Connect with us

Bağcılık

Organik Tarım Candida Türler

Published

on

Ülkemiz bağcılık için en uygun iklim şartlarına sahiptir. Bu nedenle asma yetiştiriciliği yüzyıllardan beri yapılmaktadır. Asma hemen her toprakta yetişir. Az sulamayla yetinmesi, yamaç arazileri de değerlendirmesi tercih edilmesini sağlamıştır. Ayrıca üzümün

Organik Tarım Candida Türler

Candida Species in Organic Farming 300x168 Candida Species in Organic Farming Hastalık ve insan sağlığına yararlı olan bu neden olanlar – cinsi Candida organizmaların iki tür vardır. Hastalığa neden olanlar varlıklarını besin tüketimi veya çevresel stres durumunda olduğu gibi tehdit olduğu zaman tehlikeli olan. Şarap üretimi için doğal maya iyi kaynaklarıdır üzüm, diğer tür yaşıyor. Candida türlerinin tıp alanında hem de organik tarım en önemli mikroorganizmalar biridir.

Candida albicans tüm mantar organizmalar ve vajinal kandidiyazis, bir pre-term doğum riski altında hamile kadınlar koymak olabilir bir enfeksiyon neden olan Candida türlerinin en şiddetli en patojenik olduğunu. İnsanlarda ve virülans çevresel stres ve hif üretme kabiliyeti için yüksek toleransı nedeniyle de dahil olmak üzere sıcak kanlı hayvanlarda bir ortakçı olarak var olan bir çift biçimli mantardır. Bu, oral, vajinal kavite ve sindirim sisteminin mukoza yüzeylerine kolonize olan ve aynı zamanda altında yatan ana kusurun doğasına bağlı olarak çok çeşitli enfeksiyonlara neden edebilmektedir. Bu bebeğin pişik arkasındaki neden olan organizma, HIV hastaları, çocuklar ve yetişkinler arasında kan dolaşımı enfeksiyonları, oral ve vajinal pamukçuk arasında kandidiyazis olduğunu. Ayrıca Abbatoirs tablolar kesim bulunabilir. Bu "saf" izole tek bir hastanede hastalardan kültür olabilir yüzden büyük ölçüde klonal bir yapıya sahiptir.

Öte yandan, Candida sorbosa üzüm meyveleri yüzeyi üzerinde mevcut olduğu bilinen bir oksidatif ascomycetous maya ve organik tarım ile ilişkilidir. Üzüm meyveleri bu yerli maya nüfus yoğunluğu ve çeşitliliği karmaşık gibi iklim koşulları, bağ coğrafi konumu, üzüm çilek olgunluk, bağ yaşına, toprak tipi, üzüm gibi çok sayıda faktöre bağlıdır çeşitli antifungal ve hasat için kullanılan tekniğin uygulama. Bu RAPD yöntemi kullanarak tespit edilebilir. İlk 2011 yılında Madrid winegrowing bölgenin bağlarda tanımlanmıştır. Düşük alkol toleransı, C. nedeniyle sorbosa böylece asitler, alkoller, esterler, polioller, aldehit, keton ve uçucu sülfür bileşikleri ve etkileyebilir esteraz, glikozi, lipaz, proteaz ve sellülazlar gibi enzimler gibi sekonder metabolitler üreten şarap yapımı sürecinin alkol fermantasyonu aşamasında başında müdahale şarap son kalite. Bu türler etanol düşük konsantrasyonlarda gelişmeye devam ediyoruz, ancak konsantrasyonu% 5-7 ve şeker azalır fermantasyon bolluğu aşıyor gibi, düşüş ve ölmeye başlar ve Saccharomyces cerevisiae suşları değiştirilir.

Bağcılık

Şarapçılık Candida Sorbosa

Published

on

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ Antioksidant özelliğinin C vitamininden 20 kat ve E vitamininden ise 50 kat daha üstün olduğunu, Kara üzümü ya da kurusunu yerken çekirdeklerini çiğneyerek yemenin antioksidant etkisini arttırdığını 200 gr. üzüm pekmezi kalori iç

Candida Sorbosa in Winemaking 300x199 Candida Sorbosa in Winemaking Günümüzde, tüm dünyada tüketicilerin gıda ve satın aldıkları içeceklerin kalitesi hakkında endişe duyuyorlar. Organik gıda organik olmayan gıda dışında tarımsal kimyasalların düşük artıkları içeren muhtemeldir çünkü çoğu yiyecek ve içecek gibi organik tarım ürünleri aramak için eğim var.

Şaraplar olan üzüm ile yapılır biyodinamik tarım, organik tarım bir tür ilkelerine göre ekili. Şarapçılık işlemi birkaç yani adımları el hasat, yumuşak ezme, şarap yapma ve alkol fermantasyonu vardır. Bu başlayanlar süreci yürütmek için ticari Seçilen maya başlayanlar, özellikle Saccharomyces cerevisiae suşları kullanılması Şarapçılık bilimi arasında yaygın olarak yaygın hale gelmiştir. Bununla birlikte, bu genel olarak şeker ve gerçekliğini kaybı tam tükenme yana ne, etanol hızlı üretim için Candida sorbosa sayesinde gibi olmayan Saccharomyces maya gelişimini hem engelleyen bir prosedür, ve S. yerli suşlarının gelişme aşılanmış ticari suşları ile fermantasyon işlemi sırasında rekabet etmek zorunda kalıyor cerevisiae. S. seçilen soyların kullanılmasını cerevisiae fermantasyon süreçleri ve şaraplarının kalitesini geliştirdi, ancak sürekli kullanımı şarap imalathaneleri bulunan yerli mikroorganizmaların bir kolonizasyon ve buna bağlı eleme yol açmıştır.

Üç yılı aşkın bir çalışma olmayan Saccharomyces suşları büyük bir kısmı izole tüm maya% 81 ve Saccharomyces suşları olduğu ortaya çıktı izolasyonların sadece 19% temsil eden, fermantasyon sonra anlamlı bulundu. Örneğin, S. olarak, dikkate fermantasyon fermentatif maya üremesine için zengin bir ortam olarak kullanılmıştır gerçeğinden hareketle , Saccharomyces cerevisiae, Saccharomyces olmayan maya, yüksek oranda izole edilir ve bu bir Candida sorbosa oldu. Bununla birlikte, nüfusun Candida stellata göre daha az olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, C. Shiraz çeşitli sorbosa geleneksel bir çiftlik var bulunmuştur ve olmak üzere üç üzüm çeşitleri Shiraz, Grenache ve Barbera ile 2011 yılında yapılan bir çalışmada organik bir çiftlikte odak noktaları olarak yapılmış değildi.

, Izole etmek için farklı stratejiler ile gelip belirlemek ve olağanüstü özellikleri şarap üretilecek, böylece tipik özellikleri ile farklı asma büyüyen alanlardan Saccharomyces ve olmayan Saccharomyces maya türleri de farklı suşları karakterize etmek için bir ihtiyaç vardır. Bağ önolojik ilgi yerli maya ana rezervuar olabilir çünkü Ayrıca, onu korumak ve hatta teşvik, fermentatif türlerin varlığı onlar daha iyi çevre koşullarına acclimatised çünkü ve tipik bakım sağlamak için gereklidir belirli bir bölgenin şarap duyusal özellikleri.

Continue Reading

Bağcılık

Şarap Fermantasyon: Organik Tarım Hikayesi

Published

on

Asmada sürgün gelişmesi 10 °C ve üzerinde olması sebebiyle bir yerin bağcılık açısından uygun olması için yıllık sıcaklık toplamı ortalamasının en az 10 °C olması gerekir. Üzümlerin olgunlaşabilmesi için yıllık sıcaklık toplamının en az 1600 gün °C olması gerekir. Bu günlük sıcaklıkların 10 °C ve üzerinde olduğu asmanın yapraklı dönemindeki sıcaklıklar toplamıdır. Erkenci çeşitlerin

Wine Fermentation 300x199 Wine Fermentation: The Organic Farming Story Üzüm veya şarap ekipmanları mevcut yerli maya topluluklar şarap fermantasyon bir rol oynamaktadır. Bu topluluklar cinsi Hanseniaspora, Candida, Pichia ve Metschnikowia bu türleri oluşur son etkileyebilir asitler, alkoller, esterler, polioller, aldehit, keton ve uçucu sülfür bileşikleri ve esteraz, glikozi, lipaz, proteaz ve sellülazlar gibi enzimler gibi sekonder metabolitler üreten, üzüm suyu, sirke başında müdahale şarap kalitesi. Maya Kükürt dioksit (SO 2) üretim değişkendir ve düşük pH değerleri durumunda tamamen durdurur, olumsuz malolaktik fermantasyon etkileyen yüksek düzeyde ulaşabilir. Böylece spontan şarap fermentasyonu en önemli risklerden biri temsil eden, ticari marş maya SO 2 düzeyi düşük üretmek, ancak yerli suşları bu üretim tahmin edilemez. Bu türler etanol düşük konsantrasyonlarda gelişmeye devam ediyoruz, ancak konsantrasyonu% 5-7 aşıyor ve fermantasyon şeker bolluğu azaldıkça, onlar düşüş ve ölmeye başlar. Şu anda, bu cins Brettanomyces, Kluyveromyces, Schizosaccharomyces, Torulaspora ve Zygosaccharomyces birkaç tür de bulunabilir, ancak onun tamamlanması kadar işlemi hakim Saccharomyces cerevisiae alkol dayanıklı suşları değiştirilir.

Çeşitlilik ve bolluk açısından, organik tarım yönetimi geleneksel olandan daha faydalı olacaktır. Bağlı fermantasyon yerli maya büyük bir yedek oluşturmak için eğilimindedir. Şaraphane yerleşik maya sürecinde baskın olsa da, aslında bağ bazı ticari olmayan suşları S. bu otokton suşları teyit, fermantasyon son aşamaya bulunabilir cerevisiae sonuna için fermentasyon işlemi yapma yeteneğine sahiptir.

Çoğu ülkede şarap fermantasyon şarap stilleri organik tarım ölçek ile, bir ölçüde, standart olabilir anlamına gelir otokton biyolojik çeşitliliğin azalmasının bu suşlar tarafından şarap imalathaneleri kolonizasyon yol açan ticari suşlarının kullanımına dayanır. Bağ şarap amaçlı doğal maya için önemli bir kaynak olabilir. Bu ilişkili Mikrobiyota özel bir önemi sahip olduğu şarap üretimi, gibi süreçlerinde temel bir öneme sahiptir bir gerçektir – organik bağcılık sonuçlarına daha fazla analiz tamamen organik tarım sistemlerinin ilgili Mikrobiyota biyolojik çeşitliliğin korunması olmadığını değerlendirmek için gerekli olacaktır.

Biyodinamik tarım harici girişler olmadan kendi kendine besleyici sistem olarak toprak, bitki ve hayvanlar arasındaki ilişkiyi vurgulayan organik tarımın belirli bir türüdür. Üzüm yetiştirme ve şarap üretimi ile ilgili olarak, kendiliğinden Mikrobiyota fermentasyonlar sürücü izin için, kimyasal ajan ve mikrobiyal starter kültürlerin kullanımı hariç. Çalışmalar geleneksel tarım ile karşılaştırıldığında, organik sistemi farklı alanlarda bir dizi genelinde türün daha yüksek ve daha zengin bolluk elde edebilir, bu rapor eğilimindedir. Organik tarım yüksek mikrobiyal olduğu gösterilmiştir aktivite , biyokütle ve biyolojik çeşitlilik. Böylece, tarımsal uygulamalar (konvansiyonel ve organik) bağlı olarak maya nüfusunun dağılımındaki farklılıklar vardır.

