Connect with us

Organik Tarım

Orkanik tarım Avantajları ve Dezavantajları

Published

on

Orkanik tarım Avantajları ve Dezavantajları

 

Geleneksel / Modern Vs Organik Tarım

Organik ve konvansiyonel / Modern tarım iki farklı paradigmalar aitti. Olarak iki rakip tarım paradigmaları arasındaki temel fark şu

Konvansiyonel Tarım

Organik Tarım

Merkezileştirme

Sorumluluğun dağıtılması

Bağımlılık

Bağımsızlık

Rekabet

Topluluk

Doğanın Hakimiyeti

Doğa ile uyum

Uzmanlaşma

Çeşitlilik

Istismar

Kısıtlama

Devinim

Az Presesyon

Küresel Gıda talebi Need

Zor küresel gıda talebini karşılamak için

Sentetik kaynaklar kullanılır

Hiçbir sentetik kaynaklar kullanımı büyük biyo kütle gereklidir vardır

Melezler ve GDO'lar bu yönteme yanıt iyidir

Melezler ve GDO ekimi izin verilmez

 

Buna karşılık, çeşitli tarımsal-ekolojik temelli araştırmacılar, ekonomik, ekolojik ve sosyal hedefleri farklı değerlendirmelerin bir sonucu olarak, geleneksel entegre ve organik tarım arasında daha fazla sıvı geçişi stres. Dolayısıyla, bu dengeli besin kaynağı entegre zararlı yönetimi gibi teknik stratejiler organik standartlarına uygun olarak kesinlikle ilaçları ve mineral gübrelerin yasaklanması için gereksiz görünebilir bir ölçüde gibi konvansiyonel tarımın geliştirilmesi olabilir.

Ancak, organik tarım değil, sadece yavaş yavaş ama temelde geleneksel tarımdan farklı bilimsel yoktur. Organik yöntemlerinin uygulanması dolayısıyla tarımsal ekosistem nasıl yeni bir kaliteyi sağlamak gibi görünüyor. Bu işleyen tek ekolojik tedbirler toplanmasıyla izah edilemez. Organik tarım bir şekilde ve daha sonra sürekli olarak bazı ekolojik ilkelere saygı bile, geleneksel tarım ile elde edilemez bir ölçüde toprak verimliliğini artırmak gibi görünüyor.

Organik tarım, sürdürülebilir tarım için çeşitli biridir ve kullanılan tekniklerin çok (örneğin arası kırpma, bitkileri rotasyon, çift kazma, bitkileri ve hayvancılık malçlama, entegrasyon) çeşitli tarım sistemleri altında uygulanmaktadır. Organik tarım benzersiz kılan, çeşitli kanun ve sertifikasyon programları kapsamında düzenlenen, yani:

1) hemen hemen tüm sentetik girişler yasaktır ve 2) Toprak bina ekin rotasyonlar zorunlu bulunmaktadır.

Organik üretimin temel kuralları doğal girdiler onaylanmış ve sentetik girişleri yasak olduğu, ancak her iki durumda da istisnalar vardır.

Insan sağlığına veya çevreye zararlı olduğu, çeşitli sertifikasyon programları tarafından belirlenen bazı doğal girişleri (örneğin arsenik) yasaktır. Yanı sıra, temel ve organik tarım felsefesi ile tutarlı olması için belirlenen bazı sentetik girdiler, (örneğin böcek feromonlar) izin verilir. Belirli onaylanmış sentetik girdilere ve yasaklanmış doğal girdilerin listeleri tüm sertifikasyon programları tarafından muhafaza edilir ve böyle bir liste kodeksine müzakere altındadır. Birçok sertifika programları bu iki gereksinimleri benimsenmesinde ilave çevre koruma önlemleri gerektirir. Gelişmekte olan dünyada birçok çiftçi sentetik girişlerini kullanmak yok ederken, yalnız bu organik olarak faaliyetlerine sınıflandırmak için yeterli değildir.

