Connect with us

SEBZECİLİK

SULAMA: Malçlama yapmak için mutlaka kuru ot kullanın…

Published

on

SULAMA: Malçlama yapmak için mutlaka kuru ot kullanın...

Bildiğimiz sulama değil mi bu deyip geçmeyin.İhtiyaç kadar su hayat verirken, gerekenden fazla su dert hatta ölüm sebebi olabilir.

   A- TOPRAK TAVI NEDİR, NASIL OLMALI DIR ?

1. Toprakta bulunan su miktarının ekilen tohum, dikilen fide ve yetişkin durumdaki bitkilerinfaydalanabileceği oranda olması gerekmektedir.

2. Normal yapılı (killi-kumlu, tınlı) bir toprakta, bitki köklerinin aktif olduğu 5-25 cmderinlikten alınacak bir avuç toprak avuç içinde sıkıldığında;

a) Normal sıkılıkta top olur ve yere atıldığında normal şekilde dağılırsa toprak tavı iyidir.

b) Lastik top gibi olur da yere atıldığında dağılmazsa tav ağırdır, su istemez, beklemek gerekir.

c) Hiç top olmaz veya gevşek top olursa tav yetersizdir, su / sulama gerekir.

   B- TOPRAĞIN SU TUTMA KAPASİTESİ VE SULAMA

1. Kumsal toprakların su tutması zayıf olup, suyu çabuk süzerler. Kumsal arazilerdeki bitkileri azmiktarda su kullanarak sık sık sulamak gerekir. Yanmış hayvan gübresi verilerek toprakiyileştirilmelidir.

2. Killi toprakların su tutması yüksek olup, sulama yapıldığında çamur olur, kuruduğunda iseyarılır ve kerpiç gibi olurlar. Toprak yüzeyi kuruduğu halde altı çamur olabilir. Toprak yarıldıktan sonraise nem kaybı çok olur. Uzun sürede ve kontrol edilerek sulama yapılmalıdır. Yanmış hayvan gübresive dere mili verilerek toprak iyileştirilmelidir.

3. Bol hayvan gübresiyle gübrelenmiş kumlu-killi toprakların su tutması iyi olup, tavlarını uzunsüre muhafaza ederler. Bitki köklerini sıkmazlar, kuruyunca yarılmazlar. Su kaybı ve sulama ihtiyacıazdır.

   C- SULAMA ZAMANININ TESBİTİ

1. Yeni dikilen fide ve fidanlara mutlaka can suyu verilmelidir.

2. Bitkiler henüz su istemeden erken ve sık sulamak köklerin hazıra alışmasına sebep olur vekökler derine gitmezler, devamlı su isterler.

3. Toprağın 20 cm derinliğine bakılarak tav kontrolü yapılmalı ve sulama zamanıbelirlenmelidir.

4. Akşam serinliğinde yapraklar canlı ve dik duruyorsa topraktaki nem yeterlidir, sulamagerekmez. Yaprakların akşam serinliğinde bile sarkık durması halinde nem yetersizdir, sulama gerekir.

5. Ağaç altlarındaki ve karık aralarındaki yabancı otlar canlı ve neşeli ise toprak tavı iyidir,sulama gerekmez. Eğer yabancı otlar boynu bükük ve zayıf durumda iseler nem yetersizdir, sulamagerekir.

6. Çiçek zamanı verilen gübre ve su azgınlığa ve çiçek silkmeye sebep olabilir. Ayrıca fazlanemli ortamlarda çiçek hastalıkları görülebilir.

7. Ağaçların taze sürgünlerini erdirmeleri ve kışa hazırlanmaları için Ağustos ayından sonramecbur kalınmadıkça sulama yapılmamalıdır. Eğer sulamaya devam edilirse sıcak günlerde sürgünlerbüyümeye devam eder ve aniden gelen ilk dondurucu soğukta ermemiş dallar kurur, genç ağaçlarıngövdeleri bile zarar görür. (Ceviz, kiraz fidanlarında sık görülen bir durumdur.)