Continue Reading

Bağcılık

Bütün Yönleriyle : Bağ Hastalık ve Zararlıları ve Mücadelesi

Published

on

Abdestbozanotu (pimpinella saxisfrage) : Gülgillerden; siyah ve yeşil boya çıkartılan bir bitkidir. Rutubetli yerlerde yetişir. Boyu 70 santimetre kadardır. Kökü akıcıdır. Faydası : Mideyi kuvvetlendirir. Göğüs ağrılarını dindirir. Ateşi düşürür. Boğmaca, öksürük ve baş ağrılarını keser. Vücuda dinçlik verir. Balgam ve ter söker. Burun kanamalarını keser. Bademcik şişlerini indirir. Mide yanması ve bağırsak gazlarını giderir. Çıbanın olgunlaşmasına yardım eder. Acıağaç (kuvasya ağacı) : Sedefotugillerden; 2-3 metre boyunda küçük bir bitkidir. İnce kabuklarının üzerinde sarı benekler vardır. Çiçekleri kırmızıdır. Sıcak ülkelerde yetişir. Bu ülkelerde acı ağaç kabuklarından yapılan kaplardan su içenlerin kuvvetleneceğine inanılır. Hekimlikte ; kökü, kabuğu ve odunu kullanılır. Etkili maddesi "Quassine"dir. Çok acıdır. Faydası : İştah açar, hazmı kolaylaştırır. Ateşi düşürür. Tükürük ifrazatını arttırır. Mide, bağırsak, karaciğer ve böbreklerin çalışmasını düzenler. Böbrek sancılarını keser, taşların düşürülmesine yardımcı olur. Bağırsak kurtlarını döker. Kanamaları durdurur. Haşarat kaçırıcı olarak da kullanılır. Fazla kullanılacak olursa; baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma yapar. Acıbakla (termiye) : Baklagillerden; otsu bir bitkidir. Acı taneleri kullanılır. Faydası : Besleyicidir. İdrar söktürür ve idrar yollarını temizler. Böbrek iltihabını giderir. Böbrek taş ve kumlarının düşürülmesine yardımcı olur. Baş ağrılarını dindidir. Romatizma, lumbago ve siyatik ağrılarını keser. Albümin miktarını düşürür. Vücutta biriken tuzu atar. Acıçiğdem (güzçiğdemi) : Zambakgillerden; sonbahar aylarında çiçek açan, mor renkli, zehirli bir bitkidir. Rutubetli yerlerde yetişir. Hekimlikte haricen kullanılır. Faydası : Romatizma ve nikris tedavisinde kullanılır. Ancak zehirli olduğundan dikkatli olmak gerekir. Adaçayı (salvia officinalis) : Ballıbabagillerden; özellikle Akdeniz bölgesinde yetişen ıtırlı bir bitkidir. Menekşeye benzeyen çiçekleri haziran, temmuz aylarında açar. Yaprakları uzun, kenarları tırtıllı, beyazımsı yeşil renktedir. Hafif kafuru kokusu vardır. Çiçek açtığı zaman toplanıp, kurutulur. Faydası : Mide va bağırsak gazlarını giderir. Mide bulantısını keser. Hazım sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Boğaz, bademcik ve dişeti iltihaplarını giderir. Göğsü yumuşatır. Astımdaki sıkıntıları geçirir. İdrar ve ter söktürür. Banyo suyuna katılıp yıkanılırsa; zindelik verir. Günde, 3 kahve fincanından fazla içilmemelidir. Adamotu (köpekotu) : Patlıcangillerden; geniş yapraklı, fena kokulu bir bitkidir. Kökü, insan şeklini andırır. Bilhassa Antalya çevresinde yetişir. İçeriğinde "Hyoscyamine", "Hyoseine" ve "Atropine" vardır. Faydası : Şehvet artırıcıdır. Adasoğanı (scille) : Zambakgillerden, bir çeşit bitkidir. Yaprakları uzun şerit şeklindedir. Çiçekleri; yeşil ve beyaz damarlıdır. 2 kilogram kadar olan soğan kısmı, yapraklarının altındadır. Acı ve zehirlidir. 7,5 gram adasoğanı öldürebilir. İçeriğinde "Scillarena glikozidi" vardır. Tazeyken kullanılmaz. Aksi halde zehirlenme ve kusmalara yol açar. Soğanın etli olan orta kısmı dilimlenerek kurutulur. Sonra dövülüp toz haline getirilir. Ev ilaçlarında çok dikkatli kullanılması gerekir. Faydası : İdrar söktürür. Kalp hastalarında vücuda biriken suyu boşaltır. Azotemi'yi azaltır. Böbrek hastalarının kullanmaması gerekir. Uzun süre kullanılacak olursa "Albüminüri" yapar. Ağaçkavunu (utruç) : Turunçgillerden; yaprakları mavimsi pembe bir ağaçtır. Meyvesi; buruşuk kabuklu iri limona benzer. Faydası : Ferahlatıcı, serinletici ve kabızlık gidericidir. Ahlat (yaban armudu) : Gülgillerden; kendi kendine yetişen ve üzerine armut aşılanan bir ağaçtır. Yemişi iyice olgunlaştıktan sonra yenir. Faydası : Meyveleri, ishal keser. Zehirli hayvan sokmalarında da filizleri dövülüp, konur. Ahududu (ağaççileği) : Gülgillerden; böğürtlen gibi çalı halinde, dikenli bir bitkidir. Kümeler halindedir. Kendiliğinden yetişir. Meyvesi duta benzer. Sarımtırak kırmızı portakal renginde, sulu ve güzel kokuludur. Meyvesi toplanıp, kurutulur. Reçel, şurup ve likör yapılır. Meyve olarak da yenir. Faydası : Kanı temizler, vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar. Terletir ve idrar söktürür. Kabızlığı giderir. Vücuda dinçlik verir. Romatizma, mafsal kireçlenmesi, nikris, boğaz, bademcik ve göz iltihaplarında kullanılır. Kansızlık ve veremde çok iyi bir gıdadır. Ateş'i düşürür. Üre ve şeker hastalarına da faydalıdır. Mide ülseri olanların kullanmamaları gerekir. Akasya (salkımağacı) : Baklagillerden; bir çeşit süs ve gölge ağacıdır. Salkım çiçekli ve küçük yapraklıdır. Çiçekleri güzel kokar. Çiçekleri kullanılır. Faydası : Nefes darlığını giderir. Astımın şikayetlerini giderir. Akdiken (geyikdikeni) : Cehrigiller familyasından; 3-5 metre boyunda bir bitkidir. Meyveleri; siyah ve etkilidir. Hekimlikte; meyvelerinden yapılan şurup "Sirop de Nerprun" kullanılır. Ev ilaçlarında; kök ve kabuklarından yararlanılır. Faydası : 20 tane meyve yenecek olursa, şiddetli müshil tesiri gösterir ve kabızlığı giderir. Kaşıntıları da keser. Ancak, belirtilen miktardan fazla kullanılmamalıdır. Aksi halde, şiddetli karın ağrılarına sebep olur. Akhuşağacı (kayınağacı) : Kayıngillerden; nemli topraklarda yetişen bir ağaçtır. Meyveleri küçüktür. Yaprakları ilkbahar aylarında toplanıp kurutulur. Faydası : İdrar söktürür. Vücutta biriken suyu boşaltır. Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar. Şişmanlamayı önler. Romatizma ağrılarını dinlendirir. Ayak kokularını keser. Saçları gürleştirir, kepekleri yok eder. Cilt hastalıklarını tedavi eder. Kalp kifayetsizliğinin sebep olduğu idrar tutukluğunu giderir. Vücutta biriken tuzu atar. Üremi ve albüminde faydalıdır. Alıç (ekşimuşmula) : Gülgillerden; kırlarda yabani olarak yetişen bir ağaçtır. Meyveleri; küçük muşmulaya benzer, kırmızı renklidir. Tadı mayhoştur. Hekimlikte meyvesi kullanılır. Faydası : Asabi çarpıntıları giderir. Sinir bozukluğunu geçirir. Yüksek tansiyonu düşürür. Aritmide kullanılır. Uykusuzluğu giderir. Kalbi kuvvetlendirir. Damar sertliği ve göğüs nezlesinde faydalıdır. Altınbaşakotu (solidago officinalis) : İdrar tutukluğu, albümin, nefrit, üremi ve sistit tedavisinde kullanılan bir çeşit bitkidir. Faydası : Asabi çarpıntıları giderir. Sinir bozukluğunu geçirir. Yüksek tansiyonu düşürür. Aritmide kullanılır. Uykusuzluğu giderir. Kalbi kuvvetlendirir. Damar sertliği ve göğüs nezlesinde faydalıdır. Altınkökü (ipeka) : Güney Amerika'da yetişen bir bitkidir. Faydası : Az miktarda kullanıldığı takdirde tatlandırıcıdır. Yüksek dozlarda kullanılırsa kusturur, ishal yapar. Müzmin bronşitte ifrazatı artırır. Amberkabuğu (croton elutheria) : Antil adalarında yetişen "liquidamber/sığla ağacı" denilen ağacın kabuğudur. Kabukların dışı kahverengiye yakın gri; içi ise sarıdır. Yandığı zaman hoş bir koku verir. Faydası : Dizanteri ve ishali keser. Hazım bozukluklarını giderir. Kansızlıkta faydalıdır. Anne sütünü artırır. Amberbaris (kadıntuzluğu) : Yabani, çalı şeklinde, sarı çiçekli bir ağaçtır. Kökü acıdır. Yaprakları ve yemişi tatlıdır. Seyrek ormanlarda bulunur. Boyu 2-3 metre arasındadır. Meyvelerinde bol miktarda C vitamini vardır. Meyveleri, kabukları ve kökü kullanılır. Faydası : Karaciğer ve safra kesesi hastalıklarını iyileştirir. Ateşi düşürür. Hazım bozukluklarını giderir. Bağırsak iltihaplarını tedavi eder. Öksürüğü keser. Mideyi kuvvetlendirir. İştah açar. Ağız yaralarını iyileştirir. Kan dolaşımını düzenler. Yüksek tansiyonu düşürür. Siyatik, romatizma ve eklem ağrılarını giderir. Anason (anis) : Vatanı Asya'dır. Maydanozgillerden; yarım metre kadar yükseklikte bir bitkidir. Yaprakları yuvarlak ve böbrek şeklindedir. Çiçekleri beyazdır; meyveleri küçüktür. Meyvelerinde "Anethol" vardır. Kokucu ve yakıcı lezzettedir. Temmuz ve ağustos aylarında toplanır. Faydası : Hazmı kolaylaştırır. İştahsızlığı ve yemeklere karşı duyulan tiksintiyi giderir. Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. İdrarı artırır. Kusmaları ve ishali keser. Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Ancak, aybaşı kanamaları ve hamilelik döneminde kullanılmaz. Anne sütünü artırır. Sinirleri yatıştırır. Migren ağrılarını keser. Beyin yorgunluğunu giderir. Uyku verir. Kalbi kuvvetlendirir. Kan dolaşımının düzenli olmasını sağlar. Cinsel arzuları kamçılar. Astım, nefes darlığı ve bronşitte görülen şikayetleri giderir. Öksürüğü keser. Yaşlılarda meme sarkmasını önler. Fazla miktarda kullanıldığı zaman uyuşukluk verir. Andızotu (atgözü) : Bileşikgillerden; nemli yerlerde yetişen, 1 metre kadar sapı olan, bir çeşit ottur. Yaprakları büyük, yumuşak ve yuvarlaktır. Çiçekleri sarı renkte olup, acı ve kokuludur. Kökü kalındır. Meyveleri küçük fıstık kozalağına benzer. Faydası : Mideyi kuvvetlendirir. Balgam söker. Mikropları öldürür. Vücutta biriken tuzu atar. Üremi, nefrit, sistit, idrar yolları hastalıkarında faydalıdır. Nefes darlığını giderir. Karaciğer hastalıklarını tedavi eder. Kaşıntıları keser. Fazla kullanıldığı zaman mide bulantısı yapar.
BAĞ HASTALIKLARI
BAĞ ANTRAKNOZU HASTALIĞI (Elsinoe ampelina)
Resim
Salkımdaki belirtisi
Hastalık Belirtileri:
•Etmen asmanın tüm yeşil kısımlarını hastalandırırsa da en çok yeni sürgünlerde ve salkımlarda görülür. Yapraklarda önce küçük, gayri muntazam lekeler oluşur, daha sonra bunların merkezleri gri, kenarları koyu kahverengileşir. Mevsim sonunda lekelerin orta kısmı genellikle delinir.
•Sürgünlerde lekeler, önce açık kahverengi ve yuvarlaktır, sonra uzayarak elips şeklini alır ve hafifçe çökerler. Lekelerin kenarlarındaki doku biraz kabarık koyu renkli, orta kısmı ise gri renklidir. Daha yaşlı sürgünlerdeki lekeler irileşir, orta kısmı çatlayıp çöküntü yaptığından kanser görünüşü alır.
•Tanelerdeki lekelere “Kuş Gözü” denir. Bu lekelerin merkezi gri olup, kırmızımsı kahve renkli bir kuşakla çevrilmiştir. Bu lekelerin altındaki hücreler kurur ve sertleşir, civardaki dokular gelişmeye devam ettiği için bozuk şekilli bir tane teşekkül eder.
Hastalığın Görüldüğü Bitkiler: Asma
Mücadele Yöntemleri: Kültürel Önlemler
•Kış budaması sırasında, asmalar üzerindeki hastalıklı çubuklar dikkatle seçilerek budanmalı ve bağdan uzaklaştırılarak yere dökülmüş hastalıklı bitki artıkları ile birlikte imha edilmelidir. Zayıf drenajlı ve ağır topraklara bağ tesisi yapılmamalıdır.
Kimyasal Önlemler
•Kış İlaçlaması: Bu ilaçlamalar bağlar budandıktan sonra gözlerin henüz uyanmadığı devrede uygulanmalıdır.
•Yaz İlaçlaması: Bağ mildiyösü için sürekli ilaçlı mücadele yapılan yerlerde Bağ antraknozu için ayrıca yaz ilaçlamalarına gerek duyulmaz. Bu dönemde yapılan ilaçlamalar antraknoz hastalığını da kontrol eder.
Birinci ilaçlama: Sürgünler 5–10 cm olduğunda.
İkinci ve diğer ilaçlamalar: 1. ilaçlamada kullanılan ilacın etki süresi dikkate alınarak taneler yarı büyüklüğünü aldığı döneme kadar ilaçlamalara devam edilir.Çiçeklenme döneminde ilaçlamam tavsiye edilmez.
Kimyasal Mücadelede Kullanılacak İlaçlar ve Dozları
Resim

