Connect with us

ARICILIK

Paket Arıcılık Nedir?

Published

on

Paket Arıcılık Nedir?

Paket Arıcılık, arıların uygun zaman ve koşullarda yetiştirildikten sonra arıcılık mevsimi olan bahar aylarında bal üretici arıcılara kışın sert geçen ve zayi olan arılarını tamamlamalarında kullanması için sağlanan lojistik arıcılık sistemidir. Paket Arıcılık, alışılmışın dışında taşıma maliyetlerini aza indiren ve istendiğinde gerekli lojistik kuralları ile biz arıcıların, ana arı üreticilerinin, bal üreticilerinin temel arı ihtiyacını karşılamaktadır.

Ülkemizin verimli , bol ve çeşitli çiçekleri ile bal üretime elverişli kuzey bölgelerinde yaz aylarında yapılan arıcılık, ana arı üretimi ve bal üretimi kış aylarında hava şartlarından dolayı sahibi olduğumuz bir çok arı nın da zayi olmasına neden olmaktadır. % 60 ila % 80 lere varan arı zayileri arcılık mevsiminde arıcılarımızın uygun bal üretimi koşullarını sağlayana kadar mevsim bitmekte ve yeterli bal üretimi verimine ulaşılamamaktadır.

Paket arıcılık ile arıcılarımızın arıcılık ve bal üretim mevsiminde uygun koşulları zamanında sağlamaları için geliştirdiğimiz bu sistem arcılık ve bal üretimi sezonunda yeterli verime ulaşmak ve sezonun verimli geçmesini sağlamaktadır.

Paket arcılık sisteminde arılar varua ve çeşitli hastalık kontrolleri yapılarak uygun koşullarda yaşam ömrü uzun arılar yetiştirilmektedir.
Ülkemizde arcılık , ana arı üretimi ve bal arısı üretimine önemli derecede katkı sağlayacak paket arıcılık sistemi sayesinde daha verimli bir sezon, daha az maliyet ve daha az zaman harcamamız gerekecektir.

Bir önceki yazımız olan Arılarınızı Bu Zararlılardan Koruyun başlıklı makalemizde )Bu, Arıcılık ve Arılarınızı hakkında bilgiler verilmektedir.

ARICILIK

Bu mısırlar arıların eseridir.

Published

on

Bunun tohumu olmasına gerek yok. normal mısırlardan oluyor.
bu tohumları ekseniz bile sarı olur. böyle renkli olmaz.
bunları arılar yapıyor özellikle bu mısırların oldugu yerde
bögürtlen yada siyah renk içeren meyeler var ise arılar
tozlaşma ile bu desenleri yaratıyor. Tohum arama ile ugraşmayın

Bir önceki yazımız olan Gücümüz yetttiğince topraga can verelim başlıklı makalemizde can, Gücümüz ve Toprağa hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

ARICILIK

Gücümüz yetttiğince topraga can verelim

Published

on

Gücümüz yetttiğince topraga can verelim

Karaçalı (Paliurus Aculeatus), çalı formunda çok yıllık bir bitkidir.3-4 metreye kadar uzayabilir.Çok dayanıklı bir bitkidir.Her türlü zor koşulda hayatta kalabilme özelliğine sahiptir,hatta kazma ile kökünü sökmediğiniz sürece asla ölmez. Mayıs ayı sonlarında çiçeklenir, balarıları için çok önemli bir nektar kaynağıdır, bal verimi yüksektir ve balı lezzetli,kaliteli olur. Tahtacıörencik civarında çok yoğun olarak bulunur, hatta dominant türdür.Taşlık ve kötü toprakta rahatlıkla yetişir,neredeyse hiçbir bitki onunla rekabet edemez.Bölgenin arıcılık açısından en önemli bitkisi de denilebilir.

Yani bir bakıma kendi kendine yaşayacak canlı bir toprağı hazırlıyoruz. Gücümüz yettiğince toprağa can veriyoruz ki, toprak bitkilere, bitkiler de ürünleri vasıtasıyla bizlere can versin. Canlı olmayan bir toprak ile zincir kırılır.

Bir önceki yazımız olan Çocukların güne daha dinamik başlamaları için sabahları arı sütü, propolis, verebilirsiniz başlıklı makalemizde Arı, başlamaları ve çocukların hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

ARICILIK

Çocukların güne daha dinamik başlamaları için sabahları arı sütü, propolis, verebilirsiniz

Published

on

Çocukların güne daha dinamik başlamaları için sabahları arı sütü, propolis, verebilirsiniz

Çocukların güne daha dinamik başlamalarını ve gün boyunca enerjik kalmalarını istiyorsanız sabahları arı sütü, propolis, bal ile hazırladığınız karışımdan verebilirsiniz.

 

Türkiye'nin En Güvenilir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Kanalı Ziraat Televizyonu

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizde alır., arasında ve Arının hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

Trend Konular