Connect with us

SEBZECİLİK

Tohumun çimlenmesini artırmak için uygulayacağınız önlemler

Published

on

Tohumun çimlenmesini artırmak için uygulayacağınız önlemler var.

…Şunu sormak istiyorum;
Tohumları direk büyüteceğimiz yere mi ekmeliyiz, yoksa şaşırtma yaparsak daha mı faydalı olur. Tohumun çimlenmesini hızlandırmak için kullanabileceğimiz bir yöntem var mı? Hangi tohum kaç günde çimlenir? Bildiğim kadarı ile maydanoz en geç çimlenen.

-Tohumları direk büyüteceğimiz yere mi ekmeliyiz, yoksa şaşırtma yaparsak daha mı faydalı olur?

Tohumları direkt büyüyeceğiniz yere de ekebilirsiniz ayrı bir yerde büyütüp şaşırtmada yapabilirsiniz. Ancak bu iki şıkkın birbirinden oldukça çok farkı var. Tohumları yetiştireceğiniz yere ekerseniz çok tohum kullanmak zorundasınız ve fideler yetiştiğinde esas bitki için yeterince bitki bırakıp fazlalıkları almalısınız ve bu aldıklarınızı başka yere dikebilirsiniz veya imha edeceksiniz ki bu da tohum ve fide israfı demektir.

Eğer tohumları ayrı bir yerde fide olarak yetiştirip şaşırtırsanız bu size turfandacılık sağlayacaktır. Turfanda mevsiminden belli bir zaman (1 hafta -1 ay) önce o sebzenin yetişmesi demek. Ayrıca fideyi ayrı yetiştirdiğiniz ortamda fidelere yapılan özel işlemler fideyi pişkin hale getirirki fide yetiştirciliğinde esas amaçta budur; yani pişkin fide elde etmek. Pişkin fide gövdeden düğüm atsanız bile kırılmayan fidedir (Pişkin fide elde etmek için ayrıca fide yetiştirmeye değineceğim).

Kısaca tohum israfını önlemek, pişkin ve sağlıklı fide elde etmek ve verimli bir üretim yapmak için hazır fide kullanmak ya da şaşırtma yapmak şarttır ve şiddetle tavsiye ediyorum.

Ancak fidesini kendisi yetiştirenler bir kenara Hazır Fide yetiştiren menşei ve standardı belli fidelerden kullanmalarını tavsiye ederim. Zira artık uygun olmayan ortamlarda yetiştirilen çıplak köklü fideler toprağınıza hastalık ve zararlı etmenleri taşıdığı gibi tutma şansıda düşük fidelerdir kaldı ki çoğunlukla taşıma sırasında çeşitler karıştığından sıkıntıları her zaman yaşanmaktadır.

-Tohumun çimlenmesini hızlandırmak için kullanabileceğimiz bir yöntem var mı? Hangi tohum kaç günde çimlenir? Bildiğim kadarı ile maydanoz en geç çimlenen.

Tohumun çimlenmesini artırmak için uygulayacağınız önlemler var.

Bunlardan bir tanesi tohumu ekmeden önce tohum çeşidine bağlı olarak ılık suda 1-5 gün bekletmenizdir. Genel olarak halk arasında yaygın olan bekletme süresi tohum kaç yıllıksa o kadar gün suda bekletilmesidir. Örneğin elinizde 2 yıllık bir domates tohumu varsa 2 gece suda bekletmeniz gerektiği şeklindedir. Ancak ben her yıl devamlı yenilediğiniz tohumu yani taze tohumu tavsiye ederim. Sebzelerden tohum alma yöntemlerini de zaman içerisinde uygun başlıklarda açıklayacağım.

Bunun dışında viyolde ekim yapmışsanız nemli ortamında 21-24 ºC lik sabit sıcaklıklarda domates 24 saat, patlıcan 72 saat, biber 48 saat, hıyar 24 saat, kavun 48 saat, karpuz 72 saat bekletilirse tohum çatlar yetiştirme ortamına alırsınız orada çimlenme gerçekleşir.

Ayrıca tohumun erken çıkması için özel humik asit, bakteriyel veya enzim gübresi, tarzı yosun gübreleriyle tarifine uygun muamele ile çimlenmede erkencilik sağlayabilirsiniz. Yine de şu tohum şu kadar zamanda çimlenir diye bir şey diyemem çünki sadece domates tohumlarında bile 3-15 gün arasında aynı sıcaklıkta çimlenmenin süresinin değiştiğine şahit oluyorum. Bunun dışında domates, hıyar çok arsızdır ve çabuk çimlenir patlıcan, karpuz, maydanoz gibi sebzelerde geç ve güç çimlenir.