BAĞ KÜLLEMESİ Uncinula necator (Schw.)
Resim
Hastalık belirtileri
Hastalık asmanın tüm yeşil organlarında görülür. Asma üzerinde beyaz pudramsı bir görünüm ortaya çıkar.
İlk dönemde hastalık genç yapraklarda güç fark edilir. Genelde yaprakların üst yüzeyinde yağ lekesine benzeyen sarımsı veya parlak lekeler görülür. Yaprak yaşlandıkça parlaklığı gider, kalınlaşır ve gevrekleşerek kenardan içe doğru kıvrılır.
Sürgünler yeşilken hastalıklı kısımlar siyaha yakın koyu kahverengi renk alarak, kışın bu lekeler kırmızımsı kahverengi renge dönüşmektedir.
Salkımda ise hastalığa erken yakalanan taneler küçük kalır, İrileşebilmiş veya
olgunlaşmadan hemen önce yakalanan tanelerin sapı doğrultusunda çatladığı görülür. Genelde taneler %8 şekerleninceye kadar devam eder.
Hastalığın görüldüğü bitkiler
Asma
Mücadele yöntemleri
Kültürel önlemler
Bağlarda kısa budama ile çubuk ve tomurcuklarda kışlayan etmenin yoğunluğunun azaltılması, asmanın iç kısımlarına doğru hava dolaşımı ve eşlenmesi sağlanıldığı gibi, kimyasal kontrolün de etkinliği artırılmış olur.
Kimyasal önlemler
Birinci ilaçlama: Sürgünler 25–30 cm uzunlukta olunca
İkinci ilaçlama: Çiçek taç yaprakları döküldüğü dönemde,
Üçüncü ve diğer ilaçlamalar: İkinci ilaçlamadan sonra kullanılan ilacın etki süresi, bölgelerin meteorolojik ve ekolojik koşullarıyla birlikte tanelere ben düşme dönemine kadar ilaçlamalara devam edilmelidir.
Külleme ilaçlaması ile mildiyö ilaçlaması birlikte yapılacaksa, karışabilirlikleri dikkate alınmalıdır.
Kükürt uygulamaları için en uygun sıcaklık aralığı 25–30 0C’dir. İlacın etkisi 18 0C’nin altında azalmakta 30 0C’nin üstünde ise asmalara zarar verebilmektedir.
Kimyasal Mücadelede Kullanılacak İlaçlar ve Dozları:
Resim
Resim
Resim

BAĞ MİLDİYÖSÜ (Plasmopara viticola)
Resim
Hastalık Belirtisi
Hastalık asmanın tüm yeşil kısımlarında görülebilir. Sürgünler 25 cm iken hastalık görülmeye başlar.
Yaprakların üst yüzeyinde sarımtırak renkli tipik yağ lekeleri meydana gelir, alt yüzeyinde de beyaz renkli mantar tabakası oluşur. Lekeler büyüdükçe ortaları kızarır ve dökülür.
Sürgünler üzerinde eliptik lekeler meydana gelir. Şiddetli durumlarda sürgünler kurur.
Çiçek salkımlarında ise mantar tabakası her tarafını kaplayabilir, kısa zamanda kahverengiye dönüşüp kuruyarak dökülür. Olgun taneler hastalığa daha az duyarlıdır.
Taneler küçük iken hassas olup mantar tabakasından dolayı grimsi bir renk alır. Beyaz çeşitlerde mat grimsi-yeşil, siyah çeşitlerde pembemsi kırmızıya döner.
Hastalığın görüldüğü bitkiler:
Asma
Mücadele yöntemleri:
Kültürel önlemler:
Hastalıklı sürgünler dipten kesilip uzaklaştırılmalıdır. Asmaların altı hastalıklı yapraklar ve yabancı otlardan temizlenmelidir. Lüzumundan fazla sulanmamalıdır.
Birinci ilaçlama sürgünler 25–30 cm uzunlukta olunca, ikinci ve daha sonraki ilaçlamalar ilacın etki süresiyle günlük sıcaklık, yağış ortalaması nispi nem ve çiğ gibi meteorolojik etkenler hastalık için uygun koşullar oluşturduğunda yapılmalıdır. Hastalık etkenleri ortadan kalktığında ilaçlamalara son verilmelidir. Tahmin ve uyarı istasyonlarının bulunduğu yörelerde ise ilaçlamalar için yapılacak anonslar dikkate alınmalıdır.
Kimyasal Mücadelede Kullanılacak İlaçlar ve Dozları:
Resim
Resim
Resim
Resim

BAĞLARDA KURŞUNİ KÜF HASTALIĞI (Botrytis cinerea)
Resim
Hastalık Belirtisi
Hastalık elverişli koşullarda bitkinin tüm yeşil kısımlarında görülebilirse de daha sık olarak salkım ve tanelerde zarar yapar.
Tanelerde önce 3–5 mm çapında yuvarlak pembemsi, kızıla yakın lekeler halinde görülür. Leke tane üzerinde homojen bir şekilde büyür ve büyüdükçe rengi de koyulaşır.
Parmakla bastırıldığında hastalıklı kabuk etli kısmından kolayca ayrılır.
İleri dönemde salkım ve taneler gir renkte bir küf tabakasıyla kaplanır. Taneler çatlar çok ileri devrede buruşur ve meşinleşmiş gibi görünüm ortaya çıkar.
Hastalığın görüldüğü bitkiler:
Hastalığın çok geniş bir konukçusu vardır. Asma süs bitkileri, meyveler sebzeler, orman ağaçları, endüstri bitkileri, makiler, çalılar ve yem bitkileridir.
Mücadele yöntemleri:
Kültürel önlemler:
Kültürel mücadele kimyasal mücadele kadar önemlidir.
Asmalarda güneşlenme ve havalanmayı sağlamak için iyi bir yaprak ve dal seyreltmesi yapılmalıdır.
Bilhassa hasat dönemi sonbahara kalan bu nedenle yağışlardan etkilenen asmaların üzeri polietilen örtülerle örtülerek, dört köşesinden iplerle yere çakılan kazıklara bağlanmalıdır.
Üzümler sonbaharda fazla geciktirilmeden hasat edilmeli SO2 (Kükürt dioksit) gazı ile gazlanarak soğuk hava depolarına yerleştirilmelidir.
Asmalar üzümlerin olgunluk mevsiminde fazla sulanmamalıdır ve fazla çiftlik gübresinden ve aşırı azotlu gübrelemeden kaçınılmalıdır.
Kimyasal önlemler:
 1. ilaçlamaya hastalıkla mücadeleye üzümlerin olgunlaşma başlangıcından hemen önce başlanmalı, diğer ilaçlamalar kullanılan ilacın etki süresi dikkate alınarak yapılmalı, ilacın etki süresi göz önünde bulundurularak son ilaçlama ile hasat zamanına dikkat edilmelidir.
Kimyasal Mücadelede Kullanılacak İlaçlar ve Dozları:
Resim

BAĞLARDA KAV (ESCA) HASTALIĞI (Stereum hirsutum, Phellinus igniarius)
Resim
Asmadaki zararı
Hastalık Belirtisi
Hastalık başlangıçta gözlerin uyanmasında gecikme gelişmesinde gerileme şeklinde kendini gösterir.
Genellikle asmanın bir dalında başlar ve daha sonra diğer dallarına da geçer.
Yapraklar doğal yeşilliğini yitirir ve zamanla sararır. Yaşlı yapraklar damar aralarında önce sarartı şeklinde açılmalar görülür. Daha sonra bu lekeler birleşir ve renkleri kızıl kahverengiye dönüşür. Bu durumda damar aralarında kanal biçiminde lekeli alanlar oluşurken, damarlarda ise nispeten yeşil kalır.
Daha genç yapraklar şeffaflaşır, salkım silker ve yapraklarla kuruyarak dalında asılı kalır.
Bazen tane bağlama ile olgunlaşma arasındaki herhangi bir zamanda, tanelerin yüzeyinde koyu mor nokta ya da lekeler ortaya çıkar. Bu lekeler tüm salkımda görüldüğü gibi bazı kısımlarına serpiştirilmiş vaziyette bulunabilir.
Hastalık daha çok yaşlı asmalarda dikkati çeker. Bazen çok sıcak yaz aylarında, adeta yıldırım çarpmış gibi yaprakların birden bire solup kuruduğu, genç sürgünlerin bunu izlediği ve asmanın aniden öldüğü görülür. Bu durumda asma bazen son bir çabayla gövdesinden obur sürgünler çıkartarak yaşama mücadelesi verir.
Gövde ve kalın dalların enine kesitlerine baktığımızda merkezin çevresinde hastalıktan dolayı daha koyu renkli sert dokulu bir kuşakla çevrilmiş olduğu görülür.
Yıldan yıla asmanın içi kavlaşır ve kavlaşma içten dışa doğru olur.
Hastalığın görüldüğü bitkiler:
S. hirsutum’un konukçuları asma, kayısı, meşe, zeytin ve akasya’dır.
P. igniarius’un konukçuları orman ağaçları, asma, elma ve özellikle yapraklarını döken ağaçlar.
Mücadele yöntemleri:
Kültürel önlemler:
Hastalık daha çok yaşlı asmalarda görüldüğünden hastalıklı, çok yaşlı, verimden düşmüş asmalar sökülüp geri kalan artıklar da yakılmalıdır.
Toprağı birkaç yıl dinlendirdikten sonra yeniden dikim yapılmalıdır.
Hastalıklı omcalar için ayrı budama aletleri kullanılmalıdır ve böyle omcalardan çubuk alınmamalıdır.
Budama v.b. nedenlerle büyük yaraların oluşmasına meydan verilmemeli, oluşmuşsa da dezenfektan bir macunla yaralar hemen kapatılmalıdır.
Kimyasal önlemler:
Günümüzde önerilebilecek bir ilaç bulunmadığı için kimyasal mücadelesi
yapılamamaktadır.

