Connect with us

Organik Tarım

Organik ürünlerin Üretim Teknolojisi

Published

on

Organik ürünlerin Üretim Teknolojisi

O ORGANİK GIDALAR:

Gıda etiketleme üretici ve gıda satıcı bir yandan, ve diğer müşteri ve tüketici arasındaki iletişim birincil yoludur. Genel önerilere ek olarak. Food kodeks komitesi etiketleme da yaygın tüketiciye net bilgi sağlamak amacıyla piyasada bulunan bazı iddiaları için rehberlik sağlar.

Gıda etiketleme kodeks komitesi ben organik ticaretin kolaylaştırılması ve yanıltıcı iddiaları önlenmesi amacıyla üretilen gıda büyüyen üretim ve uluslararası ticaret açısından organik olarak üretilen gıda üretim, işleme, etiketleme ve pazarlama için kurallar geliştirilmiştir. Kılavuz olan uluslararası düzeyde organik ürünler için gereksinimleri uyumu kolaylaştırmak amaçlanmaktadır, ve ayrıca bu alandaki ulusal düzenlemeler kurmak isteyen hükümetlere yardım sağlayabilir.

Kurallar açıklayan bölümler şunlardır açıklama ve tanımları, etiketleme ve kuralları (geçiş / dönüşüm ürünler dahil) iddiaları, organik üretim kavramı ve metnin kapsamını. Ve ithalat kontrolü, üretim ve organik üretim, denetim ve sertifikasyon sistemlerinin izin maddeler için kriterleri dahil olmak üzere hazırlanması,.

Kodeks alimentatius komisyon ona organik olarak üretilen gıdaların üretim, işleme, etiketleme ve pazarlama 23 için kurallar kabul rd , 24 kabul edilmiştir canlı stok ve hayvancılık ürünleri için hükümleri hariç, 1999 yılında oturum th 2001 yılında oturumda .

Kodeks alimentrius komisyon revize bölümü 5 benimsemiştir. Maddelerin listelerini geliştirilmesi için maddeler ve kriterler dahil için gereksinimler.

 

Üretim, işleme İÇİN REHBER

ETİKETLEME VE organik olarak markting

PRODUVED GIDALAR

1.. Bu kurallar üretimini desteklemek gereksinimleri için kabul yaklaşım sağlamak amacıyla hazırlanmıştır ve için etiketleme ve iddiaları, organik olarak üretilen gıdalar.

2. Bu ilkelerin amaçları şunlardır:

  1. pazar yeri ve asılsız iddiaları ürün aldatma ve dolandırıcılığa karşı tüketicileri korumak için;
  2. organik olarak diğer tarımsal ürünlerin gerçeğe aykırı beyanda karşı organik ürünlerin üreticilerini korumak için;
  3. üretim, hazırlama, depolama, taşıma ve pazarlama tüm aşamaları denetimine tabi olmasını sağlamak ve bu kurallara uymak;
  4. üretim sertifikasyonu için hükümler uyumlaştırmak için, tanımlama ve etiketleme organik ürünlerle büyüdü;
  5. için uluslararası kurallar sağlamak için ithalatın amaçlı için eşdeğer olarak ulusal sistemlerin tanınmasını kolaylaştırmak amacıyla tanıma sistemlerini kolaylaştırmak amacıyla organik gıda kontrol sistemleri ve
  6. Yerel ve katkıda bulunmak için her ilçede organik tarım sistemlerini korumak ve geliştirmek için küresel korunması.

3. Bu kurallar bu aşamada üretim ve pazarlama standartları, kontrol düzenlemelerine ve etiketleme gereklilikleri açısından organik ürünler için gereksinimleri resmi uluslararası uyum içine bir ilk adım altındadır. Bu alanda bu tür şartların geliştirilmesi ve bunların uygulanması ile deneyimi hala çok sınırlıdır. Ayrıca, organik üretim metoduna tüketici algısı, içinde olabilir bazı ayrıntılı ama önemli hüküm, dünyada bölgeden bölgeye farklılık gösterir. Bu nedenle şu bu aşamada kabul edilmektedir:

  1. kurallar ulusal rejimleri, üretimini düzenleyen işaretleme ve organik gıdaların etiketlenmesi geliştirmek için ülkelere destek yararlı bir araçtır;
  2. ilkeleri dikkate teknik ilerlemeyi ve bunların uygulanması ile deneyimi almak için düzenli alet ve güncelleştirilmesi gerekiyor;
  3. kurallar tüketici itibarını korumak ve hileli uygulamaları önlemek için daha fazla kısıtlayıcı arraignments ve üye ülkeler tarafından daha ayrıntılı kuralların uygulanmasını engellemez, ve ürünler için bu kuralları uygulamak içinbu tür daha kısıtlayıcı hükümlerine denklik temelinde diğer ülkelerden .