Yine tohumlarda çimlenme tohum yatağına, tohum cinsine ve çeşidine, yetiştirme sıcaklığına, gece gündüz sıcaklıkları arasındaki farka, ekim derinliğine ve tohumun tazeliğine göre değişen şartlara bağlıdır. İyi bir gözlem ve iyi bir uygulama ve ekim artlarının optimizasyonu çimlenmeyi kolaylaştırır.

Tohumları çimlendirdik, şaşırttık veya şaşırtma yapmadık. Meyve alana kadar ne gibi bir bakım uygulamamız gerekiyor. Ne gibi bir gübreleme programı uygulamamız gerekiyor. Organik gübre kullanacaksak hangisini nasıl ve ne kadar koymalıyız? Suni gübre kullancaksak ne zaman ne gübre vermemiz gerekiyor?

Öncelikle fidelerin dikimi çok önemli. Dikimden sonra hemen fidelere can suyu vermek çok önemli, fidelerin dikim zamanı da çok önemlidir ki tavsiye edilecek zaman akşam saatleri veya sabah erken saatler ve bu zaman dilimi tutma şansını artırır. Aksi takdirde fideyi can suyunu verseniz bile güneşin alnında sıcaktan pişmeye bırakmışsınız demektir bu da tutma şansını azaltır. Fide ilk dikiminde en az bir hafta susuz bırakılmamalıdır. Toprağı kurudukça sulanmalıdır. Fidelerin tuttuğu canlanan ve dirilen gövdeden belli olur zaten.

Tutmayanların yerine yenilerinin dikilmesi ve onlarda önem gösterilmesini söylememe gerek yok. Bundan sonra artık fazla sulamaya gerek yok hatta sadece yapraklar susuzluktan boyunlarını büktüğünde su vermek gereklidir ki bir an önce meyveye yatsın aksi taktirde vereceğiniz bol miktar su bitkiyi şımartır ve sürekli yeşillik aksam geliştirmeye yöneltir (yaprağı yenen sebzelere su vermeye devam etmek gereklidir). Susuz bırakmaktan kasıt bitki yaşama daha sıkı sarılsın ve kendi mekanizmasına yerleştirilmiş olan yaşama endişesine düşerek bir an önce neslini devam ettirebileceği periyoda yani meyve ve dolayısıyla tohuma yatsın. Sizde bu aşamada devamlı meyveyi hasad ettiğiniz için o da sürekli neslini çoğaltacaktır.

Gübre kullanımında ise mutlaka bitkinin kök bölgesine fidenin dikiminden önce gübreyi vermiş olmalısınız. İyice yanmış sığır gübresinden dekara 2-3 ton yeterlidir.

Balkon yetiştiriciliğinde ise saksı harcına 3/1 oranından fazla katmamalısınız. Suni gübre kullanımında ise yine kök gübresi dediğimiz 18-46 (DAP) gübreden toprak ahzırlığı esansında kök bölgesine süremk üzere dekara 12-25 kg esasına göre atabilirsiniz.

Daha sonra gübre kullanımında azotlu ve potasyumlu gübreler bahçe toprağınıza yaptıracağınız toprak analizinde tavsiye edilen miktarlara göre toprak yüzüne serpmek ve sulama suyuyla toprağa kazandırmak suretiyle verilir. Gübre kullanımında aşırı dozlar bitkiyi yakar bu nedenle aşırı dozlardan kaçınmak gereklidir.

Gübre kullanımında genel mantık kök sistemini geliştiren gübrelerin (Fosfor, potasyum, humik asit türevleri) bitkiyi dikmeden önce kök bölgesinde olacak şekilde hazrılanması, yeşil akasmı geliştiren ve btkiyi gür bir vejetatif gelişmeye yönlendiren ve dal ve sürgün gelişimin artıran (Azot, potasyum) gübrelerinde yetiştiricilik esnasında bitkiye yakın kısmalra serpmek çapayla veya sulama suyuyla toprağa kazandırmak esasına dayanır. Balkon yetiştiriciliğinde saksı başına bir çay kaşığını geçmeyecek dozlar kullanılır…

Vereceğiniz gübrelerde, gübreleri tanımak bitkinin hangi dönemde hangi besin maddesine ihitiyacı olduğunu bilmek size kulanımda kolaylık sağlayacaktır.

Domateslerin kök yapıları çok büyük olurmu olursa ne kadar olur?

Domates bitkisi de dahil bütün bitkiler için toprağın üst kısmında ne kadar yeşil aksam görürseniz toprak altındaki kısımda da o kadar alanlık kök düşünün sizin için ideal bir ölçü olacaktır. Toprağı az toprak üstü büyük olan saklsılarda ise kökler daha küçük alanda sıkışıp kalırlar ancak yukardaki her dal için aşağıda mutlaka besleyici bir kök damarı vardır.