Modern Tarım

Bugünün kimyasal çiftlikleri kez arazi çalışma ilkesi ilk uzman yetiştirme için az bir kullanıma sahip. Yüksek getiri ve (çoğunlukla dünya çiftçiler için ancak şimdi azalan) verimlilik karşılığında yüksek giriş – vurgu bugün sadece verimlilik üzerinde. Dört önemli hususlar – kara ne olur, ürettiği gıda, yemek ve insanlar kaybetmek topluluklar – ardı edilir.

Kara bitkinlik

Birlikte ürün rotasyonu eksikliği ile yapay gübrenin sürekli kullanımı, yıl toprağın bereket yılı azaltır.

Gübreler

Yüksek verimli seviyesi suni gübre büyük miktarlarda uygulanması yerine, toprağın doğal verimliliğini muhafaza ederek üretilir.

Nitrat run-off

Ürünler üzerinde kullanılan suni gübre nitrat yaklaşık yarısı yağmur tarafından çözülür. Çözünmüş nitrat su dersleri kirletmesine alanları kapalı çalışır.

Toprak erozyonu

Tekrarlanan derin sürme zemin üzerinde çevirmek için kullanılan yerlerde, şiddetli yağmurlar toprağı uzağa taşımak ve ekimi için yararsız yere bırakabilirsiniz.

Toprak sıkışması

Sıkıştırma ile toprağın yapısına hasar yoğun çiftlikte yetiştirilen alanlarda ciddi bir sorundur. Geleneksel toprak işleme toprak altı ya da yedi kat fazla bir traktör geçen içerebilir, ve tekerlek yerleri bir alanın 90 yüzde örtbas edebilirsiniz. Hatta tek bir traktör geçiş yüzey akıntısı-off artırarak, yüzde 70 toprak gözenekliliği azaltır ve bu nedenle, su erozyonu için yeterli yüzey sıkıştırabilir. Kötü durumlarda, yüzey akıntısı yüzde 100 yaklaşım olabilir – su hiçbiri yüzeyine nüfuz

Tarımsal yakıt

Ürün verimi arttıkça, bunları üretmek için gerekli yakıt miktarı yapar.Avrupalı ​​çiftçiler şimdi kara bir kilometre kare çiftlik yakıt 12 ton ortalama kullanmak; Amerikan çiftçileri yaklaşık 5 ton (1987 rakamları) kullanın.

Biocide spreyler

Otlara ve zararlılara karşı kullanılan denetimlerin sadece kimyasal olanlardır. Toplandığı önce çoğu ürünlerin farklı kimyasalların birçok dozda alırsınız.

Zulüm hayvanlara

En "modern" çiftliklerde, tüm hayvanlar kapalı kalabalık. Makine Karmaşık sistemleri, sürekli ilaç hastalığı önlemek için gereklidir ise, onları beslemek için ihtiyaç vardır. , Yönetmek üreme, büyüme ve bugün çiftlik hayvanları kesim dahil zulüm hayal edilemeyecek iğrenç ve korkunç olduğunu.

Hayvan bulamaç

Pek çok hayvan kapalı ağıllarda birlikte paketlenmiş, onların gübre büyük bir hızla birikir. Genellikle hastalığa neden olan organizmalar ile kontamine ve-çiçek Yosunlar katkıda yerel akarsulara sızmasına lagünler dökülür.

İthal hayvan yemi

Birçok çiftlikleri kendine yeterli hayvan yemlerinde değildir, bunun yerine çiftliğe getirilen yem güveniyor. Bu genellikle hasta onunla parçası gelemez ülkelerden geliyor.

