Connect with us

Organik Tarım

Sağlığınız ve sağlıklı tohumlar için kimyasal kullanmayınız.

Published

on

Sağlığınız ve sağlıklı tohumlar için kimyasal kullanmayınız.

Tohumların çimlendirilmesi için gerekli toprakta, gübre olmasının çok önemi yok. Çünkü tohum, gerçek yapraklarını çıkartana kadarki geçen süreçte, kendi bünyesinde bulunan besinleri tüketir. Bu nedenle gübre konulması veya konulmaması arasında bir fark yok. Mesela perlit, hidroton, cocopit vb gibi metaryallerde de tohum çimlendirilmesi yapılır. Bu metaryallerde hiç bir şekilde besin yoktur. 


Çimlendirme toprağının hazırlığı konusunda, John Innes Bahçe Kültürleri Enstitüsünün saksı harçları genel bir kabul görmüştür. Enstitüye göre;


Tohum Harcı
2 kısım tınlı toprak
1 kısım torf
1 kısım kumdan oluşur.


Bu bir reçetedir. Uygulamak zorunluluğu yoktur. Ama steril olma zorunluluğu vardır. Belki kapak toprağı ince olması açısından eleme yapıldıktan sonra tohumların üzerine kapatılırsa, yardımı olacaktır.


Çimlendirme yapma çalışması sırasında bir çok hobicinin ‘sulamayı aşırıya’ kaçırması nedeniyle çimlenme olmama, çürüme yaşama dolayısıyla ‘tohumların boğulması’ sorunları ortaya çıkmaktadır. Tohumlar, belli evrelerde suyu içine çekerek, gerekli enzimatik işlemleri yapar. Toprağın nemli kalması önemli, sulama yapılması değil… Fısfıs bu iş için en uygun alet gibi görünüyor.

 

Aspirinli su içine yatırılan tohumların, aspirin içindeki ‘salisilikasit’ nedeniyle çimlenmesi hızlandırılabilir. Bu da bir litre suya 7-8 aspirin şeklinde olabilir. Tohum ilk faz su alımını en yüksek seviyede yaptığı 8 saatten fazla suda tutmak önemli değil. Çünkü bu süre zarfında ‘şişme’ işlemi bitmiştir. Aspirinli suyu özellikle biber tohumlarında tavsiye ederim.

 

Söğüt suyunu, tohum çatlatma olarak değil de, şaşırtma sırasında aldığınız ‘fide torbalarında’ sağlıklı kök sistemi sağlaması için sulama suyu olarak kullanırsanız çok etkli olacaktır. Bu şekilde kökler hem saçak hem kazık kök olarak istenilen bir seviyeye gelir. Söğüt suyu ‘köklendirme hormonları’ ihtiva eder. Ancak salisilik asit konusunda, aspirin kadar yüksek bir oranı yoktur.


Unutmayın bazı tohumlar uygun şartlar bulamadığı için yıllarca toprak içinde bekleyebilir.


Çimlendirmek için tohumların isteklerini iyi belirleyin. Işık ve karanlık isteyen tohumlar vardır. Tere, marul, ökseotu, kereviz gibi tohumlar ışık ister. Mesela patlıcan tohumları karanlıkta çimlenir. Patlıcanları siyah bir poşet içine koyduğunuz viyollerde çimlendirin… Çimlenme işlemi tamamlandıktan sonra üzerlerini açarak ışık almasını sağlayın. Unutmayın yapılan en büyük hatalardan biri, fide oluşmaya başladığı zaman ışık arayan fidelerin boyları haddinden fazla yüksek olur. Bu istenmeyen bir durumdur.


Sert çekirdekli tohumları kırmak/çatlatmak, toprak içindeki mikroorganizmaların saldırısına açık bir ortamı sağlar. Tohum aşındırmak için, bir kabın içine koyduğunuz cam parçaları veya dış duvarlarına ince zımpara yapıştırdığınız silindir bir kap olabilir. Bunu içine koyduğunuz tohumları, sallayarak ‘aşındırma işlemi’ yapılabilir. Her tohum için gerekli değildir.

