Connect with us

B.BAŞ HAYVANCILIK

Süt Emen Buzağılarda Sütten Kesimin İdaresi

Published

on

Süt Emen Buzağılarda Sütten Kesimin İdaresi

Süt emen buzağı sürülerinde, buzağılar özellikle 5 ile 9. aylarda genel olarak sütten kesiline kadar ineklerle birlikte otlarlar. Sütten kesim prosedüründe, buzağının ineğin yanından alınması eş zamanlı stres faktörlerini de beraberinde getirir (örneğin; diyet değişikliği, çevre değişikliği gibi). Entegre olmayan işletmelerde, sütten kesilmeye eşlik eden transportasyon ve pazara sunum gibi ahıra girme öncesi ekstra stres faktörleri de vardır. Buzağıda davranış bozuklukları, stresin hormonal mediyatörlerinin salınımı ve ardından immun sistem fonksiyonlarının bozulması sütten kesilme sonrası belirgindir. Ayrıca, yeni sütten kesilmiş buzağılarda sütten kesim işlemi pneumoni için bir predispozisyon faktörü oluşturur ve sütten kesim prosedürleri sırasında çeşitli stres faktörlerinin kümülatif etkilerinin azaltılması sayesinde daha strese dayalı az yanıt alınır. Bu stratejinin aşı programlarıyla ve sütten kesim öncesi (precondititioning) yem konsantrasyonlarıyla kombine halde desteklenmesi sayesinde ahırdaki morbidite ve mortalite oranları düşer ve hayvan refahı için rasyonel çözümler sağlanmış olur.

Sütten kesim sonrası buzağıların barınaklarına alınmasını geciktirme sonucunda alınan strese dayalı yanıtların şiddeti düşer. Bunun dışında, sütten kesim öncesinde konsantre yemlerle de desteklenen buzağılarda, işlemin sonrasında bazı immun hücrelerin sayısında daha az düşüş olur, bu hayvanlar yemlerini daha hızlı tüketir ve kapalı barınaklara alındıklarında sütten kesim sonrası yemle desteklenmeyen hayvanlar vakitlerinin çoğunu yaratarak (kalkıp yürümek dışında) geçirirler. Süt emen buzağıların konsantre yemlerle desteklenmeleri genellikle sütten kesilmiş buzağılarda strese karşı lezzetli yemlerle desteklenebilir ve bu yöntemin ahırlarda morbidite oranlarını düşürdüğü bildirilmiştir. Sütten kesim sırasında stres oranlarının düşürülmesini amaçlayan idari yöntemler arasında;süt emmeyi önleyen aletlerin (burun halkaları-nose clip) sütten kesim öncesi belirli bir zaman kullanımı da yapılabilir.

Bir önceki yazımız olan Buzağıların Önünde Su Devamlı Bulunmalıdır başlıklı makalemizde Bulunmalıdır, Buzağıların ve Devamlı hakkında bilgiler verilmektedir.

B.BAŞ HAYVANCILIK

Koyunlarını mümkünse cardakta muhavaza edin

Published

on

Koyunlarını mümkünse cardakta muhavaza edin

Yüksek yerlere yapılırlar
Genellikle girişleri kapalı tutulmaz
Ayvacık’ta daha fazla kullanılır
Ortak meralarda birbirine yakın mesafelerde bulunurlar
Hayvanların güvenliği
Girişleri daha alçaktır
Eşekler girmesin
Mera içerisindedir hayvan sayısına göre şekli değişmektedir.
Dezavantajları
Hırsızlık
Hayvanlar karışabilir.
Yabani hayvan zararı daha fazladır

İlkbahar sonu ve yaz ayları içerisinde koyunların sürekli olarak barındırıldıkları çardakların yapısal özellikleri ile bazı iklimsel özelliklerinin ortaya konulması

SONUÇ

Çardaklar yaz dönemi için uygun gölgelenme sağlamaktadır
Çardak içi hava kalitesi Ayvacık’ta çok iyi, Ezine’de kötüdür
Çardak yapımında kullanılan malzeme
Çardak şekli
Çardakların karanlık olması karasinek varlığını olumlu olarak etkilemektedir
Ancak karanlığın fizyolojik (özellikle üreme) etkilerinin irdelenmesi gerekmektedir…

