Connect with us

SEBZECİLİK

Mısır tarımında da yüksek verim alabilmek için mutlaka münavebe yapılmalıdır.

Published

on

Türkiye'nin En Güvenilir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Kanalı Ziraat Televizyonu

Tarım yapılan alanlarda aynı bitkinin aynı tarlaya üst üste ekilmesi toprağın fakirleşmesine ve o bitkinin hastalıklarının artmasına neden olur. Bu nedenle mısır tarımında da yüksek verim alabilmek için mutlaka münavebe yapılmalıdır. Mısır bitkisinin gireceği bazı münavebe modelleri şu şekilde olabilir:1. Model: Ayçiçeği + Buğday + Baklagil + Mısır

2. Model: Şeker Pancarı + Mısır + Buğday + Baklagil

3. Model: Buğday + Ayçiçeği + Kavun-karpuz + Mısır

4. Model: Mısır + Buğday + Ayçiçeği + Baklagil

 

Türkiye'nin En Güvenilir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Kanalı Ziraat Televizyonu

 

Bir önceki yazımız olan Turp; enerji metabolizmasında başrol oyuncusudur başlıklı makalemizde .Enerji, başrol ve metabolizmasında hakkında bilgiler verilmektedir.

SEBZECİLİK

Cildinizin doktor’u salata

Published

on

Cildinizin doktor'u salata

Sağlıklı ve ışıltılı bir cilt için her gün salata…


Türkiye'nin En Güvenilir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Kanalı Ziraat Televizyonu

 

Bir önceki yazımız olan Mısır tarımında da yüksek verim alabilmek için mutlaka münavebe yapılmalıdır. başlıklı makalemizde Alabilmek, da ve İçin hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

SEBZECİLİK

Turp; enerji metabolizmasında başrol oyuncusudur

Published

on

Turp; enerji metabolizmasında başrol oyuncusudur

Kıyafetlerimizi kışa uyarlamak ne kadar gerekliyse, soframızı da kışa uyarlamak o ölçüde gerekli bir düzenlemedir. Kış sofrası bizi kış mevsiminin oluşturacağı sağlık problemlerinden koruyacak etkidedir. Hatta kışın beslenmemizde yapacağımız ayarlamalar, kışı turp gibi sağlam geçirmemizde son derece etkilidir.

“Turp gibi bir kış geçirmek için kış soframızda turp olmalı” diyen diyetisyen Nil Şahin Gürhan şu önerilerde bulunuyor:

Kış mevsiminin baharatımsı tadı ile lezzet sipektrumu oluşturan turp, kış sofralarının koruyucu kalkan yapısının temel yiyeceğidir. Turpu salatalarımıza rendeleyebileceğimiz gibi doğrayıp söğüş şeklinde de tüketebiliriz. Sebze çorbasının içine 1 adet turp atmak kış çorbanızın tadını ve besin değerini zenginleştirir. Siyah turpun içini oyup 1 tatlı kaşığı bal ilave edip, 5-6 saat beklettikten sonra turpun içindeki balı yemek üst solunum yolu enfeksiyonuyla savaşımızda yardımcı etken niteliğindedir.

Turpun içerdiği demir, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanında günü maksimum enerjik geçirmeniz için de destek sağlar. İçeriğinde bulunan kalsiyum ve potasyum ise dolaşımı hızlandırarak ödem oluşmasını engellediği gibi bağışıklık sistemimizi kuvvetlendiren bir başka faktördür.

Turp; enerji metabolizmasında başrol oyuncusu olan B2 vitamini, diğer adıyla riboflovin yönünden de zengindir. Böylece turpun içindeki B2 vitamini ile kilo kontrolümüze de destek sağlamış oluruz. B2 vitamini ayrıca diğer B grubu vitaminleri ile simbiyotik birliktelikle cilt, saç, tırnak sağlığında ve güzelliğinde pozitif etki gösterir.

Kışın bol bol turp yiyelim; daha az hastalanalım, daha enerjik olalım, kilomuzu daha kolay kontrol edelim, cildimiz daha pürüzsüz, saçlarımız daha parlak, gözlerimiz daha canlı olsun.

Bir önceki yazımız olan Hangi Besinler En Etkili Antioksidan İçeriyor? başlıklı makalemizde antioksidan., besinler ve En hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

SEBZECİLİK

Hangi Besinler En Etkili Antioksidan İçeriyor?

Published

on

Hangi Besinler En Etkili Antioksidan İçeriyor?

En Etkili Antioksidan Besinler

Brokoli
Yüksek oranda C vitamini barındıran brokoli aynı zamanda lif kaynağı bir besindir. Düşük kalorili olmasına karşın besin değeri yüksek olan brokoli beslenme uzmanları tarafından en çok tavsiye edilen sebzeler arasında yer alır. İster salatalarınızda isterseniz yemeklerinizin yanında light yoğurtla son derece lezzetli tarifler hazırlayabileceğiniz brokoli diyet listenize girmesi gerekenler arasında yer alıyor.

Sarımsak
İçeriğindeki A, B ve C vitaminleri yanı sıra çinko, kalsiyum, demir ve potasyum gibi önemli mineralleri de bulunduran sarımsak güçlü bir antioksidandır. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmede etkili rol oynayan sarımsak çeşitli hastalıklara karşı antibiyotik amacıyla tavsiye edilir. Kilo vermek isteyenlerin yemeklerinde yer alması gereken sarımsağın faydaları asırlardır kabul edilmektedir.

Domates
İçeriğinde bulunan yüksek orandaki A ve C vitamini sayesinde hem kanser türü hastalıklara karşı korur hem de antioksidan özelliği sayesinde kilo vermeyi destekler.

Ispanak
Ispanak en faydalı sebzeler arasında yer alır. A, B6 ve C vitamini yönünden zengin olan ıspanak etkili antioksidanlar listesinde yer alır. Kalsiyum, magnezyum ve demir mineralleri yönünden de zengin olan ıspanak kilo vermek isteyenler için önemli bir antioksidandır.

Yeşil Çay
Yeşil çayın içerisinde yer alan kateşin polifenolleri yağ yakımına destek olurlar. Gün içerisinde 2 bardak yeşil çay içerek hedeflediğiniz kiloya kolayca ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kanseri tuşeden hayalet kırmızı biber başlıklı makalemizde Biber, hayalet ve Kanseri hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

Trend Konular