 

Kahraman Çelen:

Birçok sebze ve çiçek, tohumdan üretilir. Kimileri (dereotu, maydanoz, susam, haşhaş vb.) doğrudan tarlaya/saksıya atılarak, kimileri (fasulye, karpuz, kavun, kabak, mısır) tarlaya dikilerek, kimileri (domates, biber, çiçeklerin çoğunluğu) önce fideleştirilerek sonra şaşırtmayla tarlaya/saksıya dikilerek bitkileşmesi sağlanır.

 

Genel olarak, tohumların ıslatılarak şişirilmesi çıtlamanın/filizleşmenin erkenciliğini sağlar. Tohumlar genellikle 1 gece ile yeteri kadar (çıtlayana) kadar suda ıslatılır. Su, oda sıcaklığında olmalı, ıslatılan tohumlar bir bez, pamuk içinde ve oda sıcaklığında tutulmalıdır. Aspirin veya söğüt suları, çıtlamanın erkenciliğini de sağlar.

 

Islatılan/çıtlatılan tohumlar, tohum yerlerine bitkinin genişliğine uygun olarak (toprak temiz olmalı) serpilerek atılır. Üzerlerine tohum boyunun 2-3 misli kadar yumuşak toprak atılır ve toprak hafif bir şekilde bastırılır takiben mümkün olduğunca ince sulama yapılır (fısfıs şeklinde) ve toprak yüzeyinin kurumaması sağlanır. Hatta sulamalardan sonra üzerlerinin gazete veya bezle örtülmesiyle nemin bünyede kalması sağlanır/önerilir. Her bir tohumun ayrı filizlenme sıcaklığı vardır ve bu sıcaklığa ulaşmayan tohumlar çimlenmez. Fidelikler ışıklı ve sıcak günlerde 1-2 saat açık bırakılarak havalandırılması da sağlanmalıdır. Atılan tohumların filizlenmesinden sonra köklerin zarar görmemesi için azar azar toprak takviyesi yapılmalıdır. Bitki, 5-6 yaprak olmadan yerinden alınmamalı ve zarar verilmemelidir. Dış sıcaklık mevsim normallerine yaklaştığında fidelik akşamdan sulanmalı ve söküm öncesi tekrar sulanmalıdır. Bitkinin üst yapraklarından (kulaklarından) tutarak sökümü sağlanmalı ve vakit geçirilmeden yeni yerlerine dikilmelidir. Kökün üst kısmındaki toprak hafif bir şekilde bastırılmalı ve takiben can suyu verilmelidir. (can suyu, pazarda satılmaz, normal kullandığımız sudur). Fidelikte kalan fideler için, üzerlerine bir miktar gübre/hafif toprak atılmalı ve hemen sulanmalıdır.

 

Tohumların yatırıldığı toprağın gübreli olması önerilir. 

 

Dış düzeyi kalın meyve ağacı tohumları, pense yardımı ile hafifçe çatlatılarak ıslatılmalıdır.

 

Bazı bitki ve çiçeklerin çelikle çoğaltılmasında aspirin veya söğüt suyuyla köklendirilmesi, köklendirme çalışmasını hızlandırır.

 

Sağlığınız ve sağlıklı tohumlar için lütfen kimyasal kullanmayınız.

Organik Tarım

Balkonda ve saksıda püf nokta, kiraz domates yetiştiriciliği

Published

on

Merhaba bostan severler,

Bu yazımda sizlere saksıda domates nasıl yetiştirilir ve püf noktaları nelerdir bunlardan bahsedeceğim.

Öncelikle domates tohumlarını nereden ne nasıl temin edebilirsiniz.

Domates tohumlarını hazır paket almaktansa bildiğiniz Anadolu domatesinin çekirdeklerini bir peçete veya kağıt havluya sarıp kurumasını bekleyin. Çünkü en güzel tohumların ekim ayı mart ortasıdır.Anadolu domatesinden kastım hem organik hemde GDO suz domates olması yetiştireceğiniz domatesin verimliliği açısından önemlidir.Saf temiz bir ırk domates olursa daha faydalıdır.Tabiki isteyen çeri veya orjinal adıyla cherry de yatiştirebilir.

Tohumlarınızı kağıt havlu veya peçeteye sarıp kuruttuktan sonra ekmek istediğiniz zaman tohumları direk alabilirsiniz. Etrafında kurumuş peçete artıkları fazla bir sorun oluşturmaz.

