Yarasa gübresi: Yarasa gübresi ne işe yarar sorusunun cevabını
By Serpil KARADUMAN On 18 May, 2014 At 08:29 PM | Katagorisi Genel, GÜBRELEME | ile 0 Yorum

Yarasa Gübresi

Amerika, israil, Hollanda, Almanya başta olmak üzere yıllardır bu ürünü kullanmaktırlar. Güvercin gübresinden kat ve kat daha kaliteli bir gübre olmakla birlikte kesinlikle yakma etkisi yoktur…

Amerika, israil, Hollanda, Almanya başta olmak üzere yıllardır bu ürünü kullanmaktırlar. Güvercin gübresinden kat ve kat daha kaliteli bir gübre olmakla birlikte kesinlikle yakma etkisi yoktur, hacminin 100 katı su tutar toprak hep nemlidir.

% 100 Doğal Organik Gübre

Yarasa Gübresi, Organik Tarım 'da, bahçe toprağı humus zenginleştirmede, kozmetik ürün yapımında birinci öncelikle kullanılmaktadır. Organik Tarım alanında, gübresel anlamda N-P-K ve diğer organik gübrelere nazaran mikro organizma sayısı ve işlevi çok daha yüksektir. Her türlü bitki yetiştirme sisteminde kullanılabilir bitki tarafından direk absorbe edilebilir enzim ve mikro elementler ilave eder % 100 organiktir kokusuzdur içeride ve dışarıda kullanılabilir. Toprağa karışım yapıldığında toprağın su gereksinimini azaltır; kullanıldığı bitki, kısa sürede başta kökleri olmak üzere yaprak ve boyda çok hızlı bir gelişme gösterir. Bitkiye etki eden dış faktörlerden humul, kızılcık gibi böcekleri uzaklaştırdığı gözlenmiştir. Amerika tarımında natural olarak % 88 oranında yarasa gübresi kullanılmaktadır, toprak verimini artırmaktadır, daha cabuk olgunlaşan ve daha kaliteli meyve ve sebzeler elde edilmesini sağlamaktadır.

Yarasa, uçan kanatlı hayvanlar arasında ender görülen memeli bir türdür. Koloniler halinde yaşayıp, kuytu ve karanlık mağaralarda barınırlar. Beslenmelerini genellikle gece böcek, sinek ve kelebek avlayarak yaparlar. Tükettikleri böceklerden dolayı etcil hayvanlardır. Dolayısıyla dışkıları tarım alanında çok zengin bir doğal gübre olarak kabul edilir. Yarasa dışkısında çok çeşitli metaller, organizmalar ve önemli biyo bakteriyelleri içerir.

Yarasa Dışkısı, içeriği gereği, aynı zamanda konsantre bir gübre olarak da kabul görmektedir. Tarım sektöründe çok gelişmiş ülkelerin ekolojik ve organik tarımda kullandıkları tek gübre, Yarasa Gübresi 'dir. Özellikle son yıllarda ülkemizde de Yarasa Gübresi dış pazarlara satılmaktadır. Bat & Bat olarak biz de yarasa gübresi ürününü başta İsrail olmak üzere Hollanda, Fransa, Belçika, Almanya, Japonya, Amerika ve Arap ülkelerine pazarlamakta ve Yarasa gübresi ihracatı yapmaktayız.

Yarasa Gübresi nin en temel özelliği : Toprakla buluştuğunda uzun süre kalıcı olmakla beraber, buluştuğu toprağı da bitkilerin beslenecekleri çok zengin ve çeşitli metaller, organizmalar ve önemli biyo bakteriyeller üreterek toprağı düzenler.

Yarasa Gübresi Faydaları ; Yarasa gübresi ne işe yarar sorusunun cevabını birlikte inceleyelim :

* İçerisindeki milyonlarca canlı bakteri sayesinde, toprağın mikrobiyal aktivitesini ve biyolojik canlanmasını arttırır.

* Yüksek oranda organik madde içerip, hayvan gübresinin tüm işlevlerini yerine getirir.

* Doğal asitlerin özelliğinden dolayı, kendi hacminin 100 katına kadar su tutabilir.

* Toprağın su tutma kapasitesini arttırıp, erezyon ve kuraklığa karşı direncini arttırır.

* Kullanılan kimyasal gübrelerin kök bölgesinden uzaklaşmasını engelleyip, özellikle fosfor ve azotlu gübrelerin tamamen bitkiye geçmesini sağlar.

* Siyah renk yapısıyla toprağı çabuk ısındırıp (+3, +4C) besin maddelerinin bitkiye geçişini ve bitki büyümesini çabuklaştırır.

* Toprak yapısını düzeltip köklerin gelişimini hızlandırır, beslenmeyi arttırır.

* Çiçeklenme daha çok ve sağlıklı oluşur. * Toprakta devamlı aktif halde kalıp PH ? dengeler.

* Bitki kökleriyle hastalık yapan mikroorganizmaları engelleyerek ilaç masrafını en aza indirir.

* Asidik topraklarda alüminyumu emerek bitkinin zehirlenmesini önler.

* Toprağı kabartarak kök oluşumunu ve havalanmayı kolaylaştırır.

* Ağaçlardaki sararmayı tamamen yok eder.

* Tahılda tane oluşumunu hızlandırır ve arttırır.

* Ağaçların soğuğa, kuraklığa, hastalık ve zararlılara karşı dayanıklılığını arttırıp verim ve ürün kalitesini yükseltir.

* Kök çürümelerini önler, köklerin yapısını iyileştirir ve kök saçaklanmasını arttırır.

* Sebze ve meyvelerin erken olgunlaşmasını sağlayıp tat ve kaliteleri ile dayanma sürelerini arttırır.

* Kimyasal gübrelerin kullanımını azaltıp, aşırı yıkanmaları engellediğinden, toprakların ve su kaynaklarının kirlenmesini önler.

* Makro ve mikro besin maddelerinin toprakta yıkanarak uzaklaşmasını önler.

* Az miktarda kullanılıp, daha çok verim ve kalite elde edilir.

Bir önceki yazımız olan İşte size bitkisel gübre yığınındaki yanmayı, çürümeyi arttırmak için garantili yollar başlıklı makalemizde Arttırmak, Bitkisel ve çürümeyi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar Hakkında: -