek et ve balık kurumu (ebk)’nu tasfiye eden; bunun sonucunda hayvancılık sektörünü çökerten ve bu telaşla kalan ebk işletmelerini yeniden çalıştırma çabasına giren zihniyet; şimdi de adeta; “devlet tohumculuk mu yapar ?” demektedir.

kamu tohumculuk yapar, yapmalıdırda.

tasarı ile:

5. maddenin 1. fıkrası hükmü ile, 7. maddenin 1. fıkrası hükmü kayıtlı çeşidi bulunmayan bitki türleri ile kayıtlı çeşidi bulunmakla beraber, bakanlığın gerekli göreceği tohumluk çeşitleri hakkında bu kanunun yürürlüğe gireceği tarihten itibaren 2 yıl süre ile uygulanmaz demektedir. iki yıl boyunca kanunun zararları hemen çiftçilerce anlaşılamayacak. aynı tarım satış kooperatifleri yasasında olduğu gibi.

madde 7 yurt içinde sadece kayıt altına alınmış çeşitlere aittohumlukların ticaretine izin verilir denmektedir. bununla ilgili olarak çiftçiye küçük bir hava alma penceresi açılmıştır.

madde 14'de istisnalar olarak ticarete konu olmamak ve şahsi ihtiyaç miktarı ile sınırlı kalmak şartıyla, çiftçiler arasında tohumluk mübadeleleri kanun dışında bırakılmıştır. bu oldukça kısıtlayıcıdır.iyi tohuma sahip bir üretici eğer tohumluğunu köylülere para ile satarsa
istisnadan yararlanamayacaktır.

kanunda kamunun tohumluğun her alanından çekilerek özel firmalara terk edeceği anlaşılmaktadır.

madde 15'de yetki devrinden söz edilmektedir.kamu üretim, sertifikalandırma, ticaret ve denetimi pratikte özel sektöre gerçekte ise büyük dünya tohum devlerine bırakabilecektir. yasada sözü edilen birliklerin ve alt birliklerin kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu
sayılacak olması ve bunlardan oluşacak olan birlik ve alt birliklere yetki devredilecek olması resmi tamamlamaktadır. bu birliklerin oluşturacağı hakem kurullarının örneğin çiftçilerle şirketler arası anlaşmazlıklarda yetkili olacak olmaları tohum devlerinin hakim koltuğuna da oturduğunun açık kanıtıdır.

bu yasa türkiye'nin, doğanın, çiftçilerin ve tüketicilerin aleyhinedir. daha geniş tartışılmak üzere meclisten çekilmelidir."
26.09.2006 15:47 ~ 15:48 nereye kadar …
meclis gündemine gelecek olan kanun hakkında çeşitli örgütlerin yapmış oldukları basın açıklaması şöyledir:

"tohum yaşamdır, yaşam bizimdir..

ülkemiz tarımında uygulanan yanlış ekonomi politikalarına bir yenisi daha ekleniyor. şu anda meclis gündeminde olan tohumculuk yasası ülkemizin, tarımımızın ve gıda geleceğimizin yok edilmesi anlamına geliyor. gıdamızın güvencesini/egemenliğini çokuluslu gıda ve tarım şirketlerine veriyor bu yasa diğerlerinden farklı. bu yasa, amerika’nın irak’ı işgalinden sonra çıkardığı 81 nolu kararnamenin benzeri. uluslararası tohum tekelleri irak’ta savaş yoluyla çiftçileri tohumsuz, halkı gıdasız bırakmıştı. türkiye’de ise bu tarz bir işgal savaşa gerek kalmadan gerçekleşiyor. meclis lobilerinde dolaşan tohum tekelleri milletin meclisini esir almaya çalışıyor. halk bu yasa ile yaşamından koparılıyor. bu yasa çiftçileri, tüketicileri, ekoloji örgütlerini görmezden geliyor. bu yasa, geleceğimizi patent altına alıyor ve bu hakları tarım tekellerine devrediyor. bu yasa, halkın gıda güvenliğini ortadan kaldırıyor.

tohumculuk yasası tarımı ve çiftçileri çökertecek

tohum, binlerce yıllık tarımsal birikim sonunda elde edilmiş ortak mirasımızdır. ancak tarımsal üretimimize göz diken tarım tekelleri bu mirasımızı elimizden almaya çalışıyor. bugüne kadar tagem’e (tarımsal araştırmalar genel müdürlüğü) bağlı enstitüler aracılığıyla yürütülen tarımsal ar-ge sonucunda, tigem'e ait çiftliklerde tohumların üretilip üreticilere dağıtıldığı tarımsal sistem tamamen yok ediliyor. özetle ülkemizin tarım sektöründeki tohum üretimi ve satışı özelleştiriliyor. kendi yerel tohumunu ve çeşitliliğini giderek kaybeden çiftçilerimiz 1 kg domates tohumunu 18-20 bin dolar fiyatla almak zorunda bırakılıyor. tohum da dahil her türlü girdinin giderek uluslararası şirketlerin eline geçtiği bir sistemde üretici sözleşmeli üreticilikle ürettiği ürününü maliyetine ve maliyetinin altına satmak zorunda kalıyor. tüketici ise üreticinin ürününü, sattığının 6 kat üstünde aynı ürünü tüketmek zorunda bırakılıyor.