Öncelikle tohumları çimlendirebileceğiniz  bir kap ayarlamanız gerekmekte. Bu nasıl olur, isterseniz büyük marketlerde bunları için küçük kuyucuklardan oluşan hazır olanları var. Bana göre fazla masraf yapmaya gerek yok. Bakkaldan elinizdeki tohum adedi kadar plastik veya köpük bardak alabilirsiniz. Daha ucuz.

Her bardağın altına kalın yorgan iğnesi ile 2-3 adet delik açıyoruz.

Daha sonra kaliteli bir torf yani orman toprağını elinizdeki plastik bardakların yarısını biraz geçene kadar dolduruyoruz.

Önceden hazırladığınız tohumları her bardağa bir adet gelecek şekilde toprağın üstüne bırakıyoruz. Daha sonra üzerine 1 cm yi geçmeyecek şekilde toprak daha döküyoruz.

Tohum ekme yöntemini daha farklı da yapabilirsiniz. Her bardağın 3/4 üne kadar toprak doldurup, parmağınızla 1 cm derinliğinde çukur açıp tohumu içine de atabilirsiniz. Buradaki amaç tohum çimlenmeyebaşladığında toprağın üstüne çıkamayacak kadar ne derinde olsun , nede çok yukarılarda olsun. 1 cm iyi bir tohum ekme mesafesidir.

Bu işlemlerden sonra tohumlar üste çıkmayacak şekilde bardaklarınızın üzerinden su döküyoruz ve karanlık bir ortamda tohumlarımızın çimlenmesini bekliyoruz. Aslında karanlıkta kalmasa da olur. Ben gün ışığında çok fazla tohum çinlendirdim.

Saksıda Domates

Saksıda Domates

Tohumlar ortalama bir hafta içerisinde çimlenmeye başlar ve 10. günün sonuna doğru hemen hemen her tohum çimlenmiş olur.

Bu zamanlar tohumun cinsine, ortam sıcaklığına, nemine göre değişiklikler gösterebilir.

Tohumlar çimlenene kadar gün aşırı toprağın nemine bakıp azar azar sulama yapabilirsiniz.

Domates tohumları çimlendikten sonra yaklaşık 3-4 cm boy uzunluğuna erişmeleri 2-3 haftayı alır. Bu aşamadan sonra tohumların rüzgar, soğuk ve diğer dış etkenlere karşı daha dirençli olabilmesi için bulunduğu plastik bardaktan çok fazla köklerine zarar vermeden yerinden alıp daha geniş ve derin bir saksıya veya saksı işlevini görebilecek bir kaba dikiyoruz.

Burada önemli olan fideleri dikerken eğer imkanınız var ise her saksıya bir adet olmak üzere teker teker fideleri dikmektedir. ada büyük saksıya fidenin her bir yanından 15-20 cm en az mesafe ile diğer fideleri dikmektir.

Buradaki amaç domates diğer fide ile fazla yakında olmayı sevmez. Biraz boşluk bırakmanız, hatta tek başına ekmeniz domatesten alacağınız verimi üst noktalara taşır.

Domates fidelerinizi ektikten yaklaşık bir kaç ay sonra 20-25 cm boy uzunluğuna erişmeye başlarlar. Bu arada unutmadan domates sürekli olarak belirli zamanlarda sulanmayı sever ve mutlaka gölgede sulayın. Örneğin her sabah 7 de veya her akşam 7 gibi.

Önemli olan sulama zamanınızın aynı olması ve gölgede olması.

Domates fideleriniz ekimden yaklaşık 2 veya 3 ay içerisinde çiçek açmaya başlar. Bu kısım çok önemli. Domateslerinizi gün aşırı takip edin. Çiçek açmaya başlayacağı zaman mutlaka gübre vermelisiniz. Çünkü verimi en çok etkileyen faktörlerden birisidir.

Domates fidelerinize çiçek açmaya başladığından itibaren ve sonraları belirli aralıklarla gübre vermelisiniz.

Peki gübre nasıl olmalı ve nereden temin edebiliriz.Gübre ; genellikle otla beslenen hayvanların katı atıklarıdır.

Örneğin mal gübresi, koyun gübresi,tavuk,kuş gübresi gibi.

Ben en çok kullandığım yöntemden bahsetmek istiyorum.

Ben genellikle az olarak tavuk ve daha büyük kısmını da kuş gübresinden kullanıyorum.