4. Bu çiftlikte organik üretim ilkeleri yola kurallar, hazırlama, depolama, taşıma, etiketleme ve pazarlama aşamaları, ve sağlayan ve kabul izin toprak gübreleme ve havalandırma, bitki hastalık ve zararlı kontrolü için giriş ve gıda göstergesi katkı ve işlem yardımcıları. Etiketleme amaçlı, organik üretim yöntemleri kullanılmış olduğunu çıkarım terimlerin kullanımı gözetiminde operatörlerinden elde edilen ürünler ile sınırlıdır bir belgelendirme kuruluşu veya otoritesi.

5. Organik tarım ve geniş spektrumlu arasında yer alıyor metodolojileri çevrenin destekleyici. Organik üretim sistemleri üretim sistemlerinin belirli ve kesin standartlara dayalı spesifik ve kesin standers üzerinde üsleri olan optimum tarımsal ekosistemlere hedefleyeceklerdir üretimi ekolojik ve ekonomik olarak sürdürülebilir, sosyal olarak. Bu tür "biyolojik" ve "ekolojik" gibi terimler daha net organik sistemi tanımlamak için bir çaba lsed da ben vardır. Organik olarak üretilen gıdalar için gerekenler bu üretim faaliyetlerinde diğer tarım ürünleri için bu içsel tanımlanması ve etiketleme parçası, ve bu tür ürünler için iddia oluşturabildiği farklıdır.

6. "Organik" organik üretim standartlarına uygun olarak üretilmiş ve usulüne uygun olarak teşkil belgelendirme kuruluşu veya yetkilisi tarafından onaylanmış ürünleri gösterir bir etiketleme terimdir. Organik tarım dış girdilerin kullanımını en aza indirerek dayanmaktadır. Sentetik gübre ve pestisit kullanımı kaçınarak. Organik tarım uygulamaları nedeniyle genel çevre için, ürün artıklarının tamamen ücretsiz olduğundan emin olamaz kirliliği. Ancak, yöntemler tomininmize kullanılır kirliliğihava, su ve toprak organik gıda işleyicileri. İşlemciler ve perakendeciler organik tarım ürünleri bütünlüğünü korumak için standartlara uygun. Organik tarımın ana hedefi sağlığını ve verimliliğini optimize etmek hayvanlar ve insanlar, bitkiler, toprak yaşamın birbirine bağlı topluluklar.

7. Organik tarım teşvik ve tarımsal ekosistem geliştiren bütünsel bir üretim yönetim sistemi biyolojik çeşitlilik, biyolojik çevrimleri ve toprak biyolojik aktivite de dahil olmak üzere sağlık. Bu bölgesel koşullar yerel olarak adapte sistemleri gerektirir dikkate alarak, tarım dışı girdilerin kullanımı tercih yönetimi uygulamalarının kullanımını vurgulamaktadır. Bu kullanılarak gerçekleştirilir yerlerde, mümkünse kültür, biyolojik ve mekanik yöntemler, sistem içinde herhangi bir işlevi yerine getirmek için, sentetik malzemeler kullanılarak karşı. Organik bir üretim sistemi için tasarlanmıştır:

a) bütün sistem içindeki biyolojik çeşitliliği arttırmak;

b) toprak biyolojik aktivitesini artırmak;

c) Uzun vadede toprak verimliliğini korumak;

d) böylece yenilenebilir olmayan kaynakların minimize, toprak besin dönmek için bitkisel ve hayvansal kökenli atıkları Geri Dönüşüm;

e) yerel olarak organize tarım yenilenebilir kaynakların güvenin sistemleri;

f) toprak, su ve havanın sağlıklı kullanımını teşvik yanı sıra tarımsal uygulamalardan kaynaklanabilecek bunlarla kirliliğinin tüm şekillerine en aza indirmek;

g) carful üzerinde durularak tarım ürünlerini Kolu sipariş işleme yöntemleri korumak için organik bütünlüğünü her aşamada ve ürünlerin hayati eşitlikler;

h) bir dönüşüm dönemi boyunca varolan herhangi bir çiftlikte kurulan ol, the.. / uygun uzunlukta olan bu tür arazi tarih ve bitkileri tipine ve üretilecek hayvancılık gibi site-spesifik faktörler tarafından belirlenir.

