Connect with us

ZİRAİ İLAÇLAR

Papatyalarla organik sinek ilacı ve sebze zararlıları için ilaç yapabilirsiniz.

Published

on

Papatyalarla organik sinek ilacı ve sebze zararlıları için ilaç yapabilirsiniz.

Papatya çeşitlerinin içinde farklı oranlarda da olsa 'piretrik asit' vardır. En yoğunu 'krizantem papatya' çeşitindedir. Bu papatyalarla organik sinek ilacı ve sebze zararlıları için ilaç yapabilirsiniz.

 

Öncelikle, papatyaları ikiye ayırın. Ne kadarıyla zararlı, ne kadarıyla böcek ilacı yapacaksınız bunu belirleyin… Çünkü, sinek ilacı olarak yapacaklarınızı, dibe doğru kesip, buket yaptıktan sonra bir yerde kurutacaksınız. Bu sivrisineklerin ortaya çıktığı dönemlerde azar azar kullanırsınız. Öte yandan böcek ilacı yapmak için bize sadece kafaları lazım. Hepsinden böcek ilacı için özüt yaparsanız, güneşten uzak tutun, sulandırıp kullanırsınız.


ÖNEMLİ UYARI: Piretrin, güneş ışıklarından bozulur, ilaçlama akşam saatlerinde yapılmalı… 2-3 günde bir tekrarlanmalı…


UNUTMAYIN: Organik ilaçlar, kimyasal ilaçlar gibi hemen etki etmez, sürekli kullanmak zorunda kalabilirsiniz, etkin maddeleri çabuk etkisini kaybeder. Bu nedenle kullanacağımız kadarını yapın…


ORGANİK BÖCEK İLACI YAPIMI


1’İNCİ YÖNTEM: İçindeki etkin maddeleri kullanılacak olduğumuz tüm bitkilerde geçerli olmak üzere… Etkin maddeyi elde ederken kurutma işlemi yapılacaksa, dikkat edilecek en önemli husus, bitkinin nasıl kurutulacağıdır. Bu işlem, güneşte veya yüksek ısıda gerçekleştirilirse, etken maddeler bozulur, geriye sadece toz kalır veya randıman düşük olur. Uzay ortamı sağlayamayacağımıza göre, en mantıklı çözüm, düşük ısıda (60 derece ideal gibi duruyor) fırında gözle takip edilerek kurutmak. 1 kilo papatya kafası kurutulur. Kuruyan papatyalar, havanda dövülerek bir toz haline getirilir. Dar ağızlı bir kabın ağzına tülbent gerilerek, tozlar buraya konularak, 10 litre su akıtılarak, karışması sağlanır… İsterseniz, tozları içinde 1 saat bekletin, öyle süzün… Sulandırdığımız bu ilacı, pulvarize ederek bitkinin üzerine püskürteceğiz.


2’İNCİ YÖNTEM: Dikkat edilmesi gereken bir yöntemdir. Papatya içindeki etkin maddeleri, izopropil alkolle ayrıştırma yöntemi yapacağız. Yine 1 kilo papatya kafasını, parçalara ayırarak, yüzde 70’lik izopropil alkol içinde bırakacağız. Alkol, üzerini kapatacak kadar olsun… Ağzı kapalı olarak, 8-10 saat dinlendirdikten sonra, papatyaları içinden alarak, alkolün uçmasını bekleyeceğiz. Alkol tamamen uçtuktan sonra, 10 litre suyla seyrelterek, bitkilerin üzerine püspürteceğiz. Alkolu uçurma işi için kaynatmada yapabilirsiniz ama dikkat edin alkol parlayıcıdır.


DİKKAT: Önce bir bitkiye püskürterek, deneyin, sorun olmadığına kanaat getirdiğiniz zaman hepsine uygulayın. 


ORGANİK SİVRİSİNEK İLACI YAPIMI


Demetler halinde hava akımı olan, serin ve gölge bir yerde baş aşağı asın ve kurutun. Tamamen kuruyan çiçek başlarını bir blender da öğütün ya da el havanı yardımıyla toz elde edecek şekilde dövün. En etkili sonuç için elde ettiğiniz tozu derhal kullanın. Zira aktif maddeler toz haline geldikten sonra kısa sürede etkinliğini yitirmeye başlar. 