   D- SULAMA ŞEKİLLERİ

1. Meyve, sebze gövdelerine değdirmeden ve kökleri çamur içinde bırakmadan, sızarakköklere ulaşacak ve bitkilerin ihtiyacını karşılayacak miktarda suyun verilmesi şeklinde ( damlama,sızdırma, spreyleme gibi ) yapılan sulama en iyi sulamadır.

2. Çok su harcandığı, bitki besinlerini yıkadığı, kökleri havasız bıraktığı, kök ve kök boğazıhastalıklarına sebep olduğu için göllendirme şeklinde yapılan sulama pek uygun değildir.

3. Dik güneş ışığı olduğu zamanlarda yağmurlama sulama yapılması halinde su damlalarımercek vazifesi yaparak yapraklarda yanıklık yaptıkları ve fazla nemlenmeden dolayı mildiyö gibihastalıklara sebep olduğundan yaprağı yenen sebzelerde yağmurlama sulama yapılmamalı, eğermecbursa dikkatli yapılmalıdır.

4. Meyve aralarında yetiştirilen bitkileri sulamak amacıyla yağmurlama sulama yapılmasıhalinde meyve ağaçlarında karaleke, yaprak delen (çil) gibi hastalıkların üremesine sebep olunabilir.

   E- FAZLA SUYUN VE SIK SULAMANIN ZARARLARI

1. Sebze fideliklerinde sık ekim ve sık sulama çökertene (kök boğazı çürüklüğüne) sebep olur.

2. Sık dikim ve sık sulama yetişkin sebze ve meyvelerde de kök ve kök boğazı çürüklüğü mildiyö, zamklanma gibi hastalıklara ve kloroza (sararma) sebep olur.

3. Devamlı sulanan bitkiler çok dal oluşturur ama çiçeklenme geç, meyve tutumu az olur.

4. Devamlı sulamayla yetiştirilen meyve ve sebzelerin dayanıklılığı zayıf olur.

5. Fazla su bitki besinlerini yıkayarak toprağı fakir bırakır. Su ve gübre masrafı çok olur.

   F- NEM – SU YETERSİZLİĞİNİN BELİRTİLERİ VE ZARARLARI

1. Yeterli suyu alamayan bitkiler gövde gelişimlerini tamamlamadan nesillerini devam ettirmekiçin erken çiçeklenirler.

2. Kuru ve sıcak ortamlarda çiçek yanması, zayıf meyve oluşumu ve meyve dökümü olur.

3. Susuzlukta meyve lezzet ve kalitesi düşer, bazı ağaçlarda ertesi yıl dinlenme (yıl seçme)görülür.

   G- TOPRAK TAVINI KORUMA VE AZ SULAMA YOLLARI

1. Hayvan gübresi toprağı süngerimsi bir hale getirir ve toprak tavını korur.

2. Genç bitkilere geç su vermek köklerin derine gitmesini sağlar. (Cansuyu dikimde hemenverilir)

3. Çapa yapmak bilhassa killi toprakların yarılmasını ve su kaybını önler. Yabancı otları temizler.

4. Sebzeler çapalanırken tavlı toprakla boğaz doldurmak su ihtiyacını azaltır.

  H- SULAMA SUYUNUN KALİTESİBüyük arazilerde üretim yapmak amacıyla yatırım değeri yüksek bitkisel üretim tesislerikurulurken öncelikle kullanılacak sulama suyunun kalitesi analiz ettirilmelidir.

 

   N O T : HAYVAN GÜBRESİNİ YANMIŞ OLARAK veya SULU ŞERBET OLARAK KULLANIN.SUYUMUZ VAR DİYE BOL SU KULLANIP SUYU VE EMEĞİNİZİ ZİYAN ETMEYİN…Çam pürlerini domatesin altına malç amaçlı koyarsanız, domates toprağını istenilen pH seviyesine çeker. Malçlama yapmak için mutlaka kuru ot kullanın… Taze otlar, kuru otlardan daha fazla azotu tüketecektir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Domateste farmantasyonla tohum alımı başlıklı makalemizde ‘farmantasyonla, alımı’ ve domateste hakkında bilgiler verilmektedir.

