Connect with us

B.BAŞ HAYVANCILIK

Yeni Araştırma: Sürdürülebilir Hayvancılık Üretim ile Mümkündür

Published

on

Yeni Araştırma: Sürdürülebilir Hayvancılık Üretim ile Mümkündü

Profesör Donald Süpürge

Tüketicilerin giderek daha yüksek standartlar talep nasıl onların etleriyle kaynaklı, ile hayvan refahı ve çevre üzerindeki etkiyi faktoring birçok alımları. Ne yazık ki, birçok yaygın olarak kullanılan hayvansal üretim yöntemleri şu anda sürdürülemez. Ancak yeni bir araştırma, Cambridge Üniversitesi'nde bugün dışarı belirlemiştir ne geleceği olabilir sürdürülebilir hayvancılık üretim: silvopastoral sistemlerde de çalılar ve ağaçlar ile yenilebilir yaprak veya meyve gibi ot.

Profesör Donald Süpürge, Cambridge Üniversitesi'nde, araştırmaya önderlik eden dedi ki: "Tüketiciler artık daha zorlu ve sürdürülebilir etik kaynaklı dahil olmak üzere gıda üretim üzerinde olumsuz etkileri olmadan hayvan refahı, çevre ve geçim yoksul üreticileri. Silvopastoral sistemleri adres bütün bu ihtiyaçlara cevap verecek yararı ile artan üretim uzun vadede."

Geçerli çoğunlukla büyükbaş hayvan yetiştiriciliği oluşur temizlenmiş mera ile tek otsu bitkiler, gibi otlarla için gıda olarak yetiştirilen ineklerin. Yerel çevre üzerindeki etkileri şunlardır kaldırılması yanı sıra ağaçlar ve çalılar herbisit kullanımının artması, her hangi bir sonuç biyolojik çeşitlilikte azalma dramatik. Ayrıca, orada toprak kirlenmesi ve su yolları tarafından tarımsal kimyasalların yanı sıra karbon maliyetleri nedeniyle araçlar ve yapay gübre korumak için gerekli mera.

Araştırmacılar savunucusu kullanarak çeşitli bir grup yenilebilir bitkiler gibi bir silvopastoral manzara sağlıklı ve daha iyi toprak su tutma (ve daha az akış), saldırganları teşvik zararlı hayvanların, sera gazı emisyonlarını en aza indirir, geliştirir tarım işçileri için iş tatmini azaltır, yaralanma ve hayvanlarda stres, geliştirir ve refah teşvik kullanarak biyolojik çeşitlilik yerli çalılar ve ağaçlar.

Ayrıca, çalılar ve ağaçlar ile yenilebilir yaprak ve filizleri ile birlikte mera bitkileri, hayvanlar için daha fazla gıda üretmek birim alandan daha arazi mera bitkileri tek başına. Ağaçlar ve çalılar yararı var gölge veren sıcak güneş ve yağmur barınağı. Stresi de azaltır sağlayarak hayvanlar gizlemek için algılanması tehlikesi vardır.

"Dikim olarak yetiştirilen yem bitkileri, çalılar ve ağaçlar hem kimin yapraklar ve küçük dallar çiftlik hayvanları tarafından tüketilebilir dönüştürebilir alma umutları organik hayvansal üretim," dedi Profesör Broom. "Böyle dikimi 'ağaçlar yem' zaten başarılı dahil olmak üzere birçok ülkede bitki Chamaecytisus palmensis şimdi yaygın olarak kullanılan hayvan yemi olarak tüketilir."

Başka bir başarı olmuştur Kolombiya burada karışık bir çalı dikimi Leucaena ile çayır-mera ve ortak bir sonuçlandı 27 artış gıda ve kuru madde 64% artış protein üretimi.

Zaman ruminantlarda gibi inek, keçi ve koyun, tüketen bitkilerin bir silvopastoral sistemi, araştırmacılar artış görüldü büyüme ve süt üretimi. Süt üretimini tropik silvopastoral yukarıda belirtilen sistem oldu 4.13 kg ile karşılaştırıldığında, inek başına günde 3,5 kg mera-yalnızca sistemleri. Sayı olarak çok daha büyük oldu hektar başına hayvan, kaliteli üretim hektar başına süt oldu dört beş kat daha büyük silvopastoral sistemi.

Ek avantajlardan biri kullanılarak silvopastoral sistemi biyolojik çeşitliliğin artmasına neden oluyor. Biyoçeşitlilik azalıyor, dünya genelinde ve ana suçlu tarım – 33% toplam dünya kara yüzeyinin hayvancılık üretim için kullanılır. Eğer çiftçi geçmek için sürdürülebilir hayvancılık üretim yöntemleri gibi silvopastoral sistemi, sonuç çok daha büyük olurdu hiçbir artış ile biyolojik çeşitliliğin korunması arazi kullanımı.

Profesör Broom ekledi: "şu çok açık ki silvopastoral sistemleri artış biyoçeşitlilik, hayvan refahı artırmak ve iyi çalışma koşulları sağlamak sağlarken, karlı bir tarım iş. Bir sonraki adım almak için çiftçiler benimsemeye bu kanıtlanmış, sürdürülebilir bir model."

Bir önceki yazımız olan Yeni Doğan Buzağıların Beslenmesi & Ağız Sütünün Önemi başlıklı makalemizde Ağız, Beslenmesi ve Buzağıların hakkında bilgiler verilmektedir.

