Connect with us

SERACILIK

Serada Lale Yetiştiriciliği

Published

on

prak İsteği: Toprağın pH'sı kumlu- killi topraklarda 6,5-7, tınlı topraklarda 5-5,6 olmalıdır. Seranın toprağı iyice işlenmeli ve kesekli olmamalıdır. Lalenin kökleri tuzlu toprak ve sulardan hoşlanmaz. Dikim ve bakım:

Toprak İsteği:
             Toprağın pH'sı kumlu- killi topraklarda 6,5-7, tınlı topraklarda 5-5,6 olmalıdır. Seranın toprağı iyice işlenmeli ve kesekli olmamalıdır. Lalenin kökleri tuzlu toprak ve sulardan hoşlanmaz.
             Dikim ve bakım:
             Lalede dikim zamanı hangi ayda yetiştirmek isteniyorsa kesimden 2 ay önce dikim yapılmalıdır. Serada yetiştirilecek lale soğanları 5 derecede soğuklamış olmalıdır. Dikim zamanında toprak sıcaklığı 10-12 derece olmalıdır. Dikim sonrası sıcaklık ise 15-16 derece olmalıdır. Sera sıcaklığı 18 dereceyi geçmemelidir. Serada havanın nemi %70-80 arasında olmalıdır.
             Seralar için lale soğanının 12 cm büyüklüğünde olmaları tercih edilmeli ve metrekareye 250- 300 adet soğan dikilmelidir. Dikim tava usulü yapılmalıdır. Klorlu sularla sulama yapılmamalı, ancak zorunlu olarak yapılacaksa 1 lt. sudaki klor miktarı 0,3 gr. dan fazla olmamalıdır.
             Hastalık ve zararlıları: a) Sap kırılması: Sapın üzerinde noktacıklar oluşur. Burada sap yumuşar ve kolayca kırılır. Ayrıca çeşitli mantarlar da sap kırılmasına neden olabilir. Sap kırılmasını önlemek için sera içindeki nisbi nemi %90'nın altına düşürmek gerekir
             Laleler %o,o6 kalsiyum nitratlı su ile sulanmalı ve kesilen çiçekler 12 saat %1'lik kalsiyum nitrat eriyiği içinde bekletilmelidir.
             b) Rhizoctonia Solan: Bitkide önce filizler üzerinde, daha sonra yapraklarda portakal kahverengi lekeler görülür. Daha sonra bitkinin yaprakları delinir. Bitki kökü gelişir ve çürür.
             Mücadelesi: Toprak lale dikiminden önce sterilize edilmeli ve dikimde soğanlar Benzimidazol terkipli ilaçla %0,2 dozunda yıkanmalı. 5 derecede prepare edilen soğanların uç kısımları açıkta olacak şekilde dikim yapılmalıdır.
             c) Kök Yanıklığı: Kökler kısa kalır, küt gelişir, açık kahverengi bir renk alır ve çabuk kırılırlar.
             Mücadelesi: İlaçlı mücadelesi yok. Kültürel tedbir olarak; toprağın tuzu yıkanmalı, uygun sterilizasyon yapılmalıdır.
             d) Botrytis Tulipae: Bitkiden filizler çıkmaz, çıkanlar da kısa zamanda hastalanarak kururlar.
             Mücadelesi: Soğanlar dikimden önce 15 dakika Benzimidazol terkipli ilaçlı %0,2 doz içinde tutulur. Lale yetiştirilen seralarda yüksek sıcaklık farkından kaçınılmalıdır.
             e) Botrytis Cinerea: Soğanın kabuk altında ve yaralı yerlerde görülür. Hasta yerler kahverengi ve yumuşaktır. Dış kısımda siyah yumrucuklar görülür. Hastalıklı bitkilerin sapları kolayca kırılır. Çiçeğin rengi açılır ve sararır. Eğer hastalık yoğun ise bitki çiçek açmaz.
             Mücadelesi: Sera ortamı fazla nemli olmamalı, dikimden önce soğanlar Vichlozoline terkipli ilaçlarla ilaçlanmalıdır.
             Hasat, tasnif ve muhafaza:
             Çiçeklerin rengi görünmeye başladığında kesim yapılır. Kesilen çiçekler hemen satılacaksa lale soğanları ayrılır tasnif edilir ve gönderilir.
             Birkaç gün muhafaza edilecekse dik olarak tutulur ve 1,7 derecede muhafaza edilmelidir. Daha uzun süreli muhafaza edilecekse soğanlarıyla birlikte sökülerek depolanır, Eksi 6 derece ve sıfır derecede 4-8 hafta muhafaza edilir.
 

Konyatarım

Bilal ÇANKAYA
Ziraat Teknisyeni

Bir önceki yazımız olan ÖRTÜALTI DOMATES YETİŞTİRİCİLİĞİ başlıklı makalemizde Domates ve Örtüaltı hakkında bilgiler verilmektedir.