 

Bir önceki yazımız olan Sebzeler de toprak ve ortam şartları başlıklı makalemizde de, Ispanak ve Marul hakkında bilgiler verilmektedir.

SEBZECİLİK

Cildinizin doktor’u salata

Published

on

Cildinizin doktor'u salata

Sağlıklı ve ışıltılı bir cilt için her gün salata…


Türkiye'nin En Güvenilir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Kanalı Ziraat Televizyonu

 

Bir önceki yazımız olan Mısır tarımında da yüksek verim alabilmek için mutlaka münavebe yapılmalıdır. başlıklı makalemizde Alabilmek, da ve İçin hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

SEBZECİLİK

Mısır tarımında da yüksek verim alabilmek için mutlaka münavebe yapılmalıdır.

Published

on

Türkiye'nin En Güvenilir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Kanalı Ziraat Televizyonu

Tarım yapılan alanlarda aynı bitkinin aynı tarlaya üst üste ekilmesi toprağın fakirleşmesine ve o bitkinin hastalıklarının artmasına neden olur. Bu nedenle mısır tarımında da yüksek verim alabilmek için mutlaka münavebe yapılmalıdır. Mısır bitkisinin gireceği bazı münavebe modelleri şu şekilde olabilir:1. Model: Ayçiçeği + Buğday + Baklagil + Mısır

2. Model: Şeker Pancarı + Mısır + Buğday + Baklagil

3. Model: Buğday + Ayçiçeği + Kavun-karpuz + Mısır

4. Model: Mısır + Buğday + Ayçiçeği + Baklagil

 

Türkiye'nin En Güvenilir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Kanalı Ziraat Televizyonu

 

Bir önceki yazımız olan Turp; enerji metabolizmasında başrol oyuncusudur başlıklı makalemizde .Enerji, başrol ve metabolizmasında hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

SEBZECİLİK

Turp; enerji metabolizmasında başrol oyuncusudur

Published

on

Turp; enerji metabolizmasında başrol oyuncusudur

Kıyafetlerimizi kışa uyarlamak ne kadar gerekliyse, soframızı da kışa uyarlamak o ölçüde gerekli bir düzenlemedir. Kış sofrası bizi kış mevsiminin oluşturacağı sağlık problemlerinden koruyacak etkidedir. Hatta kışın beslenmemizde yapacağımız ayarlamalar, kışı turp gibi sağlam geçirmemizde son derece etkilidir.

“Turp gibi bir kış geçirmek için kış soframızda turp olmalı” diyen diyetisyen Nil Şahin Gürhan şu önerilerde bulunuyor:

Kış mevsiminin baharatımsı tadı ile lezzet sipektrumu oluşturan turp, kış sofralarının koruyucu kalkan yapısının temel yiyeceğidir. Turpu salatalarımıza rendeleyebileceğimiz gibi doğrayıp söğüş şeklinde de tüketebiliriz. Sebze çorbasının içine 1 adet turp atmak kış çorbanızın tadını ve besin değerini zenginleştirir. Siyah turpun içini oyup 1 tatlı kaşığı bal ilave edip, 5-6 saat beklettikten sonra turpun içindeki balı yemek üst solunum yolu enfeksiyonuyla savaşımızda yardımcı etken niteliğindedir.

Turpun içerdiği demir, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanında günü maksimum enerjik geçirmeniz için de destek sağlar. İçeriğinde bulunan kalsiyum ve potasyum ise dolaşımı hızlandırarak ödem oluşmasını engellediği gibi bağışıklık sistemimizi kuvvetlendiren bir başka faktördür.

Turp; enerji metabolizmasında başrol oyuncusu olan B2 vitamini, diğer adıyla riboflovin yönünden de zengindir. Böylece turpun içindeki B2 vitamini ile kilo kontrolümüze de destek sağlamış oluruz. B2 vitamini ayrıca diğer B grubu vitaminleri ile simbiyotik birliktelikle cilt, saç, tırnak sağlığında ve güzelliğinde pozitif etki gösterir.

Kışın bol bol turp yiyelim; daha az hastalanalım, daha enerjik olalım, kilomuzu daha kolay kontrol edelim, cildimiz daha pürüzsüz, saçlarımız daha parlak, gözlerimiz daha canlı olsun.

Bir önceki yazımız olan Hangi Besinler En Etkili Antioksidan İçeriyor? başlıklı makalemizde antioksidan., besinler ve En hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

Trend Konular