Kara buğdayın faydaları… Yüksek tansiyon ve kansızlığa karşı korur..
By Serpil KARADUMAN On 2 Eki, 2014 At 12:40 AM | Katagorisi Tarla Bitkileri | ile 0 Yorum

Yüksek tansiyon ve kansızlığa karşı korur..

Karabuğdayın faydaları nelerdir?

 

Zayıflamak isteyenlerin diyet listesinde mutlaka bulunması gereken karabuğdayın, faydalarını öğrendiğinizde daha fazla yemek isteyeceksiniz. İşte, Şeyda Coşkun'un da önerdiği karabuğdayın faydaları!

En çok Bağımsız Devletler Topluluğu ve Polonya'da yetiştirilen karabuğday, greçka olarak da bilinir. İçeriğinde %11 protein ve %2 yağ bulunur. Karabuğday, glüten içermez, çöl yak hastaları ve glüten alerjisi olan kişilerin beslenmesi için uygundur.

Düşük yağ oranı içerdiği için sağlıklı beslenmede ve zayıflama diyetlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Karabuğdayın açlık duygusunu bastırmadaki etkisinin de en üst derecede olduğu saptanmıştır. Karaciğerin çalışmasını kolaylaştırır ve rahatlatır.

karabugday-yt-1

Şeker hastalığının etkilerinin araştırıldığı bir çalışmada günde 3 porsiyon karabuğday gibi tam hububat tüketen kadınların, haftada bir porsiyon tüketenlerle kıyaslandığında yüzde 21 oranında daha az şeker hastalığına yakalanma riskine sahip oldukları tespit edilmiştir. Çünkü karabuğday mükemmel bir magnezyum kaynağıdır. Daha çok magnezyumca zengin gıdalarla beslenen kadınların yüzde 24 daha düşük şeker hastalığına yakalanma riskine sahip oldukları anlaşılmıştır.

Yüksek tansiyon ve kansızlığa karşı korur. Potasyum, magnezyum, fosfor ve demir karabuğdayda bol miktarda bulunur. Demir diğer tahıllarda olduğundan daha yüksektir. Bu mineraller yüksek tansiyon ve kansızlıkta çok önemli bir role sahiptirler. Japon araştırmacılar karabuğdayın vücudu rahatlattığını, iltihaplanmayı, aşırı terlemeyi, burun kanamasını iyileştirdiğini ve önlediğini ve bağırsakların fonksiyonlarının iyi bir şekilde devamlılığını sağladığını bildirmişlerdir.

Yazar Hakkında: -