SERACILIK

Mor, Siyah, Mavi sebzeler kalbi korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Published

on

Mor, Siyah, Mavi sebzeler kalbi korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Mor…Siyah…Mavi!

Bu sebzeler kalbi korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Erken yaşlanmayı önler ve kanser hücrelerinin oluşumu riskini düşürür..

Erik, incir, ahududu, jaboticaba,  yaban mersini, kırmızı üzüm, erik mor patlıcan, pancar, kırmızı lahana, enginar, kırmızı soğan, sarımsak ve kırmızı marul

Bir önceki yazımız olan Sera gazı salımını kontrol edecek günlük hayattaki bazı önlemler başlıklı makalemizde Arıcılık, Arpa ve ay çiçek hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

SERACILIK

Sera gazı salımını kontrol edecek günlük hayattaki bazı önlemler

Published

on

Atmosferi karbondioksit oranı % 0.04 e ulaştı..
Sera gazı salımını kontrol edecek günlük hayattaki bazı önlemler şöyle sıralanıyor:

Standart ampulü, tasarruf ampulü ile değiştirmek, yılda 75 kilogram kg karbondioksit tasarrufu sağlıyor.
Daha az araba kullanmak. Daha sık yürüyüp, bisiklet kullanmak ve toplu taşıma araçlarından daha çok faydalanmak. Araba kullanılmayan her 2 kilometre için 0,75 kg karbondioksit tasarruf edilecektir.
Otomobillerin hava ve yakıt filtrelerinin her zaman temiz olmasına dikkat etmek. Çok tozlu ortamlara yaptığınız yolculuklardan sonra mutlaka filtreler temizlenmeli. Kirli filtreler fazla yakıt harcanmasına yol açmaktadır.
Geri dönüşüme katkıda bulunmak. Evlerden çıkan çöplerin sadece yarısını geri dönüştürerek yılda 1200 kg karbondioksit tasarrufu sağlanabilir.
Lastik basınçlarını kontrol etmek. Düzgün şişirilmiş lastiklerle litre başına alınan yol yüzde 3 oranında artar. Sağlanacak her 4 litre benzin tasarrufu 10 kg karbondioksiti atmosferden uzak tutar.
Daha az sıcak su kullanmak. Suyu ısıtmak için çok fazla enerji kullanmak gerekiyor. Daha az su tüketen bir duş başlığı ile 175 kg, giysileri soğuk su ya da ılık suda yıkayarak da 250 kg karbondioksit tasarrufu yapılabilir.
Ambalajları fazla olan ürünlerden kaçınmak. Çöpü yüzde 10 oranında azaltarak yılda 600 kg karbondioksit tasarrufu yapılabilir.
Isınma sistemleri; Isıtıcı ayarını kışın 2 derece aşağıda, yazın 2 derece yukarıda tutmak yılda 1000 kg karbondioksit tasarrufu yapılabilir.
Elektronik cihazları tamamen kapatmak. Evde ortalama 8 saat stand by konumunda bırakılan TV, DVD, müzik seti gibi elektronik cihazlar, yılda 450 kg karbon gazının atmosfere yayılması anlamına gelir.
Her yıl en azından bir ağaç dikmek. Bir ağaç ömrü boyunca 1 ton karbondioksit emmektedir.
Özellikle ısınmada güneş enerjisi ile çalışan sistemleri kullanmak. Bu çok büyük tasarruflar sağlayacaktır.
Ormanlarda piknik yapmak yerine çok az ağaçlık küçük park ve bahçelerde piknik yapmak, orman yangınlarını engelleyecektir
Orman içlerinde yakıcı ve yanıcı maddelerle piknik yapılması engellemek. Orman içlerinde daha çok, önceden hazırlanmış yiyeceklerin tüketilmesine izin vermek.
Orman içlerinde yapılan pikniklerde kullanılan ve mercek görevi yaparak ormanların yanmasına neden olan cam kırıklarının toplatılması için gönüllü toplayıcı ekiplerinin oluşturmak. Bu sistem yerel yönetimler tarafından oluşturulabilir.
Yaygın kullanım sağlanabildiği taktirde tarım arazilerine eklenebilecek biyolojik kömür'ün küresel ısınmaya karşı en güçlü silahlardan birisi olabileceği düşünülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Örtüaltı Domates Yetiştiriciliği başlıklı makalemizde Domates ve Örtüaltı hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

SERACILIK

Örtüaltı Domates Yetiştiriciliği

Published

on

Bitkisel Organik Konsantre (HOC) hazırlama tesisleri uygulama üzerine kendi kendine yaşam boyu ve etkinlik için standart kalite ve istikrar sağlamak için kimyager tarafından sıkı bir laboratuvar işlemi yapılır.