tohumculuk kanunu tasarısı, çiftçileri yok edecek hükümler içeriyor. bu yasayla, tarımsal çeşit ".. geleneksel ve/veya biyoteknolojik yöntemlerle geliştirilmiş olan genetik yapı" olarak tanımlanıyor ve tescile tabi kılınıyor. yasanın bu maddesiyle, çok uluslu şirketler, bu topraklarda yüzyıllardır, doğanın ve insan emeğinin oluşturduğu tohumları, neye yarayacağını bilmediğimiz biyoteknolojik yöntemle kazandırdıklarını iddia ettikleri sözde "yeni" özellik ile patentlemeye çalışıyorlar. tohumların patent altına alınmasına, çokuluslu tohum tekellerinin tohum piyasasını ele geçirmesine hak tanıyarak çiftçi haklarının ihlal edilmesine yol açılıyor. çiftçiler binlerce yıldan gelen bilgi birikimiyle ıslah ettikleri tohumlukları üzerindeki haklarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyadır. böylece çiftçiler, temel üretim girdilerini her yıl bir önceki yıldan daha zor temin etmeye başlayacaklardır. tohum üzerindeki toplumsal hakların, tohum şirketlerinin eline geçmesi ile çiftçiler bir ertesi yıla tohumluk ayıramaz hale gelecektir. bu şekilde tarımsal üretim tarım tekellerinin insafına bırakılacaktır.

tohumculuk yasası biyolojik çeşitliliğimizi ve zengin tarımsal ürün desenimizi tek tipleştirecek

türkiye'ye her yıl, 2 milyon tona yakın genetiği değiştirilmiş (gdo'lu) mısır, soya, pamuk ve kolza hiçbir denetime tabi olmadan girmekte; yem rasyonlarına katılmakta, işlenmekte ve 800 çeşidin üzerinde ürün olarak tüketici sofrasına ulaşmaktadır.

türkiye'de üretimi ve dağıtımı yasak olan gdo'lu tohumlar, bu yasa tasarısı ile yasallaştırılmakta ve ülkenin gdo ile işgaline ortam hazırlanmaktadır. artık yabancı şirketler, gen kaynağı olan ülkemizde, herhangi bir tohumumuzu, biyoteknolojik yöntemlerle kazandırdıkları bir özelliği gerekçe göstererek patentleyebilecekler.

tüm avrupa'daki bitki çeşidine yakın bir sayıda olmak üzere, 3 bini endemik toplam 13 bin bitki çeşidine sahip olan anadolu coğrafyası, gen bankası niteliğindedir. gdo işgali, biyolojik çeşitliliğimiz üzerinde büyük bir tehdit oluşturacaktır. aynı yasa çiftçinin tohumluğunu kendi ürettiği ürününden ayırma hakkını elinden alıyor.

tohumculuk yasası gıda güvenliğini, güvenli gıdaya erişme hakkını ortadan kaldıracak.

ab uyum paketi içersinde görüşülen bu yasanın çıkması halinde kamu, tohumculuğun her alanından çekilecek ve yerini şirketler alacaktır. yasa tasarısının 15. maddesinde bahsedilen yetki devriyle birlikte kamu üretim, sertifikalandırma, ticaret ve denetimi, uluslararası dev tarım şirketlerine bırakılacaktır. böylelikle de ülkemizin "gıda güvenliği" ve "gıda güvencesi-egemenliği" bir avuç uluslararası gıda tekelinin kar histerisine bırakılmış olacaktır.

sonuç olarak bu yasa ile tarım kanunu'nun 4. maddesinde, tarım politikaları kapsamı içerisinde yer alan, "gıda güvencesi ve güvenliğinin güçlendirilmesi" ilkesi, 5. maddesinde yer alan tarım politikalarının "sürdürülebilirlik, insan sağlığı ve çevreye duyarlılık" ilkesi, 6. maddesinde tarım politikalarının önceliği olarak belirtilen "güvenilir gıda arzının sağlanması" ilkesi ve 10. madde olan "bakanlık, biyolojik çeşitliliğin, genetik kaynakların ve ekosistemlerin korunması ve geliştirilmesine ilişkin araştırmalar yapar veya yaptırır. biyoteknolojik yollarla ve/veya çeşitli ıslah metotları kullanılarak elde edilen ürünlerin fikrî mülkiyet hakları kapsamında korunması, kaydı, tescili, üretimi, tüketimi, gıda olarak kullanımı, ihracatı ve ithalatı hakkında ilgili kurum ve kuruluşların görüşü alınmak suretiyle gerekli düzenlemeleri yapar." ilkesi çiğnenmektedir.

bu durum ayrıca transgenik tohumların üretim amaçlı ithalatını yasaklayan ve halen yürürlükte olan 2006/1 sayılı ithalat genelgesinin 5. maddesiyle de çelişmektedir.

tohumculuk yasası hukuku çiğniyor

genetiği değiştirilmiş tohumların ulusal bir biyogüvenlik yasası ile yasaklanmadan, böyle bir yasanın hazırlığına girişilmesi uluslararası sözleşme düzenine ve türkiye'nin taraf olduğu sözleşmelere aykırıdır. bu yasayla gdo’lu tohumların ülkeye girişinin serbest bırakılması ve ticarileşmesi hukuksal güvenceye kavuşmaktadır. oysa bilinmektedir ki gdo’lu tohumlar, çevre ve halk sağlığı açısından olası riskler taşımaktadır. pek çok ülkede gdo’ lu tarım yasaklanmıştır. bu tohumların biyogüvenlik, biyoçeşitlilik ve halk sağlığı açısından genel olarak güvenilir olduğuna dair uluslararası düzeyde ve ab içerisinde bir fikir birliği bulunmamaktadır. bu ürünlerin zararsız olduğu ispatlanıncaya kadar da ülkeye girmelerine yasal olanak yoktur. türkiye’nin de hukuk sisteminde yerini alan ihtiyat ilkesi bunu emreder. buna rağmen bu yasanın meclis’e getirilmesi ülkenin gıda geleceğinin satılması ve hukukun bir kez daha çiğnenmesi anlamına gelmektedir.