Elde ettiğiniz bu tozu böceklerin gezindiği yerlere serperek dökebilir, yaprak ve çiçek, sebze bahçesinde ki zararlılar için bitkilerin üzerine serperek kullanabilirsiniz.


Yine bu tozla spreyde yapabilirsiniz. Spreyi hazırlamak için 2 tepeleme tatlı kaşığı tozu, 4 bardak ılık içme suyuna karıştırıp yaklaşık 3 saat bekletin. Daha sonra içine 1 çay kaşığı sıvı bulaşık deterjanı ekleyip ev içinde böcek faaliyeti olan yerlere spreyle uygulayın. 

Bir önceki yazımız olan Bilinçsizce ve yoğun bir şekilde yapılan kimyasal gübre ve ilaç uygulamaları toprağın canlı yapısını yok ediliyor. başlıklı makalemizde Bilinçsizce, Bir ve Canlı, hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİRAİ İLAÇLAR

Bilinçsizce ve yoğun bir şekilde yapılan kimyasal gübre ve ilaç uygulamaları toprağın canlı yapısını yok ediliyor.

Published

on

Bilinçsizce ve yoğun bir şekilde yapılan kimyasal gübre ve ilaç uygulamaları toprağın canlı yapısını yok ediliyor.

Tarım; bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretilmesi, kalite ve verimlerinin yükseltilmesi, muhafazası, işlenip değerlendirilmesi ve pazarlanması için yapılan tüm faaliyetler olup; bitkisel üretimde kullanılan ana materyaller tohum, toprak, hava ve sudur. İlk insan binlerce yıl geçimini topraktan sağlamayı, doğayla dost olmayı ve bir uyum içerisinde yıllarca yaşamayı becerebilmiştir.

İnsanoğlu binlerce yıl doğaya dokunurken de, kullanırken de, seslenirken de oldukça kibar davranmıştır. Özellikle de toprak üzerine şiirler yazılmış, türküler söylenmiştir. Toprak ya ana olmuştur ya da Aşık Veysel ‘Benim sadık yârim kara topraktır’ derken yar etmiştir toprağı. Maalesef günümüz tarımsal üretiminde yüksek verim elde etmek için bilinçsizce ve yoğun bir şekilde yapılan kimyasal gübre ve ilaç uygulamaları ile toprağın canlı yapısı yok edilmekte ve zamanla canlılığını kaybeden toprak verim gücünü de kaybetmektedir.

Bir önceki yazımız olan 'Ev yapımı' Tarım ilaçları başarılı mı? başlıklı makalemizde 'Ev .yapımı' .Tarım, Başarılı ve Ev hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

ZİRAİ İLAÇLAR

‘Ev yapımı’ Tarım ilaçları başarılı mı?

Published

on

'Ev yapımı' Tarım ilaçları başarılı mı?

'Ev yapımı' Tarım ilaçları başarılı mı?

Çiftçilerimizin çoğunluğu, tarım ilaçları olmadan tarım yapmanın mümkün olmadığına inanıyor. Eskiden, çiftçilerimiz evde yaptıkları ilaçlarla bu sorunu çözüyorlardı. Şimdi, yeni kuşak çiftçiler bunlardan habersiz. Bu nedenle, size etkili bir ilaç tarifi vereyim.

Sarımsak-Acı Biber Karışımı:
· Dört diş sarımsak dövülerek ezilir,
· Üzerine iki çay kaşığı sıvı yağ eklenir, karıştırılır,
· Daha sonra, bir çay kaşığı acı toz biber eklenir ve tekrar karıştırılır,
· Bir litre su, bu karışıma yavaşça karıştırılarak dökülür,
· Bu şekilde kapalı kapta bir gün bekletilir,
· Tülbentten süzülüp, dört litre suya karıştırılarak uygulama yapılır.
· Uygulama alanı büyükse, aynı oranlarda daha fazla ilaç hazırlanır. Yapılan denemeler büyük alanlarda da başarılı sonuçlar alındığını gösteriyor.