8. Tüketici ve üretici arasında yakın temas kavramı uzun uygulama kurulmuştur. Büyükşehir piyasa talebi, üretim artan ekonomik çıkarları ve Üretici ve tüketici arasındaki mesafe artan dış denetim ve belgelendirme prosedürleri giriş kamçıladı.

9. sertifikasyon ayrılmaz bir bileşeni organik yönetim sisteminin denetim olduğunu. Operatör belgelendirme prosedürleri, esas olan muayene kuruluşu ile işbirliği içinde operatör tarafından hazırlanan tarımsal işletmenin bir yıllık açıklaması .Benzer şekilde, işlem düzeyinde standartları da işleme işlemleri ve bitki koşullarının kontrol ve kontrol edilebilir, karşı geliştirilmektedir. Denetim süreci belgelendirme kuruluşu veya yetkilisi tarafından üstlenilen durumlarda, açık ayrılması olmalıdır muayene ve belgelendirme işlevi. Kendi bütünlüğü belgelendirme kuruluşları veya operatör işlemleri, operatörlerin c sertifika ile ilgili ekonomik çıkarlarının bağımsız olmalıdır tasdik makamları korumak için.

10. Apart pazarlanan tarımsal emtia küçük bir kısmı doğrudan, çiftlik tüketicilerin oluşturan en ürünleri ve kurulan ticari kanallardan tüketicilere kendi yolunu bulmak. Aldatıcı uygulamalar en aza indirmek için pazar yeri, özel önlemler, bu nedenle, bir nihai ürün daha bir süreç, sabrının düzenlenmesi, ilgili tüm tarafların sorumlu eylem gerektirir, bu ticaret ve işleme kurumsal etkin denetlenecek sağlamak için / gereklidir.

11.ITHALAT gereksinimleri eşdeğerliliği ve şeffaflık ilkelerine dayalı olmalıdır gıda ithalat ve için ilkeler ortaya konan ihracat denetim ve 'belgelendirme yılında, / organik ürünlerin ithalatını kabul, ülkeler genellikle muayene ve belgelendirme prosedürleri değerlendirmek ve olur standartlar ihracatçı ülkede uygulanan.

12. Organik üretim sistemleri gelişmeye devam ettiğini ve organik ilke ve standers geliştirilmeye devam edeceğini Rrecognizing bu kurallar altında, gıda etiketleme (CCFI) üzerine kodeks komitesi düzenli-olarak bu yönergeleri gözden geçirecektir. CCFI Bu yorumla taklit eder CCFI teklifte bulunmaya üye hükümetler ve uluslararası kuruluşlar davet ederek süreci öncesinde her CCFI toplantıdan bu kurallara değişikliklerle ilgili.

 

 

Organik Tarım

Balkonda ve saksıda püf nokta, kiraz domates yetiştiriciliği

Published

on

Merhaba bostan severler,

Bu yazımda sizlere saksıda domates nasıl yetiştirilir ve püf noktaları nelerdir bunlardan bahsedeceğim.

Öncelikle domates tohumlarını nereden ne nasıl temin edebilirsiniz.

Domates tohumlarını hazır paket almaktansa bildiğiniz Anadolu domatesinin çekirdeklerini bir peçete veya kağıt havluya sarıp kurumasını bekleyin. Çünkü en güzel tohumların ekim ayı mart ortasıdır.Anadolu domatesinden kastım hem organik hemde GDO suz domates olması yetiştireceğiniz domatesin verimliliği açısından önemlidir.Saf temiz bir ırk domates olursa daha faydalıdır.Tabiki isteyen çeri veya orjinal adıyla cherry de yatiştirebilir.

Tohumlarınızı kağıt havlu veya peçeteye sarıp kuruttuktan sonra ekmek istediğiniz zaman tohumları direk alabilirsiniz. Etrafında kurumuş peçete artıkları fazla bir sorun oluşturmaz.