ülkenin geleceği tohum lobilerine emanet edilemez

türkiye cumhuriyeti anayasal bir düzene sahip, demokratik bir rejime sahiptir. hükümet bu anayasal düzenin gerekliliklerini yerine getirmeli ve derhal bu yasayı geri çekmelidir. çünkü bu yasa tarımsal üretimde halkların en temel haklarını gasp etmektedir. oysa, tarımsal üretimde bitki çeşitlerini belirleme hakkımız elimizden alınamaz. kendi yerel çeşitlerimizi koruma ve geliştirme hakkımız yok edilemez. bizler kendi topraklarımız üzerinde geleceğimizi koruyacak, diğer canlıların yaşamını sürdürmesine olanak sağlayacak, tarımsal bilgimizi kuşaktan kuşağa aktaracak kolektif bir tarımından yanayız. bu ülkede tarımsal ürünlerin ne kadar, nasıl ve kimin için üretileceğine karar verebiliriz. biyolojik çeşitliliğimize zarar veren her türlü patent uygulamasına karşı durmak en temel hakkımızdır. yaşadığımız ekolojinin varlık koşullarını ortadan kaldıran tohumda tekelleşmeye, patente ve özel mülkiyete karşı, tohumun toplumsal mülkiyet olarak korunması ve geliştirilmesi en temel haktır.

bu nedenle,”tohumculuk yasası”, tohum endüstrisi lobilerinin görüşleri göz önüne alınarak değil, çiftçi örgütleri ve kooperatifleri, ekoloji örgütleri, ziraat mühendisleri odası ve bu konuda görüşü olan nitelikli bilim insanları, vb. tüm tarafların da içinde yer aldığı bir çalıştay tarafından belirlenecek kararlar çerçevesinde hazırlanmalıdır.

millet meclisi’nin vekillerine sesleniyoruz: türkiye cumhuriyeti işgal altında değilse bu yasa bir an önce geri çekilmelidir. irakta çiftçilerin elinden, halkın elinden silahla, bombayla gasp edilen haklar, milletin meclisi’nde yasayla tohum lobilerine devredilemez. yok eğer ülke işgal altındaysa vekillerimize yine sesleniyoruz: bu işgal hareketini durdurun ve yasayı bir an önce geri çekin. masa başında yenilmiş bir ülke, teslim olmuş bir meclis, üretimsiz bir toplum, geleceksiz bir yaşam istemiyoruz. evet, sayın milletvekilleri gelin güzel ülkemizi çokuluslu şirketlerin deneme tahtası yapmayın. tbmm’nin bağımsızlığının ve dolayısıyla türkiye cumhuriyeti’nin egemenlik haklarının sorgulanmasının bir ayağı olmak istemiyorsanız, yaşamlarımız için kuyu kazmaktan vazgeçin. temel tarımsal üretim haklarımıza yasal bir statü kazandırın.

bu konuda duyarlı demokratik kitle örgütleri olarak bizler, ülkenin geleceğini pazarlayan bu yasaya karşı halkımızı ve kamuoyunu göreve çağırıyoruz…

tohum yaşamdır, yaşam bizimdir.

gdo’ya hayır platformu

üretici sendikaları konfederasyonu

ziraat mühendisleri odası

çevre mühendisleri odası

gıda mühendisleri odası

ekoloji kollektifi

türkiye tarımcılar vakfı

tüketici hakları derneği"
02.10.2006 20:25 nereye kadar …
meclis'te görüşülmekte olan ve geçmesi halinde zaten can çekişmekte olan ülke tarımına son darbeyi vuracak olan kanundur..yerel kitle örgütleri kadar avrupalı çiftçi örgütleri ve sendikaları da konuya duyarsız kalmamış milletvekillerine şöyle bir mektup göndermişlerdir.

"türkiye büyük millet meclisi'nin değerli milletvekilleri;

tarımsal üretimde kullanılan tohumlarla ilgili bir yasayı oylamak üzere olduğunuzu öğrenmiş bulunuyoruz. bu yasa taslağı çiftçilerin kendi tohumlarını ellerinden alacaktır. biz avrupalı küçük çiftçiler, benzer yasalardan çok çektik, hâlâ da çekiyoruz. tarımsal üretimimiz, her geçen gün çokuluslu şirketlere, onların tohumlarına ve tarım ilaçlarına daha fazla bağımlı hale geliyor.

avrupa birliği'nin tercih ettiği yoğunlaşmış tarım modeli bizi çok ağır sorunlarla yüz yüze getiriyor, topraklarımızı harap ediyor, petrol kaynaklı gübreler ve tarım ilaçlarıyla sularımızı kirletiyor, sürekli olarak daha fazla yenile-nemez maddeleri tüketiyoruz.

avrupa birliği, milyonlarca küçük tarım işletmesinin ve ancak onlarla birlikte gelişebilen bütün bir biyolojik çeşitliliğin yok oluşuna izin verdi. binlerce bitki çeşidi yitirilmiş ve onlarla birlikte yüzlerce hayvan ırkı tarihe karışmış oldu. siz aynı hatayı yapmayın!…

• bütün çiftçiler kendi tohumlarını ve başka çiftçilerin tohumlarını ekme haklarını sürdürsün.

• var olan bioçeşitlilik güvencede olmalıdır, böylelikle türkiye'de çok olan küçük çiftçiler bundan yararlanabilir. biliyoruz ki, türkiye uzun tarım tarihi ile devasa bir biyolojik çeşitlilik deposudur. bu korunması gereken bir hazinedir.