BAĞLARDA KÖK URU HASTALIĞI (Agrobacterium vitis)
Resim
Asmadaki görünümü
Resim
Kökteki zararı
Hastalık belirtisi
Etmen asma bitkisinde, toprağa karışmış urlarda ve kök parçalarında uzun yıllar canlılığını sürdürebilmektedir. Bulaşık topraklara konukçu bitki dikildiğinde, kök veya gövdenin toprağa yakın kısımlarında kültürel işlemler, aşılama, böcek ve nematod beslenmesi gibi nedenlerle açılan taze yaralardan bitkiye giriş yapar.
Hastalık, omcanın toprağa yakın kısımlarında ve kollarda görülür. Köklerde genellikle ur oluşturmaz, fakat lokal nekrozlara ve çürümelere neden olabilmektedir. Urlar yaz ayı başlarında beyaz renkli ve yumuşak görünümlüdürler, yaz sonunda kahverengine dönüşürler. Sonbaharda ise kuru ve odunsu bir yapıya bürünürler.
Bir sezonda tüm omcayı saracak kadar büyük urlar oluşabilir. Urlu bitkiler genellikle zayıf sürgün gelişimi gösterir ve sürgünün urun üstünde kalan kısımları kuruyabilir. Özellikle don olaylarının görüldüğü yerlerde, asma üzerindeki don çatlakları boyunca çok sayıda urlanma olmaktadır. Don çatlakları boyunca oluşan bu belirtiler halk arasında “sıraca” ya da “uyuz” olarak adlandırılmaktadır.
Hastalığın görüldüğü bitkiler:
Hastalık etmeninin konukçusu asmadır.
Mücadele yöntemleri:
Kültürel önlemler:
Ağır ve su tutma kapasitesi yüksek olan topraklarda ve kış-ilkbahar donlarının yoğun görüldüğü yerlerde fidanlık ve bağ tesisinden kaçınılmalıdır.
Hastalık belirtilerini taşımayan sertifikalı fidan, çelik ve kalem kullanılmalıdır.
Hastalıklı bitkiler sökülerek imha edilmelidir.
Budama, aşılama gibi yetiştirme tekniklerinin uygulanması sırasında kullanılan aletler her seferinde %10’luk sodyum hipoklorite (çamaşır suyu) batırılarak dezenfekte edilmelidir.
Hastalığın görüldüğü bağlar söküldükten sonra en az 5 yıl süreyle yeni bağ tesis edilmemelidir. Mısır, buğdaygiller, soğanlı bitkiler, yonca ve kuşkonmaz gibi bitkilerle 5 yıllık ekim nöbeti uygulanmalıdır.
Fidan üretiminde kullanılacak olan uyku dönemdeki anaç ve kalem çeliklerinin 50°C sıcaklığa ayarlı su banyosunda 30 dakika süreyle sıcak su uygulamasına tabi tutulmasıyla, ksilem (iletim demetleri) borularında bulunan bakteri büyük oranda yok edilmektedir.
Bakım işlemleri sırasında bitkileri yaralamaktan kaçınılmalıdır.
Aşılama sırasında anaç kalem uyumuna dikkat edilmeli, yara yerlerinden bakteri girişini engellemek için aşı yerleri steril parafin ile kapatılmalıdır.
Toprak altı zararlıları ile mücadele edilmelidir.
Bağdaki ağır bulaşık asmalar sökülüp imha edilmeli, söküm yerinde 40 cm derinlik ve 20
cm genişliğinde tecrit çukuru açılarak içerisi sönmemiş kireçle doldurulmalıdır.
Kimyasal mücadele:
Etkin ve ekonomik bir kimyasal mücadele yöntemi yoktur.

BAĞLARDA ÖLÜ KOL HASTALIĞI (Phomopsis viticola)
Resim
Hastalık Belirtisi
Başta sürgünler olmak üzere yapraklar, yaprak sapları, salkım ve salkım sapları, taneler hastalığa yakalanabilmekle birlikte hastalık esas sürgünlerde kendini gösterir.
Sürgünün dipten itibaren üçüncü veya beşinci gözüne kadar olan kısmında, lekeler ve çatlamalar görülür.
Önce ortaları koyu siyah lekeler meydana gelir, daha sonra bu lekeler birleşerek düzensiz halde siyah çatlak ve yaralar oluşturur. Bu yaralar çok derin olup odun dokusunu dahi çatlatabilir.
Hastalanmış yapraklar sararır, buruşur, kenarları yırtılır ve küçük kalır.
Hastalanmış salkım ve tane saplarında lekeler oluşabilir.
Uzunluğuna çatlayıp yarılan sürgünler sonbaharda beyazlaşarak tipik şeklini alır. Hastalığın diğer adı da ‘Sürgün Kuruması’dır.
Hastalığın görüldüğü bitkiler
Asma
Mücadele yöntemleri
Kültürel önlemler
Asmalar budama zamanında yapılmalı ve hasta sürgünler dipten kesilmelidir.
Budama artıkları kesinlikle asmanın altında bırakılmamalı, uzaklaştırıp yakılmalıdır.
Budamada temiz aletler kullanılmalıdır.
 Hasta asmalardan aşı kalemi alınmamalıdır.
Kimyasal önlemler
Kış ilaçlaması: Budamadan sonra, gözler uyanmadan hemen önce yapılmalıdır.
Yaz ilaçlaması:
1. ilaçlama sürgünler 2–3 cm olduğunda,
2. ilaçlama sürgünler 8–10 cm olduğunda,
3. ilaçlama sürgünler 25–30 cm’yi bulduğu devrede yapılmalıdır.
Kimyasal Mücadelede Kullanılacak İlaçlar ve Dozları
Resim
Resim

 

BAĞ ZARARLILARI
SALKIM GÜVESİ (Lobesia botrana)
Resim
Salkım güvesi ergini
Resim
Salkım güvesi 3. dölünün olgun tanelerde zararı
Tanımı ve Yaşayışı:
● Erginlerin kanat açıklığı 10-12 mm, boyu 6 mm kadardır. Olgun larva ise 9-10 mm boyundadır. Larvanın vücut rengi genellikle sarımsı yeşildir. İlkbaharda uygun orantılı nem ve sıcaklıkta kelebekler görülür. Dişiler yumurtalarını çiçek tomurcuklarına, çiçeklere ve çiçek saplarına, koruk ve meyvelere bırakır. Yeni çıkan larva bir süre dolaştıktan sonra çiçek kılıflarını delip, tomurcuk veya çiçek içine girer ve beslenir. 2. döl larvaları korukta, 3. döl larvaları da bağın olgun üzüm döneminde zararlı olurlar. Genellikle 3 döl verir.
Zarar Şekli:
● Tomurcuk ve çiçek devresinde; larva, tomurcuk ve çiçek içinde beslenir ve bu anda salgıladığı ipliklerle tomurcuk ve çiçekleri birbirine bağlayarak çilkimleri küme haline getirir. Zarara uğrayan tomurcuk ve çiçekler dökülür. Seyrek taneli salkımlar oluşur. Koruk ve olgunlaşma döneminde larva tanenin içinde beslenir. Bu beslenme bir tane içinde olmayıp, birden fazla tanede larvanın yer değiştirmesiyle olur. Olgun tanede beslenmede yer değiştirme daha sık olduğundan bir larvanın zarar verdiği tane sayısı bu devrede daha fazladır. Ayrıca olgun tanelerden akan şekerli su saprofit mantarların çoğalmasına da neden olur ve meydana gelen zarar kolaylıkla görülür. Zarar görmüş üzümlerden yapılan şarapların kalitesi düşük olur.
Zararlı olduğu bitkiler:
● Esas konukçusu asmadır. Defne, orman asması, hünnap, böğürtlen konukçuları arasındadır.
Mücadele Yöntemleri:
Kültürel Önlemler:
● Salkım güvesi larvalarının faaliyeti için sıcaklık ve orantılı nem bakımından asmanın iç ve alt kısımları daha uygundur. Bu nedenle asmayı askıya almak, budama ve aralamayı asmanın iç kısmını havadar tutacak şekilde yapmak, bağı otlu bırakmamak, kış temizliğine önem vermek zararlının faaliyetini azaltmak bakımından yararlıdır.
Biyoteknik Mücadele (Çiftleşmeyi Engelleme Tekniği):
● Çiftleşmeyi engelleme tekniği, dişi böceklerin çiftleşme çağrısı olarak salgıladığı feromonun yapay olarak üretilip yayıcılarla belirli bir alana dağıtılması sonucu yoğun bir koku bulutu oluşturulması ve böylelikle erkeklerin dişilere çiftleşme amacıyla ulaşmasının engellenmesi olarak tanımlanabilir. Bu yöntemin uygulanacağı bağ ya da bağ topluluğu geleneksel bağların ortasında kalıyor ise en az 16 ha, köşesinde kalıyor ise en az 12 ha büyüklüğünde olmalıdır. Birinci dölün ilk kelebekleri eşeysel çekici tuzaklarda yakalanınca her biri 172 mg feromon içeren Isonet-L yayıcıları, sıra arasının ortalama 3 m olduğu bağlarda; bağın içerisine sıra üzerinde 6.5-7 m de bir (1 yayıcı/21-22 m²), kenarlarda 2 m’ de bir sürgünlere asılmalıdır. Bu yöntem, Isonet-L yayıcıları ile 600-650 adet/ha olacak şekilde uygulanabilir. Kenar uygulaması ve ağaçlar dahil hektara 750 adet’ ten fazla yayıcı asılmamalıdır. Yayıcılar asılırken; bağda yapraklanma arttığında bu yayıcıların gölgede kalacak olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca, bağın içinde veya kenarında eğer ağaçlar varsa, olası çiftleşmeleri engellemek için her ağacın dallarına çepeçevre 2 m’ de bir, yerden 2 m yüksekliğe yayıcı asılmalıdır. Uygulama alanına 80 m’den daha yakın bir mesafede başka bir geleneksel bağ varsa, o bağ da 30 m derinliğinde 21-22 m² de bir yayıcı asılarak tampon uygulaması yapılmalıdır. Yanyana birden fazla bağda uygulama yapılması durumunda; iki bağın arası 5 m den az ise aralarındaki kenar sıralara 2 m de bir yayıcı asmaya gerek yoktur. Mesafe 5-10 m arasında ise iki bağın arasındaki kenar sıralara 5 m de bir yayıcı asılmalıdır. Salkım güvesi’ nin 1. dölüne ait bulaşma oranı %5’in üzerinde ise ÇE yöntemi ile birlikte yararlıların da desteklenip korunması için 1. döle karşı biyolojik bir preparat kullanılarak başlangıç popülasyonu düşürülmelidir.
Kimyasal Mücadele:
● Salkım güvesi ilaçlama zamanına karar vermede Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri tarafından yürütülen Tahmin- Uyarı Sistemi’nden yararlanılmaktadır. Buna göre Tahmin-Uyarı istasyonlarının hitap ettiği bağ alanı içerisinde beklenen ilk yumurta ve ilk larva çıkışı Tarım Kuruluşları tarafından saptanır ve üreticinin bağda ilaçlama yapması gereken günler ilan edilir. İlaçlamada düşük basınçlı sırt veya motorlu pülverizatör kullanılır.
Kullanılan ilaçların özellikle salkımları kaplayacak şekilde uygulanmasına özen
gösterilmelidir.
Kimyasal Mücadelede Kullanılacak İlaçlar ve Dozları
ResimResimResim
1Üstüste uygulanması durumunda kırmızıörümcek sorununa neden olacağı için Ege Bölgesinde tavsiye edilmez.
2Tek uygulamada dahi kırmızıörümcek populasyonunu aşırı derece arttırdığından dolayı
Ege Bölgesinde kullanımı sakıncalıdır.
3Orta Anadolu ve Ege Bölgesinde Salkım güvesi’ ne karşı etkisizdir.

