Tarımsal Mücarelede Organik İlaçlamalar & Bordo Bulamacı ve Yapılışı
By Ceren Tokgoz On 31 Ağu, 2013 At 09:58 PM | Katagorisi Fidancılık | ile 0 Yorum

TARIMSAL MÜCADELEDE ORGANİK İLAÇLAMALAR


1-BORDO BULAMACI:

Tohum yatağı, fide yetiştirme toprağı ve sebze bahçelerinde mantari hastalık varsa bordo bulamacı kullanılabilir.Meyve ağaçlarının en iyi budama öncesi ve sonrası ilacıdır.


YAPILIŞI: İki kısım kireç ve bir kısım göztaşının karışımıdır. Karışım hazırlanırken önce iki kısım kireç su içinde eritilir ve bu eriyiğin içine iki kısım göztaşı katılarak karışım tam bir çözelti oluncaya kadar iyice karıştırılır. Karışımın rengi gök mavisi oluncaya kadar karıştırma devam etmelidir .Hazırlanan karışım istenilen doza göre su ile karıştırılarak kullanılır. Sulandırma suyunun kireçsiz olması önemlidir. Şayet kireçli bir su kullanılması zorunlu ise iki kısım kireç yerine 1,8 kısım kireç kullanılması tavsiye edilir.
Tohumda ; tohum %0,75 lik BORDO BULAMACI solüsyonuna batırılarak ekilir ve ilk sulamada süzgeçli kova ile %1 lik bordo bulamaçlı su verilir.
Fidelikten tarlaya şaşırtılarak fide yine %1 lik BORDO BULAMACI suya tamamen batırılıp 3 saniye içinde tuutlur ve çıkartılıp dikim yerine dikilir. Bu koruyucu bir uygulamadır.Sebze yetiştirilirken, mantari hastalık belirtileri varsa fide,bitki çiçek öncesi %2 lik BORDO BULAMACI ile tamamen yıkanır. Çiçekten sonra hastalık başlarsa %7,5 lik BORDO BULAMACI ile akşam saatlerinde yıkanır.

 

Yazar Hakkında: -