• küçük çiftçiye hiçbir mali veya idari kısıtlama getirilmemelidir.

• tarım ürünleriniz, gdo'lardan (genetik olarak değiştirilmiş organizmalar) kaynaklı her türlü bulaşmadan korunmalıdır….

• ülkenizde yerel tohumlarını kullanan, geleneksel ve yerel çeşitleri korumak için çalışan bütün çiftçilere yardım edilmelidir.

yeni bir yol açması için yakınımızda türkiye gibi bir ülkeye ihtiyacımız var, avrupa'nın bütün küçük çiftçileri için ve düşük kaliteli standardize edilmiş ürünlere boğulmuş tüketicileri için bir ümit yolunu açacak bir türkiye'ye. geniş küçük çiftçi nüfusu ve biyoçeşitliliğindeki zengin-liğiyle türkiye bu çiftçilere yardım etmek ve tarımsal mirasını korumak ve güvenliğini sağlamak için elinden geleni yapmak zorundadır.

size ihtiyacımız var!"
01.11.2006 14:41 nereye kadar …
meclis'te kabul edilmiş olan kanundur. bundan böyle pazarlarda kendi yerel tohumlarıyla ürettikleri ürünler nedeniyle köylüler ve çiftçiler korsan kitap, korsan kaset satmış muamelesi görürlerse şaşmamak gerek.. tüketicilerse çocukluklarında yedikleri o nefis ve lezzetli sebze ve meyveleri unutmak zorunda kalacaklardır.

bilindiği gibi bitkisel üretimin ana girdisi tohumdur. çiftçi tohumu bir kez ürettiğinde veya satın aldığında onu tarlasında ürettiği gibi gelecek yıllarda da kullanabilir, diğer çiftçilerle paylaşabilir veya başka tohumlarla değiş tokuş yapabilir. şirketler tarımı, tarımcılığı, çiftçileri ve köylüleri denetimleri altına alabilmeleri için tohumu ele geçirmeyi hedeflemişlerdir.

onun için;
– tohumların genleriyle oynamışlardır,
– tohumların patentlenmesi yolunda yasalar çıkartmışlardır,
– işte bugün türkiye’de tohumculuk kanununun çıkmasıyla beraber tarımın en önemli noktası şirketlere teslim edilmiş olacaktır.

üstelik türkiye 3 bini endemik 13 bin bitki çeşidine sahiptir. bu yasanın çıkmasıyla beraber, anadolu coğrafyasının genetik zenginliği gdo’larla tehdit altına gireceği gibi patentlenme yoluyla şirketlerin eline geçecektir.
03.11.2006 12:29 nereye kadar …
ab uyum yasalari kapsaminda tbmm tarafindan kabul edilmis yasa tasarisi. ozetle memlekette tohumculuk cok uluslu ozel sirketlerin yonetimine kaydiriliyor ve toprak insaninin kendi tohumunu kullanmasi engellenerek, onu bu ozel sirketlerden tohum almaya zorunlu kiliyor. kimyasal gübreleri, kimyasal ilaçları, tohumları, antibiyotikleri, hormonları, makineleri ve genetik değişime uğratılmış tohumları üreten çok uluslu şirketler bütün dünya tarımını kendi denetimleri altına alabilmek için imf ve dünya bankası gibi finans kuruluşlarını kullanarak yerel hükümetlere baskı yapıyor. ülkelerin bütün tarımsal yapılarını dağıtıyorlar, kendi denetimlerini sağlayabilmek için şirket tarımcılığını geliştiriyorlar. meclisin kabul ettigi yasa ile ülke tarımımız çok uluslu şirketlerin güdümüne açılmak isteniyor.

daha detayli bilgi icin:

http://www.ntvmsnbc.com/news/389519.asp

tabii ntv bu haberde konuyu cok yumusak bir sekilde lanse etmis. konuyla ilgilenenler ve durumun vehametini bir nebze daha yakindan anlamak isteyenler icin buyrun bir de boyle bir haberimiz var:

http://www.agaclar.net/…ght=tohum yasa tasar?s?
03.12.2006 22:58 milenaa …
tek yönlü bakmak hatalı olacak kanun.

1. üretici artık kullandığı tohumlar kayıt altında değilse, veya alınmazsa, bu tohumlarla üretim yapamayacak. illa ki kayıtlı tohumları kullanacak. bu bir mağduriyet yaşatabilir mi? kesinlikle.

2. avrupa birliği'ne uyum yasalarında bu tasarının adı neden geçiyor? şimdi ab her şeyi türkiye'yi zayıflatmak için yapıyor hipnozundan çıkmak gerekirse, gerekçeyi anlamak zor değil. ab'de mallara sınır yoktur. yani eğer türkiye ab'ye girerse, hakkari'den gelen ürün paris'te, lüksemburg'dan gelen ürün ankara'da, tıpkı antalya'dan gelen ürünün istanbul'da satılması gibi normal bir şekilde satılacak. malların serbest dolaşımı yani.

e bu durumda ab neden tarımla ilgili bunca düzenleme istiyor demek biraz bencillik olmuyor mu? adam diyor ki "senin ürünlerin artık bu sınırsız pazar içerisinde serbestçe dolaşabilecek, ama buna izin vermem için üretiminin denetlenebilir bir sistem içerisinde olması ve belli bir kalite standardında olması lazım". bu tohumculukla sınırlı değil, küçük ve büyükbaş hayvanlarla ilgili çok büyük çaplı otomasyon sistemleri halihazırda geliştirilmekte, hayvanlara kimlik uygulaması geldi gelecek. ve eğer amaç ab'ye girmek, ortak pazardan faydalanmaksa; açıkçası "efendim pazarınıza herhangi bir sağlık veya kalite garantisi vermeden, kayıtsız üretim süreçleri ve malzemeleri ile yetiştirilmiş bu ürünleri salacağız, siz de bize güvenmelisiniz çünkü türk üreticisi dürüsttür, hepsi hekimdir" demek oldukça absürt kaçacaktır.