B.BAŞ HAYVANCILIK

Koyunlarını mümkünse cardakta muhavaza edin

Published

on

Koyunlarını mümkünse cardakta muhavaza edin

Yüksek yerlere yapılırlar
Genellikle girişleri kapalı tutulmaz
Ayvacık’ta daha fazla kullanılır
Ortak meralarda birbirine yakın mesafelerde bulunurlar
Hayvanların güvenliği
Girişleri daha alçaktır
Eşekler girmesin
Mera içerisindedir hayvan sayısına göre şekli değişmektedir.
Dezavantajları
Hırsızlık
Hayvanlar karışabilir.
Yabani hayvan zararı daha fazladır

İlkbahar sonu ve yaz ayları içerisinde koyunların sürekli olarak barındırıldıkları çardakların yapısal özellikleri ile bazı iklimsel özelliklerinin ortaya konulması

SONUÇ

Çardaklar yaz dönemi için uygun gölgelenme sağlamaktadır
Çardak içi hava kalitesi Ayvacık’ta çok iyi, Ezine’de kötüdür
Çardak yapımında kullanılan malzeme
Çardak şekli
Çardakların karanlık olması karasinek varlığını olumlu olarak etkilemektedir
Ancak karanlığın fizyolojik (özellikle üreme) etkilerinin irdelenmesi gerekmektedir…

Bir önceki yazımız olan İNEKLERDE: Yatalak Sendromu (Downer Cow ) başlıklı makalemizde (Downer, Cow ) ve İneklerde hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

B.BAŞ HAYVANCILIK

İNEKLERDE: Yatalak Sendromu (Downer Cow )

Published

on

İNEKLERDE: Yatalak Sendromu (Downer Cow )

Nedenleri: Nedenlerinden başlıcası (%80-90) süt hummasının tam olarak tedavi ettirilmemesidir. Bunun dışında diğer hastalıklar ve beslenme problemleri, doğum sonrası yaralanmalar, ineklerin aşırı yağlı ve kilolu olmaları, zeminlerin kayganlığı hastalığın meydana gelmesinde rol oynar.

Daha çok yüksek süt verimli ineklerde 4-6 yaşlarında ve doğumdan sonraki 10 günde görülür. Doğum döneminde yatan ineklerin %20'sini oluşturur.

Belirtileri: Doğumdan sonra ayağa kalkamamasına rağmen yeme ve suya karşı iştahası çoğunlukla normaldir. Dışkısını ve idrarını yapar. Ayağa kalkma çabası vardır, sürünerek yer değiştirebilirler. Bu nedenle ön taraflarını kaldırabilirken, arka taraflarını yalnız birkaç cm kaldırabilirler.

Korunma Yolları: Süt hummasının oluşumu önlenmelidir. Süt humması olayları en kısa sürede tedavi ettirilmeli ve tedavi edilmesine rağmen ayağa kalkmayan veya ayağa kalktığı halde tekrar yatma durumlarında en kısa sürede yeniden Veteriner Hekime haber verilmelidir. Çünkü 4 saatten daha fazla aynı tarafına yatan ineğin ayaklarında tutukluk olmakta ve ayağa kalkması güçleşmektedir. Bu amaçla yatan ineklerin 4 saatte bir pozisyonu değiştirilmeli, altlarına kuru ve bol altlık atılmalıdır. İnekler doğumdan 4 gün önce doğum bokslarına alınmalı ve burada bol ve kuru altlıklı ortamda tutulmalıdır. Ahır zeminlerinin kaygan olması önlenmelidir.

Bir önceki yazımız olan Büyükbaş Hayvanlarda Doğum Öncesi Felci başlıklı makalemizde BÜYÜKBAŞ, Dogum ve Hayvanlarda hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

B.BAŞ HAYVANCILIK

Büyükbaş Hayvanlarda Doğum Öncesi Felci

Published

on

Büyükbaş Hayvanlarda Doğum Öncesi Felci

Doğum Öncesi Felci

Nedenleri: Asıl nedeni rasyonda fosfor noksanlığıdır. Kötü beslenme koşullarının yanında kalsiyum noksanlığı da hastalığın oluşumunda rol oynar.

Belirtileri: Doğuma 2-3 hafta kala ayağa kalkamama ile kendini belli eder. Yeme ve içme normaldir. Dışkı ve idrarını yapar.
Korunma Yolları: Kalsiyum ve özellikle fosfor noksanlığından korumalıdır. Özellikle kurak dönemlerde önlerine fosfor içeren yalama taşları konulmalıdır.

* Çayır Tetanisi (Hipomagnezemik Tetani)

Kışın uzun süre ahırda beslenen sığırların baharda merada otlatılması sonucu; öz su bakımından zengin yeşil otları fazla yemesinden doğan bir hastalıktır.

Nedenleri:Magnezyum yetersizliğine bağlı oluşur. Genç meralar magnezyum bakımından fakir, potasyum ve sodyum yönünden zengindir. Potasyum ve sodyumun fazla olması magnezyumun emilmesini engellemektedir.

Belirtileri:Hayvan otlamayı keser, huzursuzdur, saldırgandır. Birkaç saat sonra merada ölmüş olarak bulunabilir.
Tedavi:Erken dönemde tedavi edilebilir. Acilen bir veteriner hekime başvurulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Büyükbaş Hayvanlar da Kemik Erimesi (Osteomalazi) başlıklı makalemizde (Osteomalazi), BÜYÜKBAŞ ve da hakkında bilgiler verilmektedir.

Continue Reading

Trend Konular