SEBZECİLİK

Cildinizin doktor’u salata

Published

on

Cildinizin doktor'u salata

Sağlıklı ve ışıltılı bir cilt için her gün salata…


Türkiye'nin En Güvenilir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Kanalı Ziraat Televizyonu

 

Bir önceki yazımız olan Mısır tarımında da yüksek verim alabilmek için mutlaka münavebe yapılmalıdır. başlıklı makalemizde Alabilmek, da ve İçin hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

SEBZECİLİK

Mısır tarımında da yüksek verim alabilmek için mutlaka münavebe yapılmalıdır.

Published

on

Türkiye'nin En Güvenilir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Kanalı Ziraat Televizyonu

Tarım yapılan alanlarda aynı bitkinin aynı tarlaya üst üste ekilmesi toprağın fakirleşmesine ve o bitkinin hastalıklarının artmasına neden olur. Bu nedenle mısır tarımında da yüksek verim alabilmek için mutlaka münavebe yapılmalıdır. Mısır bitkisinin gireceği bazı münavebe modelleri şu şekilde olabilir:1. Model: Ayçiçeği + Buğday + Baklagil + Mısır

2. Model: Şeker Pancarı + Mısır + Buğday + Baklagil

3. Model: Buğday + Ayçiçeği + Kavun-karpuz + Mısır

4. Model: Mısır + Buğday + Ayçiçeği + Baklagil

 

Türkiye'nin En Güvenilir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Kanalı Ziraat Televizyonu

 

Bir önceki yazımız olan Turp; enerji metabolizmasında başrol oyuncusudur başlıklı makalemizde .Enerji, başrol ve metabolizmasında hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

SEBZECİLİK

Turp; enerji metabolizmasında başrol oyuncusudur

Published

on

Turp; enerji metabolizmasında başrol oyuncusudur

Kıyafetlerimizi kışa uyarlamak ne kadar gerekliyse, soframızı da kışa uyarlamak o ölçüde gerekli bir düzenlemedir. Kış sofrası bizi kış mevsiminin oluşturacağı sağlık problemlerinden koruyacak etkidedir. Hatta kışın beslenmemizde yapacağımız ayarlamalar, kışı turp gibi sağlam geçirmemizde son derece etkilidir.

“Turp gibi bir kış geçirmek için kış soframızda turp olmalı” diyen diyetisyen Nil Şahin Gürhan şu önerilerde bulunuyor:

Kış mevsiminin baharatımsı tadı ile lezzet sipektrumu oluşturan turp, kış sofralarının koruyucu kalkan yapısının temel yiyeceğidir. Turpu salatalarımıza rendeleyebileceğimiz gibi doğrayıp söğüş şeklinde de tüketebiliriz. Sebze çorbasının içine 1 adet turp atmak kış çorbanızın tadını ve besin değerini zenginleştirir. Siyah turpun içini oyup 1 tatlı kaşığı bal ilave edip, 5-6 saat beklettikten sonra turpun içindeki balı yemek üst solunum yolu enfeksiyonuyla savaşımızda yardımcı etken niteliğindedir.

Turpun içerdiği demir, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanında günü maksimum enerjik geçirmeniz için de destek sağlar. İçeriğinde bulunan kalsiyum ve potasyum ise dolaşımı hızlandırarak ödem oluşmasını engellediği gibi bağışıklık sistemimizi kuvvetlendiren bir başka faktördür.

Turp; enerji metabolizmasında başrol oyuncusu olan B2 vitamini, diğer adıyla riboflovin yönünden de zengindir. Böylece turpun içindeki B2 vitamini ile kilo kontrolümüze de destek sağlamış oluruz. B2 vitamini ayrıca diğer B grubu vitaminleri ile simbiyotik birliktelikle cilt, saç, tırnak sağlığında ve güzelliğinde pozitif etki gösterir.

Kışın bol bol turp yiyelim; daha az hastalanalım, daha enerjik olalım, kilomuzu daha kolay kontrol edelim, cildimiz daha pürüzsüz, saçlarımız daha parlak, gözlerimiz daha canlı olsun.

Bir önceki yazımız olan Hangi Besinler En Etkili Antioksidan İçeriyor? başlıklı makalemizde antioksidan., besinler ve En hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

Trend Konular