tabi ki bu tip bir kayıt altına alma işleminin, başta belirttiğim gibi, üreticiye külfet olabileceği ortada. öte yandan bunun bir orta yolu bulunmalı; şu ana kadar denetimi zayıf bir içyapıya alışmış olmamız bu sistemi değiştirmemek için (ab için olsun olmasın) bahane olmamalı. burada iş devlete, üreticiye olanaklar sağlayabilecek devlet kurumlarına ve sivil oluşumlara düşüyor.

sürekli "ah ben çok mağdurum" diye ağlamakla medeniyet yakalanmıyor. mağduriyeti engellerken koşmak da gerekiyor.
03.12.2006 23:12 ~ 23:18 anakha …
"küçük toprak sahipleri, dağlık araziler ve türkiye’nin bir çeşitlilik merkezinde konumlanması sayesinde birçok türkiye tarla ırkı şu an yaşıyor ve kullanılıyor. devletten hiçbir destek görmemelerine rağmen çiftçiler yüzyıllar boyunca ektikleri tohumları koruyup geliştirdiler. türkiyeli çiftçiler, özel tohum üreticilerinin asla "üretemeyeceği" kadar çok çeşidi savunmak zorundalar. bununla birlikte, tüm bunlar yeni tohum yasasınca tehdit ediliyor. yasanın tartışması sürerken çifçi grupları, stklar ve destek akademisyenler biraraya gelerek çifçileri tohum için özel sektöre mahkum edecek yeni bir "kölelik" yasasının çıkartılmaması için kanun yapıcıları uyardılar.

diğer tarım kültürlerinde olduğu gibi, türkiye’de de çiftçiler geleneksel olarak ekin araçlarını değiş tokuş ederler. aslında hiç de azımsanmayacak bir biçimde, çevreye uyumları ve yaşamları kendi ektikleri tohumları kontrol edebilme özgürlüklerinde yatar. eğer ki tohumları için devlete ya da özel üreticilere bağımlı hale gelirlerse, neyin nereye niçin ve ne girdilerle ekileceği konusunda karar güçlerini kaybederler. ciftci sendikalari konfederasyonlasma platformu ’nun ortaya koyduğu gibi "devlet -firmaların değil- çiftçilerin yiyecek zincirinin tümünü kontrol etmelerini sağlamak için çalışmalıdır."

yeni yasada çifçiler, kayıt ettirmek zorunda kalmadan kendi kullanımları ve diğer çiftçilerle değiş tokuş için tohum saklamaya devam edebilirler. ancak, ticaret kokan her türlü aktiviteleri cezai yaptırıma tabi. özel sektör çiftlikte saklanan tohumu rekabet unsuru olarak gördüğü için çiftçilerin hareketlerinin takibi çok bunaltıcı olabilir. türkiye’nin 2004’ten bu yana yürürlükte olan bitki çeşidi kanunu, kanunla belirlenmiş 21 korunan türün ekimini yaptıkları takdirde tohumlarını diğer çiftçilerle değişemeyeceklerini belirterek küçük çiftçilerin haklarını halihazırda sınırlamaya başlamış durumda.

birçok çifçinin yeni yasayla ilgili şüpheleri olması sürpriz değil. türkiye çiftçi birlikleri parlamenterlere yazdıkları açık mektupta, kendi tohumlarını kullanabilme hakkı da olmak üzere köylü topluluklarının sahip olmaları gereken hakları hatırlattılar. herhangi bir değişikliğin yasayı iyileştirmeyeceği iddiasıyla taslak metine tamamen karşı çıktılar. bu duruşlarında avrupa küçük çiftçi gruplarının da desteğini aldılar.

1980lerden önce tohum ticareti devlet sektörü tarafından kontrol edilirken sonrasında türkiye hükümeti dünya ekonomisiyle uygun olarak ekonomik liberalleşme politikalarını benimsedi ve tohum politikasında özel sektöre ayrıcalıklar tanımaya başladı. dünya bankası sponsorluğunda, tarım reformu uygulama projesi (2001-2005) altında yürütülen reforn çalışmaları da daha market hedefli, yani avrupa birliği ile daha uyumlu yiyecek ve tarım sektörünün oluşması yönünde radikal bir değişimi işaret ediyor.

şüphe yok ki türkiye’nin avrupa birliği’ne katılma istemi market ekonomilerine geçişinde etkili olmuştur. bu yasa, ab tarafından daha kabul edilebilir olma çabasıyla kopya edilen tarımla ilgili ilk yasa değildir. organiktarım yasası ve bitki çeşitliliği’ni koruma kanunu diğer örneklerdir.

türkiyeli birçok çiftçi ülkenin tarım alanlarının avrupa’nın mutfak bahçesine dönüşümünden oldukça endişeliler. korkuları, bu trendin artmasıyla birlikte sadece marketin talebiyle üretimin dönmesi yolundaki baskıların da artması ve yerel halk için yerel çeşitliliğin korunumunu savunanların giderek güç yitirmeleri.

sıradaki ne?