Anız yakma

Anız yakıldığı ülkelerde, potansiyel olarak yararlı organik maddenin büyük miktarlarda kirletici duman bulutları göğe kaybolur

Ekili biyolojik çeşitlilik kaybı

Büyük ve diğer kimyasal çiftlikleri aynı kırpma ve kırpma çeşitli büyüyen monokültürler olma eğilimindedir

Yerli tohum ve hayvan ırkları ve türlerine Tehdit

Yerli çeşitlerin ve hayvan ırkları egzotik türleri ve melezleri için kaybetmek. Birçok yerli hayvan ırkları bugün nesli tehdit altındadır. Aynı bir neslin alanı içinde kayboldu birçok yerli bitki çeşitleri için geçerlidir.

Habitat tahribi

Agro tarım bitkisel üretim şekilde duruyor şey sökülmüş ve tahrip olduğunu gerektirir. Çiftlikleri çevresinde bir zamanlar ortak bir görüş vardı yabani hayvanlar ve bitkiler doğal yaşam yoksun ve dışarı ölür.

Kirlenmiş gıda

Gıda, bitki ve hayvan ürünleri üretmek için kullanılan kimyasal maddelerle kirlenmiş çiftlik bırakır.

Geleneksel bilgi sistemleri ve gelenekleri Yıkımı

Kırsal yerli bilgi ve tarımsal ve tarım dışı gelenekleri, her zaman tarım ve tarım sistemlerine bağlanır.

Tarımsal girdilerin ve gıda dağıtım kanalının kontrolü

Tarımsal girdi ve üretmek tedarik ve ticaret birkaç büyük şirketlerin elinde. Çiftçi ve tüketici – Bu kaldıraç ve önemi ilk ve tedarik zincirinin son bölümünü azaltarak, gıda güvenliğini tehdit ediyor.

Bireysel çiftçilerin Tehdit

Kimyasal tarım geçim için bir tehdit olduğunu ve ne yazık ki iyi değil, onların yaşam tarzları değişir.

 

Organik Tarım

Balkonda ve saksıda püf nokta, kiraz domates yetiştiriciliği

Published

on

Merhaba bostan severler,

Bu yazımda sizlere saksıda domates nasıl yetiştirilir ve püf noktaları nelerdir bunlardan bahsedeceğim.

Öncelikle domates tohumlarını nereden ne nasıl temin edebilirsiniz.

Domates tohumlarını hazır paket almaktansa bildiğiniz Anadolu domatesinin çekirdeklerini bir peçete veya kağıt havluya sarıp kurumasını bekleyin. Çünkü en güzel tohumların ekim ayı mart ortasıdır.Anadolu domatesinden kastım hem organik hemde GDO suz domates olması yetiştireceğiniz domatesin verimliliği açısından önemlidir.Saf temiz bir ırk domates olursa daha faydalıdır.Tabiki isteyen çeri veya orjinal adıyla cherry de yatiştirebilir.

Tohumlarınızı kağıt havlu veya peçeteye sarıp kuruttuktan sonra ekmek istediğiniz zaman tohumları direk alabilirsiniz. Etrafında kurumuş peçete artıkları fazla bir sorun oluşturmaz.

Öncelikle tohumları çimlendirebileceğiniz  bir kap ayarlamanız gerekmekte. Bu nasıl olur, isterseniz büyük marketlerde bunları için küçük kuyucuklardan oluşan hazır olanları var. Bana göre fazla masraf yapmaya gerek yok. Bakkaldan elinizdeki tohum adedi kadar plastik veya köpük bardak alabilirsiniz. Daha ucuz.

Her bardağın altına kalın yorgan iğnesi ile 2-3 adet delik açıyoruz.

Daha sonra kaliteli bir torf yani orman toprağını elinizdeki plastik bardakların yarısını biraz geçene kadar dolduruyoruz.

Önceden hazırladığınız tohumları her bardağa bir adet gelecek şekilde toprağın üstüne bırakıyoruz. Daha sonra üzerine 1 cm yi geçmeyecek şekilde toprak daha döküyoruz.