BAĞDA İKİNOKTALI KIRMIZIÖRÜMCEK (Tetranychus urticae)
Resim
Tanımı ve Yaşayışı:
● Erginin esas rengi yeşil tonlarındadır. Vücudun ortasına yakın mesafede iki tarafta birer adet siyah leke bulunur. Vücut kılları oldukça belirgindir. Genellikle nisanda havaların ısınmasıyla birlikte kışlak yerlerinden çıkarak yaprakların alt yüzüne yerleşir ve orada beslenerek üremeye başlar.
Zarar Şekli:
● Asma yapraklarında bitkinin özsuyunu emerek zararlı olur. İlk beslenme ile beraber yapraklarda emgi lekecikleri görülmeye başlar. Bu lekeler başlangıçta açık sarımsı ve
küçük odacıklar halindedir. Sayıca artmasına paralel olarak yapraklar önceleri sararır, daha sonra kurur ve dökülür. Genellikle yaprağın alt yüzünde beslenirler ve beslendikleri yerde ağ meydana getirirler. Yaprağın üst yüzünde beslenmeleri daha az olur. Sayıları fazla ise yaprakların vaktinden önce sararıp kurumalarına sonuçta da erken yaprak dökümüne neden olur. Bu nedenle salkımlar açıkta kalır ve güneşten olumsuz yönde
etkilenir. Ayrıca asma yıldan yıla zayıflar, ürün kalite ve miktar yönünden etkilenir.
Zararlı olduğu bitkiler:
● Asmadan başka pek çok kültür bitkisinde ve yabancı otlarda bulunur.
Mücadele Yöntemleri:
Kültürel Önlemler:
● Bağ içinde ve kenarında bulunan yabancı otlar ile gerekli şekilde mücadele yapılmalıdır.
Kimyasal Mücadele:
● Bir yaprakta 5-8 adet zararlı bulunduğunda kimyasal mücadele önerilir. Birinci ilaçlamada kullanılan ilacın etki süresi bitiminden itibaren yapılan sayımlarda, zararlı yoğunluğu eşiğin üzerine çıkarsa, ikinci ilaçlama yapılır. Hasattan önce yapılan
ilaçlamalarda, kullanılan akarisitin bekleme süresi dikkate alınarak ilaçlamaya son verilir. Zarar devam ediyorsa hasattan sonra da ilaçlama yapılabilir. Yaprakların alt yüzlerinin ilaçla iyice kaplanmasına özen gösterilmelidir.
Kimyasal Mücadelede Kullanılacak İlaçlar ve Dozları
Resim

BAĞ MAYMUNCUKLARI VE ASMA HORTUMLUBÖCEĞİ
(Otiorhynchus scitus, O. Peregrinus, O. Sulcatus, O. Anatolicus, O. Ligustici,
O. turca, O. Aurifer, O. Carceli, O. rugosostriatus, Megamecus shevketi, M.
albomarginatus)

Resim
Tanımı ve Yaşayışı:
● Genel olarak siyah ve koyu kahve renkli, türlere göre değişmekte olup, 5-15 mm boyundadırlar. Ağız parçaları kısa ve geniş, hortum şeklinde olup uçları ikiye ayrılmış
gibi göründüğünden üçgene benzer. Rahatsız edildiklerinde kendilerini sırt üstü yere atıp hareketsiz durarak ölü taklidi yaptıklarından “Maymuncuk” adını almışlardır.
İlkbaharda gözler uyanmaya başlarken asmalara tırmanarak zarara başlar. Gündüzleri asmaların dibinde, toprakta, yarık ve çatlaklarda, kabuk altlarında gizlenip, geceleri faaliyete geçerler.
Zarar Şekli:
● Erginler ilkbaharda bağlarda kabarmakta olan gözleri, aşı gözlerini, filizleri daha sonraları yaprakları yemek suretiyle zarar meydana getirir. Maymuncukların zararına uğrayan bir bağ uzaktan bakıldığında, don vurmuş gibi görünür. Yapraklardaki zararı, kenarlarını yarım yuvarlak, damar aralarını sadece yaprak damarları kalacak şekilde yemek suretiyle olur. Yaprak tipik bir dantel görünümü alır. Larvalar asmaların kökleri ile beslenirler. Yoğun larva hücumuna uğrayan asmalar cılız kalıp verimden düşebilir. Özellikle yeni kurulmuş bağlardaki zararı önemlidir.
Zararlı olduğu bitkiler:
● Asmadan başka birçok kültür bitkisinde, sebze, meyve, zeytin, kuşburnu, şeker
pancarında vs. zararlıdırlar. O. sulcatus zeytinde, O. anatolicus kayısı ve vişnede, O. turca erik ve elmada da tespit edilmiştir.
Mücadele Yöntemleri:
Kültürel Önlemler:
● Bağın içinde ve çevresinde zararlının kışlayabileceği barınak yerleri yok edilmeli, bağ yabancı otlu bırakılmamalıdır.
Mekanik Mücadele:
● Asma gövdelerine yapılacak silikonize elyaf uygulaması, bağlarda kış budaması sırasında, henüz gözler uyanmadan ve zararlı ergin çıkışı gerçekleşmeden yapılmalıdır. Bağ maymuncuğu ile bulaşık olduğu bilinen bağlarda budama sırasında asmanın kavlamış kabukları sıyrıldıktan sonra her omcaya ve her terbiye direğine, yerden 50-60 cm yüksekliğe silikonize elyaf bağlanmalıdır. Silikonize elyafın, çepeçevre yaklaşık 20 cm genişlikte parçalar halinde ortasından iple asma gövdesine bir kez bağlanması yeterlidir.
Kimyasal Mücadele:
● Erken ilkbaharda, zararlının çıkış döneminde zararlı ile bulaşık olduğu bilinen bağlara haftanın iki günü gidilerek, bağın dört köşesinden ve bir de ortasından olmak üzere beş yerinden seçilen toplam 25 asmanın 10’unda zararlı veya zararı saptanırsa kimyasal mücadele önerilir. Asmaların tümüyle ilaçlanmasına özen gösterilmelidir. Özellikle gözlerin ve kökboğazlarının da ilaçla kaplanmış olması gerekir. Zararlının gece faaliyet
göstermesi dolayısıyla, ilaçlamanın akşamüstü yapılması daha uygundur.
Kimyasal Mücadelede Kullanılacak İlaçlar ve Dozları
Resim

BAĞ THRİPSLERİ
Bağ thripsi (Anaphothrips vitis), Asma thripsi (Drepanothrips reuteri)
Bağ kahverengi thripsi (Haplothrips globiceps)
Resim
Tanımı ve Yaşayışı:
● Erginlerin bir çift dar yapılı kanatları vardır. Ön ve arka kanatlar basit damarlıdır. Kanatların etrafı saçak şeklinde kıllarla çevrilidir. İlkbaharda gözler uyanmaya başlarken
yeni oluşan yapraklara geçerler. Erginler yumurtalarını yapraklara ve tomurcukların içine gömer veya üzerine bırakır. Yeni çıkan larvalar da ergin gibi beslenir.
Zarar Şekli:
● Thripsler bağda sürgün, yaprak, tomurcuk, çiçek gibi genç dokulara yumurta koymak ve özellikle beslenmek suretiyle zararlı olurlar. Gözlerin uyanmaya başlaması ile birlikte sürgünün içine giren erginler, genç yaprakların genellikle alt yüzünde beslenir. Epidermis hücrelerinin suyunu emerek boşaltırlar. Bunun sonucu genç yapraklar kıvrılır, kurur ve sürgünlerin büyümesi duraklar. Emilen yerler başlangıçta beyazdır, zamanla koyulaşır ve esmer bir renk alır. Emgi yerleri zamanla kurur ve yaprağın genel büyümesinden dolayı yırtılır, yaprak delik deşik olur ve düşer. Çiçek tomurcuğu saplarını da emerek çiçeklerin dökülmesine neden olurlar. Taneler saçma iriliğine ulaştığında beslenmesi durumunda ileriki dönemlerde kabuk üzerinde deformasyonlar oluşur ve ürünün pazar değeri düşer.
Zararlı olduğu bitkiler:
● Thripslerin asma dışındaki konukçuları, meşe, fındık, söğüt, kayısı, şeftali, erik, ceviz, birçok sebze, endüstri ve süs bitkileri ile yabancı otlardır.
Mücadele Yöntemleri:
Kimyasal Mücadele:
● İlkbaharda bağın büyüklüğüne göre 20-50 asma kontrol edilir, gözlerde ve yeni açılmakta olan yapraklarda göz veya yaprak başına 2-3 adet thrips saptandığında ilaçlama önerilir. İlaçların uygulanmasında asmanın yeşil aksamının tümünün ilaçlamasına özen gösterilmelidir. Tanelerin saçma iriliğinde olduğu dönemden itibaren zararlının
popülasyonu takip edilmeli ve ilaçlama gerekiyorsa Salkım güvesi mücadelesi ile birleştirilmelidir.
Kimyasal Mücadelede Kullanılacak İlaçlar ve Dozları
Resim

BAĞ YAPRAKUYUZU (Colomerus (=Eriophyes) vitis)
Resim
Tanımı ve Yaşayışı:
● Gözle görülmeyecek kadar küçük bir zararlıdır. Vücudu uzunca olup 80 kadar halkadan meydana gelmiştir. Vücudun üzerinde seyrek bir şekilde sert kıllar bulunur. İki çift bacağı vardır. Zararlı, kışı gözlerde tüylerin arasında, kalın ve ince dalların çatlaklarında ergin olarak geçirir. İlkbaharda havaların ısınması ile birlikte yeni oluşan yapraklara geçerek beslenmeye başlar. Erginler yumurtalarını yaprağın alt yüzünde beslendikleri yerlerde meydana gelen tüyler arasına bırakırlar.
Zarar Şekli:
● Zararlı asma yapraklarını alt yüzünden emer. Emgi yerlerinde önce gümüş renginde küfümsü görünümde alanlar oluşur. Bu grimsi renk daha sonra kahverengine dönüşür ve yaprağın üst yüzüne doğru kabartılar meydana gelir. Yaprağın altında oluşan girintide tüyler oluşur. Ender olmakla beraber çok ağır bulaşmalarda yaprağın üst yüzünde de beslenir. Zararlı genellikle asmanın yapraklarında bulunur. Bazen çiçek tomurcuklarında ve çiçeklerde de beslendiği görülmüştür. Yapraklardaki beslenme ilkbaharda gözler açılırken başlar, geç sonbahara kadar devam eder. Zarara uğrayan yapraklar fotosentezi tam olarak yapamazlar ve dolayısıyla Bağ yaprakuyuzu’nun yoğunluğu oranında ürün miktarı etkilenir.
Zararlı olduğu bitkiler:
● Sadece asma çeşitlerinde beslenir.
Mücadele Yöntemleri
●Kimyasal Mücadele
Genellikle Bağ yaprakuyuzu’na karşı özel bir ilaçlama gerekmez. Çünkü Bağ küllemesi’ne karşı kullanılan kükürt bu zararlıyı da kontrol altında tutar. Ancak kükürt kullanılmadığı durumlarda ilkbaharda yapılan gözlemler sonucu, yapraklarda zarar belirtileri saptandığında ilaçlama yapılmalıdır. Kükürt uygulamalarının yeterli olmadığı ve zararın görüldüğü bağlarda tekrar bir ilaçlama yapılmasında yarar vardır. Son yıllarda Bağ küllemesi’ ne karşı özellikle sistemik etkili fungisitlerin yoğun olarak kullanılması, zararlının popülasyonunu artırmıştır. Bu nedenle Bağ küllemesi’ne karşı sistemik fungisitlerin aynı yıl içerisinde üst üste uygulanmasından kaçınılmalı, ıslanabilir (WP) kükürt ile dönüşümlü olarak kullanılmalıdır. Asmanın yeşil aksamının tamamına ilaçlı su uygulanmasına özen gösterilmelidir.
Kimyasal Mücadelede Kullanılacak İlaçlar ve Dozları
Resim