eğer bu yasa uygulanırsa, türkiye çiftlik tohum çeşitleri ve geleneksel ekinlerin varlığını sürdürmesi için gereken alanı daha da sınırlamış olacak. bunun sonucunda, yeni "modern" tarıma uyum sağlayamayan birçok çiftçi de toprağını terk etmek zorunda kalacak. bu öyle korkutucu bir düşünce ki, halk protestoları yasanın parlamento’dan geçişini engelleyemedi, buna rağmen çiftçi grupları ve kitlesel örgütler hala direniyor. bu gruplar şu an çok yönlü yaklaşımlarla hedefe oynuyorlar. çiftçi lideri abdullah aysu’nun açıkladığı gibi, "çiftçi grupları istedikleri şekilde tarıma devam edebilmek için küresel düşünmeli ama yerel olarak organize olmalılar". aysu’ya göre, çiftçilerin kendi tohumlarının alanını korumak üzere ihtiyaç duydukları „üretici ve tüketici arasındaki mesafeyi yakınlaştırmak, ve bunu yapmanın tek yolu ise çiftçilerin kendi ürünlerini tüketicilere direk getirebildikleri yöntemler geliştirmektir“.doğrudan ticaret gibi doğrudan eylem üzerinde de duruluyor. aynı zamanda, çiftçi ve tüketici grupları başka organizasyonların da desteğini alarak tohum yasasına anayasa mahkemesi’nde meydan okuyorlar.

yeni yasa, kayıt işlemini hemen zorunlu kılmayacak, belirli bir geçiş süreci yaşanması bekleniyor. çiftçi ve tüketici grupları da bu zaman dilimini daha etkin örgütlenme ve yeni direniş stratejileri oluşturarak geçirmeyi planlıyor. çiftlik tohumunu ve onu ekenleri korumak için başlatılan mücadele sürecek. "

ekoloji kolektifi
15.05.2007 13:35 nereye kadar …
(bkz: gdo)
15.05.2007 13:39 wrathful lilith …
çifçiyi çokuluslu hibrit tohum şirketlerine teslim eden ve geleneksel tohumculuğu bitirme noktasına getiren kanun..

5553 sayılı kanunun cezai hükümler başlığı altındaki 12. maddenin 2. fıkrasında; çifçiler kayıt altına aldırdıkları tohumlarını kendileri kullanabilecek ama bu tohumları "ticari olarak" satamayacak, sattıkları takdirde 10.000 tl para cezası ödeyeceklerdir anlamına gelen bir ifade var. yani bu maddeye göre, türk çifçisi, kendi ülkesindeki bir diğer çifçinin kendi geliştirdiği ve kayıt altına aldırdığı geleneksel tohumunu, ondan "yasak olduğu" için satın alamayacak, sadece çokuluslu dev tohum şirketlerinin hibrit tohum denen labarotuar ortamında saflaştırma yöntemiyle oluşturulmuş tek ekimlik tohumlarını alabileceklerdir.

bu kanun 2006 yılında kabul edilmiş, chp bu kanunu 2007 yılında anayasa mahkemesine götürmüş, ancak anayasa mahkemesi "2011" yılında verdiği kararla, kanunun tümünün iptalini değil kimi maddelerinin iptali yönünde karar vermiş. böylece küresel tekel konumunda olan tohum şirketlerine türk tarımının teslimini bir bakıma onaylamış oldu.

geleneksel tohum çeşitliliği ve sayısı gittikçe azalmakta olan ülkemizde, kimi çifçiler hala ellerindeki geleneksel yani "her yıl ekilebilen" ama tek ekimlik hibrit tohum gibi yüksek verimi olmayan tohumlarını kulllanmaktadır. ancak geleneksel tohumun verimi ve dolayısıyla da ticaret hacmi diğeri kadar çok olmadığından kar marjıyla orantılı, yavaş yavaş bu çifçiler de hibrit tohuma yönelmektedir. yukarıda yazdığım tohumculuk kanunu'nun mad.12./f. 2 den de görüldüğü üzere, türk çifçileri arasında geleneksel tohum ticareti de yasaklandığı için, türkiye tarımı, hibrit tohum denen daha yüksek maliyetli, "tarım ilaçları ve kimyasal korumaya daha gereksinimli" hibrit tohum denen tek ekimlik tohumlara ve çokuluslu dev şirketlere teslim edilmiş oldu..

yapılması gerekenin geleneksel tohumculuğun teşvik edilmesi ve geliştirilmesi için daha çok labaratuar kurulması fonlar ayrılması olmalıyken, yapılan sadece türk tarımını yok etme dışa bağımlı hale getirme ve geleneksel tohumculuğun ve çeşitliliğin ortadan kaldırılması uğraşısıdır.

türkiye tarım dahil küresel sermayeye teslim edilmişken, biz hala bölgesel güç olmaktan gelişmekten bağımsızlık nutukları atmaktan geri durmuyoruz ya ben en çok buna acı acı gülüyorum.

ayakta uyuyoruz!!

 


t

 

 

Continue Reading

Tarla Bitkileri

Tohumluk ayırırken,tohum alırken dikkat edeceğimiz birkaç püf nokta.

Published

on

Tohumluk ayırırken,tohum alırken dikkat edeceğimiz birkaç püf nokta.