Ülkemiz örtüaltı tarımında yoğun olarak yetiştirilen en önemli sebze türüdür. Ülkemiz seralarının % 50'sinde domates yetiştirilir.  
UYGUN ÇEŞIT, UYGUN DÖNEM  
Cam ve plastik seralarda başarılı bir domates yetiştiriciliği için öncelikle çeşit ve yetiştirme zamanın iyi seçilmesi gerekir.  
Yetiştirme döneminde uygun kuvvetli gelişen yüksek verimli, kaliteli, hastalıklara dayanıklı, raf ömrü uzun olan çeşitleri tercih etmeliyiz.  
TOHUM EKİMİ  
Domatesin uygun ekim tarihleri yetiştirme ortamına ve bölgeye göre değişmektedir.
•Sonbahar döneminde Temmuz-Ağustos'un ilk haftası
•Tek mahsul döneminde Eylül ortası Ekim'in ilk haftası
•İlkbahar döneminde Kasım sonu-Aralığın ilk haftasında tohum ekimi yapılır.
EN UYGUN FİDE HARCI  
2 kısım çiftlik gübresi + 2 kısım orman toprağı + 1 kısım dere kumu veya
4 kısım Çiftlik gübresi + 2 kısım bahçe toprağı + 1 kısım dere kumu şeklinde hazırlanır.  
Bu oranlarda hazırlanan harç tüm sebzelerin fide yetiştiriciliğinde de kullanılabilir. Harç; kullanılmadan önce mutlaka ilaçlanmalıdır.  
KASALARA TOHUM EKILİR
8-10 cm derinliğinde 40×60 cm genişliğindeki kasalara harç doldurulur. Her kasaya 4-5 gram tohum gelecek şekilde ekim yapılır ve tohumların üzeri 1.5 cm harç ile örtülür. Bolca sulanır. Gerekirse üzerleri çimlenme başlayıncaya kadar cam veya plastik ile kapatılır, 5- 10 gün içinde çimlenen tohumlar mutlaka şaşırtılmalıdır.  
ŞAŞIRTMA GEREKİR  
Domates fidelerinin kotiledon yaprakları (ilk çıkan karşılıklı iki yaprak) tam olarak açılıp, yere paralel duruma gelince plastik torba veya kutulara şaşırtılır. Şaşırtmayı yaparken fideleri kotiledon yapraklarından tutmak gerekir. Şaşırtma akşam üstü havanın serinlediği saatlerde yapılır. Gerekli tüm bakım işlerinden sonra fideler ortalama 3 hafta sonra dikime hazır hale gelir. Dikim zamanı fazla geciktirilmemelidir. 4-6 yapraklı fideler dikime hazırdır.  
FİDE DİKİMİ NASIL YAPILIR?  
Fide yetiştirilirken bir yandan da serada dikim hazırlıkları, gerekli temel gübreleme ve ilaçlama işleri yapılır.  
Dikim kuzey-güney yönünde çift sıralı yapılır. Böylece bitkiler ışıktan en iyi şekilde faydalanır ve meyveler daha erken olgunlaşır.  
DİKİM MESAFELERİ FARKLIDIR
-Dikim mesafesi; – çift ürün yetiştiriciliğinde 90x50x40 cm
-tek ürün yetiştiriciliğinde 100x50x45 cm olmalıdır.  
Dikim öncesi fide torbaları sulanır ve böylece torbadan kolayca çıkarılan topraklı fideler yukarıdaki ölçülerde dikilir. Gerekli su ve çapa işleminden sonra her bitki ayrı ayrı ipe alınır. 
Gerekli gübre, toprak ve yaprak analizine göre uygulanmalıdır.  
BUDAMA YAPILMALI
Budama koltuk alma, yaprak alma ve sürgün alma şeklinde yapılır. Yaşlı, hastalıklı ve fizyolojik olarak hayatiyetini kaybetmiş yapraklar alınır. Böylece ışıklanma ve havalanma kolaylaşır.
TEPE ALIMI  
Çift ürün yetiştiriciliğinde meyvelerin çabuk olgunlaşması ve kaliteli olması için tepe alımı yapılır. Bırakılmak istenen salkımın 2 yaprak üzerinden tepe alınır.
Şekil 3. Domates üretilen seranın görünümü.
TOZLANMAYA YARDIMCI OLALIM!  
Tozlanma ve döllenmeye yardımcı olmak için ya hergün saat 10. 00 – 15. 00 a rası, bitkileri sallamak gerekir, yada vibratör ile her çiçek salkımına tek tek dokunulur.  
VERİM  
Hasat tohum ekiminde 4-5 ay sonra başlar. Hasat zamanı pazar uzaklığına göre saptanır ve olgunluğa yakın meyveler hasat edilir. Verim çeşide göre değişir. Genelde 13-25 ton arasıdır.
DİKKAT!  
2-3 yılda bir toprağın 30-40 cm altındaki pulluk tabanını kırınız. Her türlü bilgi için ilgili tarım kuruluşlarına başvurmaktan kaçınmayınız.  

 

Bir önceki yazımız olan Örtüaltı Kavun Yetiştiriciliği başlıklı makalemizde Kavun ve Örtüaltı hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

Trend Konular