Seracılık Nasıl Yapılır ?
By Site Yöneticisi On 27 Mar, 2013 At 08:45 PM | Katagorisi Genel, SERACILIK | ile 0 Yorum

Seracılık Nasıl Yapılır ?

Seracılık, bitkilerin yetiştimesi  için en uygun  koşulların sağlanması , bu koşulların bitkilerin olgunlaşıncaya kadar korunması ve iklim şartları  müsait olmadığı durumlarda bile bitki üretemi yapmaktır. Dünya ülkelerinde en çok ABD, Japonya ve Hollanda da bulunan seraların %78’inde çiçek yetiştirilmektedir.

Kuruldukları iklim şartlarına göre değişik malzemelerle yapılan seraların yapımında %39 oranında cam kullanılmaktadır.  Ilıman-sıcak iklim kuşağında bulunan ülkemizde sera yetiştiriciliği soğuk aylara yöneliktir ve asgari düzeyde ısıtma ihtiyacı vardır. Isıtma düzeyinin düşük olması işletme giderlerini azaltır ve işçiliği ucuzlatır. Ülkemizde yatırım maliyetleri düşük olan seraların örtü materyalleri plastiktir, üretim teknolojisi düşüktür fakat verim ve kalite serin-soğuk iklim kuşağındakine göre daha düşüktür.

Türkiye’de yıllık ortalama artış hızı %15 olan seracılık diğer ülkelere oranla daha yenidir. Son yıllardaki dağılma alanlarına bakıldığında %65 ile Antalya başı çekmektedir. İstanbul gibi büyük bir merkeze yakınlığı nedeniyle Yalova ise kuzeydeki en yoğun seracılık yapılan ildir. Bu seralarda sebze yetiştiriciliği ağırlıktadır.

Amatör, araştırma, yarı profesyonel ve tam profesyonel olarak tasarlanabilen seralar, yapılacak işin niteliğine göre kullanım amacına bağlı olarak kurulmalıdır. Sera ünitelerinin büyüklüğü, kullanım amacından sonra işletmenin işçilik miktarı ve çeşidi önem kazanmaktadır. Sermayeye bağlı olarak seçilen sera tiplerinden, cam örtülü çelik veya alüminyum iskeletli sera tipinin masrafı yüksek fakat bakım masrafı düşüktür. İlk yapım masrafı düşük fakat bakım masrafları yüksek olan plastik örtülü ahşap iskeletler ise diğer seçeneğe göre %45 daha ucuz olduğundan tercih edilmektedir.

Sebze yetiştirilecek seraların kurulum maliyeti bir dönümde 10.000 – 14000 TL arasındadır . Fide veya çiçek yetiştirmek ise maliyet 15.000 TL yada 18.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Son zamanların gözde yatırım alanlarından organik tarım yapmak için sera kurmanın maliyeti yine bir dönümde 30.000 TL ile 70.000 TL arasındadır.  Daha detaylı bilgi için sera kurulum firmalarını arayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kiraz ve Vişne Yetiştiriciliği başlıklı makalemizde Kiraz, ve ve Vişne hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar Hakkında: -