Öncelikle tohumları çimlendirebileceğiniz  bir kap ayarlamanız gerekmekte. Bu nasıl olur, isterseniz büyük marketlerde bunları için küçük kuyucuklardan oluşan hazır olanları var. Bana göre fazla masraf yapmaya gerek yok. Bakkaldan elinizdeki tohum adedi kadar plastik veya köpük bardak alabilirsiniz. Daha ucuz.

Her bardağın altına kalın yorgan iğnesi ile 2-3 adet delik açıyoruz.

Daha sonra kaliteli bir torf yani orman toprağını elinizdeki plastik bardakların yarısını biraz geçene kadar dolduruyoruz.

Önceden hazırladığınız tohumları her bardağa bir adet gelecek şekilde toprağın üstüne bırakıyoruz. Daha sonra üzerine 1 cm yi geçmeyecek şekilde toprak daha döküyoruz.

Tohum ekme yöntemini daha farklı da yapabilirsiniz. Her bardağın 3/4 üne kadar toprak doldurup, parmağınızla 1 cm derinliğinde çukur açıp tohumu içine de atabilirsiniz. Buradaki amaç tohum çimlenmeyebaşladığında toprağın üstüne çıkamayacak kadar ne derinde olsun , nede çok yukarılarda olsun. 1 cm iyi bir tohum ekme mesafesidir.

Bu işlemlerden sonra tohumlar üste çıkmayacak şekilde bardaklarınızın üzerinden su döküyoruz ve karanlık bir ortamda tohumlarımızın çimlenmesini bekliyoruz. Aslında karanlıkta kalmasa da olur. Ben gün ışığında çok fazla tohum çinlendirdim.

Saksıda Domates

Saksıda Domates

Tohumlar ortalama bir hafta içerisinde çimlenmeye başlar ve 10. günün sonuna doğru hemen hemen her tohum çimlenmiş olur.

Bu zamanlar tohumun cinsine, ortam sıcaklığına, nemine göre değişiklikler gösterebilir.

Tohumlar çimlenene kadar gün aşırı toprağın nemine bakıp azar azar sulama yapabilirsiniz.

Domates tohumları çimlendikten sonra yaklaşık 3-4 cm boy uzunluğuna erişmeleri 2-3 haftayı alır. Bu aşamadan sonra tohumların rüzgar, soğuk ve diğer dış etkenlere karşı daha dirençli olabilmesi için bulunduğu plastik bardaktan çok fazla köklerine zarar vermeden yerinden alıp daha geniş ve derin bir saksıya veya saksı işlevini görebilecek bir kaba dikiyoruz.

Burada önemli olan fideleri dikerken eğer imkanınız var ise her saksıya bir adet olmak üzere teker teker fideleri dikmektedir. ada büyük saksıya fidenin her bir yanından 15-20 cm en az mesafe ile diğer fideleri dikmektir.

Buradaki amaç domates diğer fide ile fazla yakında olmayı sevmez. Biraz boşluk bırakmanız, hatta tek başına ekmeniz domatesten alacağınız verimi üst noktalara taşır.

Domates fidelerinizi ektikten yaklaşık bir kaç ay sonra 20-25 cm boy uzunluğuna erişmeye başlarlar. Bu arada unutmadan domates sürekli olarak belirli zamanlarda sulanmayı sever ve mutlaka gölgede sulayın. Örneğin her sabah 7 de veya her akşam 7 gibi.

Önemli olan sulama zamanınızın aynı olması ve gölgede olması.

Domates fideleriniz ekimden yaklaşık 2 veya 3 ay içerisinde çiçek açmaya başlar. Bu kısım çok önemli. Domateslerinizi gün aşırı takip edin. Çiçek açmaya başlayacağı zaman mutlaka gübre vermelisiniz. Çünkü verimi en çok etkileyen faktörlerden birisidir.

Domates fidelerinize çiçek açmaya başladığından itibaren ve sonraları belirli aralıklarla gübre vermelisiniz.

Peki gübre nasıl olmalı ve nereden temin edebiliriz.Gübre ; genellikle otla beslenen hayvanların katı atıklarıdır.

Örneğin mal gübresi, koyun gübresi,tavuk,kuş gübresi gibi.

Ben en çok kullandığım yöntemden bahsetmek istiyorum.

Ben genellikle az olarak tavuk ve daha büyük kısmını da kuş gübresinden kullanıyorum.