Bu ilaç; beyaz sinekleri, yaprak bitlerini, kırmızı örümcekleri, kelebek larvalarını, salyangoz ve sümüklüböcekleri bahçeden uzaklaştırır. Süs bitkileri ve sebzelerde kullanılır. Bu tarifi, konuyla ilgili yazılmış bir kitaptan aldım. Kitapta buna benzer 33 reçete var. Evde karşılaştığımız böcek ve zararlılar da konu edinilmiş. Salık verilen ilaçları, kolayca her yerde bulabileceğiniz malzemelerden, kendiniz yapabileceksiniz. İlaçlar hem ucuz oluyor, hem de doğaya ve insana zarar vermiyor.
Zehirli tarım ilaçlarına başvurmadan, bazısı binlerce yıldır bilinen doğa dostu pratik yöntemleri uygulayabilir ve arapsabunu, soğan, sarımsak, ısırgan otu, acı biber gibi doğal maddelerle ev yapımı ilaçları kolayca hazırlayıp, bu zararlıları yönetmek için kullanabilirsiniz. Bu şekilde; verilen yöntemleri kendi başınıza uygulayabilir duruma gelecek ve bu bilgileri bir anahtar gibi kullanarak, insan eliyle bozulan doğadaki dengenin düzelmesine katkıda bulunmanın mutluluğunu yaşayacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Ev yapımı organik doğal öldurucu tarım ilaçları başlıklı makalemizde Doğal, Ev ve İlaçları hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

ZİRAİ İLAÇLAR

Ev yapımı organik doğal öldurucu tarım ilaçları

Published

on

Ev yapımı organik doğal öldurucu tarım ilaçları

  1) Alkol spreyi : 1-2 fincan %70?lik isoprophyl alkol ¼ su ile karıştırılarak kullanılır. Oluşturulan karışım bitkide önce test edilmelidir. 2-3 gün içinde olumsuz bir etki görülmezse tüm bitkilerde uygulama yapılmalıdır. Afitler,beyaz sinek,tripslere karşı uygulanmaktadır.

    2) Sarımsak yağ spreyi : Zararlılar üzerinde repellent etki yapar. Mineral yağ veya saf sabunla karıştırıldığında etkili bir insektisit meydana gelir. Afitler, beyaz sinek, kulağa kaçan ve bazı tırtılların kontrolünde etkili olmuştur.

    Spreyin hazırlanması için 3 tane 28 gramlık çok ince doğranmış sarımsak dişinin 2 çay kaşığı mineral yağ içersinde en az 24 saat bekletmek gerekir. Yavaşça içerisine yarım litre su ilave edilir. Karışımı sağlandıktan sonra süzülerek kavanoz içerisine bekletilmek üzere aktarılır. Karışımdan 1-2 çorba kaşığı alınarak yarım litre su ile karıştırılır. Bu oran etkili oluyorsa daha fazla su ilave edilerek uygulama yapılabilir. Uygulama tüm bitki yüzeyi ıslanacak şekilde yapılmalıdır. Yağa duyarlı olabilecek süs bitkilerinde uygulama kontrollü yapılmalıdır.

    3) Otlarla Hazırlanan Spreyler : Aromatik otlardan elde edilen solüsyonlar bir çok organik yetiştirici tarafından kullanılmaktadır. Bu solüsyonlar repellent etki yapmaktadır. Bu amaçla Sage, Tansy, Thyme gibi bitkiler kullanılmaktadır. Bu solüsyonlar yaprak yiyen bazı zararlılara karşıda kullanılmaktadır.

    1-2 fincan taze yaprak 2-4 fincan su ile karıştırılır. Bu karışım bütün gece bekletilir. İçerisine ¼ oranında temizleyici sıvı sabun karıştırılır. Sıvı sabun ilacın yapraklara yapışmasında ve yayılışında etkili olmaktadır. İlaçlamada bitkinin tüm aksamının ilaçlanması başarıyı etkilemektedir. Gerekli görülmesi halinde haftalık periyotlarla uygulama tekrarlanabilir.