Tohum ekme yöntemini daha farklı da yapabilirsiniz. Her bardağın 3/4 üne kadar toprak doldurup, parmağınızla 1 cm derinliğinde çukur açıp tohumu içine de atabilirsiniz. Buradaki amaç tohum çimlenmeyebaşladığında toprağın üstüne çıkamayacak kadar ne derinde olsun , nede çok yukarılarda olsun. 1 cm iyi bir tohum ekme mesafesidir.

Bu işlemlerden sonra tohumlar üste çıkmayacak şekilde bardaklarınızın üzerinden su döküyoruz ve karanlık bir ortamda tohumlarımızın çimlenmesini bekliyoruz. Aslında karanlıkta kalmasa da olur. Ben gün ışığında çok fazla tohum çinlendirdim.

Saksıda Domates

Saksıda Domates

Tohumlar ortalama bir hafta içerisinde çimlenmeye başlar ve 10. günün sonuna doğru hemen hemen her tohum çimlenmiş olur.

Bu zamanlar tohumun cinsine, ortam sıcaklığına, nemine göre değişiklikler gösterebilir.

Tohumlar çimlenene kadar gün aşırı toprağın nemine bakıp azar azar sulama yapabilirsiniz.

Domates tohumları çimlendikten sonra yaklaşık 3-4 cm boy uzunluğuna erişmeleri 2-3 haftayı alır. Bu aşamadan sonra tohumların rüzgar, soğuk ve diğer dış etkenlere karşı daha dirençli olabilmesi için bulunduğu plastik bardaktan çok fazla köklerine zarar vermeden yerinden alıp daha geniş ve derin bir saksıya veya saksı işlevini görebilecek bir kaba dikiyoruz.

Burada önemli olan fideleri dikerken eğer imkanınız var ise her saksıya bir adet olmak üzere teker teker fideleri dikmektedir. ada büyük saksıya fidenin her bir yanından 15-20 cm en az mesafe ile diğer fideleri dikmektir.

Buradaki amaç domates diğer fide ile fazla yakında olmayı sevmez. Biraz boşluk bırakmanız, hatta tek başına ekmeniz domatesten alacağınız verimi üst noktalara taşır.

Domates fidelerinizi ektikten yaklaşık bir kaç ay sonra 20-25 cm boy uzunluğuna erişmeye başlarlar. Bu arada unutmadan domates sürekli olarak belirli zamanlarda sulanmayı sever ve mutlaka gölgede sulayın. Örneğin her sabah 7 de veya her akşam 7 gibi.

Önemli olan sulama zamanınızın aynı olması ve gölgede olması.

Domates fideleriniz ekimden yaklaşık 2 veya 3 ay içerisinde çiçek açmaya başlar. Bu kısım çok önemli. Domateslerinizi gün aşırı takip edin. Çiçek açmaya başlayacağı zaman mutlaka gübre vermelisiniz. Çünkü verimi en çok etkileyen faktörlerden birisidir.

Domates fidelerinize çiçek açmaya başladığından itibaren ve sonraları belirli aralıklarla gübre vermelisiniz.

Peki gübre nasıl olmalı ve nereden temin edebiliriz.Gübre ; genellikle otla beslenen hayvanların katı atıklarıdır.

Örneğin mal gübresi, koyun gübresi,tavuk,kuş gübresi gibi.

Ben en çok kullandığım yöntemden bahsetmek istiyorum.

Ben genellikle az olarak tavuk ve daha büyük kısmını da kuş gübresinden kullanıyorum.

Kanatlı hayvanların idrar atma gibi bir durumları olmadıkları için tüm atıklarını katı atık olarak atarlar ve bitkilerin ana besin kaynağı olan N Azot yönünden çok zengindirler. Azot ise bir protein artığıdır.

Gelelim bu kuş gübresi nereden temin edilir ve nasıl kullanılır;

Kuş gübresi varsa komşunuzun veya sizin bir muhabbet kuşu ondan, balkonunuza gelen ve köşelere dışkılarını bırakan güvercinlerden, kümesleri olup da tavuk besleyenlerden.