Kanatlı hayvanların idrar atma gibi bir durumları olmadıkları için tüm atıklarını katı atık olarak atarlar ve bitkilerin ana besin kaynağı olan N Azot yönünden çok zengindirler. Azot ise bir protein artığıdır.

Gelelim bu kuş gübresi nereden temin edilir ve nasıl kullanılır;

Kuş gübresi varsa komşunuzun veya sizin bir muhabbet kuşu ondan, balkonunuza gelen ve köşelere dışkılarını bırakan güvercinlerden, kümesleri olup da tavuk besleyenlerden.

Bu saydıklarımın hepsinin gübresi olur ve çok işe yarar.Bu elde ettiğiniz gübrelerin kullanımı çok önemli.  Domates fidelerine verdiğiniz gübre miktarı fazla olursa hepsini yakabilirsiniz.

Onun için benim belirlediğim bir ölçü var. Yarım litrelik bir pet şişesinin içerisine 1 cm yüksekliğe ulaşana kadar kuş gübresi doldurun ve ağzına kadar su ile doldurun. Daha sonra gübreler iyice ıslanıp dağılana kadar çalkalayıp bir gün bekletin.

Ertesi gün suyun yeşil bir renk aldığını göreceksiniz. Bu suyu 2-3 günde bir domates  fidelerinizin toprağına çalkalayarak döküyorsunuz.

Bu işlemi domatesten verim aldığınız sürece yapabilirsiniz. Hiç bir sıkıntı olmaz.

Gübrelerin kullanımıyla ilgili diğer bir yöntemde , gübreleri biraz ezip çok az olacak şekilde toprağın üzerine bırakmak. Her sulamada azar azar o gübre toprağa işleyecektir.

Domates fidelerinize bu işlemleri uyguladıktan sonra, her salkımdan 4-5-6 adet domatesin çıktığını göreceksiniz.

Domateslerinizi el ile değilde bir makas ile dallarına zarar vermeden almanız domatesin strese girmemesini sağlayacaktır.

Umarım faydalı bir makale olmuştur.

Continue Reading

Organik Tarım

Anadolunun kaybolma tehlikesi altındaki tohumları kapınıza kadar getirdik

Published

on

Anadolunun kaybolma tehlikesi altındaki tohumlar kapınıza kadar getirdik

Anadolu’nun kaybolma tehlikesi altındaki binlerce yıllık atalık tohumları şimdi bahçenize, balkonunuza, tarlanıza, saksınıza kadar getirdik
Organik tohum demek, Ziraat Tv demek..

Continue Reading

Organik Tarım

Tohumdan tohuma yaşam döngüsü. Sonsuz bir yaşam

Published

on

Aslında her düşünce, her davranış birçok tohum içerir. Bu tohumların doğallıkları; taşırken, saklarken

Tohumu ve onun döngüsünü anladığımızda her şey değişecek bizim için! Dünyada yaşamın mucizevî dönüşümünü gözümüz ile görmemiz için tohumdan tohuma yaşam döngüsüne bakmak izleyebileceğimiz en kolay yol.

Bir tohum yaşamın sonsuzluğunu temsil eder. Onun ürettiği bir sürü meyve, bitki ve sayısız tohumun çoğu tükense, yenip yutulsa ve sadece bir adet sağlıklı tohum kalsa bu yeni bir yaşamı başlatmak için yeterlidir. Her tohum, kendisini her nesilde yenileyip çok değişken koşullara ayak uydurarak sürekliliğini sağlamak üzere sonsuz bir yaşamı temsil eder.

Aslında her düşünce, her davranış birçok tohum içerir. Bu tohumların doğallıkları; taşırken, saklarken, paylaşırken ve ekerken gösterilen özen, geleceğimizi belirler. Biz de bir tohum idik kısa bir süre önce… Tohuma can veren bütünü ve varlık şeklini sadece Azot, Potasyum Fosfat, mineraller ve hatta genler ile açıklamak, kontrol etmek hele hele geliştirmek, bizim yeti ve kapasitemizin çok üstündedir.

Bizim tohumlar için yapabileceğimiz en büyük iş; onlara sadakat göstermek, onları elimizde geleceğimizi tutuyor olmanın getirdiği sorumluluk ile saklamak, taşımak, paylaşmak, takas etmek ve sağlıklı toprakla, suyla tekrar tekrar buluşturmak olabilir ancak.

 

Continue Reading

Trend Konular