    EV YAPIMI BAZI DOĞAL İNSEKTİSİTLER

    4) Kırmızı Tozlar: Karabiber, kırmızı biber, dere otu, zencefil?in hepsi capsaicin içerir. Böcekler üzerinde repellent etki yapmaktadır.Sentetik capsaicin arazide kullanılmak üzere üretilebilir. Yapılan bir çalışmada capsaicin?in 28 gramının 1/25?i soğan bitkisi etrafına serpildiğinde Soğan sineği?nin yumurta sayısını azaltmıştır. Lahana sineğinin lahana ve havuçtaki zararını da engellemektedir.Uygulama sırasında hassas ciltlerde tahrişlere neden olabilmektedir.Uygulamada havuç,lahana veya soğan sıralarına serpilerek uygulanabilir.Yağmur veya sulama sonrası uygulama tekrar edilmelidir.

    5) Nicotin spreyi :Tütün bitkisinden elde edilir. Ev yapımı nikotin çayının en büyük avantajı etkinliğinin birkaç saat sürmesidir. Arılara toksik değildir. Nikotin toprak zararlılarına karşı kullanılmaktadır. Özellikle kök afitleri, tripsler, yaprak delicileri, armut pisillası?na karşı kullanılmaktadır.
    1 fincan kurutulmuş ,öğütülmüş tütün yaprağını ¼ çay kaşığı saf sabun ilave edilmiş 4.5 lt ?lik su içinde yarım saat bekleterek süzmek suretiyle solüsyon hazırlanır.Bu solüsyon birkaç hafta kapalı bir kapta saklanabilir. Toprak zararlıları için bitkinin kök bölgesine toprak üstüne karışım uygulanır. Yaprak zararlıları için yaprak altlarının da iyice ilaçlanması gerekir. Güvenlik açısından yalnızca genç bitkilere ve hasattan bir ay öncesine kadar kullanımı daha uygundur. Patlıcan, biber,domates ve diğer Solanaceae?lerda kullanımı uygun değildir. Tütün mozaik virüsünü taşıyan tütünlerden hazırlanan solüsyon bu virüsün bitkilere bulaşmasına neden olabilir.

    EV YAPIMI BAZI DOĞAL İNSEKTİSİTLER

    4) Domates yaprağı: Domates, patates ve tütün yaprakları zehirli alkoloid içerir. Bu toksinler suda çözünür ve iyice kıyılmış yapraklar suda bekletilerek ev yapımı ilaçlar elde edilebilir. Domates yaprak ilacı afitler içinde kullanılabilir.

    Bu solüsyonun hazırlanması için domates yaprağı iyice kıyılarak 1-2 fincan hazırlanır. 2 fincan su içerisinde bütün gece bekletilir. Süzülerek yaklaşık 2 fincan su ile karıştırılır. Uygulama bitkinin bütün aksamını kapayacak şekilde yapılır.

    5) Tuz spreyi : Lahana kelebeği ve kırmızı örümceklere karşı kullanılabilir. 2 çorba kaşığı tuz ile 4.5 lt su karıştırılır. Karışım bitkiye uygulanır.

    6) Kadife çiçeğinden hazırlanan sprey : Kadife çiçeği su ve sabunla karıştırılarak bir solüsyon hazırlanır. Bu solüsyon afit, larvalar ve sinekler için repellent etki yapar.

    7) Isırgan suyu : Ülkemizde Akdeniz Bölgesinde afitlere karşı uygulanmaktadır.

    8) İnsektisit etkili sabun spreyi :2.5 çorba kaşığı sıvı sabun (Palmolive) yaklaşık 1 lt su ilave edilerek karıştırılır.

    9) Bitkisel yağ : 2 çorba kaşığı mısır veya ayçiçek yağı 2 çorba kaşığı sıvı sabunla karıştırılır. Uygulama yapılmadan önce iyice karıştırılarak uygulanır.

Sayın ziyaretçimiz, hayatınızı değiştirmenize sadece bir adım kaldı. Hemen şimdi, Türkiye'nin en kaliteli tarım ve bahçe forumuna ücretsiz kayıt olarak en özgün ve güncel bilgilerin titizlikle sunulduğu, 40'tan fazla akademisyenin desteklediği, 8 yıldır aralıksız sizler için yayın yapan sitemize sadece 20 saniyede üye olabilirsiniz. Unutmayın bu gün burada olmanız bir tesadüf değildir çünkü evrende tesadüfe yer yoktur.

Bir önceki yazımız olan Ev Yapımı Organik Bitki Hasere İlaçları başlıklı makalemizde Bitki, Ev ve Ev Yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

Trend Konular