Değerli üyelerimiz; meyvelerden ve sebzelerden tohum alma sezonu yavaş yavaş başladı.Tohumluk ayırırken,tohum alırken dikkat edeceğimiz birkaç püf noktasına dikkat edersek sağlıklı tohumlar almış oluruz sağlıklı tohum demek sağlıklı ürün bol verim demektir. Tohumluk meyvelerin, bitki üzerinde iyice olgunlaşması beklenmelidir. Domates gibi bazı meyveler kendi rengini almalı ve yumuşamaya başlamalıdır. Bamya ve patlıcanlar kartlaşmalı ve kurumaya yakın olmalıdır. Salatalık ve acur iyice kartlaşmalı ve kurumaya yüz tutmalıdır. Karpuz ve kavunun iyice olgunlaşması beklenmelidir.Tohumlukları çiçeklerinde olan; maydanoz, dereotu, roka, tütün gibi bitkilerde ise çiçekler tamamen kurumalı ve tohumlukların irileşmesine izin verilmelidir. Bazı türlerde dış çaptaki tohumluklar daha dolgun olurken, bazı türlerde de iç çaptaki tohumluklar daha dolgundur.Olgunlaşan veya kartlaşmaya yüz tutan tohumlar koparılıp, gölgeye alınmalı ve burada daha da kuruması sağlanmalıdır (güneşte kurutmayınız). Etli tohumluklar, domates ve karpuz gibi, tohumlukları çıkartılmalı, yıkanmalı ve gölgede kurutulmalıdır. Domateslerin, salça yapımından sonra süzülen çekirdeklerin tohumları, tohumluklar kadar verimli olmayacaktır.Uzun meyveli patlıcan, salatalık, karpuz gibi meyvelerin baş ve alt tarafları kesilip atılmalı, tohumluklar sadece orta bölgelerden alınmalıdır. Biber ve bamyalarda uç tarafı 1-2 cm. kesilip atılmalıdır. Bu konuda uzun boylu meyvelerde meyveyi boydan kesip tohum boylarına bakarak da karar verebilirsiniz. Daha iri olanları tohumluk olarak ayırınız.Susam, haşhaş, fasulye gibi kapsüllü tohumluklar, tohumlar dökülmeden koparılmalı ve gölgede kurutulmalıdır. Bunların tohumları ters çevrilerek ve dövülerek çıkartılır.Çiçekli bitkilerdeki tohumlukları ovuşturarak hafif rüzgarda bırakmalıyız. Çiçek ve yapraklar kendiliğinden uçuşacaktır. Gerekirse, havalandırarak boş tohumların uçuşmasına izin verilmelidir. Tohumlukların azalmasından korkmayın, zira kalan tohumlar daha dolgun tohumlardır. Lütfen, daha çok tohumluk alayım hırsına kapılmayın.Bu şekilde ayıklanan tohumlardan, dolgun olan verimi yüksek, öz geni sağlıklı tohumlar elde edilir. Yerel tohumların yöreye özgü olması nedeniyle, yer değiştiren tohumlar yeni öz genlerine 2-3 yıl içinde alışacak ve daha sağlıklı, daha verimli bitkiye ulaşılacaktır. Bu konuda lütfen sabırlı olunuz.Tohumları ilaçlayınElde ettiğiniz temiz tohumlukları çeşitli tohum zararlılarına karşı ilaçlamalıyız. En uygun ilaçlama kuru acı biberden elde edilir. 5-10 tane çok acı kuru biber 1 litrelik suda 2 gün kapalı olarak bekletilir. Acılık, tüm suya geçecektir. Tohumları bir tülbent içerisinde bu suya koyarak 10 dakika kadar bekletiniz, takiben tohumlukları yine gölgede kurutunuz.Tohumlar hazır. Bu tohumları, kağıtlardan veya bezden yapılmış keselere koyunuz. Takiben bunları da koyu renkli cam kavanozlarda, toprak küplerde veya metal kutularda kapalı olarak muhafaza ediniz. Böylelikle tohumların ısı ve ışık alması engellenecek, tohumların yaşam süreleri daha da uzayacaktır. Ayrıca bu kapalı ortamın içerisine sarımsak, kekik, lavanta, kuru acı biber gibi kokusu keskin aromatik bitkilerin konulması da böcekleri kaçırtıcı rol oynayacaktır. Bu kapalı ortamın içerisine odun külü konulması, tohumlukların nem oranını koruyacağı gibi, bilinen sürelerinden daha da uzun canlı kalmalarını sağlayacaktır.

Continue Reading

Tarla Bitkileri

Patates kabukları soyulmadan kullanılmalı

Published

on

Patates kabukları soyulmadan kullanılmalı

Patatesin faydalarıDeğerli okuyucu, bugün sizlere hemen hemen tüm dünyanın tanıdığı bir sebzeden, patatesten bahsetmek istiyorum. Patates bağırsak kanserine karşı güçlü bir önleyici ve bağırsak kanseri hastalarında destekleyici tedavi gücü olan bir sebzedir. Kullanılacak olan patateslerin kesinlikle yeşillenmemiş, filizlenmemiş, kararmamış ve de yara almamış olmalarına dikkat etmek gerekir. Yeşillenmiş patates solanin maddesi içermektedir. Patateslerinizi kesinlikle buzdolabında koruma altına almayınız. Çünkü soğuk ortamlarda koruma altına alınan patateslerde, redükleyici özelliği olan şeker oluşur.
Redükleme özelliği olan bu şeker, acrylamid maddesinin ön basamaklarını teşkil eder. Acrylamid klinik deneyler ile kanıtlanmış kanserojen bir maddedir. Patateslerinizi ne kadar çok sıcak ortamlarda koruma altına alırsanız, içerdiği nişasta o kadar hızlı şekere dönüşür. Bu sağlık açısından istenmeyen bir durumdur. Patatesin içerdiği nişasta çok fazla oranda şekere dönüşmüş ise pişirilme esnasında kararmaya başlar.
Soyduktan sonra havayla çok uzun zaman temas ettirirseniz patatesleriniz kararmaya başlar. Bu kararma zararlı değildir. Bu durum her ikisinin de içerdiği karbonhidratın oksitlenmesinden kaynaklanmaktadır. Patatesler pişmeye başlarken bu kararma kaybolur.Tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum, eğer satın aldığınız papatesler dıştan kararmış ise veya soyarken kararmış kısımları varsa bu patatesleri kullanmayınız.
Patateste bulunan glycoalkaloid’lerden önemli bir tanesi de alfa-lipoin asit’tir. Alfa-lipoin asit çok yönlü bir antioksidan olup, yağda ve suda çözünme özelliğine sahiptir.
Yetişkin bir insanın bağırsaklarında sayıları 450 ile 500 arasında değişen farklı bakteriler bulunur. Henüz bu bakterilerin ancak yüzde 40’ını tanıyoruz ve hakkında bilgi sahibiyiz. Bu kadar çeşitli bakteri nasıl oluyor da bulunabiliyor diye bir soru sorabilirsiniz. Bunun sebebi, insanın çok farklı besin tüketmesinden dolayıdır. Beslenmemize dikkat ederek, bağışıklık sistemimizin sağlıklı çalışmasına ve güçlü kalmasına büyük ölçüde yardımcı olabiliriz.