Bu saydıklarımın hepsinin gübresi olur ve çok işe yarar.Bu elde ettiğiniz gübrelerin kullanımı çok önemli.  Domates fidelerine verdiğiniz gübre miktarı fazla olursa hepsini yakabilirsiniz.

Onun için benim belirlediğim bir ölçü var. Yarım litrelik bir pet şişesinin içerisine 1 cm yüksekliğe ulaşana kadar kuş gübresi doldurun ve ağzına kadar su ile doldurun. Daha sonra gübreler iyice ıslanıp dağılana kadar çalkalayıp bir gün bekletin.

Ertesi gün suyun yeşil bir renk aldığını göreceksiniz. Bu suyu 2-3 günde bir domates  fidelerinizin toprağına çalkalayarak döküyorsunuz.

Bu işlemi domatesten verim aldığınız sürece yapabilirsiniz. Hiç bir sıkıntı olmaz.

Gübrelerin kullanımıyla ilgili diğer bir yöntemde , gübreleri biraz ezip çok az olacak şekilde toprağın üzerine bırakmak. Her sulamada azar azar o gübre toprağa işleyecektir.

Domates fidelerinize bu işlemleri uyguladıktan sonra, her salkımdan 4-5-6 adet domatesin çıktığını göreceksiniz.

Domateslerinizi el ile değilde bir makas ile dallarına zarar vermeden almanız domatesin strese girmemesini sağlayacaktır.

Umarım faydalı bir makale olmuştur.

Continue Reading

Organik Tarım

Anadolunun kaybolma tehlikesi altındaki tohumları kapınıza kadar getirdik

Published

on

Anadolunun kaybolma tehlikesi altındaki tohumlar kapınıza kadar getirdik

Anadolu’nun kaybolma tehlikesi altındaki binlerce yıllık atalık tohumları şimdi bahçenize, balkonunuza, tarlanıza, saksınıza kadar getirdik
Organik tohum demek, Ziraat Tv demek..

Continue Reading

Organik Tarım

Tohumdan tohuma yaşam döngüsü. Sonsuz bir yaşam

Published

on

Aslında her düşünce, her davranış birçok tohum içerir. Bu tohumların doğallıkları; taşırken, saklarken

Tohumu ve onun döngüsünü anladığımızda her şey değişecek bizim için! Dünyada yaşamın mucizevî dönüşümünü gözümüz ile görmemiz için tohumdan tohuma yaşam döngüsüne bakmak izleyebileceğimiz en kolay yol.

Bir tohum yaşamın sonsuzluğunu temsil eder. Onun ürettiği bir sürü meyve, bitki ve sayısız tohumun çoğu tükense, yenip yutulsa ve sadece bir adet sağlıklı tohum kalsa bu yeni bir yaşamı başlatmak için yeterlidir. Her tohum, kendisini her nesilde yenileyip çok değişken koşullara ayak uydurarak sürekliliğini sağlamak üzere sonsuz bir yaşamı temsil eder.

Aslında her düşünce, her davranış birçok tohum içerir. Bu tohumların doğallıkları; taşırken, saklarken, paylaşırken ve ekerken gösterilen özen, geleceğimizi belirler. Biz de bir tohum idik kısa bir süre önce… Tohuma can veren bütünü ve varlık şeklini sadece Azot, Potasyum Fosfat, mineraller ve hatta genler ile açıklamak, kontrol etmek hele hele geliştirmek, bizim yeti ve kapasitemizin çok üstündedir.

Bizim tohumlar için yapabileceğimiz en büyük iş; onlara sadakat göstermek, onları elimizde geleceğimizi tutuyor olmanın getirdiği sorumluluk ile saklamak, taşımak, paylaşmak, takas etmek ve sağlıklı toprakla, suyla tekrar tekrar buluşturmak olabilir ancak.

 

Continue Reading

Trend Konular