Kanatlı hayvanların idrar atma gibi bir durumları olmadıkları için tüm atıklarını katı atık olarak atarlar ve bitkilerin ana besin kaynağı olan N Azot yönünden çok zengindirler. Azot ise bir protein artığıdır.

Gelelim bu kuş gübresi nereden temin edilir ve nasıl kullanılır;

Kuş gübresi varsa komşunuzun veya sizin bir muhabbet kuşu ondan, balkonunuza gelen ve köşelere dışkılarını bırakan güvercinlerden, kümesleri olup da tavuk besleyenlerden.

Bu saydıklarımın hepsinin gübresi olur ve çok işe yarar.Bu elde ettiğiniz gübrelerin kullanımı çok önemli.  Domates fidelerine verdiğiniz gübre miktarı fazla olursa hepsini yakabilirsiniz.

Onun için benim belirlediğim bir ölçü var. Yarım litrelik bir pet şişesinin içerisine 1 cm yüksekliğe ulaşana kadar kuş gübresi doldurun ve ağzına kadar su ile doldurun. Daha sonra gübreler iyice ıslanıp dağılana kadar çalkalayıp bir gün bekletin.

Ertesi gün suyun yeşil bir renk aldığını göreceksiniz. Bu suyu 2-3 günde bir domates  fidelerinizin toprağına çalkalayarak döküyorsunuz.

Bu işlemi domatesten verim aldığınız sürece yapabilirsiniz. Hiç bir sıkıntı olmaz.

Gübrelerin kullanımıyla ilgili diğer bir yöntemde , gübreleri biraz ezip çok az olacak şekilde toprağın üzerine bırakmak. Her sulamada azar azar o gübre toprağa işleyecektir.

Domates fidelerinize bu işlemleri uyguladıktan sonra, her salkımdan 4-5-6 adet domatesin çıktığını göreceksiniz.

Domateslerinizi el ile değilde bir makas ile dallarına zarar vermeden almanız domatesin strese girmemesini sağlayacaktır.

Umarım faydalı bir makale olmuştur.

Continue Reading

Organik Tarım

Anadolunun kaybolma tehlikesi altındaki tohumları kapınıza kadar getirdik

Published

on

Anadolunun kaybolma tehlikesi altındaki tohumlar kapınıza kadar getirdik

Anadolu’nun kaybolma tehlikesi altındaki binlerce yıllık atalık tohumları şimdi bahçenize, balkonunuza, tarlanıza, saksınıza kadar getirdik
Organik tohum demek, Ziraat Tv demek..

Continue Reading

Organik Tarım

Tohumdan tohuma yaşam döngüsü. Sonsuz bir yaşam

Published

on

Aslında her düşünce, her davranış birçok tohum içerir. Bu tohumların doğallıkları; taşırken, saklarken

Tohumu ve onun döngüsünü anladığımızda her şey değişecek bizim için! Dünyada yaşamın mucizevî dönüşümünü gözümüz ile görmemiz için tohumdan tohuma yaşam döngüsüne bakmak izleyebileceğimiz en kolay yol.

Bir tohum yaşamın sonsuzluğunu temsil eder. Onun ürettiği bir sürü meyve, bitki ve sayısız tohumun çoğu tükense, yenip yutulsa ve sadece bir adet sağlıklı tohum kalsa bu yeni bir yaşamı başlatmak için yeterlidir. Her tohum, kendisini her nesilde yenileyip çok değişken koşullara ayak uydurarak sürekliliğini sağlamak üzere sonsuz bir yaşamı temsil eder.

Aslında her düşünce, her davranış birçok tohum içerir. Bu tohumların doğallıkları; taşırken, saklarken, paylaşırken ve ekerken gösterilen özen, geleceğimizi belirler. Biz de bir tohum idik kısa bir süre önce… Tohuma can veren bütünü ve varlık şeklini sadece Azot, Potasyum Fosfat, mineraller ve hatta genler ile açıklamak, kontrol etmek hele hele geliştirmek, bizim yeti ve kapasitemizin çok üstündedir.

Bizim tohumlar için yapabileceğimiz en büyük iş; onlara sadakat göstermek, onları elimizde geleceğimizi tutuyor olmanın getirdiği sorumluluk ile saklamak, taşımak, paylaşmak, takas etmek ve sağlıklı toprakla, suyla tekrar tekrar buluşturmak olabilir ancak.

 

Continue Reading

Trend Konular