FİLOKSERA (Viteus vitifolii)
Resim
Tanımı ve Yaşayışı:
● Kök formu oval veya armut şeklinde, sarımsı yeşil, esmer, kırmızı ve kahverengine kadar değişen renklerdedir. Kök filokserası kışı nimf halinde asma köklerinde geçirir.
İlkbaharda beslenip yeni döller vermeye başlar. Beslenen ve gelişen larvalar ergin olarak yaz süresince bir kökten diğerine veya toprağın yarık ve çatlaklarından çıkarak diğer
asmalara geçerler.
Zarar Şekli:
● Filoksera’yla bulaşık olan bağlarda zamanla sürgünlerde genel bir durgunluk, asmada zayıflık, yapraklarda küçülme ve sararmalar görülür. Boğum araları daralır, çubuklar odunlaşamadıklarından kışın soğuktan etkilenirler. Ayrıca salkımlarda tanelerin seyrekleştiği, normal tatlanma ve renklenmenin olmadığı görülür. Asmalar bir kaç yıl içinde ağır bir durgunluk göstererek kururlar. Bu tip asmalar bağın içinde kümeler halindedir. Kök filokserasının köklerde beslendiği yerlerde emgi sonucu meydana gelen şişkinlikler görülür. Bu şişkinliklerin çürüyüp dağılmaları ve bu durumun devamlı tekrarı, asmanın toprak altı organlarının kaybolmasına dolayısıyla asmanın kurumasına neden olur.
Yaprak formları yeni açılan tomurcuklara girerek taze tomurcuk ve yaprakları sokup emerler. Yaprak altındaki emgi noktalarında, bitin çevresinde yaprak dokusu
yükselerek galleri oluşturur.
Zararlı olduğu bitkiler:
● Sadece asma ile beslenir.
Mücadele Yöntemleri:
Kültürel Önlemler:
● Filoksera’nın asma kökünü emdiği kısımda, asmanın gösterdiği reaksiyon ile bir mantar tabakası meydana gelir ve bu tabaka kökün iç kısımlarını çürümekten korur. Yerli asmalarda bu reaksiyon yavaş olduğundan, mantar tabakası ya çok ince olur veya hiç oluşmaz. Amerikan asmalarında bu tabaka çok kalın olmaktadır. Bu bakımdan %60’dan az kum içeren topraklarda bağ tesisinde, toprağın tipine göre Filoksera’ya dayanıklı
anaçlar yanında; toprağın kireç oranına, üzerine aşılanacak asma çeşidine ve bölge koşullarına uyabilen anaçlar kullanılmalıdır. Filoksera’nın bulunduğu bölgelerden temiz bölgelere topraklı veya topraksız asma fidan ve çubukları taşınmamalıdır. Kumlu topraklarda filoksera hareketsizleştiğinden yeni kurulacak bağların bu tip topraklarda kurulmasına özen gösterilmelidir.
Kimyasal Mücadele
● Bu zararlıya karşı bağda etkili bir kimyasal mücadelesi olmadığından önerilmemektedir. Ancak karantina önlemi olarak bir yerden bir yere çubuk ve fidan sevki yapılırken fümigasyon uygulanır. Fumigasyona tabi tutulacak köklü veya köksüz çubukların önce köklerindeki topraklar yıkanmalı ve demetler haline getirilmelidir.
Fümigasyonda Methyl-bromide (CH3 Br) kullanılmalıdır. Fümigasyonun su geçirmeyen vakumlu fümigasyon odalarında yapılması halinde; 18 0C’de 1 m3 için 32.5 g Methyl –bromide uygulanmalıdır. Bu koşullarda fümigasyon süresi 2-2.5 saat olmalıdır. Fümigasyon süresince oda içinde vantilatörle hava sirkülasyonu sağlanmalıdır. Ancak fümigasyon odasını her koşulda bulmak güç olduğundan, fümigasyonun atmosferik basınç
altında uygulanması daha pratik ve geçerli bir yöntem olarak görülmektedir. Bu nedenle de atmosferik basınç altında yapılacak fümigasyon koşulları aşağıda verilmiştir.
1m3 için 4-10 0C’de 56 g 4 saat
“ “ 11-15 0C’de 48 g 4 saat
“ “ 16-20 0C’de 40 g 4 saat
“ “ 21 0C’den yukarı 32 g 4 saat

BAĞDA UNLUBİT (Planococcus citri, P. ficus)
Resim
Salkımda Unlubit zararı
Tanımı ve Yaşayışı:
● Ergin dişi oval ve yassı biçimde, vücut rengi sarı veya sarımsı turuncudur. Ancak, üzeri un görünümünde beyaz mumsu tabaka ile örtülü olduğu için beyaz renkte görünür.
Mayıs sonunda kışlağı terkeden ergin ve larvalar, beslenmek üzere asmanın yeşil kısımlarına tırmanırlar. Yaz ortalarında, taneler sulanmaya başlayınca salkımlara geçiş
başlar. Unlubit sıcak ve nemli yerleri seven bir zararlıdır.
Zarar Şekli:
● Unlubit asmanın her tarafına yayılarak, yaprak, sürgün, salkım ve gövdede zarar yapar. Bitki özsuyunu emerek asmanın zayıflamasına, verimden düşmesine ve sonunda
kurumasına neden olur. Unlubit’in salgıladığı tatlımsı maddeler saprofit mantarların gelişmesi için iyi bir ortam sağlar. Meydana gelen fumajin, asmaların her tarafını kaplayarak siyahlık yapar, özümlemeye engel olur. Bitki özsuyunun emilmesi, solunumu ve fotosentezi engelleyen fumajin oluşumu sonucu ürün azalır, kalite düşer ve sonunda bitki tamamen kurur.
Zararlı olduğu bitkiler:
● Asma, turunçgil, armut, nar, kayısı, süs ve sera bitkilerinde zararlı olmaktadır.
Mücadele Yöntemleri:
Kültürel Önlemler:
● Çok su tutan taban arazide ve gölgelik yerlerde bağ kurulmamalıdır. Zorunlu kalındığı takdirde asmalar seyrek dikilmeli ve dallar yükseltilmelidir. Bulaşma görülen bağlarda bulaşık asmaların yaprakları seyreltilmeli, salkımların havalanması temin edilmelidir. Ayrıca kışın budama yapılırken kabuklar soyularak zararlı yoğunluğunun azalması sağlanmalıdır.
Kimyasal Mücadele:
● Unlu bit’e karşı mücadele iki devrede yapılır.
Birinci devre: Asmanın gövdesinde, kabuklarda ıslaklık görülmeye başladığı ve Unlubit’in yeşil aksama doğru yürümeye başladığı devredir. Bu devrede koruklar yaklaşık nohut büyüklüğündedir.
İkinci devre: Unlubit’in yaprak ve salkımlara geçtiği, tanelerin sulanmaya başladığı devredir. Ancak, birinci devrede zararlı birkaç asmada ve çok seyrek olarak bulunmuşsa sadece ikinci devrede ilaçlama yapılmalıdır. İlk devrede asmaların çoğunda bulaşma saptanırsa ve ayrıca ihraç edilen çeşitlerde her iki devrede de ilaçlama yapmak zorunludur. İlaçlamalarda gövde, sürgün ve salkımların iyice ilaçlanmasına dikkat edilmeli, ilaçlama kaplama şeklinde yapılmalıdır.
Kimyasal Mücadelede Kullanılacak İlaçlar ve Dozları
Resim
1 : Her iki devrede de ilaçlar yazlık yağ ile karıştırılarak kullanılmalıdır. Ancak, yazlık yağların kükürt ile karışması halinde yakma yapabileceği göz önünde bulundurularak bağlarda külleme mücadelesi ile unlu bit mücadelesi en az 15-20 gün ara ile uygulanmalıdır. Mecbur kalınırsa, ilaçlar yazlık yağ ile karıştırılmadan kullanılmalıdır.
2 : Yazlık yağ ile karıştırılmadan kullanılır.

BAĞ YAPRAKPİRELERİ (Asymmetrasca (=Empoasca) decedens Empoasca decipiens)
Resim
Tanımı ve Yaşayışı:
● Erginlerde vücut ince uzun, silindir şeklinde olup, geniş ön kısım arkaya doğru gittikçe daralır. Genel olarak renk parlak yeşildir. İkbaharda nisan ayı sonundan itibaren havaların ısınması ve bağların yapraklanma döneminin başlamasıyla görülmeye başlar. Genellikle asma yapraklarının alt yüzünde bulunurlar, rahatsız edildiklerinde büyük bir hızla karakteristik şekilde yan yan yürüyerek yaprağın üst yüzüne geçerler.
Zarar Şekli:
● Asma yapraklarının alt yüzünde yaprak damarlarında emgi yaparak beslenirler. Bitki özsuyunu emerler. Çok genç ve küçük yapraklarda öncelikle damarlar etrafında yaprak dokularında büzgüler meydana getirerek küçük yaprakları çanak biçiminde çukurlaştırır. Daha sonra yaprak yumuşaklığını kaybeder ve alt yüzündeki damarlarda önce beyaz daha sonra kırmızı kahverengi renk alır. Zaman ilerledikçe bu yaprakların kenarlarında çepeçevre renk açılması görülür. Zamanla bu renk açılması içe doğru ilerleyip yerini sararmaya bırakır. Daha sonra yaprak kenarları kurur. Normal büyüklüğünü almış ve renkleri koyulaşmış olgun yaprakların kenarları üste doğru kıvrılarak boru şeklini alır. Üzerinde beslenen böcek yoğunluğuna bağlı olarak olgun yapraklarda da sararma ve kurumalar görülür.
Zararlı olduğu bitkiler:
● Asmadan başka konukçuları; sebzeler (bakla, bamya, biber, börülce, domates, fasülye, kabak, marul, maydanoz, patlıcan, patates, soya fasülyesi ve turp), meyve ağaçları (elma, turunçgil ve şeftali) ve tarla bitkileri (ayçiçeği, hayvan pancarı, hintyağı, mısır, pamuk, susam, şerbetçi otu, şekerpancarı ve yonca) ile kavun, karpuz, nane, söğüt ve tüysüz yapraklı yabancı otlardır.
Mücadele Yöntemleri:
Kültürel Önlemler:
●Salkım güvesinin birinci dölüne karşı ilaçlama yapılmayan yerlerde, asmada uç almanın nimflerin doğada ilk görülme tarihlerinde yapılması zararlı popülasyonunun azaltılması ve yararlıları koruma yönünden önemlidir. Ayrıca, zararlının kışlayabileceği bağ içindeki yabancı otlar temizlenmelidir.
Kimyasal Mücadele:
● Zararlının popülasyon yoğunluğu yaprak başına 5 bireye ulaştığında ilaçlama yapılması tavsiye edilir. İlaçların uygulanmasında asmanın yeşil aksamının tümünün ilaçlamasına özen gösterilmelidir.
Kimyasal Mücadelede Kullanılacak İlaçlar ve Dozları