Kabukları soyulmadan kullanılmalı
Beslenme şekilleri ve kanser üzerine yapılan araştırmalar, beslenmenin kalın bağırsak kanserinin oluşumunda rol oynadığı görüşünü kuvvetlendirmektedir. Siyah et ve hayvasal yağ tüketiminin ve de acetaldeyd, nitrozamin maddelerinin bağırsak kanseri için bir risk oluşturduğu, lifli besinlerin ise bu riski hem azaltığı hem de bağırsak kanserine karşı koruduğu bilim adamları tarafından savunulmaktadır. Değerli okuyucu, bu açıklamalardan siyah et tüketimini tamamen durdurmak gerekir sonucunu kesinlikle çıkarmayınız. Ancak, ölçülü olmak gerekir. Yeri gelmişken hemen belirtmekte fayda görüyorum, ızgarası yapılmış hangi et olursa olsun, alev görerek siyahlaşmış (yanmış kısımlarının) tüketilmemesi gerektiğidir. Çünkü, alev görüp siyahlaşmış bu kısımlarda acrolein maddesi oluşmuş demektir. Acrolein, klinik deneyler ile kanıtlanmış kansere neden olan bir maddedir.
Bağırsak kanserine karşı koruyucu ve önleyici olarak kullanılan patatesin kabuklarında çok önemli etkin maddeler bulunmaktadır. Patates kür amaçlı olarak kabukları soyulmadan kullanılmak zorundadır.
Değerli okuyucu, patatesin kabuğu değersiz bilinir. Bugüne kadar bu doğrultuda herhangi bir araştırma da yapılmamıştır. Belki şu an kendi kendinize şu soruyu soruyorsunuzdur, öyle ise sadece patatesin kabuklarını kullanarak kürü uygulayabilir miyiz? Hayır. Çünkü, patates ve kabuklarının içerdiği etkin maddelerin haşlama esnasında beraberce bulunması şarttır. Ne tek başına soyulmuş patates ne de tek başına kabukların haşlanmış kürü amaca uygun değildir.

GÜNÜN KÜRÜ
Kür 1: Bağırsak kanserini önleyici
Kullanacağınız patatesler çamurlu veya kirli ise önce soğuk suda yıkayabilirsiniz. Kesinlikle ılık veya sıcak suda yıkamayınız. Soğuk suda yıkadıktan sonra, orta boy üç adet patatesi soymadan (kabuğu ile birlikte) yarım litre suda ağzı kapalı olarak patatesler çatlayana kadar haşlayınız. Haşlama işlemi bitince ılımasını bekleyiniz. İçilecek olan sadece ve sadece haşlama suyudur. Haşlama suyunu tülbentle süzerek ayırabilirsiniz. Haşlanmış patatesin kendisi ve kabukları tüketilmeyecektir. Haftada üç kez, bir ay boyunca aşağıdaki şekilde uygulanır. Her defasında taze olarak hazırlanması şarttır. Kesinlikle üç günlük kür için gerekli miktarı bir defada hazırlamayınız.
Birinci gün: 1 su bardağı
İkinci gün: 2 su bardağı
Üçüncü gün: 1 su bardağı
Öğle yemeklerinden bir saat önce içilir. Bir ay tamamlandıktan sonra, daha sonraki aylarda üç günlük kür ayda bir defa uygulanır.

Kür 2: Bağırsak kanserine karşı destekleyici
Orta boy üç adet patatesi soymadan (kabuğu ile birlikte) yarım litre suda ağzı kapalı olarak patatesler çatlayana kadar haşlayınız. Üç ay boyunca hergün öğlen yemeğinden bir saat önce bir buçuk su bardağı içiniz. İçilecek olan sadece ve sadece haşlama suyudur. Her defasında taze olarak hazırlanması gerekir. Haşlama esnasında su kaybı olursa, su ilave edilebilir.

BİLİYOR MUYDUNUZ?
Tatlı patates
Yeri geldiği için sizlere tatlı patates hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum. Tatlı patatesi zaman zaman pazarlarda bulmak mümkün olmaktadır. Bunlara şeker patatesi de denilmektedir. Eğer karaciğer yorgunluğunuz, hepatit şikâyetleriniz veya sarılık veya da karaciğer yetmezliği gibi rahatsızlıklarınız var ise çiğ olarak tüketmeyiniz. Çiğ olarak diyorum çünkü, bazı kimseler çiğ olarak şeker patatesinin tüketilmesinin faydalarının olduğuna inanmakta. Doğru bilinmesi gereken nokta şudur, karaciğere bağlı hangi rahatsızlığınız olursa olsun şeker patatesini çiğ olarak tüketmeyiniz.

Dikkat: Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız.

Continue Reading

Trend Konular