Bir önceki yazımız olan İNEKLERDE: Yatalak Sendromu (Downer Cow ) başlıklı makalemizde (Downer, Cow ) ve İneklerde hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

B.BAŞ HAYVANCILIK

İNEKLERDE: Yatalak Sendromu (Downer Cow )

Published

on

İNEKLERDE: Yatalak Sendromu (Downer Cow )

Nedenleri: Nedenlerinden başlıcası (%80-90) süt hummasının tam olarak tedavi ettirilmemesidir. Bunun dışında diğer hastalıklar ve beslenme problemleri, doğum sonrası yaralanmalar, ineklerin aşırı yağlı ve kilolu olmaları, zeminlerin kayganlığı hastalığın meydana gelmesinde rol oynar.

Daha çok yüksek süt verimli ineklerde 4-6 yaşlarında ve doğumdan sonraki 10 günde görülür. Doğum döneminde yatan ineklerin %20'sini oluşturur.

Belirtileri: Doğumdan sonra ayağa kalkamamasına rağmen yeme ve suya karşı iştahası çoğunlukla normaldir. Dışkısını ve idrarını yapar. Ayağa kalkma çabası vardır, sürünerek yer değiştirebilirler. Bu nedenle ön taraflarını kaldırabilirken, arka taraflarını yalnız birkaç cm kaldırabilirler.

Korunma Yolları: Süt hummasının oluşumu önlenmelidir. Süt humması olayları en kısa sürede tedavi ettirilmeli ve tedavi edilmesine rağmen ayağa kalkmayan veya ayağa kalktığı halde tekrar yatma durumlarında en kısa sürede yeniden Veteriner Hekime haber verilmelidir. Çünkü 4 saatten daha fazla aynı tarafına yatan ineğin ayaklarında tutukluk olmakta ve ayağa kalkması güçleşmektedir. Bu amaçla yatan ineklerin 4 saatte bir pozisyonu değiştirilmeli, altlarına kuru ve bol altlık atılmalıdır. İnekler doğumdan 4 gün önce doğum bokslarına alınmalı ve burada bol ve kuru altlıklı ortamda tutulmalıdır. Ahır zeminlerinin kaygan olması önlenmelidir.

Bir önceki yazımız olan Büyükbaş Hayvanlarda Doğum Öncesi Felci başlıklı makalemizde BÜYÜKBAŞ, Dogum ve Hayvanlarda hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

B.BAŞ HAYVANCILIK

Büyükbaş Hayvanlarda Doğum Öncesi Felci

Published

on

Büyükbaş Hayvanlarda Doğum Öncesi Felci

Doğum Öncesi Felci

Nedenleri: Asıl nedeni rasyonda fosfor noksanlığıdır. Kötü beslenme koşullarının yanında kalsiyum noksanlığı da hastalığın oluşumunda rol oynar.

Belirtileri: Doğuma 2-3 hafta kala ayağa kalkamama ile kendini belli eder. Yeme ve içme normaldir. Dışkı ve idrarını yapar.
Korunma Yolları: Kalsiyum ve özellikle fosfor noksanlığından korumalıdır. Özellikle kurak dönemlerde önlerine fosfor içeren yalama taşları konulmalıdır.

* Çayır Tetanisi (Hipomagnezemik Tetani)

Kışın uzun süre ahırda beslenen sığırların baharda merada otlatılması sonucu; öz su bakımından zengin yeşil otları fazla yemesinden doğan bir hastalıktır.

Nedenleri:Magnezyum yetersizliğine bağlı oluşur. Genç meralar magnezyum bakımından fakir, potasyum ve sodyum yönünden zengindir. Potasyum ve sodyumun fazla olması magnezyumun emilmesini engellemektedir.

Belirtileri:Hayvan otlamayı keser, huzursuzdur, saldırgandır. Birkaç saat sonra merada ölmüş olarak bulunabilir.
Tedavi:Erken dönemde tedavi edilebilir. Acilen bir veteriner hekime başvurulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Büyükbaş Hayvanlar da Kemik Erimesi (Osteomalazi) başlıklı makalemizde (Osteomalazi), BÜYÜKBAŞ ve da hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

Trend Konular