BAĞDA HAZİRANBÖCEKLERİ
Haziran böceği (Polyphylla fullo )
İzmir haziranböceği (P. turkmenoglui)
Resim
Tanımı ve Yaşayışı:
●Erginlerde vücut uzunluğu 28-40 mm olup, erkeklerinde yelpaze şeklinde anten bulunur.Vücut rengi kırmızımsı kahverengi zemin üzerine küçük odacıklar halinde ve çok sık beyaz pulcuklarla tamamen kaplıdır. Larva manas tipinde, “C” harfine benzer ve bitki kökleriyle beslenir. Erginler, haziran-temmuz aylarında güneş battıktan sonra uçuşurlar ve ışığa gelme eğilimleri vardır. Genellikle, 2-2.5 yılda bir döl verirler.
Zarar Şekli:
●Haziran böceği larvası, asmanın köklerinde beslenir. Özellikle kumsal alanlara tesis edilmiş bağlarda asmanın toprak altı kısımlarını kemirmek suretiyle zarar yaparlar. Zarar gören asmalar zamanla kurur. Özellikle genç bağlarda zararı çok fazla olmaktadır.
Zararlı Olduğu Bitkiler:
●Polifag zararlılardır. Asmadan başka tek ve çok yıllık diğer bitkilerde de zarar yapmaktadırlar.
Mücadele Yöntemleri:
Kültürel Önlemler:
●Haziranböceği ile bulaşık bağ alanları otlu bırakmamalı, larvaların hareketli olduğu ilkbahar ve yaz aylarında toprak işlemesi yapılarak, larva ve yumurtaların ölmesi sağlanmalıdır.
Kimyasal Mücadele:
●Haziran böceklerinin bulaşık olduğu alanlarda kimyasal mücadele koruyucu nitelikte olduğundan, ilaçlama şubat ve mart ayında fidan dikimi ile beraber yapılmalıdır. Mevcut bağlarda uygulama ise, larvaların toprak yüzüne en yakın olduğu ilkbahar veya erken sonbahar aylarında yapılmalıdır.
●İlaçlamada yüzey ilaçlaması yerine nokta ilaçlaması uygulanmalıdır. Bunun için her dikim çukuru 1 m² olarak kabul edilmeli ve ilaçların 1 m2’ ye isabet eden miktarı 5 litre su içinde verilmelidir. Hazırlanan ilaçlı su her dikim çukurunun dibine biraz toprak atıldıktan sonra ortasına ve özellikle çubuğun dik duran kısmına kademeli
olarak kova ile verilmelidir. Zarar, önceden dikilen asmanın dibinde ise, dikim çukuruna açılacak dört delikten ilaçlı su asma köküne verilmelidir.
●Granül ilaçlarda asma başına verilen doz, bir miktar toprak ile karıştırılarak dikim çukuruna kademeli olarak serpilir ve toprak kapatılır. Daha sonra süzgeçli kova ile yeterli miktarda sulanır.
Kimyasal Mücadelede Kullanılacak İlaçlar ve Dozları
Resim

BAĞ SALKIM MAYMUNCUĞU (Strophomorphus ctenotus)
Resim
Tanımı, ve Yaşayışı:
●Erginleri, 6-8 mm boyunda olup, vücutlarının üzeri kahverenginin değişik tonlarında hafif lekelidir. Ağız parçası hortum şeklindedir. Bunlar uçamazlar, rahatsız edildiklerinde ise kendilerini toprağa atarak hareketsiz kalıp ölü taklidi yaparlar. Larvalar, “C” şeklinde tombul yapılıdır. İlk erginler ilkbaharda görülür. Gündüzleri toprakta, asmanın gövdesinde, kabuk altlarında, yarık ve çatlaklarda gizlenir, geceleri aktiftirler. Erginler asmalara tırmanarak taze yaprak, filiz, çiçek tomurcuğu ve salkımlarla beslenirler. Yılda 1 döl verir.
Zarar Şekli:
●Erginler taze yaprakları, filizleri, salkımda kısmen açılmak üzere olan çiçek tomurcuklarını, yeni tutmuş veya saçma tanesi iriliğine erişmiş taneleri ve tane saplarını yemek suretiyle zararlı olur. Salkımlar, zarar sonucu seyrek taneli olur. Zararlı, yapraklarda damar aralarını, sadece yaprak damarları kalacak ve dantel görünümlü olacak şekilde yerler. Bazen de yaprak sapında beslenerek, yaprağın tamamen kurumasına neden olurlar.
Zararlı Olduğu Bitkiler:
●Ülkemizde asmada saptanmıştır.
Mücadele Yöntemleri:
Kültürel Önlemler:
●Zararlının görüldüğü bağlarda asmaların gövde ve kalın dalları üzerinde gelişigüzel çıkan obur sürgünler, tanelerin bezelye büyüklüğüne yaklaştığı döneme kadar koparılmamalıdır. Yaprak seyreltme işlemi, bu fenolojik döneme kadar yapılmamalıdır.
Mekanik Mücadele:
●Asmanın kalın dallarına çepeçevre yapışkan macun sürülerek, erginler yakalanır. Bulaşık olduğu bilinen asmaların gövde kabuklar sıyrılır. Ayrıca, iki ucu açık 30 cm uzunluğunda kargılar hazırlanır. Bir ucu asmanın kök boğazından 5-10 cm uzaklıkta ve 1/3 ü toprağın içinde kalacak şekilde saplanır. Kalan kısmı ise, asma gövdesine dayanır ve her gün öğle saatlerinde kargılar sökülerek, yakalanan erginler öldürülür. Ayrıca Bağ maymuncukları konusunda belirtildiği gibi asma gövdelerine silikonize elyaf uygulaması yapılmalıdır.
Kimyasal Mücadele:
●Maymuncukların bulunduğu bağlar çiçek tomurcuklarının ayrıldığı dönemden, tanelerin bezelye büyüklüğüne geldiği döneme kadar izlenir. Özellikle bir yıl önce zararlının görüldüğü bağlarda haftada iki kez yapılan gözlemlerde, bağın dört köşesinden ve orta kısmından olmak üzere beş yerinden 5 asma seçilerek taze yaprak ve salkımlarda zarar belirtileri ile asma gövdelerinde kabuk altlarında, kökboğazı yakınındaki ergin aranır. Toplam 25 asmadan birinde zararlı veya zarar belirtisi tespit edildiğinde mücadeleye
başlanır. Bir kez ilaçlama yeterlidir.
Kimyasal Mücadelede Kullanılacak İlaçlar ve Dozları
Resim

BAĞ ÇADIRTIRTILI (Arctia villica)
Resim
Tanımı ve Yaşayışı:
●Üst kanatları parlak kara zemin üzerine beyaz lekeli, alt kanatları sarı zemin üzerine kara lekeli bir kelebektir. Larvalar bol sayıda uzun koyu renkli kıllarla kaplıdır. İlkbaharda kışlaklardan çıkan tırtıllar yabancı otlardan bağlara geçerek asmaların göz, sürgün ve yapraklarını yiyerek beslenirler. Erginlerin haziran-temmuz aylarında uçuştukları görülür. Yılda bir döl verir.
Zarar Şekli:
●Bağ çadırtırtılı’nın larvaları asmaların göz, sürgün ve yapraklarını yemek suretiyle zarar yapar. Yıldan yıla zarar oranı değişebilir. Popülasyonlarının yüksek olduğu zamanlarda bağlarda önemli ekonomik kayıplara neden olabilirler.
Zararlı Olduğu Bitkiler:
●Asma, şekerpancarı ve çeşitli yabancı otlarda zarar yapmaktadır.
Mücadele Yöntemleri:
Mekanik Mücadele:
●Larvalar ağları terk etmeden önce bağın içindeki yabancı otlarda bulunan ağlar toplanarak uzaklaştırılmalıdır. Bağın içindeki yabancı otların kontrolü zararlı popülasyonunun düşürülmesi bakımından yarar sağlar.
Kimyasal Mücadele:
●Mekanik mücadele uygulamaları başarı sağlandığından, bu zararlıya karşı genellikle kimyasal mücadele önerilmez.

ASMA AĞUSTOSBÖCEĞİ (Klapperichicen (=Chloropsalta) viridissima)
Resim
Asma ağustosböceği ergini
Tanımı ve Yaşayışı:
●Erginleri açık yeşil renkli olup, boyları ortalama 34-35 mm’dir. Yaz ayları boyunca bağlarda erkeklerin sürekli ses çıkarmaları ve yanlarına yaklaşıldığında hemen uçmalarıyla kolayca tanınırlar. Ergin çıkışları haziran sonlarında başlar, temmuz ortalarında en fazlaya ulaşır, ağustos başlarında sona erer. Zararlının nimfleri, asma kökleriyle beslenir. Nimfler gelişmesini 5 yılda tamamlar ve bu süre içinde toprak altında kalırlar. Beş yılda 1 döl verir.
Zarar Şekli:
● Dişilerin yumurta bırakmak için ovipozitörleriyle bir yıllık sürgünlere açmış olduğu delikler, sürgünlerin büyümesiyle genişler ve 5-6 cm uzunluğunda çatlaklar oluşur. Fakat bu çatlaklar sürgünlerin kurumasına neden olmaz. Asma ağustosböceği’nin esas zararını nimfler yapar. Bunlar asma köklerinin öz suyunu emmek suretiyle sürgünlerin zayıflayıp bodur kalmasına, boğum aralarının kısalmasına, yaprakların küçülmesine ve sararıp dökülmesine neden olur. Asmanın kökleri emgi nedeniyle siyahlaşıp çürür. Sonuç olarak asma çalılaşır ve zamanla ölür.
Zararlı Olduğu Bitkiler:
●Monofag bir zararlı olup, tek konukçusu asmadır.
Mücadele Yöntemleri:
Kültürel Önlemler:
●Asma köklerinin özsuyunu emmek suretiyle asmayı zayıflatıp verimi düşürdüğü için, öncelikle bağların bakımını (budama, gübreleme, toprak işleme vb.) iyi yaparak, kuvvetli bulundurmak gerekir. Bunun için bağlar bilinçli olarak gübrelenmeli ve toprak işlemesi zamanında yapılmalıdır.
Mekanik Mücadele:
●Asma sürgünlerinde yumurta bırakılmış yara izleri gözle kolaylıkla görülebilir. Yumurtaların açılmasından önce, bu yara yerlerinin altından dalların kesilmesi suretiyle bir mekanik mücadele uygulanmalıdır. Bunun için bağda tesadüfen seçilen asmalardan alınan 100 adet yumurta bırakılmış dalda, yumurta rengi incelenir. Eğer %50’den fazla dalda yumurtalar pembe renk almışsa dal kesme işlemine geçilir. Kesilen dallar güneş altında en az 24 saat bırakılır ve suyu çekilen dallardaki yumurtaların ölmesi sağlanır. Dal kesme işlemine genellikle ağustosta başlanır ve 12-13 gün içinde bitirilir.
●Ayrıca, sabahın erken saatinde uyuşuk halde bulunan erginlerin elle toplanması da yararlıdır. Bu da haziranın son haftasından başlayıp temmuz sonuna kadar devam eder. Asma ağustosböceği nimflerinin gelişmelerini 5 yılda tamamladıkları göz önünde bulundurularak, bu zararlı ile bulaşık bir bölgede yapılacak mücadelenin üst üste en az 5 yıl devam etmesi gerekir.
Kimyasal Mücadele:
●Bu zararlıya karşı kimyasal mücadele önerilmemektedir.

