Kanseri tuşeden hayalet kırmızı biber
By Serpil KARADUMAN On 29 Oca, 2015 At 12:11 AM | Katagorisi SEBZECİLİK | ile 0 Yorum

Daha acı daha iyidir…

Kimyasal bileşen kapsaisin renksiz ve kokusuz olmasına rağmen, genelde kırmızıbiberlerle ilişkilendirilir. Hayalet biber ve yeni taçlandırılmış Smokin’ Ed’s Carolina Reaper gibi kırmızıbiberler doğal olarak bulunan en yüksek kapsaisin miktarlarının bir kısmını içerir. Bir biberdeki kapsaisin miktarı Scoville endeksi kullanılarak ölçülür, burada saf kapsaisin 16.000.000’da derecelendirilir. Dünyanın en acı biberleri sadece 1,5-1,6 milyon Scovilles’e kadar çıkabilir. Jalapeno ve arnavutbiberi sırayla yaklaşık 8000 ve 50000’dir. Baharatlı yiyeceklere yeni başlayanlar için, küçük başlayın ve toleran s arttıkça daha fazla ısı ekleyin, her zaman daha fazla ekleyebilirsiniz ama öğünü aşırı acıyla mahvetmeyin.

Kanseri öldürebilir

Şaşırtıcı biçimde, kapsaisin alımına dair en umut vaat eden araştırma kanserle savaşma özelliğidir. Prostat kanserler tümörlerinin kapsaisine maruz kaldığında küçüldüğü de ileri sürülmüştür. Başka bir çalışma, onun akciğer kanser hücrelerini ve pankreas kanser hücrelerini yakındaki dokuya zarar vermeden yol edebileceği bulundu. Kapsaisin bu kanser hücrelerini, apoptoz yani hücre intiharına uğratmak için hücrelerdeki mitokondriyi tetikleyerek öldürür. Bu konudaki araştırmalar sürüyor.

Türkiye'nin En Güvenilir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Kanalı Ziraat Televizyonu

Bir önceki yazımız olan En Çok Protein Hangi Sebzelerde Var? başlıklı makalemizde çok, En ve Hangi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar Hakkında: -