BAĞ GÖZKURDU (Theresimima ampelophaga)

Bağ gözkurdu ergini
Resim
Bağ gözkurdu zararı
Tanımı ve Yaşayışı:
●Bağ gözkurdu kelebeklerinin kanatları siyahımsı duman renginde olup, lacivert pırıltılıdır. Vücut metalik yeşil renktedir. Larva bol tüylü, sırtı esmer, abdomenin ventrali kirli sarı renkli olup, vücudun üstünde iki, yanlarında iki olmak üzere toplam 4 adet çizgi vardır. Larvalar önce gözlerde, daha sonra da genç yapraklarda beslenirler. Beslenme akşamüstü başlar, ertesi günü sabaha kadar devam eder. İlk kelebekler haziran – temmuz ayları arasında görülür. Zararlı yılda 1-1.5 döl vermektedir.
Zarar Şekli:
●Larvalar ilkbaharda gözlerin içini yiyerek ölümüne neden olur. Zarar gören bağa uzaktan bakıldığında don vurmuş gibi görülür. İkinci döl larvaları ise, yaprakların alt yüzünde beslenerek damar aralarını zar şeklinde bırakır. Ancak gözlerdeki zararı yapraktaki zararından daha önemlidir. Gözler uyanırken bir asmada 3-4 larva bulunduğunda %40-50, 10-12 larva bulunduğunda %100 zarar yapabilir. Bir asmada 1-2 adet larvanın bulunması halinde dahi ürün kaybına neden olur.
Zararlı Olduğu Bitkiler:
●Bağ gözkurdu, monofag bir zararlıdır. Kültür asmaları ve yabani asmalarda zarar yapar.
Mücadele Yöntemleri:
Kültürel Önlemler:
●Bağ gözkurdu kışı larva halinde asmaların kabukları altında geçirdiğinden, kavlayan kabuklar soyulmalı, budama artıkları bağ kenarında bırakılmamalıdır. Bağın içinde ve çevresinde larvaların kışlayabileceği barınak yerleri ortadan kaldırılmalıdır.
Kimyasal Mücadele
●Bir yıl önceden Bağ gözkurdu ile bulaşık olduğu bilinen bağlarda gözler uyanırken yapılan sayım sonucuna göre, 100 gözden 5’inde zararlı veya zarar belirtisi saptandığında kimyasal mücadele önerilir.

BAĞ ÜVEZİ (Arboridia (=Erythroneura) adanae)
Resim
Tanımı ve Yaşayışı:
●Erginler 2.7-3.0 mm uzunluğunda, sarımsı açık kahverengi desenlidir. Nimfler, sarı renklidir. Bunlar sıçrayarak kısa mesafelere uçarlar. İlkbaharda çıkan erginler asmaların yapraklarında beslenmeye başlarlar. İklime bağlı olarak bir dölünü 18-35 günde tamamlar ve yılda 2-3 döl vermektedir.
Zarar Şekli:
●Bağ üvezi ergin ve nimfleri, yaprakların alt yüzlerinde bitki özsuyunu emerek beslenirler. Yaprakların sokulup emilen yerlerinde önceleri soluk renkli lekeler meydana gelir, sonra buraları kahverengine dönüşür ve kurur. Eğer zararlı yoğunluğu yüksek ve yapraklarda zarar fazla ise emilen yapraklardaki lekeler genişler, zarar gören yapraklar dökülür. Yapraklarının çoğu dökülen asmalardaki salkımlar cılızlaşır, taneler güneş yakmasına maruz kalır. Çubuklar kışa zayıf girdiğinden ilkbaharda asmalardaki gelişme zayıf olur ve taneler iyi gelişemez.
Zararlı Olduğu Bitkiler:
●Monofag bir zararlıdır. Asmadan başka konukçusu saptanmamıştır.
Mücadele Yöntemleri:
Kültürel önlemler:
●Bağda budama artıklarının temizlenmesi, toprağın işlenmesiyle kışlayan erginlerin çoğu yok edilmiş olur.
Kimyasal mücadele:
●Asmalarda ilk yapraklanmalar görüldükten sonra bağlar kontrol edilmeli, yaprakların özellikle alt yüzleri kontrol edilerek Bağ üvezi erginleri aranmalıdır. 25 dekarlık alan için, bu alanı temsil edecek 10 asma seçilir. Her asmanın dört yönünden ve özellikle iç kısımlarından rastgele 10 yaprak alınarak toplam 250 yaprak incelenir. Sonuçta bir yaprağa 1. dölde ortalama 3-5, 2. dölde 5 veya daha çok sayıda nimf ve ergin sayılması halinde kimyasal mücadele önerilir.
Kimyasal Mücadelede Kullanılacak İlaçlar ve Dozları
Resim

DÜRMECE ( BAĞ PİRALİ) (Sparganothis pilleriana)
Resim
Dürmece ergini
Resim
Dürmece zararı
Tanımı ve Yaşayışı:
● Kelebeklerin kanatları dinlenme halinde iken, bir çatı gibi vücudu örtmektedir. Erkeklerin hepsinde, dişilerin bazılarında ön kanatların fon rengi sarı bejdir. Üzerleri
yaldızlı, esmer kırmızımsı veya tunç renkli üç şeritle süslenmiştir. Larvaların rengi alınan besine göre kirli griden yeşile kadar değişir. İlkbaharda gözlerin patlamasıyla birlikte
uyanan gözlerde beslenirler. Yaprakları dürerek, birkaçını veya çiçek salkımlarını bir araya getirerek zarar verirler. Yılda 1 döl verir.
Zarar Şekli:
●Açılan gözlere gelen larvalar, gözleri kemirerek ve delerek gelişmelerini engeller. Yaprak ve sürgünlerin oluşmasıyla, onları kıvırarak, salgıladıkları iplikçiklerle birbirlerine yapıştırır, yaprakları zarf şeklinde dürerek içinde beslenirler. Bu nedenle bu zararlıya "Dürmece" adı verilmektedir. Çiçek salkımlarındaki zararları dolayısıyla seyrek meyveli salkımların oluşmasına neden olurlar. Çok bulaşık asmalarda korukları delerek, galeri açarak zarar verirler.
Zararlı Olduğu Bitkiler:
●Başlıca konukçusu asmadır. Bundan başka tarla sarmaşığı, bakla, gül, kiraz ve erik diğer konukçularıdır.
Mücadele Yöntemleri:
Kültürel Önlemler:
●Zararı saptanan bağlarda kış sonu temizliği, larvaların kışladığı kurumuş yaprakları yok etmek zorunludur. Ayrıca konukçusu olan diğer bitkiler de bağın içinde ve kenarında bulundurulmamalıdır.
Kimyasal Mücadele:
●İlaçlamalar ilkbaharda larvaların kışlaktan çıkıp uyanan gözlere geldiği tarih esas alınarak yapılmalıdır. İlaçlamalar, ilkbaharda larvaların kışlaktan çıkıp uyanan asma gözlerine ilk geldiği tarihten itibaren 10 ve 30 gün yapılmalıdır.
Kimyasal Mücadelede Kullanılacak İlaçlar ve Dozları
Resim

ASMA GÖVDE ÇUKURLAŞMASI VİRÜS HASTALIĞI (RUGOSE WOOD COMPLEX)
Resim
Hastalıklı asma
Hastalık belirtisi:
Hastalığın etmeni bir virüstür.
Üretim materyalleri ile taşınır.
Xiphinema index nematodu ile taşınır.
Bitkide gelişme yavaşlar, gözler geç uyanır ve sürgünler zayıflar.
Asmanın gövdesinde kabuk altında uzunlamasına çukurcular oluşur.
Bitkide şiddetli bir bodurluk görülür.
Bitkinin yaprakları ve salkımları küçüktür.
Hastalığın görüldüğü bitkiler:
Virüsün konukçusu asmadır.
Mücadelesi:
Kültürel Tedbirler:
Virüsten ari anaç ve üretim materyali kullanılmalı.
Bağ alanlarındaki hastalıklı asmalar sökülmelidir.
Yeni bağ alanlarının X.index ile bulaşması engellenmelidir.

ASMA YAPRAK KIVIRCIKLIĞI VİRÜS HASTALIĞI (GRAPVEİN LEAF ROLL VIRUSÜ)
Resim
Hastalık belirtisi:
Hastalığın etmeni asma A virüs dür.
Unlu bitler ile taşınır.
Aşı kalemi ve bulaşık anaçlarla yayılır.
Hastalıklı asmalarda gelişme geriliği ve bodurluk görülür.
Yapraklarda içe doğru kıvrılır, yaprak ayası kırmızımsı ve sarımsı renk alır.
Yaz başında alt yaprakların damar aralarında kırmızımsı renk görülmeye başlar.
Yazın sonuna doğru bu kızarma yaprak ayasını kaplar sadece damarlar yeşil kalır.
Meyve salkımları çok kısa kalır ve olgunlaşma gecikir.
Meyve rengi yeşil ve soluk olur.
Bitkinin iletim demetleri ve yaprak dokularında kahverengileşme olur.
Meyvede şeker oranı düşer ve %70’lere varan ürün kaybı olur.
Hastalığın görüldüğü bitkiler:
Asma bu virüsün konukçusudur.
Mücadelesi:
Kültürel Önlemler:
Aşı kalemi ve üretim materyalleri sağlam asmalardan alınmalıdır.
Virüsten ari asmalar kullanılmalıdır.
Hastalıklı anaç ve asmalar derhal sökülmelidir.
Kimyasal Mücadelesi:
Virüsün vektörü olan unlubitler ile mücadele edilmelidir.

ASMA YELPAZE YAPRAK VİRÜSÜ (GRAPVEİN FANLEAF VIRUS)
Resim
Hastalık belirtisi:
Bu hastalığa neden olan bir den fazla nepovirüs grubudur.
Bu virüsler Xiphinema spp. Ve Longidorus türleri ile taşınmaktadır.
Yaprak damarları anormal şekilde dağılarak yaprağa yelpaze şekli verir.
Yeni hastalıklarda halka ve çizgi şeklinde lekeler görülmektedir.
Yapraklarda yeşil ve sarı mozaikler görülür.
Yapraklarda değişik derecelerde şekil bozuklukları görülür.
Yaprak saplarında yassılaşma görülür.
Sürgünlerin boğum aralarında düzensizlik ve kısalma olur.
Asmada çalılaşma görülür.
Sürgünlerde yassılaşma, zigzag oluşumu ve çatallaşma görülür.
Virüsün asmada gövde çukurlaşması yapan ırkları da vardır.
Aşı noktasında kalem – anaç uyuşmazlığına benzer belirtiler oluşur.
Salkımlarda dane silmesi ve irili ufaklı dane oluşumu görülür.
Hastalığın görüldüğü bitkiler:
Virüsün konukçusu asmadır.
Mücadelesi:
Kültürel Önlemler:
Yeni bağlar nematodsuz alanlarda kurulmalıdır.
Kullanılan üretim materyalleri virüsten ari olmalıdır.
Kullanılan omcalar sertifikalı ve virüsten ari olmalıdır.

 

Bağ Hastalık ve Zararlılarında Ruhsatlı Bitki Koruma Ürünlerinin Ticari İsim Listesi
ResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResim
Rusya’ya ihracat edilecek ürünlerde
kullanılmamalı
 AB’ye ihracat edilecek ürünlerde kullanılmamalı
AB ve Rusya’ya ihracat edilecek ürünlerde kullanılmamalı
Rusya Maksimum Kalıntı Limiti çok düşük, dikkatli kullanılmalı

Continue Reading

Trend Konular